Home Forums EMMY EPISODE SUBMISSIONS 2005-2006

EMMY EPISODE SUBMISSIONS 2005-2006

2005-06 EMMY EPISODES SUBMISSIONS
 
DRAMA SERIES
WINNER

24

 
 

"Day 5: 7:00-8:00am" & "Day 5: 8:00-9:00am"

 
 

"Day 5: 9:00-10:00am" & "Day 5: 10:00-11:00am"

 
 

"Day 5: 11:00am-12:00pm" & "Day 5: 12:00-1:00pm"

 
NOMINEES

GREY'S ANATOMY

 
 

"Bring the Pain" & "Into You Like a Train"

 
 

"Thanks for the Memories" & "Break on Through"

 
 

"It's the End of the World" & "As We Know It"

 
 

HOUSE

 
 

"Autopsy" & "The Mistake"

 
 

"Distractions" & "Clueless"

 
 

"House vs. God" & "No Reason"

 
 

THE SOPRANOS

 
 

"Members Only" & "Join the Club"

 
 

"Fleshy Part of the Thigh" & "Mr. & Mrs. John Sacrimoni Request"

 
 

"Live Free or Die" & "The Ride"

 
 

THE WEST WING

 
 

"Here Today" & "Undecideds"

 
 

"Election Day Part 2" & "Requiem"

 
 

"The Cold" & "Tomorrow"

 
 
DRAMA LEAD ACTOR
WINNER

Kiefer Sutherland: 24 ("Day 5: 7:00-8:00am")

NOMINEES

Christopher Meloni ("Ripped") Law & Order: Special Victims Unit

 

Denis Leary ("Justice"): Rescue Me

 

Peter Krause ("Time Flies"): Six Feet Under

 

Martin Sheen ("Tomorrow"): The West Wing

 
DRAMA LEAD ACTRESS
WINNER

Mariska Hargitay ("911"): Law & Order: Special Victims Unit

NOMINEES

Kyra Sedgwick ("Fantasy Date"): The Closer

 

Geena Davis ("Pilot"): Commander In Chief

 

Frances Conroy ("Everyone's Waiting"): Six Feet Under

 

Allison Janney ("Institutional Memory"): The West Wing

 
DRAMA SUPPORTING ACTOR
WINNER

Alan Alda ("Two Weeks Out", "The Last Hurrah"): The West Wing

NOMINEES

William Shatner ("Witches of Mass Destruction", "Live Big"): Boston Legal

 

Oliver Platt ("Red Meat", "So…What Brings You to Armageddon"): Huff

 

Michael Imperioli ("Luxury Lounge", "The Ride"): The Sopranos

 

Gregory Itzin ("Day 5: 3:00-4:00am", "Day 5: 6:00-7:00am"): 24

 
DRAMA SUPPORTING ACTRESS
WINNER

Blythe Danner ("Maps Don't Talk Part 2", "So…What Brings You to Armageddon"): Huff

NOMINEES

Candice Bergen ("Ass Fat Jungle", "Live Big"): Boston Legal

 

Sandra Oh ("Deny Deny Deny", "Grandma Got Run Over By a Reindeer"): Grey's Anatomy

 

Chandra Wilson ("Deny Deny Deny", "As We Know It"): Grey's Anatomy

 

Jean Smart ("Day 5: 5:00-6:00am", "Day 5: 6:00-7:00am"): 24

 
DRAMA GUEST ACTOR
WINNER

Christian Clemenson as Jerry "Hands" Espenson: Boston Legal

NOMINEES

Michael J. Fox as Daniel Post: Boston Legal

 

James Woods as Dr. Nate Lennox: ER

 

Kyle Chandler as Dylan Young: Grey's Anatomy

 

Henry Ian Cusick as Desmond: Lost

 
DRAMA GUEST ACTRESS
WINNER

Patricia Clarkson as Aunt Sarah: Six Feet Under

NOMINEES

Kate Burton as Ellis Grey: Grey's Anatomy

 

Christina Ricci as Hannah: Grey's Anatomy

 

Swoosie Kurtz as Madeline Sullivan: Huff

 

Joanna Cassidy as Margaret Chenowith: Six Feet Under

 
DRAMA DIRECTING
WINNER

Jon Cassar: 24 • "7:00 AM – 8:00 AM"

NOMINEES

Rodrigo Garcia: Big Love • "Pilot"

 

Jack Bender: Lost • "Live Together, Die Alone"

 

Alan Ball: Six Feet Under • "Everyone's Waiting"

 

Tim Van Patten: The Sopranos • "Members Only"

 

David Nutter: The Sopranos • "Join The Club"

 

Mimi Leder: The West Wing • "Election Day"

 
DRAMA WRITING
WINNER

Terence Winter: The Sopranos • "Members Only"

NOMINEES

Shonda Rhimes: Grey's Anatomy • "It's the End Of The World, As We Know It"

 

Krista Vernoff: Grey's Anatomy • "Into You Like A Train"

 

Carlton Cuse, Damon Lindelof: Lost • "The 23rd Psalm"

 

Alan Ball: Six Feet Under • "Everyone's Waiting"

 
COMEDY SERIES
WINNER

THE OFFICE

 
 

"The Dundies" & "Christmas Party"

 
 

"The Injury" & "Booze Cruise"

 
 

"The Secret" & "Valentine's Day"

 
NOMINEES

ARRESTED DEVELOPMENT

 
 

"Mr. F" & "The Ocean Walker"

 
 

"Making a Stand" & "S.O.B.s"

 
 

"Exit Strategy" & "Development Arrested"

 
 

CURB YOUR ENTHUSIASM

 
 

"The Larry David Sandwich" & "The Christ Nail"

 
 

"The Ski Lift" & "The Korean Bookie"

 
 

"Lewis Needs a Kidney" & "The End"

 
 

SCRUBS

 
 

"My Jiggly Ball" & "My Way Home"

 
 

"My Big Bird" & "My Half-Acre"

 
 

"My Own Personal Hell" & "My Lunch"

 
 

TWO AND A HALF MEN

 
 

"Principal Gallagher's Lesbian Lover" & "Hi, Mr. Horned One"

 
 

"Sleep Tight Puddin' Pop" & "That Special Tug"

 
 

"Santa's Village of the Damned" & "Madame and Her Special Friend"

 
 
COMEDY LEAD ACTOR
WINNER

Tony Shalhoub ("Mr. Monk Bumps His Head"): Monk

NOMINEES

Larry David ("The Ski Lift"): Curb Your Enthusiasm

 

Kevin James ("Pole Lox"): The King Of Queens

 

Steve Carell ("The Injury"): The Office

 

Charlie Sheen ("The Unfortunate Little Schnauzer"): Two And A Half Men

 
COMEDY LEAD ACTRESS
WINNER

Julia Louis-Dreyfus ("Supertramp"): New Adventures Of Old Christine

NOMINEES

Lisa Kudrow ("Valerie Does Another Classic Leno"): The Comeback

 

Jane Kaczmarek ("Lois Strikes Back"): Malcolm In The Middle

 

Stockard Channing ("And I'll Cry If I Want To"): Out Of Practice

 

Debra Messing ("The Finale"): Will & Grace

 
COMEDY SUPPORTING ACTOR
WINNER

Jeremy Piven ("The Bat Mitzvah", "Exodus"): Entourage

NOMINEES

Will Arnett ("Making a Stand", "S.O.B.s"): Arrested Development

 

Bryan Cranston ("Hal Grieves", "College Recruiters"): Malcolm In The Middle

 

Jon Cryer ("Ergo, the Booty Call", "Weekend in Bangkok"): Two And A Half Men

 

Sean Hayes ("Alive & Schticking", "I Love L. Gay"): Will & Grace

 
COMEDY SUPPORTING ACTRESS
WINNER

Megan Mullally ("The Finale"): Will & Grace

NOMINEES

Cheryl Hines ("The Bowtie", "The Korean Bookie"): Curb Your Enthusiasm

 

Alfre Woodard ("You'll Never Get Away From Me", "I Know Things Now"): Desperate Housewives

 

Jaime Pressly ("Joy's Wedding", "Bounty Hunter"): My Name Is Earl

 

Elizabeth Perkins ("You Can't Miss the Bear", "The Punishment Light"): Weeds

 
COMEDY GUEST ACTOR
WINNER

Leslie Jordan as Beverley Leslie: Will & Grace

NOMINEES

Patrick Stewart as Himself: Extras

 

Ben Stiller as Himself: Extras

 

Martin Sheen as Harvey: Two And A Half Men

 

Alec Baldwin as Malcolm: Will & Grace

 
COMEDY GUEST ACTRESS
WINNER

Cloris Leachman as Ida: Malcolm In The Middle

NOMINEES

Shirley Knight as Phyllis Van de Kamp: Desperate Housewives

 

Kate Winslet as Herself: Extras

 

Laurie Metcalf as Cora: Monk

 

Blythe Danner as Marilyn Truman: Will & Grace

 
COMEDY DIRECTING
WINNER

Marc Buckland: My Name Is Earl • "Pilot"

NOMINEES

Michael Patrick King: The Comeback • "Valerie Does Another Classic Leno"

 

Robert B. Weide: Curb Your Enthusiasm • "The Christ Nail"

 

Dan Attias: Entourage • "Oh, Mandy"

 

Julian Farino: Entourage • "Sundance Kids"

 

Craig Zisk: Weeds • "Good S*** Lollipop"

 
COMEDY WRITING
WINNER

Greg Garcia: My Name Is Earl • "Pilot"

NOMINEES

Chuck Tatham, Jim Vallely, Richard Day, Mitchell Hurwitz: Arrested Development • "Development Arrested"

 

Doug Ellin: Entourage • "Exodus"

 

Ricky Gervais, Stephen Merchant: Extras • "Kate Winslet"

 

Michael Schur: The Office • "Christmas Party"