Home Forums 2007 GOLDDERBY TV AWARDS

2007 GOLDDERBY TV AWARDS

2007 GOLDDERBY TV AWARDS
 
COMEDY SERIES
WINNER

The Office (NBC)

NOMINEES

Desperate Housewives (ABC)

 

Scrubs (NBC)

 

30 Rock (NBC)

 

Ugly Betty (ABC)

 
COMEDY LEAD ACTRESS
WINNER

America Ferrera: as Betty Suarez on Ugly Betty

NOMINEES

Tina Fey: as Liz Lemon on 30 Rock

 

Felicity Huffman: as Lynette Scavo on Desperate Housewives

 

Julia Louis-Dreyfus: as Christine Campbell on New Adventures of Old Christine

 

Mary-Louise Parker: as Nancy Botwin on Weeds

 
COMEDY LEAD ACTOR
WINNER

Alec Baldwin: as Jack Donaghy on 30 Rock

NOMINEES

Zach Braff: as Dr. John Dorian on Scrubs

 

Steve Carell: as Michael Scott on The Office

 

Ricky Gervais: as Andy Millman on Extras

 

Jason Lee: as Earl Hickey on My Name is Earl

 
COMEDY SUPPORTING ACTRESS
WINNER

Jenna Fischer: as Pam Beesley on The Office

NOMINEES

Elizabeth Perkins: as Celia Hodes on Weeds

 

Jaime Pressly: as Joy Darville Hickey Turner on My Name is Earl

 

Nicollette Sheridan: as Edie Britt on Desperate Housewives

 

Vanessa Williams: as Wilhelmina Slater on Ugly Betty

 
COMEDY SUPPORTING ACTOR
WINNER

Neil Patrick Harris:as Barney Stinson on How I Met Your Mother

NOMINEES

Justin Kirk: as Andy Botwin on Weeds

 

John Krasinski as Jim Halpert on The Office

 

Jeremy Piven as Ari Gold on Entourage

 

Rainn Wilson as Dwight Schrute on The Office

 
COMEDY GUEST ACTRESS
WINNER

Laurie Metcalf: as Carolyn Bigsby on Desperate Housewives

NOMINEES

Stephanie d’Abruzzo: as Patti on Scrubs

 

Salma Hayek: as Sofia Reyes on Ugly Betty

 

Judith Light as Claire Meade on Ugly Betty

 

Wanda Sykes: as Barb on New Adventures of Old Christine

 
COMEDY GUEST ACTOR
WINNER

Ian McKellen: as Ian McKellen on Extras

NOMINEES

Will Arnett: as Devon Banks on 30 Rock

 

Martin Landau: as Bob Ryan on Entourage

 

Nathan Lane: as Eddie on 30 Rock

 

Paul Reubens: as Prince Gerhardt on 30 Rock

 

Stanley Tucci: as David Ruskin on Monk

 
COMEDY EPISODE OF THE YEAR
WINNERS

Desperate Housewives for “Bang”: directed by Larry Shaw; written by Joe Keenan

NOMINEES

How I Met Your Mother for “Slap Bet”: directed by Pamela Fryman; written by Kourtney Kang

 

The Office for “The Job”: directed by Ken Kwapis; written by Paul Lieberstein & Michael Schur

 

Scrubs for “My Musical”: directed by Will MacKenzie; written by Debra Fordham

 

Ugly Betty for “Pilot”: directed by Richard Shepard; written by Silvio Horta

 
DRAMA SERIES
WINNER

Lost (ABC)

NOMINEES

Friday Night Lights (NBC)

 

Grey’s Anatomy (ABC)

 

Heroes (NBC)

 

House (FOX)

 

The Sopranos (HBO)

 
DRAMA LEAD ACTRESS
WINNER

Sally Field: as Nora Walker on Brothers & Sisters

NOMINEES

Connie Britton: as Tami Taylor on Friday Night Lights

 

Edie Falco: as Carmela Soprano on The Sopranos

 

Lauren Graham: as Lorelai Gilmore on Gilmore Girls

 

Kyra Sedgwick: as Deputy Chief Brenda Johnson on The Closer

 
DRAMA LEAD ACTOR
WINNER

Hugh Laurie: as Dr. Gregory House on House

NOMINEES

Kyle Chandler: as Eric Taylor on Friday Night Lights

 

Matthew Fox: as Dr. Jack Shephard on Lost

 

James Gandolfini: as Tony Soprano on The Sopranos

 

Michael C. Hall: as Dexter Morgan on Dexter

 
DRAMA SUPPORTING ACTRESS
WINNER

Elizabeth Mitchell: as Dr. Juliet Burke on Lost

NOMINEES

Rachel Griffiths: as Sarah Whedon on Brothers & Sisters

 

Katherine Heigl: as Dr. Isobel Stevens on Grey’s Anatomy

 

Sandra Oh: as Dr. Cristana Yang on Grey’s Anatomy

 

Chandra Wilson: as Dr. Miranda Bailey on Grey’s Anatomy

 
DRAMA SUPPORTING ACTOR
WINNER

Michael Emerson: as Ben Linus on Lost

NOMINEES

Zach Gilford: as Matt Saracen on Friday Night Lights

 

Walton Goggins: as Det. Shane Vendrell on The Shield

 

T. R. Knight: as Dr. George O’Malley on Grey’s Anatomy

 

Terry O’Quinn: as John Locke on Lost

 

Masi Oka: as Hiro Nakamura on Heroes

 
DRAMA GUEST ACTRESS
WINNER

Kate Burton: as Dr. Ellis Grey on Grey’s Anatomy

NOMINEES

Liz Mikel: as Corrina Williams on Friday Night Lights

 

Megan Mullally: as Renata Hill on Boston Legal

 

Rosie O’Donnell: as Dawn Budge on Nip/Tuck

 

Jean Smart: as Martha Logan on 24

 
DRAMA GUEST ACTOR
WINNERS

George Dzundza: as Harold O’Malley on Grey’s Anatomy

NOMINEES

Christian Clemenson: as Jerry Espenson on Boston Legal

 

Judd Hirsch: as Wes Mendell on Studio 60 on the Sunset Strip

 

Kevin Tighe: as Anthony Cooper on Lost

 

Forest Whitaker: as Lt. Jon Kavanagh on The Shield

 
DRAMA EPISODE OF THE YEAR
WINNER

Lost for “Through the Looking Glass”: directed by Jack Bender; written by Damon Lindelof & Carlton Cuse

NOMINEES

Friday Night Lights for “Mud Bowl”: directed by David Boyd; written by Elizabeth Heldens & David Hudgins

 

Grey’s Anatomy for “From a Whisper to a Scream”: directed by Julie Anne Robinson; written by Kip Koenig

 

Heroes for “Company Man”: directed by Allan Arkush; written by Bryan Fuller

 

The Sopranos for “Made in America”: directed by David Chase; written by David Chase

 
TV MOVIE OR MINISERIES
WINNER

Prime Suspect 7: The Final Act (PBS)

NOMINEES

Broken Trail (AMC)

 

Bury My Heart at Wounded Knee (HBO)

 

Longford (HBO)

 

Nightmares & Dreamscapes (TNT)

 
TV MOVIE/MINI ACTRESS
WINNER

Dame Helen Mirren: as Jane Tennison on Prime Suspect 7: The Final Act

NOMINEES

Sarah Chalke: as Geralyn Lucas on Why I Wore Lipstick to My Mastectomy

 

Queen Latifah: as Ana on Life Support

 

Debra Messing: as Molly Kagan on The Starter Wife

 

Samantha Morton: as Myra Hindley on Longford

 
TV MOVIE/MINI ACTOR
WINNER

Matthew Perry: as Ron Clark on The Ron Clark Story

NOMINEES

Jim Broadbent: as Lord Longford on Longford

 

Thomas Haden Church: as Tom Harte on Broken Trail

 

Robert Duvall: as Prentice Ritter on Broken Trail

 

Peter Krause: as Joe Miller on The Lost Room

 

William H. Macy: as Clyde Umney/Sam Landry/George Demmi on Nightmares & Dreamscapes

 
VARIETY SPECIAL
WINNER

2007 Academy Awards (ABC)

NOMINEES

Dane Cook: Vicious Circle (HBO)

 

Saturday Night Live in the 90s (NBC)

 

Tony Bennett: An American Classic (NBC)

 

Wanda Sykes: Sick & Tired (HBO)

 
VARIETY SERIES
WINNER

Colbert Report (Comedy)

NOMINEES

Daily Show with Jon Stewart (Comedy)

 

Late Night with Conan O’Brien (NBC)

 

Late Show with David Letterman (CBS)

 

Saturday Night Live (NBC)

 
VARIETY PERFORMER
WINNER

Ellen DeGeneres on 2007 Academy Awards

NOMINEES

Stephen Colbert on Colbert Report

 

Conan O’Brien on Late Night with Conan O’Brien

 

Amy Poehler on Saturday Night Live

 

Jon Stewart on Daily Show with Jon Stewart

 

Wanda Sykes on Wanda Sykes: Sick & Tired

 
REALITY OR COMPETITION PROGRAM
WINNER

American Idol (Fox)

NOMINEES

Amazing Race (CBS)

 

America’s Next Top Model (CW)

 

Project Runway (Bravo)

 

Survivor (CBS)

 
ANIMATED SERIES
WINNER

The Simpsons (Fox)

NOMINEES

Drawn Together (Comedy)

 

Family Guy (Fox)

 

Justice League (Cartoon)

 

South Park (Comedy)

 
SPECIAL CLASS PROGRAM
WINNER

Planet Earth (BBC/Animal Planet)

NOMINEES

The Deadliest Catch (Discovery)

 

Inside the Actor’s Studio (Bravo)

 

Kathy Griffin: My Life on the D-List (Bravo)

 

This American Life (Showtime)

 
PERFORMER OF THE YEAR
WINNER

Steve Carell

NOMINEES

Stephen Colbert

 

James Gandolfini

 

Hugh Laurie

 

Jon Stewart

 
BREAKTHROUGH PERFORMER OF THE YEAR
WINNER

America Ferrera

NOMINEES

Zach Gilford

 

Elizabeth Mitchell

 

Masi Oka

 

Hayden Panetierre

 
ENSEMBLE OF THE YEAR
WINNER

THE OFFICE (NBC): Leslie David Baker, Brian Baumgartner, Creed Bratton, Steve Carell, David Denman, Jenna Fischer, Kate Flannery, Melora Hardin, Ed Helms, Rashida Jones, Mindy Kaling, Angela Kinsey, John Krasinski, Paul Lieberstein, B. J. Novak, Oscar Nunez, Phyllis Smith, Rainn Wilson

NOMINEES

FRIDAY NIGHT LIGHTS (NBC): Connie Britton, Kyle Chandler, Gaius Charles, Zach Gilford, Minka Kelly, Taylor Kitsch, Adrianne Palicki, Jesse Plemons, Scott Porter, Aimee Teegarden

 

GREY’S ANATOMY (ABC): Justin Chambers, Eric Dane, Patrick Dempsey, Katherine Heigl, T. R. Knight, Sandra Oh, James Pickens, Jr., Ellen Pompeo, Sara Ramirez, Kate Walsh, Isaiah Washington, Chandra Wilson

 

LOST (ABC): Adewale Akinnuoye-Agbaje, Naveen Andrews, Henry Ian Cusick, Emilie de Ravin, Michael Emerson, Matthew Fox, Jorge Garcia, Josh Holloway, Daniel Dae Kim, Yunjin Kim, Evangeline Lilly, Elizabeth Mitchell, Dominic Monaghan, Terry O’Quinn, Kiele Sanchez, Rodrigo Santoro

 

UGLY BETTY (ABC): Alan Dale, America Ferrera, Christopher Gorham, Mark Indelicato, Ashley Jensen, Judith Light, Eric Mabius, Becki Newton, Ana Ortiz, Tony Plana, Rebecca Romijn, Kevin Sussman, Michael Urie, Vanessa Williams

 
LIFE ACHIEVEMENT AWARD (PERFORMER)
WINNER

Carol Burnett

 

Bill Cosby

NOMINEES

Alan Alda

 

Mary Tyler Moore

 

Bob Newhart

 

Betty White

 
LIFE ACHIEVEMENT AWARD (OTHER)
WINNER

James L. Brooks

 

Barbara Walters

NOMINEES

Walter Cronkite

 

Norman Lear

 

Carl Reiner

 

Grant Tinker