Royal Television Society nominations: Complete list led by ‘National Treasure,’ ‘Catastrophe,’ Sharon Horgan

The Royal Television Society, which its celebrating its 90th anniversary this year, announced the nominations for its annual awards on Tuesday. Winners will be revealed in two weeks time on March 21 during a luncheon at London’s Grosvenor House Hotel. It was to have been hosted by Piers Morgan but he bowed out after a petition was circulated calling for him to do so and has been replaced by “QI” emcee Sandi Toksvig.

Sign up to get Gold Derby’s free newsletter
with experts’ latest predictions and breaking news

Best Mini-Series
London Spy Working Title for BBC Two
National Treasure The Forge for Channel 4
Thirteen BBC Studios in co-production with BBC America for BBC Three

Best Drama Series
Happy Valley Red Production Company for BBC One
Line of Duty 3 World Productions for BBC Two
The Durrells Sid Gentle Films/Masterpiece/BBC Worldwide for ITV

Best Single Drama
A Midsummer Night’s Dream BBC Wales for BBC One
Murdered By My Father BBC Studios for BBC Three
Reg L.A. Productions for BBC One

Best Actress
Jodie Comer – Thirteen BBC Studios in co-production with BBC America for BBC Three
Sophie Okonedo – Undercover BBC Studios in co-production with BBC America for BBC One
Julie Walters – National Treasure The Forge for Channel 4

Best Actor
Adeel Akhtar – Murdered By My Father BBC Studios for BBC Three
Robbie Coltrane – National Treasure The Forge for Channel 4
James Nesbitt – The Secret Hat Trick Productions for ITV

Best Writer – Drama
Jed Mercurio – Line of Duty 3 World Productions for BBC Two
Jack Thorne – National Treasure The Forge for Channel 4
Sally Wainwright – Happy Valley Red Production Company for BBC One

Best Scripted Comedy
Catastrophe An Avalon Television production with co-producers Birdbath Productions and Merman for Channel 4
People Just Do Nothing Roughcut Television for BBC Three
The Windsors Noho Film and TV for Channel 4

Best Comedy Performance
Asim Chaudhry – People Just Do Nothing Roughcut Television for BBC Three
Steve Coogan – Alan Partridge’s Scissored Isle Baby Cow Productions for Sky Atlantic
Sharon Horgan and Rob Delaney – Catastrophe An Avalon Television production with co-producers Birdbath Productions and Merman for Channel 4

Best Writer – Comedy
Stefan Golaszewski – Mum Big Talk Productions in association with The Money Men for BBC Two
Graham Linehan, Sharon Horgan, Helen Linehan, Holly Walsh – Motherland Delightful Industries and Merman for BBC Two
Phoebe Waller-Bridge – Fleabag Two Brothers Pictures for BBC Three

Sharon Horgan and Rob Delaney on Season 3 of ‘Catastrophe’ and Carrie Fisher [WATCH]

Best Soap and Continuing Drama
EastEnders BBC Studios for BBC One
Emmerdale ITV Studios for ITV
Hollyoaks Lime Pictures for Channel Four

Best Entertainment Programme
Ant and Dec’s Saturday Night Takeaway ITV Studios and Mitre Television for ITV
Strictly Come Dancing BBC Studios for BBC One
Taskmaster Avalon Television for UKTV & Dave

Best Entertainment Performance
Adam Hills, Alex Brooker & Josh Widdicombe – The Last Leg Open Mike Productions for Channel 4
Anthony McPartlin & Declan Donnelly – I’m A Celebrity… Get Me Out of Here! ITV Studios for ITV
Romesh Ranganathan – Asian Provocateur: Mum’s American Dream Rumpus Media in association with Green Bee Productions for BBC Three

Best Single Documentary
Hillsborough VeryMuchSo Productions for BBC Two
The Forgotten Children Wild Pictures for ITV
The Murder of Sadie Hartley Raw Cut TV for ITV

Best Documentary Series
Exodus: Our Journey to Europe KEO Films for BBC Two
Inside Obama’s White House Brook Lapping Productions in association with Les Films d’Ici for BBC Two in co-production with Al Jazeera America and Arte France
The Murder Detectives Films of Record for Channel 4

Best Sports Programme
England v Pakistan T20 International Sky Sports
The Open Sky Sports
Rio Paralympics Sunset + Vine for Channel 4

Best Sports Presenter, Commentator or Pundit
Clare Balding – Rio Paralympics Sunset + Vine for Channel 4
Nasser Hussain Sky Sports
Osi Umenyiora – Race to Super Bowl 50, NFL This Week, The NFL Show Whisper Films for BBC Two

Best Presenter
Sir David Attenborough – Attenborough and The Giant Dinosaur BBC Natural History Unit and PBS for BBC One
Richard Ayoade – Travel Man 48 Hours In Vienna North One Television for Channel 4
Grayson Perry – Grayson Perry All Man Swan Films for Channel 4

Breakthrough Personality
Nadiya Hussain – The Chronicles of Nadiya Love Productions for BBC One
Phoebe Waller-Bridge – Fleabag Two Brothers Pictures for BBC Three
Phillip Wood – Chasing Dad: A Lifelong Addiction Rare Day for BBC Three

Royal Television Society nominations:
‘National Treasure’ leads with 4, including Best Miniseries

Best Arts Programme
Bricks! BBC Studios for BBC Four
Grayson Perry All Man Swan Films for Channel 4
One Night In 2012 BBC Studios/Rogan Productions for BBC One

Best Children’s Programme
CBeebies A Midsummer Night’s Dream CBeebies Production for CBeebies
Lily’s Driftwood Bay Sixteen South for Nick Jr.
My Life: The Boy on the Bicycle Drummer TV for CBBC

Best Daytime Programme
Find it, Fix it, Flog it HCA Entertainment and Yeti Media for Channel 4
Matron, Medicine and Me: 70 Years of the NHS BBC Studios Northern Ireland for BBC One
The Question Jury Monkey Kingdom for Channel 4

Best History Programme
Challenger Disaster: Lost Tapes 1895 Films for National Geographic
Saddam goes to Hollywood Mentorn for Channel 4
The Aberfan Young Wives’ Club Shiver Cymru for ITV

Best Live Event
Stand Up to Cancer Princess Productions for Channel 4
The Centenary of the Battle of the Somme BBC Studios for BBC One and BBC Two
The Sound of Music Live! ITV Studios Entertainment for ITV

Best Popular Factual and Features Programme
Employable Me Optomen for BBC Two
First Dates TwentyTwenty Television for Channel 4
SAS Who Dares Wins Minnow Films for Channel 4

Best Science and Natural History Programme
First Contact: Lost Tribe of the Amazon Ronachan Films for Channel 4
The Hunt: The Hardest Challenge Silverback Films co-produced with the BBC, BBC Worldwide, BBC America, The Open University, CCTV9 and NDR Naturfilm for BBC One
The Secret Life of 4 & 5 Year Olds RDF Television for Channel 4

RTS Channel of the Year
BBC One
BBC Three
Channel 4

 

 

More News from GoldDerby

Loading