Home Forums EMMY EPISODE SUBMISSIONS 2011-2012

EMMY EPISODE SUBMISSIONS 2011-2012

2011-12 EMMY EPISODES SUBMISSIONS
 
BEST COMEDY SERIES
WINNER

MODERN FAMILY * Season 3 * ABC

 
 

Tape A: “Door to Door” & “Aunt Mommy”

 
 

Tape B: “Leap Day” & “Baby on Board”

 
 

Tape C: “Punkin’ Chunkin'” & “Egg Drop”

 
NOMINEES

30 ROCK * Season 6 * NBC

 
 

Tape A: “Idiots Are People Two!” & “Idiots Are People Three!”

 
 

Tape B: “The Tuxedo Begins” & “St. Patrick’s Day”

 
 

Tape C: “Meet the Woggels!” & “Murphy Brown Lied to Us”

 
 

THE BIG BANG THEORY * Season 5 * CBS

 
 

Tape A: “The Hawking Excitation” & “The Countdown Reflection”

 
 

Tape B: “The Russian Rocket Reaction” & “The Beta Test Initiation”

 
 

Tape C: “The Ornithophobia Diffusion” & “The Shiny Trinket Maneuver”

 
 

CURB YOUR ENTHUSIASM * Season 8 * HBO

 
 

Tape A: “Vow of Silence” + “The Hero”

 
 

Tape B: “Palestinian Chicken” + “Car Periscope”

 
 

Tape C: “Mister Softee” + “Larry vs. Michael J. Fox”

 
 

GIRLS * Season 1 * HBO

 
 

Tape A: “Pilot” + “Vagina Panic”

 
 

Tape B: “Hannah’s Diary” + “Hard Being Easy”

 
 

Tape C: “Leave Me Alone” + “She Did”

 
 

VEEP * Season 1 * HBO

 
 

Tape A: “Pilot” + “Catherine”

 
 

Tape B: “Nicknames” + “Baseball”

 
 

Tape C: “Full Disclosure” + “Tears”

 
 
BEST COMEDY ACTOR
WINNER

Jon Cryer: Two and a Half Men (“Frodo’s Headshots”)

NOMINEES

Alec Baldwin: 30 Rock (“Live from Studio 6H”)

 

Don Cheadle: House of Lies (“Gods of Dangerous Financial Institutions”)

 

Louis CK: Louie (“Duckling”)

 

Larry David: Curb Your Enthusiasm (“Palestinian Chicken”)

 

Jim Parsons: The Big Bang Theory (“The Werewolf Transformation”)

 
BEST COMEDY ACTRESS:
WINNER

Julia Louis-Dreyfus: Veep (“Tears”)

NOMINEES

Zooey Deschanel: New Girl (“Bad in Bed”)

 

Lena Dunham: Girls (“She Did”)

 

Edie Falco: Nurse Jackie (“Disneyland Sucks”)

 

Tina Fey: 30 Rock (“The Tuxedo Begins”)

 

Melissa McCarthy: Mike and Molly (“The Dress”)

 

Amy Poehler: Parks and Recreation (“Win, Lose or Draw”)

 
BEST COMEDY SUPPORTING ACTOR
WINNER

Eric Stonestreet: Modern Family (“Treehouse”)

NOMINEES

Ty Burrell: Modern Family (“Lifetime Supply”)

 

Jesse Tyler Ferguson: Modern Family (“Leap Day”)

 

Max Greenfield: New Girl (“Control”)

 

Bill Hader: Saturday Night Live (“Host: Katy Perry”)

 

Ed O’Neill: Modern Family (“Baby on Board”)

 
BEST COMEDY SUPPORTING ACTRESS
WINNER

Julie Bowen: Modern Family (“Go Bullfrogs!”)

NOMINEES

Mayim Bialik: The Big Bang Theory (“The Shiny Trinket Maneuver”)

 

Kathryn Joosten: Desperate Housewives (“Give Me the Blame/Finishing the Hat”)

 

Merritt Wever: Nurse Jackie (“One-Armed Jacks”)

 

Kristen Wiig: Saturday Night Live (“Host: Mick Jagger”)

 

Sofia Vergara: Modern Family (“Tableau Vivant”)

 
BEST COMEDY GUEST ACTOR
WINNER

Jimmy Fallon: Saturday Night Live (“Host: Jimmy Fallon”)

NOMINEES

Will Arnett: 30 Rock (“Idiots Are People Three!”)

 

Bobby Cannavale: Nurse Jackie (“Disneyland Sucks”)

 

Michael J. Fox: Curb Your Enthusiasm (“Larry vs. Michael J. Fox”)

 

Jon Hamm: 30 Rock (“Live from Studio 6H”)

 

Gregg Kinnear: Modern Family (“Me? Jealous?”)

 
BEST COMEDY GUEST ACTRESS
WINNER

Kathy Bates: Two and a Half Men (“Why We Gave Up Women”)

NOMINEES

Elizabeth Banks: 30 Rock (“The Return of Avery Jessup”)

 

Margaret Cho: 30 Rock (“The Return of Avery Jessup”)

 

Dot-Marie Jones: Saturday Night Live (“Host: Melissa McCarthy”)

 

Melissa McCarthy: Saturday Night Live (“Host: Melissa McCarthy”)

 

Maya Rudolph: Saturday Night Live (“Host: Maya Rudolph”)

 
BEST COMEDY DIRECTING
WINNER

Steven Levitan: Modern Family (“Baby on Board”)

NOMINEES

Louis C.K.: Louie (“Duckling”)

 

Lena Dunham: Girls (“She Did”)

 

Jake Kasdan: New Girl (“Pilot”)

 

Robert B. Weide: Curb Your Enthusiasm (“Palestinian Chicken”)

 

Jason Winer: Modern Family (“Virgin Territory”)

 
BEST COMEDY WRITING
WINNER

Louis C.K.: Louie (“Pregnant”)

NOMINEES

Lena Dunham: Girls (“Pilot”)

 

Chris McKenna: Community (“Remedial Chaos Theory”)

 

Amy Poehler: Parks and Recreation (“The Debate”)

 

Michael Schur: Parks and Recreation (“Win, Lose, or Draw”)

 
BEST DRAMA SERIES
WINNER

HOMELAND * Season 1 * SHOWTIME

 
 

Tape A: “Pilot” + “Grace”

 
 

Tape B: “The Good Soldier” + “The Weekend”

 
 

Tape C: “Marine One”

 
NOMINEES

BOARDWALK EMPIRE * Season 2 * HBO

 
 

Tape A: “21” & “Ourselves Alone”

 
 

Tape B: “Peg of Old” + “Two Boats and a Lifeguard”

 
 

Tape C: “Under God’s Power She Flourishes” + “To the Lost”

 
 

BREAKING BAD * Season 4 * AMC

 
 

Tape A: “Box Cutter” & “Salud”

 
 

Tape B: “Problem Dog” & “Crawl Space”

 
 

Tape C: “End Times” & “Face Off”

 
 

DOWNTON ABBEY * Season 2 * PBS

 
 

Tape A: “Episode 1”

 
 

Tape B: “Episode 6”

 
 

Tape C: “Episode 7”

 
 

GAME OF THRONES * Season 2 * HBO

 
 

Tape A: “What is Dead May Never Die” & “Garden of Bones”

 
 

Tape B: “The Old Gods and the New” & “A Man Without Honor”

 
 

Tape C: “Blackwater” & “Valar Morghulis”

 
 

MAD MEN * Season 5 * AMC

 
 

Tape A: “Signal 30” & “Far Away Places”

 
 

Tape B: “At the Codfish Ball” & “The Other Woman”

 
 

Tape C: “Commissions and Fees” & “The Phantom”

 
 
BEST DRAMA ACTOR
WINNER

Damian Lewis: Homeland (“Marine One”)

NOMINEES

Hugh Bonneville: Downton Abbey (“Episode 7”)

 

Steve Buscemi: Boardwalk Empire (“Two Boats and a Lifeguard”)

 

Bryan Cranston: Breaking Bad (“Crawl Space”)

 

Michael C. Hall: Dexter (“Nebraska”)

 

Jon Hamm: Mad Men (“The Other Woman”)

 
BEST DRAMA ACTRESS
WINNER

Claire Danes: Homeland (“The Vest”)

NOMINEES

Kathy Bates: Harry’s Law (“Onward and Upward”)

 

Glenn Close: Damages (“I’ve Done Way Too Much For This Girl”)

 

Michelle Dockery: Downton Abbey (“Episode 7”)

 

Julianna Margulies: The Good Wife (“Parenting Made Easy”)

 

Elisabeth Moss: Mad Men (“The Other Woman”)

 
BEST DRAMA SUPPORTING ACTOR
WINNER

Jim Carter: Downton Abbey (“Episode 2”)

NOMINEES

Brendan Coyle: Downton Abbey (“Episode 7”)

 

Peter Dinklage: Game of Thrones (“Blackwater”)

 

Giancarlo Esposito: Breaking Bad (“Hermanos”)

 

Breaking Bad (“Hermanos”): Mad Men (“Commissions and Fees”)

 
BEST DRAMA SUPPORTING ACTRESS
WINNER

Maggie Smith: Downton Abbey (“Episode 1”)

NOMINEES

Christine Baranski: The Good Wife (“Alienation of Affection”)

 

Joanne Froggatt: Downton Abbey (“Episode 7”)

 

Anna Gunn: Breaking Bad (“Cornered”)

 

Christina Hendricks: Mad Men (“The Other Woman”)

 

Archie Panjabi: The Good Wife (“The Dream Team”)

 
BEST DRAMA GUEST ACTOR
WINNER

Jeremy Davies: Justified (“Coalition”)

NOMINEES

Dylan Baker: The Good Wife (“Marthas and Caitlins”)

 

Ben Feldman: Mad Men (“Dark Shadows”)

 

Michael J. Fox: The Good Wife (“Parenting Made Easy”)

 

Mark Margolis: Breaking Bad (“Face Off”)

 

Jason Ritter: Parenthood (“Politics”)

 
BEST DRAMA GUEST ACTRESS
WINNER

Martha Plimpton: The Good Wife (“The Dream Team”)

NOMINEES

Joan Cusack: Shameless (“Can I Have a Mother”)

 

Loretta Devine: Grey’s Anatomy (“If Only You Were Lonely”)

 

Julia Ormond: Mad Men (“The Phantom”)

 

Jean Smart: Harry’s Law (“The Rematch”)

 

Uma Thurman: Smash (“Tech”)

 
BEST DRAMA DIRECTING
WINNER

Tim Van Patten: Boardwalk Empire (“To the Lost”)

NOMINEES

Phil Abraham: Mad Men (“The Other Woman”)

 

Michael Cuesta: Homeland (“Pilot”)

 

Vince Gilligan: Breaking Bad (“Face Off”)

 

Brian Percival: Downton Abbey (“Episode 7”)

 
BEST DRAMA WRITING
WINNER

Alex Gansa: Howard Gordon, Gideon Raff – Homeland (“Pilot”)

NOMINEES

Semi Chellas: Matthew Weiner – Mad Men (“The Other Woman”)

 

Semi Chellas: Matthew Weiner – Mad Men (“Far Away Places”)

 

Julian Fellows: Downton Abbey (“Episode 7”)

 

Andre Jacquemetton: Maria Jacquemetton – Mad Men (“Commissions and Fees”)

 
BEST TV MOVIE/MINISERIES
WINNER

Game Change

NOMINEES

American Horror Story

 

Hatfields & McCoys

 

Hemingway & Gellhorn

 

Luther

 

Sherlock

 
BEST TV MOVIE/MINISERIES ACTOR
WINNER

Kevin Costner: Hatfields & McCoys

NOMINEES

Benedict Cumberbatch: Sherlock

 

Idris Elba: Luther

 

Woody Harrelson: Game Change

 

Clive Owen: Hemingway & Gellhorn

 

Bill Paxton: Hatfields & McCoys

 
BEST TV MOVIE/MINISERIES ACTRESS
WINNER

Julianne Moore: Game Change

NOMINEES

Connie Britton: American Horror Story

 

Ashley Judd: Missing

 

Nicole Kidman: Hemingway & Gellhorn

 

Emma Thompson: The Song of Lunch

 
BEST TV MOVIE/MINISERIES SUPPORTING ACTOR
WINNER

Tom Berenger: Hatfields & McCoys

NOMINEES

Martin Freeman: Sherlock

 

Ed Harris: Game Change

 

Denis O’Hare: American Horror Story

 

David Straithairn: Hemingway & Gellhorn

 
BEST TV MOVIE/MINISERIES SUPPORTING ACTRESS
WINNER

Jessica Lange: American Horror Story

NOMINEES

Frances Conroy: American Horror Story

 

Judy Davis: Page Eight

 

Sarah Paulson: Game Change

 

Mare Winningham: Hatfields & McCoys

 
BEST TV MOVIE/MINISERIES DIRECTING
WINNER

Jay Roach: Game Change

NOMINEES

Philip Kaufman: Hemingway & Gellhorn

 

Paul McGuigan: Sherlock

 

Sam Miller: Luther

 

Kevin Reynolds: Hatfields & McCoys

 
BEST TV MOVIE/MINISERIES WRITING
WINNER

Danny Strong: Game Change

NOMINEES

Neil Cross: Luther

 

Ted Mann, Ronald Parker, Bill Kerby: Hatfields & McCoys (“Part 2”)

 

Steven Mofatt: Sherlock

 

Abi Morgan: The Hour

 
BEST REALITY-COMPETITION PROGRAM
WINNER

The Amazing Race (“Leg 8 – Tanzania”)

NOMINEES

Dancing with the Stars (“5/8/12 – Week 8 – Double Elimination”)

 

Project Runway (“Episode 7 – Design Fabrics”)

 

So You Think You Can Dance (“7/27/11 – Lady Gaga/Rob Marshall”)

 

Top Chef (“Episode 911 – Fit for an Evil Queen”)

 

The Voice (“Episode 201A – Blind Auditions Part 1”)

 
BEST REALITY SERIES
WINNER

Undercover Boss (Episode 304 – Checkers/Rallys”)

NOMINEES

Antiques Roadshow (“El Paso, Texas”)

 

Jamie Oliver’s Food Revolution (“Episode 1 Los Angeles”)

 

Mythbusters (“Duct Tape Island”)

 

Shark Tank (“Episode 307”)

 

Who Do You Think You Are? (Episode 309 – Rob Lowe”)

 
BEST REALITY HOST
WINNER

Tom Bergeron: Dancing with the Stars (“9/20/11 – First Live Results Show”)

NOMINEES

Cat Deeley: So You Think You Can Dance (“Top 8 Perform”)

 

Phil Keoghan: The Amazing Race (“Let Them Drink Their Haterade”)

 

Ryan Seacrest: American Idol (“Portland Audition Day”)

 

Betty White: Betty White’s Off Their Rockers (“Pilot”)

 
BEST VARIETY SERIES
WINNER

The Daily Show with Jon Stewart (“2/16/12 – Arne Duncan”)

NOMINEES

The Colbert Report (“6/30/11 – Timothy Garton Ash”)

 

Jimmy Kimmel Live (“After the Academy Awards”)

 

Late Night with Jimmy Fallon (“4/12/12 – Tina Fey/John Slattery”)

 

Real Time with Bill Maher (“James Carville/John Heilemann/Russ Fiengold”)

 

Saturday Night Live (“Host: Mick Jagger”)

 
BEST VARIETY SERIES DIRECTING
WINNER

Don Roy King: Saturday Night Live (“Host: Mick Jagger”)

NOMINEES

Jerry Foley: Late Show with David Letterman (“Episode 3602”)

 

James Hoskinson: The Colbert Report (“Episode 7121A”)

 

Jonathan Krisel: Portlandia (“One More Episode”)

 

Chuck O’Neal: The Daily Show with Jon Stewart (“Episode 17087”)

 
BEST VARIETY SERIES WRITING
WINNER

The Daily Show with Jon Stewart

NOMINEES

The Colbert Report

 

Portlandia

 

Real Time with Bill Maher

 

Saturday Night Live