Olivier Awards: Complete list of nominations

Nominations for the 37th annual edition of the Olivier Awards, Britain’s top theater prize were announced on Tuesday. Winners will be revealed on April 28. (Read full report here.)

Best Play
Constellations
The Audience
The Curious Incident of the Dog in the Night-Time
This House

Best Play Revival 
Long Day’s Journey Into Night
Macbeth
Old Times
Twelfth Night (Apollo Theatre)

Best Actor (Play) 
Rupert Everett – The Judas Kiss
James McAvoy – Macbeth
Mark Rylance – Twelfth Night
Rafe Spall – Constellations
Luke Treadaway – The Curious Incident of the Dog in the Night-Time

Best Actress (Play)
Helen Mirren – The Audience
Hattie Morahan – A Doll’s House
Billie Piper – The Effect
Kristin Scott Thomas – Old Times

Best Supporting Actor (Play)
Paul Chahidi – Twelfth Night
Richard McCabe – The Audience
Adrian Scarborough – Hedda Gabler
Kyle Soller – Long Day’s Journey Into Night

Best Supporting Actress (Play)
Janie Dee – NSFW
Anastasia Hille – The Effect
Cush Jumbo – Julius Caesar (Donmar Warehouse)
Helen McCrory – The Last Of The Haussmans
Nicola Walker – The Curious Incident of the Dog in the Night-Time

Best Director 
Stephen Daldry – The Audience
Marianne Elliott – The Curious Incident of the Dog in the Night-Time
Jeremy Herrin – This House
Simon McBurney – The Master And Margarita

Best Musical 
Loserville
Soul Sister
The Bodyguard
Top Hat

Best Musical Revival
A Chorus Line
Cabaret
Kiss Me, Kate
Sweeney Todd

Best Actor (Musical)
Michael Ball – Sweeney Todd
Alex Bourne – Kiss Me, Kate
Tom Chambers – Top Hat
Will Young – Cabaret

Best Actress (Musical)
Heather Headley – The Bodyguard
Imelda Staunton – Sweeney Todd
Summer Strallen – Top Hat
Hannah Waddingham – Kiss Me, Kate

Best Supporting Performance (Musical)
Adam Garcia – Kiss Me, Kate
Debbie Kurup – The Bodyguard
Siân Phillips – Cabaret
Leigh Zimmerman – A Chorus Line

Best Choreograher
Scott Ambler – Chariots Of Fire
Bill Deamer – Top Hat
Scott Graham & Steven Hoggett – The Curious Incident of the dog in the Night-Time
Stephen Mear – Kiss Me, Kate

Best Costume Design
Bob Crowley – The Audience
Jon Morrell – Top Hat
Jenny Tiramani – Twelfth Night
Anthony Ward – Sweeney Todd

Best Lighting Design
Paul Anderson – The Master And Margarita
Paule Constable – The Curious Incident of the Dog in the Night-Time
Lee Curran – Constellations
Mark Henderson – Sweeney Todd

Best Sound Design
Ian Dickinson – The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time
Paul Groothuis – Sweeney Todd
David McSeveney – Constellations
Gareth Owen – Top Hat

Best Set Design
Hildegard Bechtler – Top Hat
Miriam Buether & Wang Gongxin – Wild Swans
Bunny Christie & Finn Ross – The Curious Incident of the dog in the Night-Time
Tim Hatley – The Bodyguard

Best Entertainment and Family
Cinderella (St James Theatre)
Goodnight Mister Tom
Hansel And Gretel
Room On The Broom

Best New Dance Production
Aeternum by the Royal Ballet at the Royal Opera House, choreographed by Christoper Wheeldon

Cacti by Nederlands Dans Theatre 2 at Sadler’s Wells, choreographed by Alexander Ekman

A Streetcar Named Desire by Scottish Ballet at Sadler’s Wells

Best Achievement in Dance
Lez Brotherston for the set and costumes for Matthew Bourne’s Sleeping Beauty, New Adventures at Sadler’s Wells

ILL-Abilities company in Breakin’ Convention at Sadler’s Wells

Marianela Nunez for Aeternum, Diana & Actaeon and Viscera, The Royal Ballet at the Royal Opera House

Best New Opera Production 
Billy Budd, English National Opera at the London Coliseum
Caligula, English National Opera at the London Coliseum
Einstein On The Beach at the Barbican Theatre
La Traviata, English National Opera at the London Coliseum

Best Achievement in Opera
Edward Gardner for his conducting of The Flying Dutchman and Billy Budd at the English National Opera, London Coliseum

Bryan Hymel for his performances in Les Troyens, Robert Le Diable and Rusalka at the Royal Opera House

Music Theatre Wales for In the Locked Room/Ghost Patrol at the Linbury Theatre, the Royal Opera House

The Stage Management teams at English National Opera, London Coliseum and the Royal Opera House

Best Achievement by Affiliate Theatre
Caroline Horton for You’re Not Like The Other Girls Chrissy at the Bush Theatre

The production of Red Velvet at the Tricycle Theatre

The season of new writing at the Royal Court Upstairs

Kate Bond and Morgan Lloyd for You Me Bum Bum Train, presented by Theatre Royal Stratford East

BBC Radio 2 Audience Award
Billy Elliot The Musical
Matilda The Musical
The Phantom Of The Opera
Wicked

Special Awards
Gillian Lynne
Michael Frayn

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *