Complete list of Academy Awards nominations

Nominations for the 83rd annual Academy Awards were announced on Tuesday, Jan. 25 at 5:35 am PT from the Samuel Goldwyn Theater in Beverly Hills by academy president Tom Sherak and last year’s Best Supporting Actress Mo’Nique (“Precious”).

Winners will be revealed during the Sunday, Feb. 27 Oscar ceremony hosted by James Franco and Anne Hathaway from the Kodak Theater in Hollywood beginning at 5:30 pm PT.

The full list of nominees in all two dozen competitive categories can be found below.

BEST PICTURE
“127 Hours”
“Black Swan”
“The Fighter”
“Inception”
“The Kids Are All Right”
“The King’s Speech”
“The Social Network”
“Toy Story 3”
“True Grit”
“Winter’s Bone”

BEST ACTOR
Javier Bardem, “Biutiful”
Jeff Bridges, “True Grit”
Jesse Eisenberg, “The Social Network”
Colin Firth, “The King’s Speech”
James Franco, “127 Hours”

BEST ACTRESS
Annette Bening, “The Kids Are All Right”
Nicole Kidman, “Rabbit Hole”
Jennifer Lawrence, “Winter’s Bone”
Natalie Portman, “Black Swan”
Michelle Williams, “Blue Valentine”

BEST SUPPORTING ACTOR

Christian Bale, “The Fighter”
John Hawkes, “Winter’s Bone”
Jeremy Renner, “The Town”
Mark Ruffalo, “The Kids Are All Right”
Geoffrey Rush, “The King’s Speech”

BEST SUPPORTING ACTRESS
Amy Adams, “The Fighter”
Helena Bonham Carter, “The King’s Speech”
Melissa Leo, “The Fighter”
Hailee Steinfeld, “True Grit”
Jacki Weaver, “Animal Kingdom”

BEST DIRECTOR

Darren Aronofsky, “Black Swan”
Ethan Coen, Joel Coen, “True Grit”
David Fincher, “The Social Network”
Tom Hooper, “The King’s Speech”
David O. Russell, “The Fighter”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

“Another Year,” Mike Leigh
“The Fighter,” Paul Attanasio, Lewis Colich, Eric Johnson, Scott Silver, Paul Tamasy
“Inception,” Christopher Nolan
“The Kids Are All Right,” Stuart Blumberg, Lisa Cholodenko
“The King’s Speech,” David Speidler

BEST ADAPTED SCREENPLAY
“127 Hours,” Simon Beaufoy, Danny Boyle
“The Social Network,” Aaron Sorkin
“Toy Story 3,” Michael Arndt
“True Grit,” Ethan Coen, Joel Coen
“Winter’s Bone,” Debra Granik, Anne Rosellini

BEST ART DIRECTION
“Alice in Wonderland,” Robert Stromberg; Karen O’Hara, Peter Young
“Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I,” Stuart Craig; Stephanie McMillan
“Inception,” Guy Dyas; Lisa Chugg, Paul Healy, Douglas A. Mowat
“The King’s Speech,” Eve Stewart; Judy Farr
“True Grit,” Jess Gonchor; Nancy Haigh

BEST CINEMATOGRAPHER

“Black Swan,” Matthew Libatique
“Inception,” Wally Pfister
“The King’s Speech,” Danny Cohen
“The Social Network,” Jeff Cronenweth
“True Grit,” Roger Deakins

BEST COSTUME DESIGN
“Alice in Wonderland,” Colleen Atwood
“I Am Love,” Antonella Cannarozzi
“The King’s Speech,” Jenny Beaven
“The Tempest,” Sandy Powell
“True Grit,” Mary Zophres

BEST EDITING
“127 Hours,” Jon Harris
“Black Swan,” Andrew Weisblum
“The Fighter,” Pamela Martin
“The King’s Speech,” Tariq Anwar
“The Social Network,” Kirk Baxter, Angus Wall

BEST MAKEUP

“Barney’s Version”
“The Way Back”
“The Wolfman”

BEST SCORE
“127 Hours,” A.R. Rahman
“Inception,” Hans Zimmer
“The Social Network,” Trent Reznor, Atticus Ross
“The King’s Speech,” Alexandre Desplat
“How to Train Your Dragon,” John Powell

BEST SONG
“If I Rise” from “127 Hours”
“Coming Home” from “Country Strong”
“I See the Light” from “Tangled”
“We Belong Together” from “Toy Story 3″

BEST SOUND
“Inception”
“The King’s Speech”
“Salt”
“The Social Network”
“True Grit”

BEST SOUND EDITING
“Inception”
“Toy Story 3”
“TRON Legacy”
“True Grit”
“Unstoppable”

BEST VISUAL EFFECTS
“Alice in Wonderland”
“Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I”
“Hereafter”
“Inception”
“Iron Man 2”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

“Biutiful” (Mexico)
“Dogtooth” (Greece)
“In a Better World” (Denmark)
“Incendies” (Canada)
“Outside the Law” (Algeria)

BEST ANIMATED FEATURE FILM
“How to Train Your Dragon”
“The Illusionist”
“Toy Story 3”

BEST ANIMATED SHORT
“Day & Night”
“The Gruffalo”,
“Let’s Pollute”
“The Lost Thing”
“Madagascar, carnet de voyage (Madagascar, a Journey Diary)”

BEST DOCUMENTARY FEATURE
“Exit through the Gift Shop”
“Inside Job”
“Gasland”
“Waste Land”
“Restrepo”

BEST DOCUMENTARY SHORT

“Killing in the Name”
“Poster Girl”
“Strangers No More”
“Sun Come Up”
“The Warriors of Qiugang”

BEST LIVE ACTION SHORT
“The Confession”
“The Crush”
“God of Love”
“Na Wewe”
“Wish 143”


RELATED LINKS

It’s  Oscar war! ‘King’s Speech’ vs. ‘Social Network’

12 Most Shocking Oscar Snubs

Does the Academy Hate Christopher Nolan? (Moviefone)

‘Winter’s Bone’: More About the Best Picture Oscar Nominee (Moviefone)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *