Home Forums British Independent Film Awards 2012: Complete List of Nominees

British Independent Film Awards 2012: Complete List of Nominees

The 15th annual British Independent Film Awards nominations were announced on Nov. 5. Winners, which will be determined by a 16-person jury, will be revealed at a ceremony in London on Dec. 9. 

BEST BRITISH INDEPENDENT FILM 
"Berberian Sound Studio"
"The Best Exotic Marigold Hotel"
"Broken"
"The Imposter"
"Sightseers"

BEST DIRECTOR 
Peter Strickland, "Berberian Sound Studio"
John Madden, "The Best Exotic Marigold Hotel"
Rufus Norris, "Broken"
Bart Layton, "The Imposter"
Ben Wheatley, "Sightseers"

BEST ACTOR 
Riz Ahmed, "Ill Manors"
Toby Jones, "Berberian Sound Studio"
Steve Oram, "Sightseers"
Tim Roth, "Broken"
Terence Stamp, "Song for Marion"

BEST ACTRESS
Judi Dench, "The Best Exotic Marigold Hotel"
Elle Fanning, "Ginger & Rosa"
Alice Lowe, "Sightseers"
Andrea Riseborough, "Shadow Dancer"
Meryl Streep, "The Iron Lady"

BEST SUPPORTING ACTOR 
Billy Connolly, "Quartet"
Domnhall Gleeson, "Shadow Dancer"
Rory Kinnear, "Broken"
Cillian Murphy, "Broken"
Tom Wilkinson, "The Best Exotic Marigold Hotel"

BEST SUPPORTING ACTRESS
Olivia Colman, "Hyde Park on Hudson"
Eileen Davies, "Sightseers"
Alice Englert, "Ginger & Rosa"
Vanessa Redgrave, "Song for Marion"
Maggie Smith, "The Best Exotic Marigold Hotel"

BEST SCREENPLAY
Peter Strickland, "Berberian Sound Studio"
Mark O'Rowe, "Broken"
Abi Morgan, "The Iron Lady"
Alice Lowe, Steve Oram and Amy Jump, "Sightseers"
Paul Andrew Williams, "Song for Marion" 

BEST INTERNATIONAL INDEPENDENT FILM 
"Amour"
"Beasts of the Southern Wild"
"The Hunt"
"Rust and Bone"
"Searching for Sugar Man"

BEST DOCUMENTARY 
"Dreams of a Life"
"The Imposter"
"London: The Modern Babylon"
"Marley"
"Roman Polanski: A Film Memoir"

BEST TECHNICAL ACHIEVEMENT 
Nic Knowland (cinematography), "Berberian Sound Studio"
Joakim Sundstrom and Stevie Haywood (sound design), "Berberian Sound Studio"
Electric Wave Bureau (music), "Broken"
Robbie Ryan (cinematography), "Ginger & Rosa"
Andrew Hulme (editing), "The Imposter"

BEST DEBUT DIRECTOR (Douglas Hickox Award)
Ben Drew, "Ill Manors"
Sally El Hosaini, "My Brother the Devil"
Bart Layton, "The Imposter"
Rufus Norris, "Broken"
Rowan Athale, "Wasteland"

MOST PROMISING NEWCOMER
Zawe Ashton, "Dreams of a Life"
Paul Brannigan, "The Angels' Share"
James Floyd, "My Brother the Devil"
Eloise Laurence, "Broken"
Elliott Tittensor, "Spike Island"

BEST PRODUCTION ACHIEVEMENT 
"Berberian Sound Studio"
"Ill Manors"
"The Imposter"
"Sightseers"
"The Sweeney"

RAINDANCE AWARD
"City Slacker"
"Frank"
"Jason Becker: Not Dead Yet"
"Love Tomorrow"
"Strings"

BEST SHORT FILM 
"Friday"
"Junk"
"Skyborn"
"Swimmer"
"Volume"