Home Forums EMMY EPISODE SUBMISSIONS 2013-2014

EMMY EPISODE SUBMISSIONS 2013-2014

2013-14 EMMY EPISODES SUBMISSIONS
 
BEST COMEDY SERIES
WINNER

MODERN FAMILY * Season 5 * ABC

 
 

Tape A: "First Days" & "The Wedding, Part 2"

 
 

Tape B: "Three Dinners" & "Las Vegas"

 
 

Tape C: "Old Man and the Tree" & "Under Pressure"

 
NOMINEES

THE BIG BANG THEORY * Season 7 * CBS

 
 

Tape A: "The Proton Transmogrification" & "The Status Quo Combustion"

 
 

Tape B: "The Scavenger Vortex" & "The Romance Resonance"

 
 

Tape C: "The Convention Conundrum" & "The Locomotion Manipulation"

 
 

LOUIE * Season 4 * FX

 
 

Tape A: "Back" & "Elevator 6"

 
 

Tape B: "Pamela 2" & "Pamela 3"

 
 

Tape C: "In the Woods 1" & "In the Woods 2"

 
 

ORANGE IS THE NEW BLACK * Season 1 * Netflix

 
 

Tape A: "Tit Punch" & "The Chickening"

 
 

Tape B: "WAC Pack" & "Fucksgiving"

 
 

Tape C: "Tall Men with Feelings" & "Can't Fix Crazy"

 
 

SILICON VALLEY * Season 1 * HBO

 
 

Tape A: "Minimum Viable Product" & "The Cap Table"

 
 

Tape B: "Signaling Risk" & "Third Party Insourcing"

 
 

Tape C: "Proof of Concept" & "Optimal Tip-to-Tip Efficiency"

 
 

VEEP * Season 3 * HBO

 
 

Tape A: "Some New Beginnings" & "The Choice"

 
 

Tape B: "Alicia" & "Fishing"

 
 

Tape C: "Special Relationship" & "Debate"

 
 
BEST COMEDY ACTOR
WINNER

Jim Parsons: The Big Bang Theory ("The Relationship Direption")

NOMINEES

Louis CK: Louie ("Model")

 

Don Cheadle: House of Lies ("Wreckage")

 

Ricky Gervaise: Derek ("Episode 2.6")

 

Matt LeBlanc: Episodes ("Episode 306")

 

William H. Macy: Shameless ("Lazarus")

 

Matt Le Blanc: Episodes ("Episode 202")

 
BEST COMEDY ACTRESS
WINNER

Julia Louis-Dreyfus: Veep ("Crate")

NOMINEES

Lena Dunham: Girls ("Beach House")

 

Edie Falco: Nurse Jackie ("Super Greens")

 

Melissa McCarthy: Mike & Molly ("Mind Over Molly")

 

Amy Poehler: Parks & Recreation ("Recall Vote")

 

Taylor Schilling: Orange is the New Black ("The Chickening")

 
BEST COMEDY SUPPORTING ACTOR
WINNER

Ty Burrell: Modern Family ("Spring-A-Ding Fling")

NOMINEES

Fred Armisen: Portlandia ("Pull-Out King")

 

Andre Braugher: Brooklyn Nine-Nine ("Christmas")

 

Adam Driver: Girls ("Two Plane Rides")

 

Jesse Tyler Ferguson: Modern Family ("Message Received")

 

Tony Hale: Veep ("Crate")

 
BEST COMEDY SUPPORTING ACTRESS
WINNER

Allison Janney: Mom ("Estrogen and a Hearty Breakfast")

NOMINEES

Mayim Bialik: The Big Bang Theory ("The Indecision Amalgamation")

 

Julie Bowen: Modern Family ("The Feud")

 

Anna Chlumsky: Veep ("Detroit")

 

Kate McKinnon: Saturday Night Live ("Host: Anna Kendrick")

 

Kate Mulgrew: Orange is the New Black ("Tit Punch")

 
BEST COMEDY GUEST ACTOR
WINNER

Jimmy Fallon: Saturday Night Live ("Host: Jimmy Fallon")

NOMINEES

Steve Buscemi: Portlandia ("Celery")

 

Louis C.K.: Saturday Night Live ("Host: Louis CK")

 

Gary Cole: Veep ("Crate")

 

Nathan Lane: Modern Family ("The Wedding Part 2")

 

Bob Newhart: The Big Bang Theory ("The Proton Transmogrification")

 
BEST COMEDY GUEST ACTRESS
WINNER

Uzo Aduba: Orange is the New Black ("Lesbian Request Denied")

NOMINEES

Laverne Cox: Orange is the New Black ("Lesbian Request Denied")

 

Joan Cusack: Shameless ("Liver, I Hardly Know Her")

 

Tina Fey: Saturday Night Live ("Host: Tina Fey")

 

Natasha Lyonne: Orange is the New Black ("WAC Pack")

 

Melissa McCarthy: Saturday Night Live ("Host: Melissa McCarthy")

 
BEST COMEDY DIRECTING
WINNER

Gail Mancuso: Modern Family ("Las Vegas")

NOMINEES

Paris Barclay: Glee ("100")

 

Louis C.K.: Louie ("Elevator, Part 6")

 

Jodie Foster: Orange is the New Black ("Lesbian Request Denied")

 

Mike Judge: Silicon Valley ("Minimal Viable Product")

 

Iain B. MacDonald: Episodes ("Episode Nine")

 
BEST COMEDY WRITING
WINNER

Louis CK: Louie ("So Did the Fat Lady")

NOMINEES

Alec Berg: Silicon Valley ("Optimal Tip-to-Tip Efficiency")

 

Simon Blackwell: Armando Iannucci, Tony Roche – Veep ("Special Relationship")

 

David Crane: Episodes ("Episode Five")

 

Liz Friedman & Jenji Kohen: Orange is the New Black ("I Wasn't Ready")

 
BEST DRAMA SERIES
WINNER

BREAKING BAD * Season 5 * AMC

 
 

Tape A: "Confessions" & "Rabid Dog"

 
 

Tape B: "To'hajiilee" & "Ozymandias"

 
 

Tape C: "Granite State" & "Felina"

 
NOMINEES

DOWNTON ABBEY * Season 4 * PBS

 
 

Tape A: "Episode 4.1"

 
 

Tape B: "Episode 4.2" & "Episode 4.3"

 
 

Tape C: "Episode 4.8"

 
 

GAME OF THRONES * Season 4 * HBO

 
 

Tape A: "The Lion and the Rose" & "Breaker of Chains"

 
 

Tape B: "First of His Name" & "The Laws of God and Man"

 
 

Tape C: "The Watchers on the Wall" & "The Children"

 
 

HOUSE OF CARDS * Season 2 * Netflix

 
 

Tape A: "Chapter 14" & "Chapter 15"

 
 

Tape B: "Chapter 16" & "Chapter 17"

 
 

Tape C: "Chapter 22" & "Chapter 26"

 
 

MAD MEN * Season 7 * AMC

 
 

Tape A: "Time Zones" & "A Days Work"

 
 

Tape B: "Field Trip" & "The Monolith"

 
 

Tape C: "The Strategy" & "Waterloo"

 
 

TRUE DETECTIVE * Season 1 * HBO

 
 

Tape A: "The Long Bright Dark" & "Seeing Things"

 
 

Tape B: "The Locked Room" & "Who Goes There"

 
 

Tape C: "Secret Fate of All Life" & "After You've Gone"

 
 
BEST DRAMA ACTOR
WINNER

Bryan Cranston: Breaking Bad ("Ozymandias")

NOMINEES

Jeff Daniels: The Newsroom ("Election Night, Part 2")

 

Jon Hamm: Mad Men ("The Strategy")

 

Woody Harrelson: True Detective ("The Locked Room")

 

Matthew McConaughey: True Detective ("Form and Void")

 

Kevin Spacey: House of Cards ("Chapter 26")

 
BEST DRAMA ACTRESS
WINNER

Julianna Margulies: The Good Wife ("The Last Call")

NOMINEES

Lizzy Caplan: Masters of Sex ("Pilot")

 

Claire Danes: Homeland ("The Star")

 

Michelle Dockery: Downton Abbey ("Episode 4.1")

 

Kerry Washington: Scandal ("The Fluffer")

 

Robin Wright : House of Cards ("Chapter 26")

 
BEST DRAMA SUPPORTING ACTOR
WINNER

Aaron Paul: Breaking Bad ("Confessions")

NOMINEES

Jim Carter: Downton Abbey ("Episode 4.1")

 

Josh Charles: The Good Wife ("Hitting the Fan")

 

Peter Dinklage: Game of Thrones ("The Laws of God and Man")

 

Mandy Patinkin: Homeland ("Gerontion")

 

Jon Voight: Ray Donovan ("Fite Nite")

 
BEST DRAMA SUPPORTING ACTRESS
WINNER

Anna Gunn: Breaking Bad ("Ozymandias")

NOMINEES

Christine Baranski: The Good Wife ("The Last Call")

 

Joanne Frogatt: Downton Abbey ("Episode 4.2")

 

Christina Hendricks: Mad Men ("The Strategy")

 

Lena Headey: Game of Thrones ("The Lion and the Rose")

 

Maggie Smith: Downton Abbey ("Episode 4.8")

 
BEST DRAMA GUEST ACTOR
WINNER

Joe Morton: Scandal ("Guess Who's Coming to Dinner")

NOMINEES

Dylan Baker: The Good Wife ("Tying the Knot")

 

Beau Bridges: Masters of Sex ("Manhigh")

 

Reg E. Cathey: House of Cards ("Chapter 22")

 

Paul Giamatti: Downton Abbey ("Episode 8")

 

Robert Morse: Mad Men ("Waterloo")

 
BEST DRAMA GUEST ACTRESS
WINNER

Allison Janney: Masters of Sex ("A Brave New World")

NOMINEES

Kate Burton: Scandal ("A Door Marked Exit")

 

Jane Fonda: The Newsroom ("Red Team III")

 

Kate Mara: House of Cards ("Chapter 14")

 

Margo Martindale: The Americans ("Behind the Red Door")

 

Diana Rigg: Game of Thrones ("The Lion and the Rose")

 
BEST DRAMA DIRECTING
WINNER

Cary Joji Fukunaga: True Detective ("Who Goes There")

NOMINEES

David Evans: Downton Abbey ("Episode One")

 

Carl Franklin: House of Cards ("Chapter 14")

 

Vince Gilligan: Breaking Bad ("Felina")

 

Neil Marshall: Game of Thrones ("The Watchers on the Wall")

 

Timothy Van Patten: Boardwalk Empire ("Farewell Daddy Blues")

 
BEST DRAMA WRITING
WINNER

Moira Walley-Beckett: Breaking Bad ("Ozymandias")

NOMINEES

David Benioff & D.B. Weiss: Game of Thrones ("The Children")

 

Vince Gilligan: Breaking Bad ("Felina")

 

Nic Pizzolatto: True Detective ("The Secret Fate of All Life")

 

Beau Willimon: House of Cards ("Chapter 14")

 
BEST TV MOVIE/MINISERIES
WINNER

Fargo

NOMINEES

American Horror Story: Coven

 

Bonnie & Clyde

 

Luther

 

Treme

 

The White Queen

 
BEST TV MOVIE
WINNER

The Normal Heart

NOMINEES

Killing Kennedy

 

Muhammad Ali's Greatest Fight

 

Sherlock: His Last Vow

 

The Trip to Bountiful

 
BEST TV MOVIE/MINISERIES ACTOR
WINNER

Benedict Cumberbatch: Sherlock: His Last Vow

NOMINEES

Chiwetel Ejiofer: Dancing on the Edge

 

Idris Elba: Luther

 

Martin Freeman: Fargo

 

Mark Ruffalo: The Normal Heart

 

Billy Bob Thornton: Fargo

 
BEST TV MOVIE/MINISERIES ACTRESS
WINNER

Jessica Lange: American Horror Story: Coven

NOMINEES

Helena Bonham Carter: Burton & Taylor

 

Minnie Driver: Return to Zero

 

Sarah Paulson: American Horror Story: Coven

 

Cicely Tyson: The Trip to Bountiful

 

Kristen Wiig: The Spoils of Babylon

 
BEST TV MOVIE/MINISERIES SUPPORTING ACTOR
WINNER

Martin Freeman: Sherlock: His Last Vow

NOMINEES

Matt Bomer: The Normal Heart

 

Colin Hanks: Fargo

 

Joe Mantello: The Normal Heart

 

Alfred Molina: The Normal Heart

 

Jim Parsons: The Normal Heart

 
BEST TV MOVIE/MINISERIES SUPPORTING ACTRESS
WINNER

Kathy Bates: American Horror Story: Coven

NOMINEES

Angela Bassett: American Horror Story: Coven

 

Ellen Burstyn: Flowers in the Attic

 

Frances Conroy: American Horror Story: Coven

 

Julia Roberts: The Normal Heart

 

Allison Tolman: Fargo

 
BEST TV MOVIE/MINISERIES DIRECTING
WINNER

Colin Bucksey: Fargo ("Buridan's Ass")

NOMINEES

Adam Bernstein: Fargo ("The Crocodile's Dilemna")

 

Stephen Frears: Muhammad Ali's Greatest Fight

 

Alfonso Gomez-Rejon: American Horror Story: Coven ("Bitchcraft")

 

Nick Hurran: Sherlock: His Last Vow

 

Ryan Murphy: The Normal Heart

 
BEST TV MOVIE/MINISERIES WRITING
WINNER

Steven Moffat: Sherlock: His Last Vow

NOMINEES

Neil Cross: Luther

 

Noah Hawley: Fargo ("The Crocodile's Dilemna")

 

Larry Kramer: The Normal Heart

 

Ryan Murphy & Brad Falchuk: American Horror Story: Coven ("Bitchcraft")

 
BEST VARIETY SERIES
WINNER

The Colbert Report ("August 6th, 2013 – Robin Thicke")

NOMINEES

The Daily Show with Jon Stewart ("March 14th, 2014 – Anita Hill")

 

Jimmy Kimmel Live ("After the Oscars")

 

Real Time with Bill Maher ("Season 11, Episode 25")

 

Saturday Night Live ("Host: Jimmy Fallon")

 

The Tonight Show with Jimmy Fallon ("Season 1, Episode 1")

 
BEST REALITY-COMPETITION SERIES
WINNER

The Amazing Race ("Part Like the Red Sea")

NOMINEES

Dancing with the Stars ("Finale")

 

Project Runway ("Tie the Knot")

 

So You Think You Can Dance ("Finale")

 

Top Chef ("Oui Si a Challenge")

 

The Voice ("Blind Auditions")

 
BEST REALITY HOST
WINNER

Jane Lynch: Hollywood Game Night ("Party Boys vs. Game Night Girls")

NOMINEES

Tom Bergeron: Dancing with the Stars ("Finale")

 

Anthony Bourdain: The Taste ("Street Food")

 

Cat Deeley: So You Think You Can Dance ("Top 20 Dancers")

 

Heidi Klum/Tim Gunn : Project Runway ("Let's Go Glamping")

 

Betty White : Betty White's Off Their Rockers ("Welcome Back: Taking Advantage")

 
BEST STRUCTURED REALITY PROGRAM
WINNER

Shark Tank ("Better Life")

NOMINEES

Antiques Roadshow ("Detroit, Hour 2")

 

Diners, Drive-Ins, and Dives ("Neighborhood Knockouts")

 

MythBusters ("Breaking Bad Special")

 

Undercover Boss ("Dutch Bros. Coffee")

 

Who Do You Think You Are? (