Home Forums Movies Tyler's Choice Awards 2017 [SHAPE OF WATER/MUDBOUND Leads Nominations]

Tyler's Choice Awards 2017 [SHAPE OF WATER/MUDBOUND Leads Nominations]

CREATE A NEW TOPIC
CREATE A NEW POLL
Viewing 12 posts - 1 through 12 (of 12 total)
Created
1 month ago
Last Reply
5 hours ago
11
replies
482
views
3
users
Tyler The Awe..
9
Stegeo
1
imsoaddicted
1
  • Tyler The Awesome Guy
    Participant
    Joined:
    Nov 19th, 2011
    Topics:
    Posts:
    #1202446274

    Here they are again. It took a little longer to come up with this list than most other years because I had to see everything first and think about it. But yeah I will compose this with longlists which I will consider in each category for my nominations before making my official nominations later on and eventually the winners. If you want to read all the films/performances considered this year, click below.

    http://tylertheawesomeguy.blogspot.ca/2017/12/2017-tylers-choice-awards-longlists.html

    A longlist is a list of ten to twenty films or performances that I am considered in every category. Just because a category is not being publicly shown does not mean that the category is vetoed that year. All categories are still going to get nominations, it’s just that some of them will be surprises.

    Nominations and winners will be determined at a later date. Enjoy.

    Reply
    Tyler The Awesome Guy
    Participant
    Joined:
    Nov 19th, 2011
    Topics:
    Posts:
    #1202446276

    If y’all want to see Tyler’s Choice Awards past, check out this link.

    http://tylertheawesomeguy.blogspot.ca/p/movies.html

    ReplyCopy URL
    Tyler The Awesome Guy
    Participant
    Joined:
    Nov 19th, 2011
    Topics:
    Posts:
    #1202462127

    Here we go. The full list of nominations. Enjoy!

    http://tylertheawesomeguy.blogspot.ca/2018/01/tylers-choice-awards-2017-full-list.html

    ReplyCopy URL
    Stegeo
    Participant
    Joined:
    May 13th, 2017
    Topics:
    Posts:
    #1202462302

    Doesn’t nominate Chalamet.

    ReplyCopy URL
    Tyler The Awesome Guy
    Participant
    Joined:
    Nov 19th, 2011
    Topics:
    Posts:
    #1202474845

    Doesn’t nominate Chalamet.

    Ah, but I did. In Young Actor.

    ReplyCopy URL
    imsoaddicted
    Participant
    Joined:
    Jan 15th, 2018
    Topics:
    Posts:
    #1202474860

    Doesn’t nominate Chalamet.

    Ah, but I did. In Young Actor.

    ReplyCopy URL
    Tyler The Awesome Guy
    Participant
    Joined:
    Nov 19th, 2011
    Topics:
    Posts:
    #1202474869

    Here are some stats for the Tyler’s Choice Awards. I will bring these out when I can. First the technical awards!

    Best Visual Effects
    BLADE RUNNER 2049 (John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover & Gerd Nefzer)
    GUARDIANS OF THE GALAXY VOL. 2 (Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner & Dan Sudick)
    STAR WARS: THE LAST JEDI (Ben Morris, Mike Mulholland, Chris Corbould & Neil Scanlan)
    WAR FOR THE PLANET OF THE APES (Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett & Joel Whist)
    WONDER WOMAN (Bill Westenhofer, Frazer Churchill, Alex Wuttke & Mark Holt)

    Honourable Mentions:
    Alien: Covenant
    Dunkirk
    Logan
    The Shape of Water
    Valerian and the City of a Thousand Planets

    Best Film Editing
    BABY DRIVER (Jonathan Amos & Paul Machliss)
    BLADE RUNNER 2049 (Joe Walker)
    DUNKIRK (Lee Smith)
    MUDBOUND (Mako Kamitsuna)
    THE SHAPE OF WATER (Sidney Wolinsky)

    Honourable Mentions:
    Detroit
    Lady Bird
    The Post
    Star Wars: The Last Jedi
    War for the Planet of the Apes

    Best Costume Design
    BEAUTY AND THE BEAST (Jacqueline Durran)
    THE GREATEST SHOWMAN (Ellen Mirojnick)
    MURDER ON THE ORIENT EXPRESS (Alexandra Byrne)
    PHANTOM THREAD (Mark Bridges)
    THE POST (Ann Roth)

    Honourable Mentions:
    Battle of the Sexes
    Darkest Hour
    Mudbound
    Victoria and Abdul
    Wonder Wheel

    Best Production Design
    BEAUTY AND THE BEAST (Sarah Greenwood & Katie Spencer)
    BLADE RUNNER 2049 (Dennis Gassner & Alessandra Querzola)
    COCO (Harley Jessup)
    DARKEST HOUR (Sarah Greenwood & Katie Spencer)
    WONDER WHEEL (Santo Loquasto & Regina Graves)

    Honourable Mentions:
    Downsizing
    The Greatest Showman
    Murder on the Orient Express
    The Post
    Star Wars: The Last Jedi

    Best Makeup and Hair
    DARKEST HOUR (Ivana Primorac, Kazuhiro Tsuji & David Malinowski)
    LOGAN (Joel Harlow & Gloria Pasqua Casny)
    WONDER (J.D. Bowers, Megan Harkness & Robert Pandini)

    Honourable Mentions:
    Blade Runner 2049
    The Greatest Showman
    Guardians of the Galaxy, Vol. 2
    The Shape of Water
    Victoria and Abdul

    Best Cinematography
    BLADE RUNNER 2049 (Roger Deakins)
    DUNKIRK (Hoyte van Hoytema)
    MUDBOUND (Rachel Morrison)
    THE SHAPE OF WATER (Dan Lautsen)
    WONDER WHEEL (Vittorio Storaro)

    Honourable Mentions:
    Darkest Hour
    The Lost City of Z
    The Post
    Star Wars: The Last Jedi
    Wonderstruck

    ReplyCopy URL
    Tyler The Awesome Guy
    Participant
    Joined:
    Nov 19th, 2011
    Topics:
    Posts:
    #1202474879

    Music and Sound categories

    Best Sound Mixing
    BLADE RUNNER 2049 (Ron Bartlett, Doug Hemphill & Mac Ruth)
    COCO (Christopher Boyes, Michael Semanick & Vince Caro)
    DUNKIRK (Gary A. Rizzo, Gregg Landaker & Mark Weingarten)
    THE SHAPE OF WATER (Christian T. Cooke, Filip Hosek & Brad Zoern)
    STAR WARS: THE LAST JEDI (Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick & Stuart Wilson)

    Honourable Mentions:
    Baby Driver
    The Greatest Showman
    The Post
    War for the Planet of the Apes
    Wonder Woman

    Best Sound Editing
    BLADE RUNNER 2049 (Mark Mangini)
    DETROIT (Paul N.J. Ottosson)
    DUNKIRK (Richard King)
    STAR WARS: THE LAST JEDI (Ren Klyce & Matthew Wood)
    WONDER WOMAN (James H. Mather)

    Honourable Mentions:
    Baby Driver
    Coco
    Logan
    The Shape of Water
    War for the Planet of the Apes

    Best Original Song
    “EVERMORE” – BEAUTY AND THE BEAST (Alan Menken & Tim Rice)
    “I DON’T WANNA LIVE FOREVER” – FIFTY SHADES DARKER (Taylor Swift, Sam Dew & Jack Antonoff)
    “MIGHTY RIVER” – MUDBOUND (Raphael Saadiq & Mary J. Blige)
    “REMEMBER ME” – COCO (Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez)
    “THIS IS ME” – THE GREATEST SHOWMAN (Benj Pasek & Justin Paul)

    Honourable Mentions:
    “Captain Underpants Theme” – Captain Underpants: The First Epic Movie
    “If I Dare” – Battle of the Sexes
    “Mystery of Love” – Call Me by Your Name
    “Prayers for This World” – Cries from Syria
    “Stand Up for Something” – Marshall

    Best Original Score
    DUNKIRK (Hans Zimmer)
    PHANTOM THREAD (Jonny Greenwood)
    THE POST (John Williams)
    THE SHAPE OF WATER (Alexandre Desplat)
    WONDER WOMAN (Rupert Gregson-Williams)

    Honourable Mentions:
    Blade Runner 2049
    Darkest Hour
    Logan
    Star Wars: The Last Jedi
    War for the Planet of the Apes

    ReplyCopy URL
    Tyler The Awesome Guy
    Participant
    Joined:
    Nov 19th, 2011
    Topics:
    Posts:
    #1202474883

    Writing categories

    Best Adapted Screenplay
    CALL ME BY YOUR NAME (James Ivory)
    THE DISASTER ARTIST (Scott Neustadter & Michael H. Weber)
    MOLLY’S GAME (Aaron Sorkin)
    MUDBOUND (Dee Rees & Virgil Williams)
    WAR FOR THE PLANET OF THE APES (Mark Bomback & Matt Reeves)

    Honourable Mentions:
    The Beguiled
    Blade Runner 2049
    The Lost City of Z
    Star Wars: The Last Jedi
    Wonder

    Best Original Screenplay
    BATTLE OF THE SEXES (Simon Beaufoy)
    GET OUT (Jordan Peele)
    LADY BIRD (Greta Gerwig)
    PHANTOM THREAD (Paul Thomas Anderson)
    THE SHAPE OF WATER (Guillermo del Toro & Vanessa Taylor)

    Honourable Mentions:
    The Big Sick
    Coco
    Dunkirk
    The Post
    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ReplyCopy URL
    Tyler The Awesome Guy
    Participant
    Joined:
    Nov 19th, 2011
    Topics:
    Posts:
    #1202474895

    Acting categories

    Best Young Actor (21 or Under)
    TIMOTHEE CHALAMET (Call Me by Your Name)
    TOM HOLLAND (Spider-Man: Homecoming)
    DAFNE KEEN (Logan)
    AMIAH MILLER (War for the Planet of the Apes)
    BROOKLYMN PRINCE (The Florida Project)
    JACOB TREMBLAY (Wonder)

    Honourable Mentions:
    Anthony Gonzalez – Coco
    Mckenna Grace – Gifted
    Ahn Seo-hyun – Okja
    Millicent Simmonds – Wonderstruck

    (just for clarification, even though Timothee is 22 when these nominations get announced, he was 21 when CMBYN was released, and therefore meets the requirements to get nominated in this category.)

    Best Cast Ensemble
    THE DISASTER ARTIST (Rich D’Elia)
    MUDBOUND (Billy Hopkins & Ashley Ingram)
    MURDER ON THE ORIENT EXPRESS (Lucy Bevan)
    THE POST (Ellen Lewis)
    SPIDER-MAN: HOMECOMING (Sarah Finn)

    Honourable Mentions:
    Battle of the Sexes
    Dunkirk
    Lady Bird
    Star Wars: The Last Jedi
    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    Best Supporting Actress
    HOLLY HUNTER (The Big Sick)
    ALLISON JANNEY (I, Tonya)
    MELISSA LEO (Novitiate)
    LAURIE METCALF (Lady Bird)
    OCTAVIA SPENCER (The Shape of Water)

    Honourable Mentions:
    Carrie Fisher – Star Wars: The Last Jedi
    Dafne Keen – Logan
    Lesley Manville – Phantom Thread
    Tatiana Maslany – Stronger
    Michelle Pfeiffer – Mother!

    Best Supporting Actor
    STEVE CARELL (Battle of the Sexes)
    WILLEM DAFOE (The Florida Project)
    ARMIE HAMMER (Call Me by Your Name)
    JASON MITCHELL (Mudbound)
    PATRICK STEWART (Logan)

    Honourable Mentions:
    Idris Elba – Molly’s Game
    Michael Keaton – Spider-Man: Homecoming
    Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
    Michael Shannon – The Shape of Water
    Christoph Waltz – Downsizing

    Best Actress
    JESSICA CHASTAIN (Molly’s Game)
    SALLY HAWKINS (The Shape of Water)
    FRANCES MCDORMAND (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
    SAORISE RONAN (Lady Bird)
    EMMA STONE (Battle of the Sexes)

    Honourable Mentions:
    Gal Gadot – Wonder Woman
    Jennifer Lawrence – Mother!
    Margot Robbie – I, Tonya
    Meryl Streep – The Post
    Kate Winslet – Wonder Wheel

    Best Actor
    DANIEL DAY-LEWIS (Phantom Thread)
    JAMES FRANCO (The Disaster Artist)
    JAMES MCAVOY (Split)
    GARY OLDMAN (Darkest Hour)
    ANDY SERKIS (War for the Planet of the Apes)

    Honourable Mentions:
    Timothee Chalamet – Call Me by Your Name
    Jake Gyllenhaal – Stronger
    Tom Hanks – The Post
    Daniel Kaluuya – Get Out
    Harry Dean Stanton – Lucky

    ReplyCopy URL
    Tyler The Awesome Guy
    Participant
    Joined:
    Nov 19th, 2011
    Topics:
    Posts:
    #1202474901

    Feature Film categories (and Director)

    Best Documentary Feature
    CITY OF GHOSTS (Matthew Heideman)
    EX LIBRIS: THE NEW YORK PUBLIC LIBRARY (Frederick Wiseman)
    ICARUS (Bryan Fogel)
    JANE (Brett Morgen)
    JIM & ANDY: THE GREAT BEYOND (Chris Smith)

    Honourable Mentions:
    Cries from Syria
    Dawson City: Frozen Time
    Human Flow
    An Inconvenient Sequel: Truth to Power
    Step

    Best Foreign Language Film
    FIRST THEY KILLED MY FATHER (Angelina Jolie)
    IN THE FADE (Fatih Akin)
    LOVELESS (Andrey Zvyagintsev)
    THE SQUARE (Ruben Ostlund)
    THELMA (Joachim Trier)

    Honourable Mentions:
    BPM (Beats Per Minute)
    Faces Places
    A Fantastic Woman
    Foxtrot
    The Insult

    Best Director
    GUILLERMO DEL TORO (The Shape of Water)
    CHRISTOPHER NOLAN (Dunkirk)
    JORDAN PEELE (Get Out)
    DEE REES (Mudbound)
    STEVEN SPIELBERG (The Post)

    Honourable Mentions:
    Darren Aronofsky – Mother!
    Paul Thomas Anderson – Phantom Thread
    Greta Gerwig – Lady Bird
    Rian Johnson – Star Wars: The Last Jedi
    Denis Villeneuve – Blade Runner 2049

    Best Picture
    DUNKIRK (Christopher Nolan & Emma Thomas)
    GET OUT (Sean McKittrick, Jason Blum & Jordan Peele)
    LADY BIRD (Scott Rudin, Eli Bush & Evelyn O’Neil)
    MUDBOUND (Carl Effenson, Cassian Elwes, Charles King & Kim Roth)
    THE POST (Steven Spielberg, Kristie Macosko Krieger & Amy Pascal)
    STAR WARS: THE LAST JEDI (Kathleen Kennedy & Ram Bergman)

    Honourable Mentions (Top Ten):
    Battle of the Sexes
    Coco
    The Shape of Water
    War for the Planet of the Apes

    ReplyCopy URL
    Tyler The Awesome Guy
    Participant
    Joined:
    Nov 19th, 2011
    Topics:
    Posts:
    #1202474945

    NOMINATION TALLIES

    Mudbound – 8
    The Shape of Water – 8

    Dunkirk – 7

    Blade Runner 2049 – 6

    The Post – 5

    Lady Bird – 4
    Phantom Thread – 4
    Star Wars: The Last Jedi – 4
    War for the Planet of the Apes – 4

    Battle of the Sexes – 3
    Beauty and the Beast – 3
    Call Me by Your Name – 3
    Coco – 3
    Darkest Hour – 3
    The Disaster Artist – 3
    Get Out – 3
    Logan – 3
    Wonder Woman – 3

    The Florida Project – 2
    The Greatest Showman – 2
    Molly’s Game – 2
    Murder on the Orient Express – 2
    Spider-Man: Homecoming – 2
    Wonder – 2
    Wonder Wheel – 2

    Baby Driver – 1
    The Big Sick – 1
    City of Ghosts – 1
    Detroit – 1
    Ex Libris: The New York Public Library – 1
    Fifty Shades Darker – 1
    First They Killed My Father – 1
    Guardians of the Galaxy Vol. 2 – 1
    Icarus – 1
    In the Fade – 1
    I, Tonya – 1
    Jane – 1
    Jim & Andy: The Great Beyond – 1
    Loveless – 1
    Novitiate – 1
    Split – 1
    The Square – 1
    Thelma – 1
    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – 1

    ReplyCopy URL
Viewing 12 posts - 1 through 12 (of 12 total)
Reply To: Tyler's Choice Awards 2017 [SHAPE OF WATER/MUDBOUND Leads Nominations]

You can use BBCodes to format your content.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Similar Topics
DaKardii - Jan 22, 2018
Movies
Jeffrey... - Jan 22, 2018
Movies