Olivier Awards 2016: Complete list of winners (and nominees)

Winners of the 40th annual edition of the Olivier Awards were announced on April 3. Musical theater vet Michael Ball hosted the kudofest at the Royal Opera House. Unlike the Tony Awards, which are showcased live on CBS, the Olivier Awards get only a clips package on ITV later that evening and a live feed on BBC Radio 2. (Read the full report HERE.)

Subscribe to Gold Derby Breaking News Alerts & Experts’ Latest Tony Predictions

PLAYS

Best Play
Farinelli And The King
The Father
X – Hangmen
People, Places And Things

Best Comedy
A Christmas Carol
Hand To God 
X – Nell Gwynn
Peter Pan Goes Wrong

Best Play Revival
Hamlet 
Les Liaisons Dangereuses
X – Ma Rainey’s Black Bottom 
The Winter’s Tale 

Best Actor
Kenneth Branagh for The Winter’s Tale
X – Kenneth Cranham for The Father
Benedict Cumberbatch for Hamlet 
Adrian Lester for Red Velvet
Mark Rylance for Farinelli And The King

Best Actress
Gemma Arterton for Nell Gwynn
X – Denise Gough for People, Places And Things 
Nicole Kidman for Photograph 51 
Janet McTeer for Les Liaisons Dangereuses
Lia Williams for Oresteia 

Best Supporting Actor
X – Mark Gatiss for Three Days In The Country
Michael Pennington for The Winter’s Tale
Tom Sturridge for American Buffalo 
David Suchet for The Importance Of Being Earnest

Best Supporting Actress
X – Judi Dench for The Winter’s Tale 
Michele Dotrice for Nell Gwynn
Melody Grove for Farinelli And The King 
Catherine Steadman for Oppenheimer

Olivier Awards 2016:
Judi Dench breaks own record, Lin-Manuel Miranda wins for ‘In the Heights’

MUSICALS

Best Musical
Bend It Like Beckham 
In the Heights
X – Kinky Boots 
Mrs. Henderson Presents 

Best Musical Revival
Bugsy Malone
Guys And Dolls 
X – Gypsy 
Seven Brides For Seven Brothers

Best Actor
Ian Bartholomew for Mrs Henderson Presents 
Killian Donnelly for Kinky Boots
David Haig for Guys And Dolls
X – Matt Henry for Kinky Boots
Jamie Parker for Guys And Dolls

Best Actress
Tracie Bennett for Mrs Henderson Presents
Natalie Dew for Bend It Like Beckham
Laura Pitt-Pulford for Seven Brides For Seven Brothers
X – Imelda Staunton for Gypsy
Sophie Thompson for Guys And Dolls

Best Supporting Actor
X – David Bedella for In The Heights
Dan Burton for Gypsy 
Peter Davison for Gypsy 
Gavin Spokes for Guys And Dolls

Best Supporting Actress
Preeya Kalidas for Bend It Like Beckham
Amy Lennox for Kinky Boots 
X – Lara Pulver for Gypsy
Emma Williams for Mrs Henderson Presents

Dish all the Tony races in our red-hot forums with Broadway insiders

CREATIVE

Best Director
Rob Ashford and Kenneth Branagh for The Winter’s Tale
Matthew Dunster for Hangmen
Robert Icke for Oresteia 
Jonathan Kent for Gypsy 

Best Choreographer
Carlos Acosta and Andrew Wright for Guys And Dolls
Drew McOnie for In The Heights
Stephen Mear for Gypsy 
Jerry Mitchell for Kinky Boots

Best Costume Design
X – Gregg Barnes for Kinky Boots
Hugh Durrant for Nell Gwynn 
Jonathan Fensom for Farinelli And The King 
Katrina Lindsay for Bend It Like Beckham

Best Lighting Design
Neil Austin for The Winter’s Tale
Natasha Chivers for Oresteia
James Farncombe for People, Places And Things 
X – Mark Henderson for Gypsy

Best Set Design
Hildegard Bechtler for Oresteia
Es Devlin for Hamlet
Jonathan Fensom for Farinelli And The King
X – Anna Fleischle for Hangmen

Best Sound Design
George Dennis for The Homecoming
X – Tom Gibbons for People, Places And Things
Christopher Shutt for The Father
Christopher Shutt for Hamlet 

Best Achievement in Music
Bend It Like Beckham
Music by Howard Goodall, Lyrics by Charles Hart and Orchestrations by Howard Goodall and Kuljit Bhamra

Farinelli And The King
Claire van Kampen for Musical Arrangements, the Musicians and Lestyn Davies and the Singers who alternated the singing role of Farinelli

X – In The Heights
Music and Lyrics by Lin-Manuel Miranda, Arrangements and Orchestrations by
 Alex Lacamoirea and Bill Sherman

Kinky Boots
Music and Lyrics by Cyndi Lauper, Music Supervision, Arrangements and Orchestrations by Stephen Oremus

OPERA/DANCE

Best New Opera Production
X – Cavalleria Rusticana/Pagliacci at Royal Opera House
The Force Of Destiny at London Coliseum
Morgen Und Abend at Royal Opera House

Best Achievement in Opera
X – English National Opera Chorus and Orchestra for The Force Of Destiny, Lady Macbeth Of Mtsensk and The Queen Of Spades at London Coliseum

Felicity Palmer for The Queen Of Spades at London Coliseum

Sir Antonio Pappano for his conducting of Cavalleria Rusticana/Pagliacci, Guillaume Tell and Król Roger at Royal Opera House

Tamara Wilson for The Force Of Destiny at London Coliseum

Best New Dance Production
He Who Falls (Celui Qui Tombe) by Compagnie Yoann Bourgeois at the Barbican
Romeo Et Juliette by Les Ballets de Monte Carlo at London Coliseum
X – Woolf Works by Wayne McGregor at Royal Opera House

Best Achievement in Dance
X – Alessandra Ferri for her performances in Chéri and Woolf Works at Royal Opera House

Javier De Frutos for his choreography of Anatomy Of A Passing Cloud at the Linbury Studio Theatre, Royal Opera House

Sasha Waltz for her choreography of Sacre at Sadler’s Wells

SPECIAL AWARDS

Best Achievement in an Affiliate Theatre
Barbarians at The Clare, Young Vic
Phil Dunster for his role in Pink Mist at Bush Theatre
X – Pat Kinevane and Fishamble for Silent at Soho Theatre
Violence And Son at Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court

Best Entertainment and Family
Alice’s Adventures Underground
Dr. Seuss’s The Lorax 
I Want My Hat Back
Peter Pan
X – Showstopper! The Improvised Musical

More News from GoldDerby

Loading