2014 Tyler’s Choice Awards [RE-REDUX]

Home // Forums // Movies // 2014 Tyler’s Choice Awards [RE-REDUX]

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
Created
3 years ago
Last Reply
3 years ago
1
replies
135
views
1
users
1
  • Tyler The Awesome Guy
    Participant
    Joined:
    Nov 19th, 2011
    Topics:
    Posts:
    #173843

    Fickle as I am, this is my third and final try to get in my best in film of 2014. All of these choices were made AFTER the Oscar nominations and they did not help or hinder any of the choices below. 

    Best Picture

    • Birdman (Alejandro Gonzalez Inarritu, John Lesher, Arnon Milchan & James W. Stockdopole)
    • Boyhood (Richard Linklater, Cathleen Sutherland, Jonathan Sehring & John Sloss)
    • The Grand Budapest Hotel (Wes Anderson, Scott Rudin, Jeremy Dawson & Steven M. Rales)
    • How To Train Your Dragon 2 (Bonnie Arnold)
    • Interstellar (Christopher Nolan, Emma Thomas & Lynda Obst)

    (Just missed/Top Ten: Dawn of the Planet of the Apes, Foxcatcher, Gone Girl, The LEGO Movie, Whiplash)

    Best Director

    • Wes Anderson – The Grand Budapest Hotel
    • David Fincher – Gone Girl
    • Richard Linklater – Boyhood
    • Bennett Miller – Foxcatcher
    • Christopher Nolan – Interstellar

    (Just missed: J.C. Chandor – A Most Violent Year, Dean DeBlois – How To Train Your Dragon 2, Alejandro Gonzalez Inarritu – Birdman)

    Best Actor

    • Steve Carell – Foxcatcher
    • Benedict Cumberbatch – The Imitation Game
    • Ralph Fiennes – The Grand Budapest Hotel
    • Michael Keaton – Birdman
    • Eddie Redmayne – The Theory of Everything

    (Just missed/Top Ten: Ansel Elgort – The Fault in Our Stars, Jake Gyllenhaal – Nightcrawler, Oscar Isaac – A Most Violent Year, Bill Murray, St. Vincent, Andy Serkis – Dawn of the Planet of the Apes)
    Best Actress

    • Amy Adams – Big Eyes
    • Julianne Moore – Still Alice
    • Rosemund Pike – Gone Girl
    • Reese Witherspoon – Wild
    • Shailene Woodley – The Fault in Our Stars

    (Just missed: Emily Blunt – Edge of Tomorrow, Keira Knightley – Begin Again, Hilary Swank – The Homesman)
    Best Sup. Actor

    • Josh Brolin – Inherent Vice
    • Toby Kibbell – Dawn of the Planet of the Apes
    • Edward Norton – Birdman
    • Mark Ruffalo – Foxcatcher
    • J.K. Simmons – Whiplash

    (Just missed: Robert Duvall – The Judge, Ethan Hawke – Boyhood, Logan Lerman – Fury)

    Best Sup. Actress

    • Patricia Arquette – Boyhood
    • Jessica Chastain – A Most Violent Year
    • Keira Knightley – The Imitation Game
    • Emma Stone – Birdman
    • Meryl Streep – Into the Woods

    (Just missed: Cate Blanchett – How To Train Your Dragon 2, Rene Russo – Nightcrawler, Tilda Swinton – Snowpiercer)

    Best Cast Ensemble

    • The Grand Budapest Hotel (Ralph Fiennes, Tony Revolori, Adrien Brody, Willem Dafoe, Saorise Ronan, Jeff Goldblum, Edward Norton, F. Murray Abraham, Harvey Keitel & Tilda Swinton)
    • Guardians of the Galaxy (Chris Pratt, Zoe Saldana, Vin Diesel, Bradley Cooper, Dave Bautista, Lee Pace, Michael Rooker, John C. Reilly, Benicio del Toro & Glenn Close)
    • Into the Woods (Meryl Streep, Emily Blunt, James Corden, Anna Kendrick, Chris Pine, Daniel Huttlestone, Lilla Crawford, Tracey Ullman, Christine Baranski & Johnny Depp)
    • The LEGO Movie (Chris Pratt, Will Ferrell, Elizabeth Banks, Will Arnett, Liam Neeson, Nick Offerman, Alison Brie, Charlie Day & Morgan Freeman)
    • X-Men: Days of Future Past (James McAvoy, Hugh Jackman, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Nicholas Hoult, Anna Paquin, Ellen Page, Peter Dinklage, Ian McKellen & Patrick Stewart)

    (Just missed: Birdman, How To Train Your Dragon 2, Interstellar)

    Best Young Actor (21 or Under)

    • Ellar Coltrane – Boyhood
    • Ansel Elgort – The Fault in Our Stars
    • Mackenzie Foy – Interstellar
    • Jaeden Lieberher – St. Vincent
    • Saorise Ronan – The Grand Budapest Hotel

    (Just missed: Daniel Huttlestone – Into the Woods, Tony Revolori – The Grand Budapest Hotel, Quvenzhane Wallis – Annie)
    Best Foreign Language Film

    • Force Majeure
    • Ida
    • Leviathan
    • Mommy
    • The Tale of Princess Kaguya

    (Just missed: The Raid 2, Saint Laurent, Tangerines)

    Best Documentary Feature

    • Citizenfour
    • Jodorowsky’s Dune
    • Life Itself
    • The Overnighters
    • Virunga

    (Just missed: Finding Vivian Maier, Glen Campbell: I’ll Be Me, Supermensch: The Legend of Shep Gordon)

    Best Original Screenplay

    • Birdman (Alejandro Gonzalez Inarritu, Nicolas Giacabone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo)
    • Boyhood (Richard Linklater)
    • The Grand Budapest Hotel (Wes Anderson & Hugo Guinness)
    • The LEGO Movie (Phil Lord & Christopher Miller)
    • Whiplash (Damien Chazelle)

    (Just missed: Begin Again, Foxcatcher, A Most Violent Year)

    Best Adapted Screenplay

    • Gone Girl (Gillian Flynn)
    • How To Train Your Dragon 2 (Dean DeBlois)
    • The Imitation Game (Graham Moore)
    • Inherent Vice (Paul Thomas Anderson)
    • Unbroken (Joel Coen, Ethan Coen, Richard LaGravenese & William Nicholson)

    (Just missed: Dawn of the Planet of the Apes, Rosewater, Wild)

    Best Original Score

    • Gone Girl (Trent Reznor & Atticus Ross)
    • The Grand Budapest Hotel (Alexandre Desplat)
    • How To Train Your Dragon 2 (John Powell)
    • Interstellar (Hans Zimmer)
    • Unbroken (Alexandre Desplat)

    (Just missed: Fury, The Homesman, The Theory of Everything)

    Best Original Song

    • “Everything is Awesome” – The LEGO Movie (Written by: Shawn Patterson, Joshua Bartholomew, Lisa Harriton, Andy Samberg, Akiva Schaffer & Jorma Taccone; Performed by: Tegan & Sara, ft. The Lonely Island)
    • “Glory” – Selma (Written by: John Stephens, Lonnie Lynn & Che Smith; Performed by: John Legend & Common)
    • “Lost Stars” – Begin Again (Written by: Gregg Alexander, Danielle Brisebois, Nick Lashley & Nick Southwood; Performed by: Adam Levine & Keira Knightley)
    • “Something So Right” – Muppets Most Wanted (Written by: Bret McKenzie; Performed by: Miss Piggy & Celine Dion)
    • “Split the Difference” – Boyhood (Written and Performed by: Ethan Hawke)

    (Just missed: “For the Dancing and the Dreaming” – How To Train Your Dragon 2, “Interrogation Song” – Muppets Most Wanted, “Yellow Flicker Beat” – The Hunger Games: Mockingjay – Part 1)

    Best Sound Editing

    • Fury (Paul N.J. Ottosson)
    • Guardians of the Galaxy (Christopher Boyes & Matthew Wood)
    • How To Train Your Dragon 2 (Randy Thom & Michael Silvers)
    • Interstellar (Richard King)
    • Unbroken (Becky Sullivan & Andrew DeCristofaro)

    (Just missed: American Sniper, Dawn of the Planet of the Apes, Edge of Tomorrow)

    Best Sound Mixing

    • The Hobbit: The Battle of the Five Armies (Tony Johnson, Christopher Boyes, Michael Semanick & Michael Hedges)
    • Interstellar (Mark Weingarten, Gary A. Rizzo & Gregg Landaker)
    • Into the Woods (Mike Prestwood Smith, Michael Keller & John Casali)
    • Unbroken (David Lee, Jon Taylor & Frank A. Montano)
    • Whiplash (Craig Mann & Ben Wilkins)

    (Just missed: American Sniper, The Grand Budapest Hotel, Transformers: Age of Extinction)

    Best Animated Feature

    • The Boxtrolls (Anthony Staachi & Graham Annable)
    • How To Train Your Dragon 2 (Dean DeBlois)
    • The LEGO Movie (Phil Lord & Christopher Miller)
    • Song of the Sea (Tomm Moore)
    • The Tale of Princess Kaguya (Isao Takahata)

    (Just missed: Big Hero 6, The Book of Life, Rio 2)

    Best Cinematography

    • Birdman (Emmanuel Lubezki)
    • Interstellar (Hoyte van Hoytema)
    • Mr. Turner (Dick Pope)
    • Nightcrawler (Robert Elswit)
    • Unbroken (Roger Deakins)

    (Just missed: Gone Girl, How To Train Your Dragon 2, Into the Woods

    Best Makeup

    • Foxcatcher (Bill Corso & Kathrine Gordon)
    • The Grand Budapest Hotel (Frances Hannon)
    • Guardians of the Galaxy (David White & Elizabeth Yianni-Georgiou)

    (Just missed: The Hobbit: The Battle of the Five Armies, Into the Woods, Selma)

    Best Production Design

    • The Grand Budapest Hotel (Adam Stockhausen & Anna Pinnock)
    • The Hobbit: The Battle of the Five Armies (Dan Hennah, Ra Vincent & Simon Bright)
    • How To Train Your Dragon 2 (Pierre-Olivier Vincent & Zhaoping Wei)
    • Into the Woods (Dennis Gassner & Anna Pinnock)
    • Mr. Turner (Suzie Davies & Charlotte Watts) 

    (Just missed: Guardians of the Galaxy, The Imitation Game, Snowpiercer)

    Best Costume Design

    • Big Eyes (Colleen Atwood)
    • The Grand Budapest Hotel (Milena Canonero)
    • Into the Woods (Colleen Atwood)
    • Maleficent (Anna B. Sheppard)
    • Mr. Turner (Jacqueline Durran)

    (just missed: Foxcatcher, Inherent Vice, A Most Violent Year)

    Best Film Editing

    • Boyhood (Sandra Adair)
    • Gone Girl (Kirk Baxter)
    • Interstellar (Lee Smith)
    • Nightcrawler (John Gilroy)
    • Whiplash (Tom Cross)

    (just missed: Birdman, Edge of Tomorrow, Unbroken)

    Best Visual Effects

    • Dawn of the Planet of the Apes (Joe Letteri, Dan Lemmon, Erik Winquist & Daniel Barrett)
    • Guardians of the Galaxy (Stephanie Ceretti, Paul Corbould, Jonathan Fawkner & Nicholas Ait’Hadi)
    • The Hobbit: The Battle of the Five Armies (Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton & R. Christopher White)
    • Interstellar (Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter & Scott Fisher)
    • X-Men: Days of Future Past (Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie & Cameron Waldbauer)

    (Just missed: Edge of Tomorrow, How To Train Your Dragon 2, Transformers: Age of Extinction)

    Reply
    Tyler The Awesome Guy
    Participant
    Joined:
    Nov 19th, 2011
    Topics:
    Posts:
    #173845

    WINNERS!

    Best Visual Effects: INTERSTELLAR (Runner-up: Dawn of the Planet of the Apes)
    Best Film Editing: INTERSTELLAR (Runner-up: Whiplash)
    Best Costume Design: THE GRAND BUDAPEST HOTEL (Runner-up: Mr. Turner)
    Best Production Design: THE GRAND BUDAPEST HOTEL (Runner-up: Into the Woods)
    Best Makeup: FOXCATCHER (Runner-up: Guardians of the Galaxy)
    Best Cinematography: BIRDMAN (Runner-up: Interstellar)
    Best Animated Feature: HOW TO TRAIN YOUR DRAGON 2 (runner-up: The LEGO Movie)
    Best Sound Mixing: WHIPLASH (Runner-up: Unbroken)
    Best Sound Editing: GUARDIANS OF THE GALAXY (Runner-up: Unbroken)
    Best Original Song: “LOST STARS” – BEGIN AGAIN (Runner-up: “Everything is Awesome!!” – The LEGO Movie)
    Best Original Score: INTERSTELLAR (Runner-up: The Grand Budapest Hotel)
    Best Adapted Screenplay: GONE GIRL (Runner-up: How To Train Your Dragon 2)
    Best Original Screenplay: BIRDMAN (Runner-up: The Grand Budapest Hotel)
    Best Young Actor (21 or Under): ELLAR COLTRANE – BOYHOOD (Runner-up: Mackenzie Foy – Interstellar)
    Best Cast Ensemble: THE GRAND BUDAPEST HOTEL (Runner-up: Guardians of the Galaxy)
    Best Documentary Feature: CITIZENFOUR (Runner-up: Life Itself)
    Best Foreign Language Film: FORCE MAJEURE (Runner-up: Ida)
    Best Supporting Actress: PATRICIA ARQUETTE – BOYHOOD (Runner-up: Emma Stone – Birdman)
    Best Supporting Actor: J.K. SIMMONS – WHIPLASH (Runner-up: Edward Norton – Birdman)
    Best Actress: REESE WITHERSPOON – WILD (Runner-up: Rosemund Pike – Gone Girl)
    Best Actor: MICHAEL KEATON – BIRDMAN (Runner-up: Steve Carell – Foxcatcher)
    Best Director: RICHARD LINKLATER – BOYHOOD (Runner-up: Christopher Nolan – Interstellar)
    Best Picture: BOYHOOD (Runner-up: The Grand Budapest Hotel)

    ReplyCopy URL
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
Reply To: 2014 Tyler’s Choice Awards [RE-REDUX]

You can use BBCodes to format your content.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Similar Topics
Chris B... - Aug 19, 2017
Movies
Chris B... - Aug 19, 2017
Movies