2018 Critics’ Choice Awards film nominations: Full list led by ‘The Shape of Water,’ ‘Dunkirk,’ ‘The Post’ …

On Wednesday morning, December 6, the Broadcast Film Critics Association (BFCA) announced the nominees for the 23rd Annual Critics’ Choice Awards for film, which are led by “The Shape of Water” with a whopping 14 nominations including Best Picture, Best Director (Guillermo del Toro), and Best Actress (Sally Hawkins). There was a four-way tie for second place as “Call Me by Your Name,” “Dunkirk,” “Lady Bird,” and “The Post” each picked up eight nominations. Scroll down to see the full list of contenders in every category.

These prizes are decided by the BFCA, which comprises more than 300 film critics from television, radio, and online media. The winners will be announced at a ceremony on January 11, 2018, in the Barker Hangar at Santa Monica, California. The two-hour broadcast will air live on the CW Network at 8:00pm  Eastern and Pacific.

SEE See full list of Critics’ Choice TV Awards 2018 nominations

“2017 has proved to be an incredibly exciting year in movies – and one of the most wide-open in terms of awards possibilities,” said BFCA President Joey Berlin in announcing this year’s contenders. “The mix of legendary filmmakers and performers along with vibrant new voices representing fresh and varied styles and perspectives has entertained and challenged critics and audiences alike. It’s been a joy to experience these films and we can’t wait to celebrate them all on January 11.”

SEE Critics’ Choice Awards 2018: ‘The Shape of Water’ gets a big watery hug with leading 14 nominations

What do you think of the Critics’ Choice nominees? Check them out below, and discuss this and more with your fellow movie fans in our forums.

BEST PICTURE
“The Big Sick”
“Call Me by Your Name”
“Darkest Hour”
Dunkirk
“The Florida Project”
“Get Out”
“Lady Bird”
The Post
“The Shape of Water”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST ACTOR
Timothée Chalamet – “Call Me by Your Name”
James Franco – “The Disaster Artist”
Jake Gyllenhaal – “Stronger”
Tom Hanks – “The Post”
Daniel Kaluuya – Get Out”
Daniel Day-Lewis – “Phantom Thread”
Gary Oldman – “Darkest Hour”

BEST ACTRESS
Jessica Chastain – “Molly’s Game”
Sally Hawkins – “The Shape of Water”
Frances McDormand – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Margot Robbie – “I, Tonya”
Saoirse Ronan – “Lady Bird”
Meryl Streep – “The Post”

BEST SUPPORTING ACTOR
Willem Dafoe – “The Florida Project”
Armie Hammer – “Call Me By Your Name”
Richard Jenkins – “The Shape of Water”
Sam Rockwell – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Patrick Stewart – “Logan”
Michael Stuhlbarg – “Call Me by Your Name”

BEST SUPPORTING ACTRESS
Mary J. Blige – “Mudbound”
Hong Chau – “Downsizing”
Tiffany Haddish – “Girls Trip”
Holly Hunter – “The Big Sick”
Allison Janney – “I, Tonya”
Laurie Metcalf – “Lady Bird”
Octavia Spencer – “The Shape of Water”

SIGN UP for Gold Derby’s free newsletter with latest predictions

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Mckenna Grace – “Gifted”
Dafne Keen – “Logan”
Brooklynn Prince – “The Florida Project”
Millicent Simmonds – “Wonderstruck”
Jacob Tremblay – “Wonder”

BEST ACTING ENSEMBLE
“Dunkirk”
“Lady Bird”
“Mudbound”
“The Post”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST DIRECTOR
Guillermo del Toro – “The Shape of Water”
Greta Gerwig – “Lady Bird”
Martin McDonagh – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Christopher Nolan – “Dunkirk”
Luca Guadagnino – “Call Me By Your Name”
Jordan Peele – “Get Out”
Steven Spielberg – “The Post”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – “The Shape of Water”
Greta Gerwig – “Lady Bird”
Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – “The Big Sick”
Liz Hannah and Josh Singer – “The Post”
Martin McDonagh – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Jordan Peele – “Get Out”

BEST ADAPTED SCREENPLAY
James Ivory – “Call Me by Your Name”
Scott Neustadter and Michael H. Weber – “The Disaster Artist”
Dee Rees and Virgil Williams – “Mudbound”
Aaron Sorkin – “Molly’s Game”
Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – “Wonder”

BEST CINEMATOGRAPHY
Roger Deakins – “Blade Runner 2049”
Hoyte van Hoytema – “Dunkirk”
Dan Laustsen – “The Shape of Water”
Rachel Morrison – “Mudbound”
Sayombhu Mukdeeprom – “Call Me By Your Name”

BEST PRODUCTION DESIGN
Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – “The Shape of Water”
Jim Clay, Rebecca Alleway – “Murder on the Orient Express”
Nathan Crowley, Gary Fettis – “Dunkirk”
Dennis Gassner, Alessandra Querzola – “Blade Runner 2049”
Sarah Greenwood, Katie Spencer – “Beauty and the Beast”
Mark Tildesley, Véronique Melery – “Phantom Thread”

BEST EDITING
Michael Kahn, Sarah Broshar – “The Post”
Paul Machliss, Jonathan Amos – “Baby Driver”
Lee Smith – “Dunkirk”
Joe Walker – “Blade Runner 2049”
Sidney Wolinsky – “The Shape of Water”

BEST COSTUME DESIGN
Renée April – “Blade Runner 2049”
Mark Bridges – “Phantom Thread”
Jacqueline Durran – “Beauty and the Beast”
Lindy Hemming – “Wonder Woman”
Luis Sequeira – “The Shape of Water”

BEST HAIR AND MAKEUP
“Beauty and the Beast”
“Darkest Hour”
“I, Tonya”
“The Shape of Water”
“Wonder”

BEST VISUAL EFFECTS
“Blade Runner 2049”
“Dunkirk”
“The Shape of Water”
“Thor: Ragnarok”
“War for the Planet of the Apes”
“Wonder Woman”

BEST ANIMATED FEATURE
“The Breadwinner”
“Coco”
“Despicable Me 3”
“The LEGO Batman Movie”
“Loving Vincent”

BEST ACTION MOVIE
“Baby Driver”
“Logan”
“Thor: Ragnarok”
“War for the Planet of the Apes”
“Wonder Woman”

BEST COMEDY
“The Big Sick”
“The Disaster Artist”
“Girls Trip”
“I, Tonya”
“Lady Bird”

BEST ACTOR IN A COMEDY
Steve Carell – “Battle of the Sexes”
James Franco – “The Disaster Artist”
Chris Hemsworth – “Thor: Ragnarok”
Kumail Nanjiani – “The Big Sick”
Adam Sandler – “The Meyerowitz Stories”

BEST ACTRESS IN A COMEDY
Tiffany Haddish – “Girls Trip”
Zoe Kazan – “The Big Sick”
Margot Robbie – “I, Tonya”
Saoirse Ronan – “Lady Bird”
Emma Stone – “Battle of the Sexes”

BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE
“Blade Runner 2049”
“Get Out”
“It”
“The Shape of Water”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
“BPM (Beats Per Minute)”
“A Fantastic Woman”
“First They Killed My Father”
“In the Fade”
“The Square”
“Thelma”

BEST SONG
“Evermore” – “Beauty and the Beast”
“Mystery of Love” – “Call Me By Your Name”
“Remember Me” – “Coco”
“Stand Up for Something” – “Marshall”
“This Is Me” – “The Greatest Showman”

BEST SCORE
Alexandre Desplat – “The Shape of Water”
Jonny Greenwood – “Phantom Thread”
Dario Marianelli – “Darkest Hour”
Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – “Blade Runner 2049”
John Williams – “The Post”
Hans Zimmer – “Dunkirk”

More News from GoldDerby

Loading