Critics’ Choice Awards: Complete list of winners

Winners of the 20th annual Critics’ Choice Movie Awards were revealed during the Jan. 15 kudocast that aired live on A&E. Michael Strahan hosted the ceremony from the Palladium in Hollywood. announced by the Broadcast Film Critics’ Assn. on Monday. 

BEST PICTURE
“Birdman”
X – “Boyhood”
“Gone Girl”
“The Grand Budapest Hotel”
“The Imitation Game”
“Nightcrawler”
“Selma”
“The Theory of Everything”
“Unbroken”
“Whiplash”

BEST DIRECTOR
Wes Anderson – “The Grand Budapest Hotel”
Ava DuVernay – “Selma”
David Fincher – “Gone Girl”
Alejandro G. Inarritu – “Birdman”
Angelina Jolie – “Unbroken”
X – Richard Linklater – “Boyhood”

BEST ACTOR
Benedict Cumberbatch – “The Imitation Game”
Ralph Fiennes – “The Grand Budapest Hotel”
Jake Gyllenhaal – “Nightcrawler”
X – Michael Keaton – “Birdman”
David Oyelowo – “Selma”
Eddie Redmayne – “The Theory of Everything”

BEST ACTRESS
Jennifer Aniston – “Cake”
Marion Cotillard – “Two Days, One Night”
Felicity Jones – “The Theory of Everything”
X – Julianne Moore – “Still Alice”
Rosamund Pike – “Gone Girl”
Reese Witherspoon – “Wild”

BEST SUPPORTING ACTOR
Josh Brolin – “Inherent Vice”
Robert Duvall – “The Judge”
Ethan Hawke – “Boyhood”
Edward Norton – “Birdman”
Mark Ruffalo – “Foxcatcher”
X – J.K. Simmons – “Whiplash”

BEST SUPPORTING ACTRESS
X – Patricia Arquette – “Boyhood”
Jessica Chastain – “A Most Violent Year”
Keira Knightley – “The Imitation Game”
Emma Stone – “Birdman”
Meryl Streep – “Into the Woods”
Tilda Swinton – “Snowpiercer”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
“Birdman” – Alejandro G. Inarritu, Nicolas Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr., Armando Bo
“Boyhood” – Richard Linklater
“The Grand Budapest Hotel “– Wes Anderson, Hugo Guinness
“Nightcrawler” – Dan Gilroy
“Whiplash” – Damien Chazelle

BEST ADAPTED SCREENPLAY
X – “Gone Girl” – Gillian Flynn
“The Imitation Game” – Graham Moore
“Inherent Vice” – Paul Thomas Anderson
“The Theory of Everything” – Anthony McCarten
“Unbroken” – Joel Coen & Ethan Coen, Richard LaGravenese, William Nicholson
“Wild” – Nick Hornby

BEST CINEMATOGRAPY
X – “Birdman” – Emmanuel Lubezki
“The Grand Budapest Hotel” – Robert Yeoman
“Interstellarv – Hoyte Van Hoytema
“Mr. Turner “– Dick Pope
“Unbroken” – Roger Deakins

BEST ART DIRECTION
“Birdman” – Kevin Thompson/Production Designer, George DeTitta Jr./Set Decorator
X – “The Grand Budapest Hotel” – Adam Stockhausen/Production Designer, Anna Pinnock/Set Decorator
“Inherent Vice” – David Crank/Production Designer, Amy Wells/Set Decorator
“Interstellar” – Nathan Crowley/Production Designer, Gary Fettis/Set Decorator
“Into the Woods” – Dennis Gassner/Production Designer, Anna Pinnock/Set Decorator
“Snowpiercer” – Ondrej Nekvasil/Production Designer, Beatrice Brentnerova/Set Decorator

BEST EDITING
X – “Birdman” – Douglas Crise, Stephen Mirrione
“Boyhood” – Sandra Adair
“Gone Girl” – Kirk Baxter
“Interstellar” – Lee Smith
“Whiplash” – Tom Cross

BEST COSTUME DESIGN
X – “The Grand Budapest Hotel “– Milena Canonero
“Inherent Vice” – Mark Bridges
“Into the Woods” – Colleen Atwood
“Maleficent” – Anna B. Sheppard
“Mr. Turner” – Jacqueline Durran

BEST HAIR & MAKEUP
“Foxcatcher”
X – “Guardians of the Galaxy”
“The Hobbit: The Battle of the Five Armies”
“Into the Woods”
“Maleficent”

BEST SCORE
Alexandre Desplat – “The Imitation Game”
Johann Johannsson – “The Theory of Everything”
Trent Reznor & Atticus Ross – “Gone Girl”
X – Antonio Sanchez – “Birdman”
Hans Zimmer –”Interstellar”

BEST SONG
Big Eyes – “Big Eyes”
Everything Is Awesome –”The Lego Movie”
X – Glory – “Selma”
Lost Stars – “Begin Again”
Yellow Flicker Beat – “The Hunger Games: Mockingjay Part 1”

BEST VISUAL EFFECTS
X – “Dawn of the Planet of the Apes”
“Edge of Tomorrow”
“Guardians of the Galaxy”
“The Hobbit: The Battle of the Five Armies”
“Interstellar”

BEST ANIMATED FEATURE
“Big Hero 6”
“The Book of Life”
“The Boxtrolls”
“How to Train Your Dragon 2”
X – “The Lego Movie”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
“Force Majeure”
“Ida”
“Leviathan”
“Two Days, One Night”
“Wild Tales”

BEST DOCUMENTARY FEATURE
“Citizenfour”
“Glen Campbell: I’ll Be Me”
“Jodorowsky’s Dune”
“Last Days in Vietnam”
“Life Itself”
“The Overnighters”

BEST ACTING ENSEMBLE
X – “Birdman”
“Boyhood”
“The Grand Budapest Hotel”
“The Imitation Game”
“Into the Woods”
“Selma”

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
X – Ellar Coltrane – “Boyhood”
Ansel Elgort – “The Fault in Our Stars”
Mackenzie Foy – “Interstellar”
Jaeden Lieberher – “St. Vincent”
Tony Revolori – “The Grand Budapest Hotel”
Quvenzhane Wallis – “Annie”
Noah Wiseman – “The Babadook”

BEST ACTION MOVIE
“American Sniper”
“Captain America: The Winter Soldier”
“Edge of Tomorrow”
“Fury”
X – “Guardians of the Galaxy”

BEST ACTOR IN AN ACTION MOVIE
X – Bradley Cooper – “American Sniper”
Tom Cruise – “Edge of Tomorrow”
Chris Evans – “Captain America: The Winter Soldier”
Brad Pitt – “Fury”
Chris Pratt – “Guardians of the Galaxy”


BEST ACTRESS IN AN ACTION MOVIE
X – Emily Blunt – “Edge of Tomorrow”
Scarlett Johansson – “Lucy”
Jennifer Lawrence – “The Hunger Games: Mockingjay Part 1”
Zoe Saldana – “Guardians of the Galaxy”
Shailene Woodley – “Divergent”

BEST COMEDY
“Birdman”
X – “The Grand Budapest Hotel”
“St. Vincent”
“Top Five”
“22 Jump Street”

BEST ACTOR IN A COMEDY
Jon Favreau – “Chef”
Ralph Fiennes – “The Grand Budapest Hotel”
X – Michael Keaton – “Birdman”
Bill Murray – “St. Vincent”
Chris Rock – “Top Five”
Channing Tatum – “22 Jump Street”

BEST ACTRESS IN A COMEDY
Rose Byrne – “Neighbors”
Rosario Dawson – “Top Five”
Melissa McCarthy – “St. Vincent”
X – Jenny Slate – “Obvious Child”
Kristen Wiig – “The Skeleton Twins”

BEST SCI-FI/HORROR MOVIE
“The Babadook”
“Dawn of the Planet of the Apes”
X – “Interstellar”
“Snowpiercer”
“Under the Skin”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More News from GoldDerby

Loading