Home Forums Television Josh's Emmy Awards

Josh's Emmy Awards

CREATE A NEW TOPIC
CREATE A NEW POLL
Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
Created
3 months ago
Last Reply
3 months ago
4
replies
558
views
1
users
4
  • Josh Labron
    Participant
    Joined:
    Jun 27th, 2011
    Topics:
    Posts:
    #1202166695

    Here is my own personal awards that I make based upon the Emmy ballots.

    Reply
    Josh Labron
    Participant
    Joined:
    Jun 27th, 2011
    Topics:
    Posts:
    #1202166699

    2014

    Best Comedy Series:
    • Orange is the New Black
    • Parks and Recreation
    • Broad City
    • Veep
    • Brooklyn Nine-Nine
    • Suburgatory

    Best Drama Series:
    • Breaking Bad
    • The Good Wife
    • Downton Abbey
    • Bates Motel
    • Game of Thrones
    • Hannibal

    Best Animated Program:
    • Futurama
    • Toy Story of Terror
    • Community: Government Issue Jeff (G.I. Jeff)
    • Archer
    • The Simpsons

    Best Writing in a Comedy Series:
    • Veep – Special Relationship
    • Orange is the New Black – I Wasn’t Ready
    • Parks and Recreation – London (Parts 1 & 2)
    • Modern Family – Message Received
    • Brooklyn Nine-Nine – Tactical Village

    Best Directing in a Comedy Series:
    • Orange Is The New Black – Lesbian Request Denied
    • Modern Family – Las Vegas
    • Community – Geothermal Escapism
    • Parks and Recreation – Doppelgangers
    • Broad City – Apartment Hunters
    • Veep – Crate

    Best Writing in a Drama Series:
    • Breaking Bad – Ozymandias
    • The Good Wife – The Last Call
    • Breaking Bad – Felina
    • Game of Thrones – The Children
    • Bates Motel – The Box

    Best Directing in a Drama Series:
    • Breaking Bad – Felina
    • True Detective – Who Goes There
    • The Good Wife – Dramatics, Your Honor
    • Bates Motel – The Immutable Truth
    • Downton Abbey – Episode 1
    • Boardwalk Empire – Farewell Daddy Blues

    Best Lead Actor in a Comedy Series:
    • Thomas Middleditch – Silicon Valley
    • Adam Scott – Parks and Recreation
    • Matthew Baynton – The Wrong Mans
    • Jim Parsons – The Big Bang Theory
    • Robin Williams – The Crazy Ones
    • Andy Samberg – Brooklyn Nine-Nine

    Best Lead Actress in a Comedy Series:
    • Julia Louis-Dreyfus – Veep
    • Amy Poehler – Parks and Recreation
    • Taylor Schilling – Orange Is The New Black
    • Courtney Cox – Cougar Town
    • Jane Levy – Suburgatory
    • Malin Akerman – Trophy Wife

    Best Lead Actor in a Drama Series:
    • Bryan Cranston – Breaking Bad
    • Freddie Highmore – Bates Motel
    • Hugh Dancy – Hannibal
    • Steve Buscemi – Boardwalk Empire
    • Jon Hamm – Mad Men
    • Woody Harrelson – True Detective

    Best Lead Actress in a Drama Series:
    • Juliana Margulies – The Good Wife
    • Tatiana Maslany – Orphan Black
    • Vera Farmiga – Bates Motel
    • Claire Danes – Homeland
    • Michelle Dockery – Downton Abbey
    • Robin Wright – House of Cards

    Best Lead Actor in a Miniseries or Movie:
    • Benedict Cumberbatch – Sherlock: His Last Vow
    • Billy Bob Thornton – Fargo
    • Martin Freeman – Fargo
    • Mark Ruffalo – The Normal Heart
    • Idris Elba – Luther
    • Ben Whishaw – The Hollow Crown

    Best Lead Actress in a Miniseries or Movie:
    • Jessica Lange – American Horror Story: Coven
    • Minnie Driver – Return to Zero
    • Sarah Paulson – American Horror Story: Coven
    • Cicely Tyson – The Trip To Bountiful
    • Khandi Alexander – Treme
    • Helena Bonham Carter – Burton and Taylor

    Best Miniseries:
    Fargo
    • The Hollow Crown
    • Luther
    • American Horror Story: Coven
    • Dancing On The Edge
    • The Spoils of Babylon

    Best Writing for a Miniseries, Movie or a Dramatic Special:
    • Fargo – The Crocodile’s Dilemma
    • The Normal Heart
    • Luther
    • American Horror Story: Coven – Bitchcraft
    • Sherlock: His Last Vow
    • Return To Zero

    Best Directing for a Miniseries, Movie or a Dramatic Special:
    • Fargo – The Crocodile’s Dilemma
    • The Normal Heart
    • Sherlock: His Last Vow
    • The Hollow Crown – Richard II
    • Luther
    • Fargo – Buridan’s Ass

    Best Television Movie:
    • The Normal Heart
    • Sherlock: His Last Vow
    • Burton and Taylor
    • Return To Zero
    • The Trip To Bountiful

    Best Supporting Actor in a Comedy Series:
    • Ty Burrell – Modern Family
    • Jesse Tyler Ferguson – Modern Family
    • Eric Stonestreet – Modern Family
    • Tony Hale – Veep
    • Nick Offerman – Parks and Recreation
    • Chris Pratt – Parks and Recreation

    Best Supporting Actress in a Comedy Series:
    • Kate Mulgrew – Orange is the New Black
    • Julie Bowen – Modern Family
    • Laura Prepon – Orange is the New Black
    • Aubrey Plaza – Parks and Recreation
    • Anna Chlumsky – Veep
    • Carly Chaikin – Suburgatory

    Best Supporting Actor in a Drama Series:
    • Josh Charles – The Good Wife
    • Aaron Paul – Breaking Bad
    • Dean Norris – Breaking Bad
    • Jordan Gavaris – Orphan Black
    • Mandy Patinkin – Homeland
    • Peter Dinklage – Game of Thrones

    Best Supporting Actress in a Drama Series:
    • Anna Gunn – Breaking Bad
    • Christine Baranski – The Good Wife
    • Joanne Froggatt – Downton Abbey
    • Melissa McBride – The Walking Dead
    • Kristin Bauer van Straten – True Blood
    • Emilia Clarke – Game of Thrones

    Best Supporting Actor in a Miniseries or Movie:
    • Matt Bomer – The Normal Heart
    • Martin Freeman – Sherlock: His Last Vow
    • Colin Hanks – Fargo
    • Simon Russell Beale – The Hollow Crown
    • Alfred Molina – The Normal Heart
    • Blair Underwood – The Trip To Bountiful

    Best Supporting Actress in a Miniseries or Movie:
    • Angela Bassett – American Horror Story: Coven
    • Allison Tolman – Fargo
    • Julia Roberts – The Normal Heart
    • Amanda Abington – Sherlock: His Last Vow
    • Frances Conroy – American Horror Story: Coven
    • Lily Rabe – American Horror Story: Coven

    Best Guest Actor in a Comedy Series:
    • Jimmy Fallon – Saturday Night Live
    • Pablo Schreiber – Orange Is The New Black
    • Jonathan Banks – Community
    • Bob Newhart – The Big Bang Theory
    • Nathan Lane – Modern Family
    • Gary Cole – Veep

    Best Guest Actress in a Comedy Series:
    • Uzo Aduba – Orange is the New Black
    • Natasha Lyonne – Orange is the New Black
    • Taryn Manning – Orange is the New Black
    • Tina Fey – Saturday Night Live
    • Laverne Cox – Orange is the New Black
    • Melissa McCarthy – Saturday Night Live

    Best Guest Actor in a Drama Series:
    • Paul Giamatti – Downton Abbey
    • Pedro Pascal – Game of Thrones
    • Nathan Lane – The Good Wife
    • Dylan Baker – The Good Wife
    • Eddie Izzard – Hannibal
    • Beau Bridges – Masters of Sex

    Best Guest Actress in a Drama Series:
    • Allison Janney – Masters of Sex
    • Shirley MacLaine – Downton Abbey
    • Gillian Anderson – Hannibal
    • Carrie Preston – The Good Wife
    • Kate Mara – House of Cards
    • Diana Rigg – Game of Thrones

    Best Host for a Reality or Reality-Competition Program:
    • RuPaul Charles – RuPaul’s Drag Race
    • Jane Lynch – Hollywood Game Night
    • Cat Deeley – So You Think You Can Dance
    • Tom Bergeron – Dancing With The Stars
    • Phil Keoghan – The Amazing Race
    • Jeff Probst – Survivor

    Best Variety Series:
    • The Daily Show With Jon Stewart
    • The Colbert Report
    • Saturday Night Live
    • Jimmy Kimmel Live
    • The Tonight Show Starring Jimmy Fallon
    • The Late Late Show With Craig Ferguson

    Best Writing in a Variety Series:
    • Inside Amy Schumer
    • Saturday Night Live
    • The Daily Show With Jon Stewart
    • The Colbert Report
    • Jimmy Kimmel Live
    • The Late Late Show With Craig Ferguson

    Best Directing in a Variety Series:
    • Dancing With The Stars – Episode 1711A
    • Inside Amy Schumer – A Chick Who Can Hang
    • The Daily Show With Jon Stewart – Episode 18153
    • The Colbert Report – Episode 9135
    • Saturday Night Live – Host: Jimmy Fallon

    Best Variety Special:
    • AFI Life Achievement Award: A Tribute To Mel Brooks
    • Billy Crystal: 700 Sundays
    • The Comedy Central Roast of James Franco
    • Aziz Ansari: Buried Alive
    • Kathy Griffin: Record Breaker
    • Another Day, Another Time: Celebrating the Music of “Inside Llewyn Davis”

    Best Writing in a Variety Special:
    • Billy Crystal: 700 Sundays
    • Aziz Ansari: Buried Alive
    • The 71st Annual Golden Globe Awards
    • Sarah Silverman: We Are Miracles
    • The Beatles: The Night That Changed America

    Best Directing for a Variety Special:
    • The Beatles: The Night That Changed America
    • 67th Annual Tony Awards
    • Barbra Streisand: Back To Brooklyn
    • The Oscars
    • Billy Crystal: 700 Sundays

    Best Children’s Program:
    • One Last Hug: Three Days at Grief Camp
    • Nick News With Linda Ellerbee – Family Secrets: When Violence Hits Home
    • Degrassi
    • Good Luck Charlie
    • Instant Mom
    • Jessie

    Best Short-Format Animated Program:
    • Batman Beyond
    • Disney Phineas and Ferb
    • Adventure Time
    • Disney Mickey Mouse
    • Disney Gravity Falls Shorts

    Best Informational Series or Special:
    • And The Oscar Goes To…
    • Inside The Actors Studio
    • The Director’s Chair: John Carpenter
    • Through The Wormhole With Morgan Freeman
    • The Writers’ Room

    Best Structured Reality Program:
    • MythBusters
    • Shark Tank
    • Undercover Boss
    • Who Do You Think You Are?
    • Betty White’s off Their Rockers
    • Catfish: The TV Show

    Best Unstructured Reality Program:
    • Lindsay
    • Big Freedia: Queen of Bounce
    • Joan & Melissa: Joan Knows Best
    • Dance Moms
    • Braxton Family Values
    • Alaska: The Last Frontier

    Best Reality-Competition Program:
    • The Amazing Race
    • RuPaul’s Drag Race
    • Dancing With The Stars
    • So You Think You Can Dance
    • Face Off
    • Survivor

    Best Documentary or Nonfiction Series:
    • COSMOS: A SpaceTime Odyssey
    • American Masters
    • Beyond Scared Straight
    • Dangerous Grounds
    • Years of Living Dangerously

    Best Documentary or Nonfiction Special:
    • JFK (American Experience)
    • ANNIE: It’s The Hard-Knock Life, From Script To Stage
    • Esquire’s 80th
    • The Short Game
    • The Square
    • Betty White Goes Wild!

    Best Special Class Program:
    • Barbra Streisand: Back To Brooklyn
    • The Oscars
    • 67th Annual Tony Awards
    • The 71st Annual Golden Globe Awards
    • Madonna: The MDNA Tour

    Best Short-Format Live-Action Entertainment Program:
    • Between Two Ferns With Zach Galifianakis: Barack Obama
    • Parks and Rec in Europe
    • Childrens Hospital
    • Husbands
    • Epic Rap Battles of History
    • The Soup: True Detective

    Best Short-Format Nonfiction Program:
    • Comedians In Cars Getting Coffee
    • Park Bench With Steve Buscemi
    • I Was There: Boston Marathon Bombings
    • Screw You Cancer
    • Nashville: On The Record
    • COSMOS: A National Geographic Deeper Dive

    Best Casting in a Comedy Series:
    • Orange Is The New Black
    • Brooklyn Nine-Nine
    • Getting On
    • The Crazy Ones
    • Looking

    Best Casting in a Drama Series:
    • The Good Wife
    • Breaking Bad
    • Bates Motel
    • Downton Abbey
    • Homeland

    Best Casting for a Miniseries, Movie or a Special:
    • Fargo
    • The Normal Heart
    • American Horror Story: Coven
    • Sherlock: His Last Vow
    • Dancing on the Edge

    Best Art Direction for a Contemporary or Fantasy Series (Single-Camera):
    • Game of Thrones – The Laws of Gods And Men/The Mountain and the Viper
    • Bates Motel – Gone But Not Forgotten/Caleb/The Box
    • Hannibal – Sakizuke/Takiawase/Futamono
    • True Detective – Form And Void/The Locked Room/Seeing Things
    • Breaking Bad – Felina

    Best Art Direction for a Period Series, Miniseries or Movie (Single-Camera):
    • Boardwalk Empire
    • Downton Abbey
    • American Horror Story: Coven
    • Fargo
    • Mad Men

    Best Art Direction for a Contemporary Program (Half-Hour or Less):
    • Community – App Development And Condiments/Geothermal Escapism
    • Modern Family – Las Vegas
    • Brooklyn Nine-Nine – Pilot
    • Veep – Clovis/Detroit/Special Relationship
    • The Big Bang Theory – The Hofstadter Insufficiency/The Locomotive Manipulation/The Proton Transmogrification

    Best Art Direction for Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Program:
    • Dancing With The Stars
    • 67th Annual Tony Awards
    • The Oscars
    • Saturday Night Live
    • Face Off

    Best Costumes for a Series:
    • Downton Abbey
    • Boardwalk Empire
    • Game of Thrones
    • Mad Men
    • Call The Midwife

    Best Costumes for a Miniseries, Movie or a Special:
    • American Horror Story: Coven
    • Fargo
    • Dancing on the Edge
    • Burton and Taylor
    • Bonnie & Clyde

    Best Hairstyling for a Single-Camera Series:
    • Boardwalk Empire
    • Downton Abbey
    • Mad Men
    • The Americans
    • Orphan Black

    Best Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special:
    1. Saturday Night Live
    2. Dancing With The Stars
    3. Key & Peele
    4. The Originals
    5. The Oscars

    Best Hairstyling for a Miniseries or a Movie:
    • American Horror Story: Coven
    • Fargo
    • The White Queen
    • Bonnie & Clyde
    • Dancing on the Edge

    Best Make-Up for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic):
    • The Americans
    • Game of Thrones
    • Orange is the New Black
    • Boardwalk Empire
    • Orphan Black

    Best Makeup for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic):
    • Dancing With The Stars
    • Saturday Night Live
    • Key & Peele
    • Hot In Cleveland
    • The Oscars

    Best Makeup for a Miniseries or Movie (Non-Prosthetic):
    • American Horror Story: Coven
    • Burton and Taylor
    • Sherlock: His Last Vow
    • Anna Nicole
    • The Normal Heart

    Best Prosthetic Makeup for a Series, Miniseries, Movie or a Special:
    • Game of Thrones
    • The Walking Dead
    • True Blood
    • Falling Skies
    • American Horror Story: Coven

    Best Cinematography for a Multi-Camera Series:
    • The Big Bang Theory
    • How I Met Your Mother
    • Hot In Cleveland
    • Mom
    • 2 Broke Girls

    Best Cinematography for a Single-Camera Series:
    • True Detective – Who Goes There
    • Boardwalk Empire – Farewell Daddy Blues
    • Hannibal – Savoureux
    • Breaking Bad – Granite State
    • Game of Thrones – Mockingbird
    • Downton Abbey – Episode 8

    Best Cinematography for a Miniseries or Movie:
    • Fargo – Buridan’s Ass
    • Sherlock: His Last Vow
    • Burton & Taylor
    • Fargo – The Crocodile’s Dilemma
    • American Horror Story: Coven – Head

    Best Single-Camera Picture Editing for a Drama Series:
    • Breaking Bad – Felina
    • True Detective – Who Goes There
    • The Good Wife – Hitting The Fan
    • Bates Motel – The Box
    • Breaking Bad – Granite State

    Best Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series:
    • Orange is the New Black – Tit Punch
    • Modern Family – Vegas
    • Broad City – The Last Supper
    • Parks and Recreation – Moving Up
    • Brooklyn Nine-Nine – Charges and Specs

    Best Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series:
    • The Daily Show With Jon Stewart
    • How I Met Your Mother
    • The Big Bang Theory
    • The Colbert Report
    • Hot In Cleveland

    Best Single-Camera Picture Editing for a Miniseries or Movie:
    • Sherlock: His Last Vow
    • Fargo – Buridan’s Ass
    • The Normal Heart
    • American Horror Story: Coven – Bitchcraft
    • Fargo – Crocodile’s Dilemma

    Best Picture Editing for Short-Form Segments and Variety Specials:
    • The Daily Show With Jon Stewart – Obama Care Begins (Segment)
    • The Colbert Report – People Destroying America: Vicco Mayor Johnny Cummings (Segment)
    • AFI Life Achievement Award: A Tribute To Mel Brooks
    • Barbra Streisand: Back To Brooklyn
    • The Oscars – Best Picture (Segment)

    Best Main Title Design:
    • True Detective
    • American Horror Story: Coven
    • Black Sails
    • COSMOS: A Spacetime Odyssey
    • Masters of Sex

    Best Stunt Coordination for a Comedy Series or a Variety Program:
    • Brooklyn Nine-Nine
    • Community
    • Lilyhammer
    • Parks and Recreation
    • The Wrong Mans

    Best Stunt Coordination for a Drama Series, Miniseries or Movie:
    • Arrow
    • Game of Thrones
    • The Blacklist (Regular Series)
    • Banshee
    • Homeland
    • True Blood

    Best Sound Editing for a Series:
    • Breaking Bad
    • Homeland
    • Game of Thrones
    • The Americans
    • True Blood

    Best Sound Editing for a Miniseries, Movie or a Special:
    • Fargo
    • American Horror Story: Coven
    • Dancing on the Edge
    • Sherlock: His Last Vow
    • Bonnie & Clyde

    Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour):
    • Game of Thrones
    • Breaking Bad
    • Boardwalk Empire
    • Homeland
    • True Detective

    Best Sound Mixing for a Miniseries or a Movie:
    • Fargo
    • American Horror Story: Coven
    • Dancing on the Edge
    • Sherlock: His Last Vow
    • Bonnie & Clyde

    Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation:
    • Brooklyn Nine-Nine
    • Getting On
    • Parks & Recreation
    • Nurse Jackie
    • Veep

    Best Sound Mixing for a Variety Series or Special:
    • American Idol
    • Another Day, Another Time, Celebrating The Music of “Inside Llewyn Davis”
    • Dancing With The Stars
    • ACM Presents: An All Star Tribute to the Troops
    • The 56th Annual Grammy Awards

    Best Interactive Program:
    • Big Brother
    • Game of Thrones Premiere – Facebook Live and Instagram
    • The Tonight Show Starring Jimmy Fallon Digital Experience
    • The Voice

    Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series:
    • Dancing With The Stars
    • So You Think You Can Dance
    • American Idol
    • The Voice
    • The Colbert Report

    Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special:
    • The 56th Grammy Awards
    • The Oscars
    • 2013 American Music Awards
    • The Beatles: The Night That Changed America
    • 67th Annual Tony Awards

    Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series:
    • Dancing With The Stars
    • The Big Bang Theory
    • Saturday Night Live
    • American Idol
    • So You Think You Can Dance

    Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Miniseries, Movie or a Special:
    • 67th Annual Tony Awards
    • The Oscars
    • Sochi 2014 Olympic Winter Games Opening Ceremony
    • The Kennedy Centre Honors

    Best Cinematography for Reality Programming:
    • The Amazing Race
    • Alaska: The Last Frontier
    • Chopped
    • Face Off
    • Project Runway

    Best Picture Editing for Reality Programming:
    • The Amazing Race
    • American Idol
    • Face Off
    • Who Do You Think You Are?
    • The Voice

    Best Writing for Nonfiction Programming:
    • Anthony Bourdain: Parts Unknown
    • COSMOS: A Spacetime Odyssey
    • Hollywood Game Night
    • American Dream Builders
    • Borderland

    Best Directing for Nonfiction Programming:
    • COSMOS: A Spacetime Odyssey
    • American Masters – Billie Jean King
    • Face Off
    • American Masters – Alice Walker: Beauty In Truth
    • The Amazing Race

    Best Cinematography for Nonfiction Programming:
    • COSMOS: A Spacetime Odyssey
    • The Amish: Shunned
    • The Square
    • Anthony Bourdain: Parks Unknown – Tokyo
    • Vice

    Best Picture Editing for Nonfiction Programming:
    • COSMOS: A Spacetime Odyssey
    • American Masters – Billie Jean King
    • Through the Wormhole with Morgan Freeman – Are Robots The Future of Human Evolution?
    • American Masters – Jimi Hendrix: Hear My Train a Comin’
    • The Square

    Best Sound Editing for Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera):
    • The Amazing Race
    • COSMOS: A Spacetime Odyssey
    • Vice
    • Anthony Bourdain: Parts Unknown
    • The Square

    Best Sound Mixing for Nonfiction Programming:
    • The Amazing Race
    • Broadway Idiot
    • The Square
    • Alaska: The Last Frontier
    • American Masters – Billie Jean King

    Overall Nominations:

    American Horror Story: Coven:
    1. Best Art Direction for a Period Series, Miniseries or Movie (Single-Camera):
    2. Best Casting for a Miniseries, Movie or a Special
    3. Best Cinematography for a Miniseries or Movie
    4. Best Costumes for a Miniseries, Movie or a Special
    5. Best Hairstyling for a Miniseries or a Movie
    6. Best Lead Actress in a Miniseries or Movie – Jessica Lange
    7. Best Lead Actress in a Miniseries or Movie – Sarah Paulson
    8. Best Main Title Design
    9. Best Makeup for a Miniseries or Movie (Non-Prosthetic)
    10. Best Miniseries
    11. Best Prosthetic Makeup for a Series, Miniseries, Movie or a Special
    12. Best Single-Camera Picture Editing for a Miniseries or Movie
    13. Best Sound Editing for a Miniseries, Movie or a Special
    14. Best Sound Mixing for a Miniseries or a Movie
    15. Best Supporting Actress in a Miniseries or Movie – Angela Bassett
    16. Best Supporting Actress in a Miniseries or Movie – Frances Conroy
    17. Best Supporting Actress in a Miniseries or Movie – Lily Rabe
    18. Best Writing for a Miniseries, Movie or a Dramatic Special

    Fargo:
    1. Best Art Direction for a Period Series, Miniseries or Movie (Single-Camera):
    2. Best Casting for a Miniseries, Movie or a Special
    3. Best Cinematography for a Miniseries or Movie – Buridan’s Ass
    4. Best Cinematography for a Miniseries or Movie – The Crocodile’s Dilemma
    5. Best Costumes for a Miniseries, Movie or a Special
    6. Best Directing for a Miniseries, Movie or a Dramatic Special – Buridan’s Ass
    7. Best Directing for a Miniseries, Movie or a Dramatic Special – The Crocodile’s Dilemma
    8. Best Hairstyling for a Miniseries or a Movie
    9. Best Lead Actor in a Miniseries or Movie – Martin Freeman
    10. Best Lead Actor in a Miniseries or Movie – Billy Bob Thornton
    11. Best Miniseries
    12. Best Single-Camera Picture Editing for a Miniseries or Movie – Buridan’s Ass
    13. Best Single-Camera Picture Editing for a Miniseries or Movie – Crocodile’s Dilemma
    14. Best Sound Editing for a Miniseries, Movie or a Special
    15. Best Sound Mixing for a Miniseries or a Movie
    16. Best Supporting Actor in a Miniseries or Movie
    17. Best Supporting Actress in a Miniseries or Movie
    18. Best Writing for a Miniseries, Movie or a Dramatic Special

    Breaking Bad:
    1. Best Art Direction for a Contemporary or Fantasy Series (Single-Camera)
    2. Best Casting in a Drama Series
    3. Best Cinematography for a Single-Camera Series
    4. Best Directing in a Drama Series
    5. Best Drama Series
    6. Best Lead Actor in a Drama Series
    7. Best Single-Camera Picture Editing for a Drama Series – Felina
    8. Best Single-Camera Picture Editing for a Drama Series – Granite State
    9. Best Sound Editing for a Series
    10. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour)
    11. Best Supporting Actor in a Drama Series – Dean Norris
    12. Best Supporting Actor in a Drama Series – Aaron Paul
    13. Best Supporting Actress in a Drama Series
    14. Best Writing in a Drama Series – Felina
    15. Best Writing in a Drama Series – Ozymandias

    Game of Thrones:
    1. Best Art Direction for a Contemporary or Fantasy Series (Single-Camera)
    2. Best Cinematography for a Single-Camera Series
    3. Best Costumes for a Series
    4. Best Drama Series
    5. Best Guest Actor in a Drama Series
    6. Best Guest Actress in a Drama Series
    7. Best Interactive Program
    8. Best Make-Up for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic)
    9. Best Prosthetic Makeup for a Series, Miniseries, Movie or a Special
    10. Best Sound Editing for a Series
    11. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour)
    12. Best Stunt Coordination for a Drama Series, Miniseries or Movie
    13. Best Supporting Actor in a Drama Series
    14. Best Supporting Actress in a Drama Series
    15. Best Writing in a Drama Series

    Orange is the New Black:
    1. Best Casting in a Comedy Series
    2. Best Comedy Series
    3. Best Directing in a Comedy Series
    4. Best Guest Actor in a Comedy Series
    5. Best Guest Actress in a Comedy Series – Uzo Aduba
    6. Best Guest Actress in a Comedy Series – Taryn Manning
    7. Best Guest Actress in a Comedy Series – Natasha Lyonne
    8. Best Guest Actress in a Comedy Series – Laverne Cox
    9. Best Lead Actress in a Comedy Series
    10. Best Make-Up for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic)
    11. Best Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series
    12. Best Supporting Actress in a Comedy Series – Kate Mulgrew
    13. Best Supporting Actress in a Comedy Series – Laura Prepon
    14. Best Writing in a Comedy Series

    Parks and Recreation:
    1. Best Comedy Series
    2. Best Directing in a Comedy Series
    3. Best Lead Actor in a Comedy Series
    4. Best Lead Actress in a Comedy Series
    5. Best Short-Format Live-Action Entertainment Program
    6. Best Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series
    7. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation
    8. Best Stunt Coordination for a Comedy Series or a Variety Program
    9. Best Supporting Actor in a Comedy Series – Nick Offerman
    10. Best Supporting Actor in a Comedy Series – Chris Pratt
    11. Best Supporting Actress in a Comedy Series
    12. Best Writing in a Comedy Series

    Sherlock: His Last Vow:
    1. Best Casting for a Miniseries, Movie or a Special
    2. Best Cinematography for a Miniseries or Movie
    3. Best Directing for a Miniseries, Movie or a Dramatic Special
    4. Best Lead Actor in a Miniseries or Movie
    5. Best Makeup for a Miniseries or Movie (Non-Prosthetic)
    6. Best Single-Camera Picture Editing for a Miniseries or Movie
    7. Best Sound Editing for a Miniseries, Movie or a Special
    8. Best Sound Mixing for a Miniseries or a Movie
    9. Best Supporting Actor in a Miniseries or Movie
    10. Best Supporting Actress in a Miniseries or Movie
    11. Best Television Movie
    12. Best Writing for a Miniseries, Movie or a Dramatic Special

    Downton Abbey:
    1. Best Art Direction for a Period Series, Miniseries or Movie (Single-Camera):
    2. Best Casting in a Drama Series
    3. Best Cinematography for a Single-Camera Series
    4. Best Costumes for a Series
    5. Best Directing in a Drama Series
    6. Best Drama Series
    7. Best Guest Actor in a Drama Series
    8. Best Guest Actress in a Drama Series
    9. Best Hairstyling for a Single-Camera Series
    10. Best Lead Actress in a Drama Series
    11. Best Supporting Actress in a Drama Series

    Saturday Night Live:
    1. Best Art Direction for Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Program
    2. Best Directing in a Variety Series
    3. Best Guest Actor in a Comedy Series
    4. Best Guest Actress in a Comedy Series – Tina Fey
    5. Best Guest Actress in a Comedy Series – Melissa McCarthy
    6. Best Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special
    7. Best Makeup for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)
    8. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series
    9. Best Variety Series
    10. Best Writing in a Variety Series

    The Good Wife:
    1. Best Casting in a Drama Series
    2. Best Directing in a Drama Series
    3. Best Drama Series
    4. Best Guest Actor in a Drama Series – Dylan Baker
    5. Best Guest Actor in a Drama Series – Nathan Lane
    6. Best Guest Actress in a Drama Series
    7. Best Lead Actress in a Drama Series
    8. Best Single-Camera Picture Editing for a Drama Series
    9. Best Supporting Actor in a Drama Series
    10. Best Supporting Actress in a Drama Series
    11. Best Writing in a Drama Series

    The Normal Heart:
    1. Best Casting for a Miniseries, Movie or a Special
    2. Best Directing for a Miniseries, Movie or a Dramatic Special
    3. Best Lead Actor in a Miniseries or Movie
    4. Best Makeup for a Miniseries or Movie (Non-Prosthetic)
    5. Best Single-Camera Picture Editing for a Miniseries or Movie
    6. Best Supporting Actor in a Miniseries or Movie – Matt Bomer
    7. Best Supporting Actor in a Miniseries or Movie – Alfred Molina
    8. Best Supporting Actress in a Miniseries or Movie
    9. Best Television Movie
    10. Best Writing for a Miniseries, Movie or a Dramatic Special

    Dancing With the Stars:
    1. Best Art Direction for Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Program
    2. Best Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special
    3. Best Host for a Reality or Reality-Competition Program
    4. Best Directing in a Variety Series
    5. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series
    6. Best Makeup for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)
    7. Best Reality-Competition Program
    8. Best Sound Mixing for a Variety Series or Special
    9. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series

    Modern Family:
    1. Best Art Direction for a Contemporary Program (Half-Hour or Less)
    2. Best Directing in a Comedy Series
    3. Best Guest Actor in a Comedy Series
    4. Best Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series
    5. Best Supporting Actor in a Comedy Series – Ty Burrell
    6. Best Supporting Actor in a Comedy Series – Eric Stonestreet
    7. Best Supporting Actor in a Comedy Series – Jesse Tyler Ferguson
    8. Best Supporting Actress in a Comedy Series
    9. Best Writing in a Comedy Series

    Veep:
    1. Best Art Direction for a Contemporary Program (Half-Hour or Less)
    2. Best Comedy Series
    3. Best Directing in a Comedy Series
    4. Best Guest Actor in a Comedy Series
    5. Best Lead Actress in a Comedy Series
    6. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation
    7. Best Supporting Actor in a Comedy Series
    8. Best Supporting Actress in a Comedy Series
    9. Best Writing in a Comedy Series

    Bates Motel:
    1. Best Art Direction for a Contemporary or Fantasy Series (Single-Camera)
    2. Best Casting in a Drama Series
    3. Best Directing in a Drama Series
    4. Best Drama Series
    5. Best Lead Actor in a Drama Series
    6. Best Lead Actress in a Drama Series
    7. Best Single-Camera Picture Editing for a Drama Series
    8. Best Writing in a Drama Series

    Boardwalk Empire:
    1. Best Art Direction for a Period Series, Miniseries or Movie (Single-Camera)
    2. Best Cinematography for a Single-Camera Series
    3. Best Costumes for a Series
    4. Best Directing in a Drama Series
    5. Best Hairstyling for a Single-Camera Series
    6. Best Lead Actor in a Drama Series
    7. Best Make-Up for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic)
    8. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour)

    Brooklyn Nine-Nine:
    1. Best Art Direction for a Contemporary Program (Half-Hour or Less)
    2. Best Casting in a Comedy Series
    3. Best Comedy Series
    4. Best Lead Actor in a Comedy Series
    5. Best Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series
    6. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation
    7. Best Stunt Coordination for a Comedy Series or a Variety Program
    8. Best Writing in a Comedy Series

    The Oscars:
    1. Best Art Direction for Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Program
    2. Best Directing for a Variety Special
    3. Best Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special
    4. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special
    5. Best Makeup for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)
    6. Best Picture Editing for Short-Form Segments and Variety Specials
    7. Best Special Class Program
    8. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Miniseries, Movie or a Special

    COSMOS: A SpaceTime Odyssey:
    1. Best Cinematography for Nonfiction Programming
    2. Best Directing for Nonfiction Programming
    3. Best Documentary or Nonfiction Series
    4. Best Picture Editing for Nonfiction Programming
    5. Best Main Title Design
    6. Best Sound Editing for Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera)
    7. Best Writing for Nonfiction Programming

    The Amazing Race:
    1. Best Cinematography for Reality Programming
    2. Best Directing for Nonfiction Programming
    3. Best Host for a Reality or Reality-Competition Program
    4. Best Picture Editing for Reality Programming
    5. Best Reality-Competition Program
    6. Best Sound Editing for Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera)
    7. Best Sound Mixing for Nonfiction Programming

    True Detective:
    1. Best Art Direction for a Contemporary or Fantasy Series (Single-Camera)
    2. Best Cinematography for a Single-Camera Series
    3. Best Directing in a Drama Series
    4. Best Lead Actor in a Drama Series
    5. Best Main Title Design
    6. Best Single-Camera Picture Editing for a Drama Series
    7. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour)

    American Masters:
    1. Best Directing for Nonfiction Programming – Alice Walker: Beauty In Truth
    2. Best Directing for Nonfiction Programming – Billie Jean King
    3. Best Documentary or Nonfiction Series
    4. Best Picture Editing for Nonfiction Programming – Billie Jean King
    5. Best Picture Editing for Nonfiction Programming – Jimi Hendrix: Hear My Train a Comin’
    6. Best Sound Mixing for Nonfiction Programming

    Dancing on the Edge:
    1. Best Casting for a Miniseries, Movie or a Special
    2. Best Costumes for a Miniseries, Movie or a Special
    3. Best Hairstyling for a Miniseries or a Movie
    4. Best Miniseries
    5. Best Sound Editing for a Miniseries, Movie or a Special
    6. Best Sound Mixing for a Miniseries or a Movie

    Hannibal:
    1. Best Art Direction for a Contemporary or Fantasy Series (Single-Camera)
    2. Best Cinematography for a Single-Camera Series
    3. Best Drama Series
    4. Best Guest Actor in a Drama Series
    5. Best Guest Actress in a Drama Series
    6. Best Lead Actor in a Drama Series

    Homeland:
    1. Best Casting in a Drama Series
    2. Best Lead Actress in a Drama Series
    3. Best Sound Editing for a Series
    4. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour)
    5. Best Stunt Coordination for a Drama Series, Miniseries or Movie
    6. Best Supporting Actor in a Drama Series

    The Big Bang Theory:
    1. Best Art Direction for a Contemporary Program (Half-Hour or Less)
    2. Best Cinematography for a Multi-Camera Series
    3. Best Guest Actor in a Comedy Series
    4. Best Lead Actor in a Comedy Series
    5. Best Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series
    6. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series

    The Colbert Report:
    1. Best Directing in a Variety Series
    2. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series
    3. Best Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series
    4. Best Picture Editing for Short-Form Segments and Variety Specials
    5. Best Variety Series
    6. Best Writing in a Variety Series

    67th Annual Tony Awards:
    1. Best Art Direction for Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Program
    2. Best Directing for a Variety Special
    3. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special
    4. Best Special Class Program
    5. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Miniseries, Movie or a Special

    Burton and Taylor:
    1. Best Cinematography for a Miniseries or Movie
    2. Best Costumes for a Miniseries, Movie or a Special
    3. Best Lead Actress in a Miniseries or Movie
    4. Best Makeup for a Miniseries or Movie (Non-Prosthetic)
    5. Best Television Movie

    Community:
    1. Best Animated Program
    2. Best Art Direction for a Contemporary Program (Half-Hour or Less)
    3. Best Directing in a Comedy Series
    4. Best Guest Actor in a Comedy Series
    5. Best Stunt Coordination for a Comedy Series or a Variety Program

    Face Off:
    1. Best Art Direction for Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Program
    2. Best Cinematography for Reality Programming
    3. Best Directing for Nonfiction Programming
    4. Best Picture Editing for Reality Programming
    5. Best Reality-Competition Program

    The Daily Show with Jon Stewart:
    1. Best Directing in a Variety Series
    2. Best Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series
    3. Best Picture Editing for Short-Form Segments and Variety Specials
    4. Best Variety Series
    5. Best Writing in a Variety Series

    The Square:
    1. Best Cinematography for Nonfiction Programming
    2. Best Documentary or Nonfiction Special
    3. Best Picture Editing for Nonfiction Programming
    4. Best Sound Editing for Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera)
    5. Best Sound Mixing for Nonfiction Programming

    American Idol:
    1. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series
    2. Best Picture Editing for Reality Programming
    3. Best Sound Mixing for a Variety Series or Special
    4. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series

    Bonnie & Clyde:
    1. Best Costumes for a Miniseries, Movie or a Special
    2. Best Hairstyling for a Miniseries or a Movie
    3. Best Sound Editing for a Miniseries, Movie or a Special
    4. Best Sound Mixing for a Miniseries or a Movie

    Luther:
    1. Best Directing for a Miniseries, Movie or a Dramatic Special
    2. Best Lead Actor in a Miniseries or Movie
    3. Best Miniseries
    4. Best Writing for a Miniseries, Movie or a Dramatic Special

    Mad Men:
    1. Best Art Direction for a Period Series, Miniseries or Movie (Single-Camera)
    2. Best Costumes for a Series
    3. Best Hairstyling for a Single-Camera Series
    4. Best Lead Actor in a Drama Series

    Orphan Black:
    1. Best Hairstyling for a Single-Camera Series
    2. Best Lead Actress in a Drama Series
    3. Best Make-Up for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic)
    4. Best Supporting Actor in a Drama Series

    So You Think You Can Dance:
    1. Best Host for a Reality or Reality-Competition Program
    2. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series
    3. Best Reality-Competition Program
    4. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series

    The Hollow Crown:
    1. Best Directing for a Miniseries, Movie or a Dramatic Special
    2. Best Lead Actor in a Miniseries or Movie
    3. Best Miniseries
    4. Best Supporting Actor in a Miniseries or Movie

    True Blood:
    1. Best Prosthetic Makeup for a Series, Miniseries, Movie or a Special
    2. Best Sound Editing for a Series
    3. Best Stunt Coordination for a Drama Series, Miniseries or Movie
    4. Best Supporting Actress in a Drama Series

    Alaska: The Last Frontier:
    1. Best Cinematography for Reality Programming
    2. Best Sound Mixing for Nonfiction Programming
    3. Best Unstructured Reality Program

    Anthony Bourdain: Parts Unknown:
    1. Best Cinematography for Nonfiction Programming
    2. Best Sound Editing for Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera)
    3. Best Writing for Nonfiction Programming

    Barbra Streisand: Back to Brooklyn:
    1. Best Directing of a Variety Special
    2. Best Picture Editing for Short-Form Segments and Variety Specials
    3. Best Special Class Program

    Billy Crystal: 700 Sundays:
    1. Best Directing for a Variety Special
    2. Best Writing in a Variety Special
    3. Best Variety Special

    Broad City:
    1. Best Comedy Series
    2. Best Directing in a Comedy Series
    3. Best Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series

    Hot In Cleveland:
    1. Best Cinematography for a Multi-Camera Series
    2. Best Makeup for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)
    3. Best Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series

    Masters of Sex:
    1. Best Guest Actor in a Drama Series
    2. Best Guest Actress in a Drama Series
    3. Best Main Title Design

    Return to Zero:
    1. Best Lead Actress in a Miniseries or Movie
    2. Best Television Movie
    3. Best Writing for a Miniseries, Movie or a Dramatic Special

    Suburgatory:
    1. Best Comedy Series
    2. Best Lead Actress in a Comedy Series
    3. Best Supporting Actress in a Comedy Series

    The Americans:
    1. Best Hairstyling for a Single-Camera Series
    2. Best Make-Up for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic)
    3. Best Sound Editing for a Series

    The Beatles: The Night That Changed America:
    1. Best Directing for a Variety Special
    2. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special
    3. Best Writing in a Variety Special

    The Trip to Bountiful:
    1. Best Lead Actress in a Miniseries or Movie – Cicely Tyson
    2. Best Supporting Actor in a Miniseries or Movie
    3. Best Television Movie

    The Voice:
    1. Best Interactive Program
    2. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series
    3. Best Picture Editing for Reality Programming

    AFI Life Achievement Award: A Tribute to Mel Brooks:
    1. Best Picture Editing for Short-Form Segments and Variety Specials
    2. Best Variety Special

    Another Day, Another Time: Celebrating the Music of “Inside Llewyn Davis”:
    1. Best Sound Mixing for a Variety Series or Special
    2. Best Variety Special

    Aziz Ansari: Buried Alive:
    1. Best Writing in a Variety Special
    2. Best Variety Special

    Getting On:
    1. Best Casting in a Comedy Series
    2. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation

    Hollywood Game Night:
    1. Best Host for a Reality or Reality-Competition Program
    2. Best Writing for Nonfiction Programming

    House of Cards:
    1. Best Guest Actress in a Drama Series
    2. Best Lead Actress in a Drama Series

    How I Met Your Mother:
    1. Best Cinematography for a Multi-Camera Series
    2. Best Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series

    Inside Amy Schumer:
    1. Best Directing in a Variety Series
    2. Best Writing in a Variety Series

    Jimmy Kimmel Live:
    1. Best Variety Series
    2. Best Writing in a Variety Series

    Key & Peele:
    1. Best Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special
    2. Best Makeup for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)

    RuPaul’s Drag Race:
    1. Best Host for a Reality or Reality-Competition Program
    2. Best Reality-Competition Program

    Survivor:
    1. Best Host for a Reality or Reality-Competition Program
    2. Best Reality-Competition Program

    The 56th Annual Grammy Awards:
    1. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special
    2. Best Sound Mixing for a Variety Series or Special

    The 71st Annual Golden Globes:
    1. Best Special Class Program
    2. Best Writing in a Variety Special

    The Crazy Ones:
    1. Best Casting in a Comedy Series
    2. Best Lead Actor in a Comedy Series

    The Late Late Show with Craig Ferguson:
    1. Best Variety Series
    2. Best Writing in a Variety Series

    The Tonight Show Starring Jimmy Fallon:
    1. Best Interactive Program
    2. Best Variety Series

    The Walking Dead:
    1. Best Prosthetic Makeup for a Series, Miniseries, Movie or a Special
    2. Best Supporting Actress in a Drama Series

    The Wrong Mans:
    1. Best Lead Actor in a Comedy Series
    2. Best Stunt Coordination for a Comedy Series or a Variety Program

    Through the Wormhole with Morgan Freeman:
    1. Best Informational Series or Special
    2. Best Picture Editing for Nonfiction Programming

    Who Do You Think You Are?:
    1. Best Picture Editing for Reality Programming
    2. Best Structured Reality Program

    Vice:
    1. Best Cinematography for Nonfiction Programming
    2. Best Sound Editing for Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera)

    2013 American Music Awards:
    1. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special

    2 Broke Girls:
    1. Best Cinematography for a Multi-Camera Series

    ACM Presents: An All Star Salute to the Troops:
    1. Best Sound Mixing for a Variety Series or Special

    Adventure Time:
    1. Best Short-Format Animated Program

    American Dream Builders:
    1. Best Writing for Nonfiction Programming

    Anna Nicole:
    1. Best Makeup for a Miniseries or Movie (Non-Prosthetic)

    And The Oscar Goes To…:
    1. Best Informational Series or Special

    ANNIE: It’s The Hard-Knock Life, From Script to Stage:
    1. Best Documentary or Nonfiction Special

    Archer:
    1. Best Animated Program

    Arrow:
    1. Best Stunt Coordination for a Drama Series, Miniseries or Movie

    Banshee:
    1. Best Stunt Coordination for a Drama Series, Miniseries or Movie

    Batman Beyond:
    1. Best Short-Format Animated Program

    Betty White Goes Wild!:
    1. Best Documentary or Nonfiction Special

    Betty White’s Off Their Rockers:
    1. Best Structured Reality Program

    Between Two Ferns with Zach Galifianakis: Barack Obama:
    1. Best Short-Format Live-Action Entertainment Program

    Beyond Scared Straight:
    1. Best Documentary or Nonfiction Series

    Big Brother:
    1. Best Interactive Program

    Big Freedia: Queen of Bounce:
    1. Best Unstructured Reality Program

    Black Sails:
    1. Best Main Title Design

    Borderland:
    1. Best Writing for Nonfiction Programming

    Braxton Family Values:
    1. Best Unstructured Reality Program

    Broadway Idiot:
    1. Best Sound Mixing for Nonfiction Programming

    Call The Midwife:
    1. Best Costumes for a Series

    Catfish: The TV Show:
    1. Best Structured Reality Program

    Childrens Hospital:
    1. Best Short-Format Live-Action Entertainment Program

    Chopped:
    1. Best Cinematography for Reality Programming

    Comedians in Cars Getting Coffee:
    1. Best Short-Format Nonfiction Program

    COSMOS: A National Geographic Deeper Dive:
    1. Best Short-Format Nonfiction Program

    Cougar Town:
    1. Best Lead Actress in a Comedy Series

    Dance Moms:
    1. Best Unstructured Reality Program

    Dangerous Grounds:
    1. Best Documentary or Nonfiction Series

    Degrassi:
    1. Best Children’s Program

    Disney Gravity Falls Shorts:
    1. Best Short-Format Animated Program

    Disney Mickey Mouse:
    1. Best Short-Format Animated Program

    Disney Phineas and Ferb:
    1. Best Short-Format Animated Program

    Epic Rap Battles of History:
    1. Best Short-Format Live-Action Entertainment Program

    Esquire’s 80th:
    1. Best Documentary or Nonfiction Special

    Falling Skies:
    1. Best Prosthetic Makeup for a Series, Miniseries, Movie or a Special

    Futurama:
    1. Best Animated Program

    Good Luck Charlie:
    1. Best Children’s Program

    Husbands:
    1. Best Short-Format Live-Action Entertainment Program

    Inside The Actors Studio:
    1. Best Informational Series or Special

    Instant Mom:
    1. Best Children’s Program

    I Was There: Boston Marathon Bombings:
    1. Best Short-Format Nonfiction Program

    Jessie:
    1. Best Children’s Program

    JFK: American Experience:
    1. Best Documentary or Nonfiction Special

    Joan & Melissa: Joan Knows Best:
    1. Best Unstructured Reality Program

    Kathy Griffin: Record Breaker:
    1. Best Variety Special

    Lilyhammer:
    1. Best Stunt Coordination for a Comedy Series or a Variety Program

    Lindsay:
    1. Best Unstructured Reality Program

    Looking:
    1. Best Casting in a Comedy Series

    Madonna: The MDNA Tour:
    1. Best Special Class Program

    Mom:
    1. Best Cinematography for a Multi-Camera Series

    MythBusters:
    1. Best Structured Reality Program

    Nashville: On the Record:
    1. Best Short-Format Nonfiction Program

    Nick News with Linda Ellerbee – Family Secrets: When Violence Hits Home
    1. Best Children’s Program

    Nurse Jackie:
    1. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation

    One Last Hug: Three Days at Grief Camp:
    1. Best Children’s Program

    Park Bench with Steve Buscemi:
    1. Best Short-Format Nonfiction Program

    Project Runway:
    1. Best Cinematography for Reality Programming

    Sarah Silverman: We Are Miracles:
    1. Best Writing in a Variety Special

    Screw Cancer:
    1. Best Short-Format Nonfiction Program

    Shark Tank:
    1. Best Structured Reality Program

    Silicon Valley:
    1. Best Lead Actor in a Comedy Series

    Sochi 2014 Olympic Winter Games Opening Ceremony:
    1. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Miniseries, Movie or a Special

    The Amish: Stunned:
    1. Best Cinematography for Nonfiction Programming

    The Blacklist:
    1. Best Stunt Coordination for a Drama Series, Miniseries or Movie

    The Comedy Central Roast of James Franco:
    1. Best Variety Special

    The Director’s Chair: John Carpenter:
    1. Best Informational Series or Special

    The Kennedy Centre Honors:
    1. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Miniseries, Movie or a Special

    The Originals:
    1. Best Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special

    The Short Game:
    1. Best Documentary or Nonfiction Special

    The Simpsons:
    1. Best Animated Program

    The Soup: True Detective:
    1. Best Short-Format Live-Action Entertainment Program

    The Spoils of Babylon:
    1. Best Miniseries

    The White Queen:
    1. Best Hairstyling for a Miniseries or a Movie

    The Writers’ Room:
    1. Best Informational Series or Special

    Toy Story of Terror:
    1. Best Animated Program

    Treme:
    1. Best Lead Actress in a Miniseries or Movie

    Trophy Wife:
    1. Best Lead Actress in a Comedy Series

    Undercover Boss:
    1. Best Structured Reality Program

    Years of Living Dangerously:
    1. Best Documentary or Nonfiction Series

    Overall Wins:

    Breaking Bad:
    1. Best Directing in a Drama Series
    2. Best Drama Series
    3. Best Lead Actor in a Drama Series
    4. Best Single-Camera Picture Editing for a Drama Series
    5. Best Stunt Coordination for a Drama Series, Miniseries or Movie
    6. Best Supporting Actress in a Drama Series
    7. Best Writing in a Drama Series

    Fargo:
    1. Best Casting for a Miniseries, Movie or Special
    2. Best Cinematography for a Miniseries or Movie
    3. Best Directing for a Miniseries, Movie or a Dramatic Special
    4. Best Miniseries
    5. Best Sound Editing for a Miniseries, Movie or a Special
    6. Best Sound Mixing for a Miniseries or a Movie
    7. Best Writing for a Miniseries, Movie or a Dramatic Special

    Orange is the New Black:
    1. Best Casting in a Comedy Series
    2. Best Comedy Series
    3. Best Directing in a Comedy Series
    4. Best Guest Actress in a Comedy Series
    5. Best Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series
    6. Best Supporting Actress in a Comedy Series

    American Horror Story: Coven:
    1. Best Costumes for a Miniseries, Movie or a Special
    2. Best Hairstyling for a Miniseries or a Movie
    3. Best Lead Actress in a Miniseries or Movie
    4. Best Makeup for a Miniseries or Movie (Non-Prosthetic)
    5. Best Supporting Actress in a Miniseries or Movie

    Dancing With the Stars:
    1. Best Art Direction for a Contemporary Program (Half-Hour or Less)
    2. Best Directing in a Variety Series
    3. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series
    4. Best Makeup for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)
    5. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series

    The Amazing Race:
    1. Best Cinematography for Reality Programming
    2. Best Picture Editing for Reality Programming
    3. Best Reality-Competition Program
    4. Best Sound Editing for Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera)
    5. Best Sound Mixing for Nonfiction Programming

    COSMOS: A SpaceTime Odyssey:
    1. Best Cinematography for Nonfiction Programming
    2. Best Directing for Nonfiction Programming
    3. Best Documentary of Nonfiction Series
    4. Best Picture Editing for Nonfiction Programming

    Game of Thrones:
    1. Best Art Direction for a Contemporary or Fantasy Series (Single-Camera)
    2. Best Prosthetic Makeup for a Series, Miniseries, Movie or a Special
    3. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour)

    The Daily Show with Jon Stewart:
    1. Best Picture Editing for Short-Form Segments and Variety Specials
    2. Best Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series
    3. Best Variety Series

    The Good Wife:
    1. Best Casting in a Drama Series
    2. Best Lead Actress in a Drama Series
    3. Best Supporting Actor in a Drama Series

    Boardwalk Empire:
    1. Best Art Direction for a Period Series, Miniseries or Movie (Single-Camera)
    2. Best Hairstyling for a Single-Camera Series

    Brooklyn Nine-Nine:
    1. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation
    2. Best Stunt Coordination for a Comedy Series or a Variety Program

    Downton Abbey:
    1. Best Costumes for a Series
    2. Best Guest Actor in a Drama Series

    Saturday Night Live:
    1. Best Guest Actor in a Comedy Series
    2. Best Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special

    Sherlock: His Last Vow:
    1. Best Lead Actor in a Miniseries or Movie
    2. Best Single-Camera Picture Editing for a Miniseries or Movie

    The Normal Heart:
    1. Best Supporting Actor in a Miniseries or Movie
    2. Best Television Movie

    True Detective:
    1. Best Cinematography for a Multi-Camera Series
    2. Best Main Title Design

    Veep:
    1. Best Lead Actress in a Comedy Series
    2. Best Writing in a Comedy Series

    67th Annual Tony Awards:
    1. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Miniseries, Movie or a Special

    AFI Life Achievement Award: A Tribute to Mel Brooks:
    1. Best Variety Special

    American Idol:
    1. Best Sound Mixing for a Variety Series or Special

    Anthony Bourdain: Parts Unknown:
    1. Best Writing for Nonfiction Programming

    Arrow:
    1. Best Stunt Coordination for a Drama Series, Miniseries or Movie

    And The Oscar Goes To…:
    1. Best Informational Series or Special

    Barbra Streisand: Back to Brooklyn:
    1. Best Special Class Program

    Batman Beyond:
    1. Best Short-Format Animated Program

    Between Two Ferns with Zach Galifianakis: Barack Obama:
    1. Best Short-Format Live-Action Entertainment Program

    Big Brother:
    1. Best Interactive Program

    Billy Crystal: 700 Sundays:
    1. Best Writing in a Variety Special

    Comedians in Cars Getting Coffee:
    1. Best Short-Format Nonfiction Program

    Community:
    1. Best Art Direction for a Contemporary Program (Half-Hour or Less)

    Futurama:
    1. Bes Animated Program

    Inside Amy Schumer:
    1. Writing in a Variety Series

    JFK (American Experience):
    1. Best Documentary or Nonfiction Special

    Lindsay:
    1. Best Unstructured Reality Program

    Masters of Sex:
    1. Best Guest Actress in a Drama Series

    Modern Family:
    1. Best Supporting Actor in a Comedy Series

    MythBusters:
    1. Best Structured Reality Program

    One Last Hug: Three Days at Grief Camp:
    1. Best Children’s Program

    RuPaul’s Drag Race:
    1. Best Host for a Reality or Reality-Competition Program

    Silicon Valley:
    1. Best Lead Actor in a Comedy Series

    The 56th Grammy Awards:
    1. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special

    The Americans:
    1. Best Make-Up for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic)

    The Beatles: The Night That Changed America:
    1. Best Directing in a Variety Special

    The Big Bang Theory:
    1. Best Cinematography for a Multi-Camera Series

    • This reply was modified 2 months, 3 weeks ago by  Josh Labron.
    • This reply was modified 2 months, 3 weeks ago by  Josh Labron.
    • This reply was modified 2 months, 3 weeks ago by  Josh Labron.
    ReplyCopy URL
    Josh Labron
    Participant
    Joined:
    Jun 27th, 2011
    Topics:
    Posts:
    #1202166735

    2015

    Best Comedy Series:
    1. Unbreakable Kimmy Schmidt
    2. Veep
    3. Parks and Recreation
    4. Transparent
    5. Broad City
    6. Community
    7. Modern Family

    Best Drama Series:
    1. Orange is the New Black
    2. Bates Motel
    3. The Fall
    4. Game of Thrones
    5. Marvel’s Daredevil
    6. Better Call Saul
    7. The Good Wife

    Best Animated Program:
    1. Toy Story That Time Forgot
    2. Gravity Falls
    3. Phineas and Ferb Star Wars
    4. Archer
    5. The Simpsons

    Best Writing in a Comedy Series:
    1. Parks and Recreation – One Last Ride
    2. Getting On – Doctor Death
    3. Unbreakable Kimmy Schmidt – Kimmy Goes Outside!
    4. Veep – Election Night
    5. Parks and Recreation – Leslie and Ron
    6. Transparent – Pilot

    Best Directing in a Comedy Series:
    1. Transparent – Best New Girl
    2. Modern Family – Connection Lost
    3. Parks and Recreation – One Last Ride
    4. Veep – Testimony
    5. Unbreakable Kimmy Schmidt – Kimmy Goes Outside!

    Best Writing in a Drama Series:
    1. The Fall – What Is In Me Dark Illumine
    2. Game of Thrones – Mother’s Mercy
    3. Orange Is The New Black – We Have Manners. We’re Polite
    4. Better Call Saul – Five-O
    5. The Good Wife – Oppo Research

    Best Directing in a Drama Series:
    1. Downton Abbey – Episode 9
    2. Bates Motel – Unconscious
    3. Orange Is The New Black – Thirsty Bird
    4. Homeland – From A To B And Back Again
    5. The Fall – What Is In Me Dark Illumine

    Best Lead Actor in a Comedy Series:
    1. Jeffrey Tambor – Transparent
    2. Adam Scott – Parks and Recreation
    3. Andy Samberg – Brooklyn Nine-Nine
    4. Matt LeBlanc – Episodes
    5. Will Forte – The Last Man On Earth
    6. Jonathan Groff – Looking

    Best Lead Actress in a Comedy Series:
    1. Amy Poehler – Parks and Recreation
    2. Ellie Kemper – Unbreakable Kimmy Schmidt
    3. Ilana Glazer – Broad City
    4. Julia Louis-Dreyfus – Veep
    5. Amy Schumer – Inside Amy Schumer
    6. Laurie Metcalf – Getting On

    Best Lead Actor in a Drama Series:
    1. Jamie Dornan – The Fall
    2. Jon Hamm – Mad Men
    3. Freddie Highmore – Bates Motel
    4. Bob Odenkirk – Better Call Saul
    5. Kevin Spacey – House of Cards
    6. Kyle Chandler – Bloodline

    Best Lead Actress in a Drama Series:
    1. Gillian Anderson – The Fall
    2. Tatiana Maslany – Orphan Black
    3. Viola Davis – How To Get Away With Murder
    4. Vera Farmiga – Bates Motel
    5. Juliana Margulies – The Good Wife
    6. Olivia Colman – Broadchurch

    Best Supporting Actor in a Comedy Series:
    1. Titus Burgess – Unbreakable Kimmy Schmidt
    2. Nick Offerman – Parks and Recreation
    3. Tony Hale – Veep
    4. Danny Pudi – Community
    5. Ty Burrell – Modern Family
    6. Eric Stonestreet – Modern Family

    Best Supporting Actress in a Comedy Series:
    1. Anna Chlumsky – Veep
    2. Carol Kane – Unbreakable Kimmy Schmidt
    3. Alexandra Billings – Transparent
    4. Julie Bowen – Modern Family
    5. Aubrey Plaza – Parks and Recreation
    6. Jane Krakowski – Unbreakable Kimmy Schmidt

    Best Supporting Actor in a Drama Series:
    1. Vincent D’Onofrio – Marvel’s Daredevil
    2. Ben Mendelsohn – Bloodline
    3. Jonathan Banks – Better Call Saul
    4. James D’Arcy – Marvel’s Agent Carter
    5. Alan Cumming – The Good Wife
    6. Mandy Patinkin – Homeland

    Best Supporting Actress in a Drama Series:
    1. Lorraine Toussaint – Orange Is The New Black
    2. Uzo Aduba – Orange Is The New Black
    3. Lena Headey – Game of Thrones
    4. Christine Baranski – The Good Wife
    5. Yael Stone – Orange Is The New Black
    6. Maggie Smith – Downton Abbey

    Best Guest Actor in a Comedy Series:
    1. Bradley Whitford – Transparent
    2. Jon Hamm – Unbreakable Kimmy Schmidt
    3. Dean Norris – Unbreakable Kimmy Schmidt
    4. Louis C.K. – Saturday Night Live
    5. Paul Giamatti – Inside Amy Schumer
    6. Josh Charles – Inside Amy Schumer

    Best Guest Actress in a Comedy Series:
    1. Tyne Daly – Modern Family
    2. Christine Baranski – The Big Bang Theory
    3. Susie Essman – Broad City
    4. Elizabeth Banks – Modern Family
    5. Megan Mullaly – Parks and Recreation
    6. Tina Fey – Unbreakable Kimmy Schmidt

    Best Guest Actor in a Drama Series:
    1. David Hyde Pierce – The Good Wife
    2. Pablo Schreiber – Orange Is The New Black
    3. Michael J. Fox – The Good Wife
    4. F. Murray Abraham – Homeland
    5. Chad L. Coleman – The Walking Dead
    6. Dylan Baker – The Good Wife

    Best Guest Actress in a Drama Series:
    1. Courtney Love – Empire
    2. Cicely Tyson – How To Get Away With Murder
    3. Laura Prepon – Orange Is The New Black
    4. Naomi Campbell – Empire
    5. Rosario Dawson – Marvel’s Daredevil
    6. Linda Lavin – The Good Wife

    Best Limited Series:
    1. The Honorable Woman
    2. The Missing
    3. American Crime
    4. Olive Kitteridge
    5. Wolf Hall

    Best Television Movie:
    1. Agatha Christie’s Poirot: Curtain, Poirot’s Last Case
    2. Bessie
    3. Nightingale
    4. Worricker: Salting the Battlefield
    5. Foyle’s War: Elise, The Final Mystery

    Best Writing for a Limited Series, Movie or a Dramatic Special:
    1. The Honorable Woman
    2. American Crime – Episode Nine
    3. The Missing
    4. Wolf Hall
    5. Agatha Christie’s Poirot: Curtain, Poirot’s Last Case
    6. Olive Kitteridge

    Best Directing for a Limited Series, Movie or a Dramatic Special:
    1. The Honorable Woman
    2. The Missing
    3. Agatha Christie’s Poirot: Curtain, Poirot’s Last Case
    4. American Crime – Episode One
    5. Nightingale
    6. American Horror Story: Freak Show – Orphans

    Best Lead Actor in a Limited Series or Movie:
    1. David Oyelowo – Nightingale
    2. Richard Jenkins – Olive Kitteridge
    3. Timothy Hutton – American Crime
    4. James Nesbitt – The Missing
    5. Mark Rylance – Wolf Hall
    6. Matthew Baynton – The Wrong Mans

    Best Lead Actress in a Limited Series or Movie:
    1. Maggie Gylenhaal – The Honorable Woman
    2. Frances McDormand – Olive Kitteridge
    3. Jessica Lange – American Horror Story: Freak Show
    4. Queen Latifah – Bessie
    5. Felicity Huffman – American Crime
    6. Frances O’Connor – The Missing

    Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie:
    1. Damien Lewis – Wolf Hall
    2. Stephen Rea – The Honorable Woman
    3. Benjamin Bratt – 24: Live Another Day
    4. Michael Gambon – The Casual Vacancy
    5. Denis O’Hare – American Horror Story: Freak Show
    6. Finn Wittrock – American Horror Story: Freak Show

    Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie:
    1. Sarah Paulson – American Horror Story: Freak Show
    2. Mo’Nique – Bessie
    3. Claire Foy – Wolf Hall
    4. Janet McTeer – The Honorable Woman
    5. Abigail Lawrie – The Casual Vacancy
    6. Julia McKenzie – The Casual Vacancy

    Best Host for a Reality or Reality-Competition Program:
    1. RuPaul Charles – RuPaul’s Drag Race
    2. Jane Lynch – Hollywood Game Night
    3. Cat Deeley – So You Think You Can Dance
    4. Tom Bergeron – Dancing With The Stars
    5. Rebecca Romijn – Skin Wars

    Best Variety Talk Series:
    1. The Daily Show With John Stewart
    2. The Colbert Report
    3. The Tonight Show Starring Jimmy Fallon
    4. Jimmy Kimmel Live
    5. The Late Late Show With James Corden
    6. Last Week Tonight With John Oliver

    Best Variety Sketch Series:
    1. Inside Amy Schumer
    2. Saturday Night Live
    3. Kroll Show
    4. The Soup
    5. Drunk History

    Best Writing in a Variety Series:
    1. The Colbert Report
    2. Saturday Night Live
    3. Inside Amy Schumer
    4. The Daily Show With Jon Stewart
    5. Last Week Tonight With John Oliver

    Best Directing in a Variety Series:
    1. Inside Amy Schumer – 12 Angry Men Inside Amy Schumer
    2. The Daily Show With John Stewart – Episode 20103
    3. Dancing With The Stars – Episode 2005
    4. Saturday Night Live – Host: Cameron Diaz
    5. The Colbert Report – Episode 11040

    Best Variety Special:
    1. The Saturday Night Live 40th Anniversary Special
    2. Annie Lennox: Nostalgia Live In Concert
    3. Stevie Wonder: Songs in the Key of Life – An All-Star Grammy Salute
    4. Tony Bennett & Lady Gaga: Cheek To Cheek Live!
    5. Aziz Ansari: Live at Madison Square Garden

    Best Writing for a Variety Special:
    1. The Saturday Night Live 40th Anniversary Special
    2. The 72nd Annual Golden Globe Awards
    3. Aziz Ansari: Live At Madison Square Garden
    4. Chelsea Handler: Uganda Be Kidding Me, Live
    5. Chelsea Peretti: One Of The Greats

    Best Directing for a Variety Special:
    1. Beyonce and Jay-Z On The Run
    2. Dancing With The Stars: 10th Anniversary Special
    3. The Saturday Night Live 40th Anniversary Special
    4. Annie Lennox: Nostalgia Live In Concert
    5. Billy Porter: Broadway & Soul

    Best Children’s Program:
    1. Alan Alda And The Actor Within You: A YoungArts Masterclass
    2. Nick News With Linda Ellerbee: Coming Out
    3. Degrassi
    4. Girl Meets World
    5. Dog With A Blog

    Best Short-Form Animated Program:
    1. Adventure Time
    2. Disney Mickey Mouse
    3. Robot Chicken
    4. Steven Universe
    5. Regular Show

    Best Information Series or Special:
    1. Foo Fighters: Sonic Highways
    2. Star Talk With Neil deGrasse Tyson
    3. Inside The Actors Studio
    4. Talking Dead
    5. Anthony Bourdain Parts Unknown

    Best Structured Reality Program:
    1. Shark Tank
    2. MythBusters
    3. Undercover Boss
    4. Who Do You Think You Are?
    5. Antiques Roadshow
    6. Cold Justice

    Best Unstructured Reality Program:
    1. Dance Moms
    2. Intervention
    3. Botched
    4. Alaska: The Last Frontier
    5. Wahlburgers
    6. Barely Famous

    Best Reality-Competition Program:
    1. RuPaul’s Drag Race
    2. The Amazing Race
    3. Dancing With The Stars
    4. Face Off
    5. The Voice
    6. Skin Wars

    Best Documentary or Nonfiction Series:
    1. The Jinx: The Life And Deaths of Robert Durst
    2. The Roosevelts: An Intimate History
    3. American Masters
    4. Beyond Scared Straight
    5. Cancer: The Emperor of All Maladies

    Best Costumes for a Period/Fantasy Series, Limited Series or Movie:
    1. Downton Abbey
    2. American Horror Story: Freak Show
    3. Bessie
    4. Game of Thrones
    5. Wolf Hall

    Best Costumes for a Contemporary Series, Limited Series or Movie:
    1. Bates Motel
    2. American Crime
    3. The Good Wife
    4. Gotham
    5. Better Call Saul
    6. Transparent

    Best Production Design for a Narrative Contemporary or Fantasy Program (One-Hour or More):
    1. Bates Motel – Norma Louise
    2. Game of Thrones – High Sparrow/Unbowed, Unbent, Unbroken/Hardhome
    3. Better Call Saul – RICO/Marco
    4. Marvel’s Daredevil – World on Fire/Shadows in the Glass/The Path of the Righteous
    5. Constantine – The Darkness Beneath/Feasts of Friends/The Saint of Last Resorts: Part One

    Best Production Design for a Narrative Period Program (One Hour or More):
    1. Downton Abbey
    2. Boardwalk Empire
    3. The Knick
    4. Marvel’s Agent Carter
    5. Outlander

    Best Production Design for a Narrative Program (Half-Hour or Less):
    1. black-ish
    2. Parks and Recreation
    3. Unbreakable Kimmy Schmidt
    4. Veep
    5. The Comeback
    6. Mozart In The Jungle

    Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Program:
    1. Dancing With The Stars
    2. American Idol
    3. Inside Amy Schumer
    4. Drunk History
    5. The Saturday Night Live 40th Anniversary Special

    Best Hairstyling for a Single-Camera Series:
    1. Boardwalk Empire
    2. Downton Abbey
    3. Game of Thrones
    4. Marvel’s Agent Carter
    5. Mad Men

    Best Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special:
    1. Dancing With The Stars
    2. Beyonce and Jay-Z On The Run
    3. The Oscars
    4. Saturday Night Live
    5. So You Think You Can Dance

    Best Hairstyling for a Limited Series or a Movie:
    1. American Horror Story: Freak Show
    2. Wolf Hall
    3. Bessie
    4. The Book of Negroes
    5. Olive Kitteridge

    Best Make-Up for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic):
    1. Game of Thrones
    2. The Americans
    3. Orphan Black
    4. Boardwalk Empire
    5. Mad Men

    Best Make-Up for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic):
    1. Dancing With The Stars
    2. The Saturday Night Live 40th Anniversary Special
    3. RuPaul’s Drag Race
    4. Beyonce and Jay-Z On The Run
    5. The Oscars

    Best Make-Up for a Limited Series or Movie (Non-Prosthetic):
    1. American Horror Story: Freak Show
    2. Bessie
    3. Agatha Christie’s Poirot: Curtain, Poirot’s Last Case
    4. The Casual Vacancy
    5. The Book of Negroes

    Best Prosthetic Make-Up for a Series, Limited Series, Movie or a Special:
    1. Game of Thrones
    2. Penny Dreadful
    3. The Walking Dead
    4. American Horror Story: Freak Show
    5. Marvel’s Daredevil
    6. Orange Is The New Black

    Best Cinematography for a Multi-Camera Series:
    1. The Big Bang Theory – The Expedition Approximation
    2. Hot In Cleveland – Murder House
    3. Mom – Three Smiles and an Unpainted Ceiling
    4. 2 Broke Girls – And The Old Bike Yarn

    Best Cinematography for a Single-Camera Series:
    1. Bates Motel – Unconscious
    2. Boardwalk Empire – Eldorado
    3. Game of Thrones – Hardhome
    4. Inside Amy Schumer – 12 Angry Men Inside Amy Schumer
    5. The Americans – Do Mail Robots Dream Of Electric Sheep?
    6. Better Call Saul – Bingo
    7. Mad Men – Person To Person

    Best Cinematography for a Limited Series or Movie:
    1. American Crime
    2. The Casual Vacancy
    3. Olive Kitteridge
    4. Bessie

    Best Casting for a Comedy Series:
    1. Unbreakable Kimmy Schmidt
    2. Transparent
    3. Mozart in the Jungle
    4. black-ish
    5. Veep

    Best Casting for a Drama Series:
    1. Orange Is The New Black
    2. Better Call Saul
    3. Game of Thrones
    4. Homeland
    5. The Good Wife

    Best Casting for a Limited Series, Movie or a Special:
    1. American Crime
    2. American Horror Story: Freak Show
    3. Olive Kitteridge
    4. Wolf Hall
    5. Bessie

    Best Single-Camera Picture Editing for a Drama Series:
    1. Game of Thrones – Hardhome
    2. Orange Is The New Black – We Have Manners. We’re Polite
    3. Homeland – 13 Hours In Islamabad
    4. Better Call Saul – Five-O
    5. Bates Motel – Norma Louise

    Best Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series:
    1. Transparent – Best New Girl
    2. Getting On – Doctor Death
    3. Unbreakable Kimmy Schmidt – Kimmy Goes Outside!
    4. Parks and Recreation – One Last Ride
    5. Veep – Election Night

    Best Single-Camera Picture Editing for a Limited Series or a Movie:
    1. The Honorable Woman
    2. American Horror Story: Freak Show – Monsters Among Us
    3. American Crime – Episode Ten
    4. Bessie
    5. The Missing – Gone Fishing

    Best Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series:
    1. The Big Bang Theory
    2. Hot In Cleveland
    3. 2 Broke Girls
    4. Mike & Molly

    Best Single-Camera Picture Editing For Variety Programming:
    1. The Colbert Report – Farewell Colbert (Segment)
    2. Last Week Tonight With John Oliver – Interview With Steven Hawking (Segment)
    3. Dancing With The Stars: 10th Anniversary Special
    4. The Colbert Report – Better Know A District: Jack Kingston (Segment)
    5. Beyonce And Jay-Z On The Run

    Best Documentary or Nonfiction Special:
    1. Virunga
    2. Going Clear: Scientology And The Prison of Belief
    3. The Case Against 8
    4. Kurt Cobain: Montage of Heck
    5. Celebrating Joan

    Best Special Class Program:
    1. Beyonce and Jay-Z On The Run
    2. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (Live From Lincoln Centre)
    3. The 72nd Annual Golden Globe Awards
    4. The Oscars
    5. The Nance

    Best Short-Format Live-Action Entertainment Program:
    1. Billy on the Street with First Lady Michelle Obama, Big Bird and Elena!!!
    2. Web Therapy
    3. Childrens Hospital
    4. Between Two Ferns With Zach Galifianakis: Brad Pitt
    5. Broad City: Hack Into Broad City

    Best Short-Format Nonfiction Program:
    1. American Horror Story: Extra-Ordinary Artists
    2. Parks and Recreation: Behind The Final Season
    3. Transparent: This Is Me
    4. A Tribute To Mel Brooks
    5. It Got Better

    Best Sound Editing for a Series:
    1. Game of Thrones
    2. Marvel’s Daredevil
    3. The Flash
    4. The Americans
    5. Gotham
    6. Black Sails

    Best Sound Editing for a Limited Series, Movie or a Special:
    1. American Horror Story: Freak Show
    2. 24: Live Another Day
    3. A.D. The Bible Continues
    4. Agatha Christie’s Poirot: Curtain, Poirot’s Last Case
    5. Bessie

    Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour):
    1. Game of Thrones
    2. Bates Motel
    3. Boardwalk Empire
    4. Marvel’s Daredevil
    5. Empire

    Best Sound Mixing for Limited Series or Movie:
    1. Bessie
    2. American Horror Story: Freak Show
    3. The Missing
    4. American Crime
    5. Olive Kitteridge

    Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation:
    1. Mozart in the Jungle
    2. Brooklyn Nine-Nine
    3. Modern Family
    4. Silicon Valley
    5. Transparent

    Best Sound Mixing for a Variety Series or Special:
    1. Beyonce and Jay-Z: On The Run
    2. Dancing With The Stars
    3. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (Live From Lincoln Centre)
    4. American Idol
    5. 57th Annual Grammy Awards

    Best Main Title Design:
    1. Unbreakable Kimmy Schmidt
    2. American Horror Story: Freak Show
    3. Better Call Saul
    4. Marvel’s Daredevil
    5. Manhattan
    6. Transparent

    Best Special Visual Effects:
    1. The Flash
    2. Marvel’s Agent’s of S.H.I.E.L.D.
    3. Game of Thrones
    4. Arrow
    5. Constantine

    Best Special Visual Effects in a Supporting Role:
    1. American Horror Story: Freak Show
    2. Gotham
    3. Boardwalk Empire
    4. Marvel’s Daredevil
    5. The Walking Dead

    Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series:
    1. Dancing With The Stars
    2. So You Think You Can Dance
    3. The Voice
    4. American Idol
    5. America’s Got Talent
    6. Saturday Night Live

    Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special:
    1. Beyonce and Jay-Z: On The Run
    2. Dancing With The Stars 10th Anniversary Special
    3. 57th Annual Grammy Awards
    4. 68th Annual Tony Awards
    5. The Oscars

    Best Stunt Coordination for a Comedy Series or a Variety Program:
    1. Brooklyn Nine-Nine
    2. Community
    3. Unbreakable Kimmy Schmidt
    4. The Goldbergs
    5. It’s Always Sunny In Philadelphia

    Best Stunt Coordination for a Drama Series, Limited Series or Movie:
    1. Game of Thrones
    2. Marvel’s Daredevil
    3. Arrow
    4. The Blacklist
    5. True Blood

    Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series:
    1. Dancing With The Stars
    2. Saturday Night Live
    3. American Idol
    4. The Voice
    5. The Big Bang Theory
    6. America’s Got Talent

    Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Limited Series, Movie or a Special:
    1. Le Nozze di Figaro (Great Performances At the Met)
    2. Dancing With The Stars: 10th Anniversary Special
    3. The Oscars
    4. Beyonce And Jay-Z On The Run
    5. The Saturday Night Live 40th Anniversary Special

    Best Picture Editing for Reality Programming:
    1. The Amazing Race
    2. Dancing With The Stars
    3. Alaska: The Last Frontier
    4. RuPaul’s Drag Race
    5. Shark Tank

    Best Cinematography for Reality Programming:
    1. The Amazing Race
    2. Survivor
    3. Alaska: The Last Frontier
    4. The Voice
    5. Project Runway

    Best Writing for Nonfiction Programming:
    1. American Masters – Bing Crosby Rediscovered
    2. Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
    3. Cancer: The Emperor Of All Maladies
    4. Kurt Cobain: Montage of Heck
    5. Aerial America – Washington D.C.

    Best Directing for Nonfiction Programming:
    1. The Case Against 8
    2. Going Clear: Scientology and The Prison of Belief
    3. Foo Fighters: Sonic Highways
    4. The Jinx: The Life And Deaths Of Robert Durst
    5. Virunga

    Best Cinematography for Nonfiction Programming:
    1. Aerial America – Alaska’s Fire And Ice
    2. Citizenfour
    3. Going Clear: Scientology And The Prison Of Belief
    4. The Jinx: The Life And Deaths Of Robert Durst
    5. Kurt Cobain: Montage Of Heck

    Best Picture Editing for Nonfiction Programming:
    1. Citizenfour
    2. American Masters – American Ballet Theatre: A History
    3. Going Clear: Scientology And The Prison Of Belief
    4. The Case Against 8
    5. The Jinx: The Life And Deaths Of Robert Durst

    Best Sound Editing for Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera):
    1. Foo Fighters: Sonic Highways
    2. Kurt Cobain: Montage Of Heck
    3. Going Clear: Scientology And The Prison Of Belief
    4. The Amazing Race – Morocc’ And Roll
    5. Virunga

    Best Sound Mixing for Nonfiction Programming:
    1. Foo Fighters: Sonic Highways
    2. Kurt Cobain: Montage Of Heck
    3. American Idol – Nashville/Kansas Auditions
    4. Going Clear: Scientology And The Prison Of Belief
    5. The Jinx: The Life And Deaths Of Robert Durst

    Overall Nominations:
    American Horror Story: Freak Show:
    1. Best Casting for a Limited Series, Movie or a Special
    2. Best Costumes for a Period/Fantasy Series, Limited Series or Movie
    3. Best Directing for a Limited Series, Movie or a Dramatic Special
    4. Best Hairstyling for a Limited Series or a Movie
    5. Best Lead Actress in a Limited Series or Movie
    6. Best Main Title Design
    7. Best Make-Up for a Limited Series or Movie (Non-Prosthetic)
    8. Best Prosthetic Make-Up for a Series, Limited Series, Movie or a Special
    9. Best Single-Camera Picture Editing for a Limited Series or a Movie
    10. Best Sound Editing for a Limited Series, Movie or a Special
    11. Best Sound Mixing for Limited Series or Movie
    12. Best Special Visual Effects in a Supporting Role
    13. Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie – Denis O’Hare
    14. Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie – Finn Wittrock
    15. Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie

    Game of Thrones:
    1. Best Casting for a Drama Series
    2. Best Cinematography for a Single-Camera Series
    3. Best Costumes for a Period/Fantasy Series, Limited Series or Movie
    4. Best Drama Series
    5. Best Hairstyling for a Single-Camera Series
    6. Best Make-Up for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic)
    7. Best Production Design for a Narrative Contemporary or Fantasy Program (One-Hour or More)
    8. Best Prosthetic Make-Up for a Series, Limited Series, Movie or a Special
    9. Best Single-Camera Picture Editing for a Drama Series
    10. Best Sound Editing for a Series
    11. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour)
    12. Best Special Visual Effects
    13. Best Stunt Coordination for a Drama Series, Limited Series or Movie
    14. Best Supporting Actress in a Drama Series
    15. Best Writing in a Drama Series

    Unbreakable Kimmy Schmidt:
    1. Best Casting for a Comedy Series
    2. Best Comedy Series
    3. Best Directing in a Comedy Series
    4. Best Guest Actor in a Comedy Series – Jon Hamm
    5. Best Guest Actor in a Comedy Series – Dean Norris
    6. Best Guest Actress in a Comedy Series
    7. Best Lead Actress in a Comedy Series
    8. Best Main Title Design
    9. Best Production Design for a Narrative Program (Half-Hour or Less)
    10. Best Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series
    11. Best Stunt Coordination for a Comedy Series or a Variety Program
    12. Best Supporting Actor in a Comedy Series
    13. Best Supporting Actress in a Comedy Series – Carol Kane
    14. Best Supporting Actress in a Comedy Series – Jane Krakowski
    15. Best Writing in a Comedy Series

    Bessie:
    1. Best Casting for a Limited Series, Movie or a Special
    2. Best Cinematography for a Limited Series or Movie
    3. Best Costumes for a Period/Fantasy Series, Limited Series or Movie
    4. Best Hairstyling for a Limited Series or a Movie
    5. Best Lead Actress in a Limited Series or Movie
    6. Best Make-Up for a Limited Series or Movie (Non-Prosthetic)
    7. Best Single-Camera Picture Editing for a Limited Series or a Movie
    8. Best Sound Editing for a Limited Series, Movie or a Special
    9. Best Sound Mixing for Limited Series or Movie
    10. Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie
    11. Best Television Movie

    Orange Is The New Black:
    1. Best Casting for a Drama Series
    2. Best Directing in a Drama Series
    3. Best Drama Series
    4. Best Guest Actor in a Drama Series
    5. Best Guest Actress in a Drama Series
    6. Best Prosthetic Make-Up for a Series, Limited Series, Movie or a Special
    7. Best Single-Camera Picture Editing for a Drama Series
    8. Best Supporting Actress in a Drama Series – Uzo Aduba
    9. Best Supporting Actress in a Drama Series – Yael Stone
    10. Best Supporting Actress in a Drama Series – Lorraine Toussaint
    11. Best Writing in a Drama Series

    Parks and Recreation:
    1. Best Comedy Series
    2. Best Directing in a Comedy Series
    3. Best Guest Actress in a Comedy Series
    4. Best Lead Actor in a Comedy Series
    5. Best Lead Actress in a Comedy Series
    6. Best Production Design for a Narrative Program (Half-Hour or Less)
    7. Best Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series
    8. Best Supporting Actor in a Comedy Series
    9. Best Supporting Actress in a Comedy Series
    10. Best Writing in a Comedy Series – Leslie and Ron
    11. Best Writing in a Comedy Series – One Last Ride

    The Good Wife:
    1. Best Casting for a Drama Series
    2. Best Costumes for a Contemporary Series, Limited Series or Movie
    3. Best Drama Series
    4. Best Guest Actor in a Drama Series – Dylan Baker
    5. Best Guest Actor in a Drama Series – David Hyde Pierce
    6. Best Guest Actor in a Drama Series – Michael J. Fox
    7. Best Guest Actress in a Drama Series
    8. Best Lead Actress in a Drama Series
    9. Best Supporting Actor in a Drama Series
    10. Best Supporting Actress in a Drama Series
    11. Best Writing in a Drama Series

    Transparent:
    1. Best Casting for a Comedy Series
    2. Best Comedy Series
    3. Best Costumes for a Contemporary Series, Limited Series or Movie
    4. Best Directing in a Comedy Series
    5. Best Guest Actor in a Comedy Series
    6. Best Lead Actor in a Comedy Series
    7. Best Main Title Design
    8. Best Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series
    9. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation
    10. Best Supporting Actress in a Comedy Series
    11. Best Writing in a Comedy Series

    American Crime:
    1. Best Casting for a Limited Series, Movie or a Special
    2. Best Cinematography for a Limited Series or Movie
    3. Best Costumes for a Contemporary Series, Limited Series or Movie
    4. Best Directing for a Limited Series, Movie or a Dramatic Special
    5. Best Lead Actor in a Limited Series or Movie
    6. Best Lead Actress in a Limited Series or Movie
    7. Best Limited Series
    8. Best Single-Camera Picture Editing for a Limited Series or a Movie
    9. Best Sound Mixing for Limited Series or Movie
    10. Best Writing for a Limited Series, Movie or a Dramatic Special

    Better Call Saul:
    1. Best Casting for a Drama Series
    2. Best Cinematography for a Single-Camera Series
    3. Best Costumes for a Contemporary Series, Limited Series or Movie
    4. Best Drama Series
    5. Best Lead Actor in a Drama Series
    6. Best Main Title Design
    7. Best Production Design for a Narrative Contemporary or Fantasy Program (One-Hour or More)
    8. Best Single-Camera Picture Editing for a Drama Series
    9. Best Supporting Actor in a Drama Series
    10. Best Writing in a Drama Series

    Dancing With the Stars:
    1. Best Directing in a Variety Series
    2. Best Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special
    3. Best Host for a Reality or Reality-Competition Program
    4. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series
    5. Best Make-Up for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)
    6. Best Picture Editing for Reality Programming
    7. Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Program
    8. Best Reality-Competition Program
    9. Best Sound Mixing for a Variety Series or Special
    10. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series

    Marvel’s Daredevil:
    1. Best Drama Series
    2. Best Guest Actress in a Drama Series
    3. Best Main Title Design
    4. Best Production Design for a Narrative Contemporary or Fantasy Program (One-Hour or More)
    5. Best Prosthetic Make-Up for a Series, Limited Series, Movie or a Special
    6. Best Sound Editing for a Series
    7. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour)
    8. Best Special Visual Effects in a Supporting Role
    9. Best Stunt Coordination for a Drama Series, Limited Series or Movie
    10. Best Supporting Actor in a Drama Series

    Bates Motel:
    1. Best Cinematography for a Single-Camera Series
    2. Best Costumes for a Contemporary Series, Limited Series or Movie
    3. Best Directing in a Drama Series
    4. Best Drama Series
    5. Best Lead Actor in a Drama Series
    6. Best Lead Actress in a Drama Series
    7. Best Production Design for a Narrative Contemporary or Fantasy Program (One-Hour or More)
    8. Best Single-Camera Picture Editing for a Drama Series
    9. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour)

    Veep:
    1. Best Casting for a Comedy Series
    2. Best Comedy Series
    3. Best Directing in a Comedy Series
    4. Best Lead Actress in a Comedy Series
    5. Best Production Design for a Narrative Program (Half-Hour or Less)
    6. Best Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series
    7. Best Supporting Actor in a Comedy Series
    8. Best Supporting Actress in a Comedy Series
    9. Best Writing in a Comedy Series

    Beyonce and Jay-Z on the Run:
    1. Best Directing for a Variety Special
    2. Best Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special
    3. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special
    4. Best Make-Up for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)
    5. Best Single-Camera Picture Editing For Variety Programming
    6. Best Sound Mixing for a Variety Series or Special
    7. Best Special Class Program
    8. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Limited Series, Movie or a Special

    Inside Amy Schumer:
    1. Best Cinematography for a Single-Camera Series
    2. Best Directing in a Variety Series
    3. Best Guest Actor in a Comedy Series – Josh Charles
    4. Best Guest Actor in a Comedy Series – Paul Giamatti
    5. Best Lead Actress in a Comedy Series
    6. Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Program
    7. Best Variety Sketch Series
    8. Best Writing in a Variety Series

    Modern Family: `
    1. Best Comedy Series
    2. Best Directing in a Comedy Series
    3. Best Guest Actress in a Comedy Series – Elizabeth Banks
    4. Best Guest Actress in a Comedy Series – Tyne Daly
    5. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation
    6. Best Supporting Actor in a Comedy Series – Ty Burrell
    7. Best Supporting Actor in a Comedy Series – Eric Stonestreet
    8. Best Supporting Actress in a Comedy Series

    Olive Kitteridge:
    1. Best Casting for a Limited Series, Movie or a Special
    2. Best Cinematography for a Limited Series or Movie
    3. Best Hairstyling for a Limited Series or a Movie
    4. Best Lead Actor in a Limited Series or Movie
    5. Best Lead Actress in a Limited Series or Movie
    6. Best Limited Series
    7. Best Sound Mixing for Limited Series or Movie
    8. Best Writing for a Limited Series, Movie or a Dramatic Special

    Wolf Hall:
    1. Best Casting for a Limited Series, Movie or a Special
    2. Best Costumes for a Period/Fantasy Series, Limited Series or Movie
    3. Best Hairstyling for a Limited Series or a Movie
    4. Best Lead Actor in a Limited Series or Movie
    5. Best Limited Series
    6. Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie
    7. Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie
    8. Best Writing for a Limited Series, Movie or a Dramatic Special

    Going Clear: Scientology and the Prison of Belief:
    1. Best Cinematography for Nonfiction Programming
    2. Best Directing for Nonfiction Programming
    3. Best Documentary or Nonfiction Special
    4. Best Picture Editing for Nonfiction Programming
    5. Best Sound Editing for Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera)
    6. Best Sound Mixing for Nonfiction Programming
    7. Best Writing for Nonfiction Programming

    Saturday Night Live:
    1. Best Directing in a Variety Series
    2. Best Guest Actor in a Comedy Series
    3. Best Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special
    4. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series
    5. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series
    6. Best Variety Sketch Series
    7. Best Writing in a Variety Series

    The Honorable Woman:
    1. Best Directing for a Limited Series, Movie or a Dramatic Special
    2. Best Lead Actress in a Limited Series or Movie
    3. Best Limited Series
    4. Best Single-Camera Picture Editing for a Limited Series or a Movie
    5. Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie
    6. Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie
    7. Best Writing for a Limited Series, Movie or a Dramatic Special

    The Missing:
    1. Best Directing for a Limited Series, Movie or a Dramatic Special
    2. Best Lead Actor in a Limited Series or Movie
    3. Best Lead Actress in a Limited Series or Movie
    4. Best Limited Series
    5. Best Single-Camera Picture Editing for a Limited Series or a Movie
    6. Best Sound Mixing for Limited Series or Movie
    7. Best Writing for a Limited Series, Movie or a Dramatic Special

    Boardwalk Empire:
    1. Best Cinematography for a Single-Camera Series
    2. Best Hairstyling for a Single-Camera Series
    3. Best Make-Up for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic)
    4. Best Production Design for a Narrative Period Program (One Hour or More)
    5. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour)
    6. Best Special Visual Effects in a Supporting Role

    The Saturday Night Live 40th Anniversary Special:
    1. Best Directing for a Variety Special
    2. Best Make-Up for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)
    3. Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Program
    4. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Limited Series, Movie or a Special
    5. Best Variety Special
    6. Best Writing for a Variety Special

    Agatha Christie’s Poirot: Curtain, Poirot’s Last Case:
    1. Best Directing for a Limited Series, Movie or a Dramatic Special
    2. Best Make-Up for a Limited Series or Movie (Non-Prosthetic)
    3. Best Sound Editing for a Limited Series, Movie or a Special
    4. Best Television Movie
    5. Best Writing for a Limited Series, Movie or a Dramatic Special

    American Idol:
    1. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series
    2. Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Program
    3. Best Sound Mixing for a Variety Series or Special
    4. Best Sound Mixing for Nonfiction Programming
    5. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series

    Downton Abbey:
    1. Best Costumes for a Period/Fantasy Series, Limited Series or Movie
    2. Best Directing in a Drama Series
    3. Best Hairstyling for a Single-Camera Series
    4. Best Production Design for a Narrative Period Program (One Hour or More)
    5. Best Supporting Actress in a Drama Series

    Homeland:
    1. Best Casting for a Drama Series
    2. Best Directing in a Drama Series
    3. Best Guest Actor in a Drama Series
    4. Best Single-Camera Picture Editing for a Drama Series
    5. Best Supporting Actor in a Drama Series

    Kurt Cobain: Montage of Heck:
    1. Best Cinematography for Nonfiction Programming
    2. Best Documentary or Nonfiction Special
    3. Best Sound Editing for Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera)
    4. Best Sound Mixing for Nonfiction Programming
    5. Best Writing for Nonfiction Programming

    The Casual Vacancy:
    1. Best Cinematography for a Limited Series or Movie
    2. Best Make-Up for a Limited Series or Movie (Non-Prosthetic)
    3. Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie
    4. Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie – Abigail Lawrie
    5. Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie – Julia McKenzie

    The Colbert Report:
    1. Best Directing in a Variety Series
    2. Best Single-Camera Picture Editing For Variety Programming – Better Know A District – Jack Kingston (Segment)
    3. Best Single-Camera Picture Editing For Variety Programming – Farewell Colbert (Segment)
    4. Best Variety Talk Series
    5. Best Writing in a Variety Series

    The fall:
    1. Best Directing in a Drama Series
    2. Best Drama Series
    3. Best Lead Actor in a Drama Series
    4. Best Lead Actress in a Drama Series
    5. Best Writing in a Drama Series

    The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst:
    1. Best Cinematography for Nonfiction Programming
    2. Best Directing for Nonfiction Programming
    3. Best Documentary or Nonfiction Series
    4. Best Picture Editing for Nonfiction Programming
    5. Best Sound Mixing for Nonfiction Programming

    The Oscars:
    1. Best Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special
    2. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special
    3. Best Make-Up for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)
    4. Best Special Class Program
    5. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Limited Series, Movie or a Special

    Dancing With the Stars: 10th Anniversary Special:
    1. Best Directing for a Variety Special
    2. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special
    3. Best Single-Camera Picture Editing For Variety Programming
    4. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Limited Series, Movie or a Special

    Foo Fighters: Sonic Highways:
    1. Best Directing for Nonfiction Programming
    2. Best Information Series or Special
    3. Best Sound Editing for Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera)
    4. Best Sound Mixing for Nonfiction Programming

    Mad Men:
    1. Best Cinematography for a Single-Camera Series
    2. Best Hairstyling for a Single-Camera Series
    3. Best Lead Actor in a Drama Series
    4. Best Make-Up for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic)

    RuPaul’s Drag Race:
    1. Best Host for a Reality or Reality-Competition Program
    2. Best Make-Up for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)
    3. Best Picture Editing for Reality Programming
    4. Best Reality-Competition Program

    The Amazing Race:
    1. Best Cinematography for Reality Programming
    2. Best Picture Editing for Reality Programming
    3. Best Reality-Competition Program
    4. Best Sound Editing for Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera)

    The Big Bang Theory:
    1. Best Cinematography for a Multi-Camera Series
    2. Best Guest Actress in a Comedy Series
    3. Best Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series
    4. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series

    The Voice:
    1. Best Cinematography for Reality Programming
    2. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series
    3. Best Reality-Competition Program
    4. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series

    Alaska: The Last Frontier:
    1. Best Cinematography for Reality Programming
    2. Best Picture Editing for Reality Programming
    3. Best Unstructured Reality Program

    American Masters:
    1. Best Documentary or Nonfiction Series
    2. Best Picture Editing for Nonfiction Programming
    3. Best Writing for Nonfiction Programming

    Broad City:
    1. Best Comedy Series
    2. Best Guest Actress in a Comedy Series
    3. Best Lead Actress in a Comedy Series

    Brooklyn Nine-Nine:
    1. Best Lead Actor in a Comedy Series
    2. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation
    3. Best Stunt Coordination for a Comedy Series or a Variety Program

    Community:
    1. Best Comedy Series
    2. Best Stunt Coordination for a Comedy Series or a Variety Program
    3. Best Supporting Actor in a Comedy Series

    Empire:
    1. Best Guest Actress in a Drama Series – Naomi Campbell
    2. Best Guest Actress in a Drama Series – Courtney Love
    3. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour)

    Getting On:
    1. Best Lead Actress in a Comedy Series
    2. Best Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series
    3. Best Writing in a Comedy Series

    Gotham:
    1. Best Costumes for a Contemporary Series, Limited Series or Movie
    2. Best Sound Editing for a Series
    3. Best Special Visual Effects in a Supporting Role

    Last Week Tonight With Jon Oliver:
    1. Best Single-Camera Picture Editing For Variety Programming
    2. Best Variety Talk Series
    3. Best Writing in a Variety Series

    Marvel’s Agent Carter:
    1. Best Hairstyling for a Single-Camera Series
    2. Best Production Design for a Narrative Period Program (One Hour or More)
    3. Best Supporting Actor in a Drama Series

    Mozart in the Jungle:
    1. Best Casting for a Comedy Series
    2. Best Production Design for a Narrative Program (Half-Hour or Less)
    3. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation

    Nightingale:
    1. Best Directing for a Limited Series, Movie or a Dramatic Special
    2. Best Lead Actor in a Limited Series or Movie
    3. Best Television Movie

    So You Think You Can Dance:
    1. Best Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special
    2. Best Host for a Reality or Reality-Competition Program
    3. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series

    The Americans:
    1. Best Cinematography for a Single-Camera Series
    2. Best Make-Up for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic)
    3. Best Sound Editing for a Series

    The Case against 8:
    1. Best Directing for Nonfiction Programming
    2. Best Documentary or Nonfiction Special
    3. Best Picture Editing for Nonfiction Programming

    The Daily Show with Jon Stewart:
    1. Best Directing in a Variety Series
    2. Best Variety Talk Series
    3. Best Writing in a Variety Series

    The Walking Dead:
    1. Best Guest Actor in a Drama Series
    2. Best Prosthetic Make-Up for a Series, Limited Series, Movie or a Special
    3. Best Special Visual Effects in a Supporting Role

    Virunga:
    1. Best Directing for Nonfiction Programming
    2. Best Documentary or Nonfiction Special
    3. Best Sound Editing for Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera)

    24: Live another Day:
    1. Best Sound Editing for a Limited Series, Movie or a Special
    2. Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie

    57th Annual Grammy Awards:
    1. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special
    2. Best Sound Mixing for a Variety Series or Special

    2 Broke Girls:
    1. Best Cinematography for a Multi-Camera Series
    2. Best Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series

    Aerial America:
    1. Best Cinematography for Nonfiction Programming
    2. Best Writing for Nonfiction Programming

    America’s Got Talent:
    1. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series
    2. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series

    Annie Lennox: Nostalgia Live In Concert:
    1. Best Directing for a Variety Special
    2. Best Variety Special

    Arrow:
    1. Best Special Visual Effects
    2. Best Stunt Coordination for a Drama Series, Limited Series or Movie

    Aziz Ansari: Live At Madison Square Garden:
    1. Best Variety Special
    2. Best Writing for a Variety Special

    black-ish:
    1. Best Casting for a Comedy Series
    2. Best Production Design for a Narrative Program (Half-Hour or Less)

    Bloodline:
    1. Best Lead Actor in a Drama Series
    2. Best Supporting Actor in a Drama Series

    Cancer: The Emperor of All Maladies:
    1. Best Documentary or Nonfiction Series
    2. Best Writing for Nonfiction Programming

    Citizenfour:
    1. Best Cinematography for Nonfiction Programming
    2. Best Picture Editing for Nonfiction Programming

    Constantine:
    1. Best Production Design for a Narrative Contemporary or Fantasy Program (One-Hour or More)
    2. Best Special Visual Effects

    Drunk History:
    1. Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Program
    2. Best Variety Sketch Series

    Hot In Cleveland:
    1. Best Cinematography for a Multi-Camera Series
    2. Best Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series

    How to Get Away With Murder:
    1. Best Guest Actress in a Drama Series
    2. Best Lead Actress in a Drama Series

    Orphan Black:
    1. Best Make-Up for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic)
    2. Best Lead Actress in a Drama Series

    Shark Tank:
    1. Best Picture Editing for Reality Programming
    2. Best Structured Reality Program

    Skin Wars:
    1. Best Host for a Reality or Reality-Competition Program
    2. Best Reality-Competition Program

    Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (Live From Lincoln Centre):
    1. Best Sound Mixing for a Variety Series or Special
    2. Best Special Class Program

    The 72nd Annual Golden Globes Awards:
    1. Best Special Class Program
    2. Best Writing for a Variety Special

    The Book of Negroes:
    1. Best Hairstyling for a Limited Series or a Movie
    2. Best Make-Up for a Limited Series or Movie (Non-Prosthetic)

    The Flash:
    1. Best Sound Editing for a Series
    2. Best Special Visual Effects

    68th Annual Tony Awards:
    1. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special

    A.D. The Bible Continues:
    1. Best Sound Editing for a Limited Series, Movie or a Special

    Adventure Time:
    1. Best Short-Form Animated Program

    Alan Alda and the Actor within You: A YoungArts Masterclass:
    1. Best Children’s Program

    American Horror Story: Extra-Ordinary Artists:
    1. Best Short-Format Nonfiction Program

    Anthony Bourdain Parts Unknown:
    1. Best Information Series or Special

    Antiques Roadshow:
    1. Best Structured Reality Program

    Archer:
    1. Best Animated Program

    A Tribute to Mel Brooks:
    1. Best Short-Format Nonfiction Program

    Barely Famous:
    1. Best Unstructured Reality Program

    Between Two Ferns with Zach Galifianakis: Brad Pitt:
    1. Best Short-Format Live-Action Entertainment Program

    Beyond Scared Straight:
    1. Best Documentary or Nonfiction Series

    Billy on the Street with First Lady Michelle Obama, Big Bird and Elena!!:
    1. Best Short-Format Live-Action Entertainment Program

    Billy Porter: Broadway & Soul:
    1. Best Directing for a Variety Special

    Black Sails:
    1. Best Sound Editing for a Series

    Botched:
    1. Best Unstructured Reality Program

    Broadchurch:
    1. Best Lead Actress in a Drama Series

    Broad City: Hack into Broad City:
    1. Best Short-Format Live-Action Entertainment Program

    Chelsea Handler: Uganda Be Kidding Me, Live:
    1. Best Writing for a Variety Special

    Chelsea Peretti: One of the Greats:
    1. Best Writing for a Variety Special

    Celebrating Joan:
    1. Best Documentary or Nonfiction Special

    Childrens Hospital:
    1. Best Short-Format Live-Action Entertainment Program

    Cold Justice:
    1. Best Structured Reality Program

    Dance Moms:
    1. Best Unstructured Reality Program

    Degrassi:
    1. Best Children’s Program

    Disney Mickey Mouse:
    1. Best Short-Form Animated Program

    Dog with a Blog:
    1. Best Children’s Program

    Episodes:
    1. Best Lead Actor in a Comedy Series

    Face Off:
    1. Best Reality-Competition Program

    Foyle’s War: Elise, The Final Mystery:
    1. Best Television Movie

    Girl Meets World:
    1. Best Children’s Program

    Gravity Falls:
    1. Best Animated Program

    Hollywood Game Night:
    1. Best Host for a Reality or Reality-Competition Program

    House of Cards:
    1. Best Lead Actor in a Drama Series

    Inside The Actors Studio:
    1. Best Information Series or Special

    Intervention:
    1. Best Unstructured Reality Program

    It’s Always Sunny in Philadelphia:
    1. Best Stunt Coordination for a Comedy Series or a Variety Program

    It Got Better:
    1. Best Short-Format Nonfiction Program

    Jimmy Kimmel Live:
    1. Best Variety Talk Series

    Kroll Show:
    1. Best Variety Sketch Series

    Le Nozze di Figaro (Great Performances at the Met):
    1. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Limited Series, Movie or a Special

    Looking:
    1. Best Lead Actor in a Comedy Series

    Manhattan:
    1. Best Main Title Design

    Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.:
    1. Best Special Visual Effects

    Mike & Molly:
    1. Best Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series

    Mom:
    1. Best Cinematography for a Multi-Camera Series

    MythBusters:
    1. Best Structured Reality Program

    Nick News With Linda Ellerbee: Coming Out:
    1. Best Children’s Program

    Outlander:
    1. Best Production Design for a Narrative Period Program (One Hour or More)

    Parks and Recreation: Behind the Final Season:
    1. Best Short-Format Nonfiction Program

    Penny Dreadful:
    1. Best Prosthetic Make-Up for a Series, Limited Series, Movie or a Special

    Phineas and Ferb Star Wars:
    1. Best Animated Program

    Project Runway:
    1. Best Cinematography for Reality Programming

    Regular Show:
    1. Best Short-Form Animated Program

    Robot Chicken:
    1. Best Short-Form Animated Program

    Silicon Valley:
    1. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation

    Star Talk with Neil deGrasse Tyson:
    1. Best Information Series or Special

    Steven Universe:
    1. Best Short-Form Animated Program

    Stevie Wonder: Songs in the Key of Life – An All-Star Grammy Salute:
    1. Best Variety Special

    Survivor:
    1. Best Cinematography for Reality Programming

    Talking Dead:
    1. Best Information Series or Special

    The Blacklist:
    1. Best Stunt Coordination for a Drama Series, Limited Series or Movie

    The Goldbergs:
    1. Best Stunt Coordination for a Comedy Series or a Variety Program

    The Nance:
    1. Best Special Class Program

    The Comeback:
    1. Best Production Design for a Narrative Program (Half-Hour or Less)

    The Knick:
    1. Best Production Design for a Narrative Period Program (One Hour or More)

    The Last Man on Earth:
    1. Best Lead Actor in a Comedy Series

    The Late Late Show with James Corden:
    1. Best Variety Talk Series

    The Roosevelts: An Intimate History:
    1. Best Documentary or Nonfiction Series

    The Simpsons:
    1. Best Animated Program

    The Soup:
    1. Best Variety Sketch Series

    The Tonight Show Starring Jimmy Fallon:
    1. Best Variety Talk Series

    The Wrong Mans:
    1. Best Lead Actor in a Limited Series or Movie

    Tony Bennett & Lady Gaga: Cheek To Cheek Live!:
    1. Best Variety Special

    Toy Story That Time Forgot:
    1. Best Animated Program

    Transparent: This Is Me:
    1. Best Short-Format Nonfiction Program

    True Blood:
    1. Best Stunt Coordination for a Drama Series, Limited Series or Movie

    Undercover Boss:
    1. Best Structured Reality Program

    Wahlburgers:
    1. Best Unstructured Reality Program

    Web Therapy:
    1. Best Short-Format Live-Action Entertainment Program

    Who Do You Think You Are?:
    1. Best Structured Reality Program

    Worricker: Salting the Battlefield:
    1. Best Television Movie

    Overall Wins:

    Game of Thrones:
    1. Best Make-Up for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic)
    2. Best Prosthetic Make-Up for a Series, Limited Series, Movie or a Special
    3. Best Single-Camera Picture Editing for a Drama Series
    4. Best Sound Editing for a Series
    5. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour)
    6. Best Stunt Coordination for a Drama Series, Limited Series or Movie

    American Horror Story: Freak Show:
    1. Best Hairstyling for a Limited Series or a Movie
    2. Best Make-Up for a Limited Series or Movie (Non-Prosthetic)
    3. Best Sound Editing for a Limited Series, Movie or a Special
    4. Best Special Visual Effects in a Supporting Role
    5. Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie

    Dancing With the Stars:
    1. Best Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special
    2. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series
    3. Best Make-Up for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)
    4. Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Program
    5. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series

    The Honorable Woman:
    1. Best Directing for a Limited Series, Movie or a Dramatic Special
    2. Best Lead Actress in a Limited Series or Movie
    3. Best Limited Series
    4. Best Single-Camera Picture Editing for a Limited Series or a Movie
    5. Best Writing for a Limited Series, Movie or a Dramatic Special

    Beyonce and Jay-Z on the Run:
    1. Best Directing for a Variety Special
    2. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special
    3. Best Sound Mixing for a Variety Series or Special
    4. Best Special Class Program

    Transparent:
    1. Best Directing in a Comedy Series
    2. Best Guest Actor in a Comedy Series
    3. Best Lead Actor in a Drama Series
    4. Best Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series

    Unbreakable Kimmy Schmidt:
    1. Best Casting for a Comedy Series
    2. Best Comedy Series
    3. Best Main Title Design
    4. Best Supporting Actor in a Comedy Series

    Bates Motel:
    1. Best Cinematography for a Single-Camera Series
    2. Best Costumes for a Contemporary Series, Limited Series or Movie
    3. Best Production Design for a Narrative Contemporary or Fantasy Program (One-Hour or More)

    Downton Abbey:
    1. Best Costumes for a Period/Fantasy Series, Limited Series or Movie
    2. Best Directing in a Drama Series
    3. Best Production Design for a Narrative Period Program (One Hour or More)

    Foo Fighters: Sonic Highways:
    1. Best Information Series or Special
    2. Best Sound Editing for Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera)
    3. Best Sound Mixing for Nonfiction Programming

    Orange Is The New Black:
    1. Best Casting for a Drama Series
    2. Best Comedy Series
    3. Best Supporting Actor in a Drama Series

    The fall:
    1. Best Lead Actor in a Drama Series
    2. Best Lead Actress in a Drama Series
    3. Best Writing in a Drama Series

    American Crime:
    1. Best Casting for a Limited Series, Movie or a Special
    2. Best Cinematography for a Limited Series or Movie

    Inside Amy Schumer:
    1. Best Directing in a Variety Series
    2. Best Variety Sketch Series

    Parks and Recreation:
    1. Best Lead Actress in a Comedy Series
    2. Best Writing in a Comedy Series

    RuPaul’s Drag Race:
    1. Best Host for a Reality or Reality-Competition Program
    2. Best Reality-Competition Program

    The Amazing Race:
    1. Best Cinematography for Reality Programming
    2. Best Picture Editing for Reality Programming

    The Big Bang Theory:
    1. Best Cinematography for a Multi-Camera Series
    2. Best Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series

    The Colbert Report:
    1. Best Single-Camera Picture Editing For Variety Programming
    2. Best Writing in a Variety Series

    The Saturday Night Live 40th Anniversary Special:
    1. Best Variety Special
    2. Best Writing for a Variety Special

    Adventure Time:
    1. Best Short-Form Animated Program

    Aerial America:
    1. Best Cinematography for Nonfiction Programming

    Agatha Christie’s Poirot: Curtain, Poirot’s Last Case:
    1. Best Television Movie

    Alan Alda and the Actor within You: A YoungArts Masterclass:
    1. Best Children’s Program

    American Horror Story: Extra-Ordinary Artists:
    1. Best Short-Format Nonfiction Program

    American Masters:
    1. Best Writing for Nonfiction Programming

    Bessie:
    1. Best Sound Mixing for Limited Series or Movie

    Billy on the Street with First Lady Michelle Obama, Big Bird, and Elena!!!:
    1. Best Short-Format Live-Action Entertainment Program

    black-ish:
    1. Best Production Design for a Narrative Program (Half-Hour or Less)

    Boardwalk Empire:
    1. Best Hairstyling for a Single-Camera Series

    Brooklyn Nine-Nine:
    1. Best Stunt Coordination for a Comedy Series or a Variety Program

    Citizenfour:
    1. Best Picture Editing for Nonfiction Programming

    Dance Moms:
    1. Best Unstructured Reality Program

    Empire:
    1. Best Guest Actress in a Drama Series

    Le Nozze di Figaro (Great Performances at the Met):
    1. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Limited Series, Movie or a Special

    Marvel’s Daredevil:
    1. Best Supporting Actor in a Drama Series

    Modern Family:
    1. Best Guest Actress in a Comedy Series

    Mozart in the Jungle:
    1. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation

    Nightingale:
    1. Best Lead Actor in a Limited Series or Movie

    Shark Tank:
    1. Best Structured Reality Program

    The Case against 8:
    1. Best Directing for Nonfiction Programming

    The Daily Show with Jon Stewart:
    1. Best Variety Talk Series

    The Flash:
    1. Best Special Visual Effects

    The Good Wife:
    1. Best Guest Actor in a Drama Series

    The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst:
    1. Best Documentary or Nonfiction Series

    Toy Story That Time Forgot:
    1. Best Animated Program

    Veep:
    1. Best Supporting Actress in a Comedy Series

    Virunga:
    1. Best Documentary or Nonfiction Special

    Wolf Hall:
    1. Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie

    • This reply was modified 2 months, 3 weeks ago by  Josh Labron.
    • This reply was modified 2 months, 3 weeks ago by  Josh Labron.
    ReplyCopy URL
    Josh Labron
    Participant
    Joined:
    Jun 27th, 2011
    Topics:
    Posts:
    #1202167447

    2016

    Best Comedy Series:
    • Master Of None
    • Unbreakable Kimmy Schmidt
    • Broad City
    • Veep
    • Transparent
    • Brooklyn Nine-Nine
    • Mozart In The Jungle

    Best Drama Series:
    • Marvel’s Jessica Jones
    • Game Of Thrones
    • Better Call Saul
    • Bates Motel
    • Downton Abbey
    • Orange Is The New Black
    • Hannibal

    Best Writing in a Comedy Series:
    • Master Of None – Parents
    • Unbreakable Kimmy Schmidt – Kimmy Finds Her Mom!
    • Veep – Mother
    • Getting On – Am I Still Me?
    • Silicon Valley – The Uptick
    • Veep – Morning After

    Best Directing in a Comedy Series:
    • Master Of None – Parents – Aziz Ansari
    • Unbreakable Kimmy Schmidt – Kimmy Finds Her Mom! – Michael Engler
    • Veep – Mother – Dale Stern
    • Modern Family – Crazy Train – Jim Hensz
    • Transparent – Man On The Land – Jill Soloway
    • Veep – Morning After – Chris Addison

    Best Writing in a Drama Series:
    • Downton Abbey – Part 8
    • The Americans – Persona Non Grata
    • Mr. Robot – eps1.0_hellofriend.mov
    • Game Of Thrones – Battle Of The Bastards
    • Better Call Saul – Nailed
    • Orange Is The New Black – Don’t Make Me Come Back There

    Best Directing In a Drama Series:
    • Better Call Saul – Fifi – Larsya Kondracki
    • Downton Abbey – Episode 8 – David Evans
    • Game Of Thrones – Battle Of The Bastards – Miguel Sapochnik
    • Marvel’s Daredevil – Penny And Dime – Peter Hoar
    • The Good Wife – End – Robert King
    • The Walking Dead – Here’s Not Here – Stephen Williams

    Best Lead Actor in a Comedy Series:
    • Aziz Ansari – Master Of None
    • Jeffrey Tambor – Transparent
    • Gael Garcia Bernal – Mozart In The Jungle
    • Jim Parsons – The Big Bang Theory
    • Andy Samberg – Brooklyn Nine-Nine
    • Will Forte – The Last Man On Earth

    Lead Actress in a Comedy Series:
    • Ellie Kemper – Unbreakable Kimmy Schmidt
    • Julia Louis-Dreyfus – Veep
    • Ilana Glazer – Broad City
    • Amy Schumer – Inside Amy Schumer
    • Laurie Metcalf – Getting On
    • Constance Wu – Fresh Off The Boat

    Best Lead Actor in a Drama Series:
    • Rami Malek – Mr. Robot
    • Freddie Highmore – Bates Motel
    • Kevin Spacey – House Of Cards
    • Bob Odenkirk – Bette Call Saul
    • Matthew Rhys – The Americans
    • Peter Capaldi – Doctor Who

    Lead Actress in a Drama Series:
    • Krysten Ritter – Marvel’s Jessica Jones
    • Tatiana Maslany – Orphan Black
    • Michelle Dockery – Downton Abbey
    • Vera Farmiga – Bates Motel
    • Julianna Margulies – The Good Wife
    • Keri Russell – The Americans

    Best Supporting Actor in a Comedy Series:
    • Tituss Burgess – Unbreakable Kimmy Schmidt
    • Louie Anderson – Baskets
    • Tony Hale – Veep
    • Andre Braugher – Brooklyn Nine-Nine
    • Jesse Tyler Ferguson – Modern Family
    • Eric Stonestreet – Modern Family

    Best Supporting Actress in a Comedy Series:
    • Jane Krakowski – Unbreakable Kimmy Schmidt
    • Carol Kane – Unbreakable Kimmy Schmidt
    • Anna Chlumsky – Veep
    • Mayim Bialik – The Big Bang Theory
    • Julie Bowen – Modern Family
    • Kate McKinnon – Saturday Night Live

    Best Guest Actor in a Comedy Series:
    • Larry David – Saturday Night Live
    • Bradley Whitford – Transparent
    • Steve Buscemi – Portlandia
    • Bob Newhart – The Big Bang Theory
    • Stephen Merchant – The Big Bang Theory
    • Tracy Morgan – Saturday Night Live

    Best Guest Actress in a Comedy Series:
    • Amy Sedaris – Unbreakable Kimmy Schmidt
    • Tina Fey – Unbreakable Kimmy Schmidt
    • Estelle Parsons – Grace And Frankie
    • Tina Fey & Amy Poehler – Saturday Night Live
    • Anna Camp – Unbreakable Kimmy Schmidt
    • Amy Schumer – Saturday Night Live

    Best Supporting Actor in a Drama Series:
    • David Tennant – Marvel’s Jessica Jones
    • Peter Dinklage – Game Of Thrones
    • Michael McKean – Better Call Saul
    • Jon Bernthal – Marvel’s Daredevil
    • Jonathan Banks – Better Call Saul
    • Miguel Angel Silvestre – Sense8

    Best Supporting Actress in a Drama Series:
    • Christine Baranski – The Good Wife
    • Constance Zimmer – UnREAL
    • Uzo Aduba – Orange Is The New Black
    • Rhea Seehorn – Better Call Saul
    • Jamie Clayton – Sense8
    • Lena Headey – Game Of Thrones

    Best Guest Actor in a Drama Series:
    • Vincent D’Onofrio – Marvel’s Daredevil
    • Richard Armitage – Hannibal
    • Max von Sydow – Game Of Thrones
    • B.D. Wong – Mr. Robot
    • Michael J. Fox – The Good Wife
    • John Carroll Lynch – The Walking Dead

    Best Guest Actress in a Drama Series:
    • Stockard Channing – The Good Wife
    • Allison Janney – Masters Of Sex
    • Mary Steenburgen – Orange Is The New Black
    • Natasha Lyonne – Orange Is The New Black
    • Cicely Tyson – How To Get Away With Murder
    • Jada Pinkett Smith – Gotham

    Lead Actor in a Limited Series or Movie:
    • Bryan Cranston – All The Way
    • Ben Whishaw – London Spy
    • Benedict Cumberbatch – Sherlock: The Abominable Bride
    • Paul Dano – War & Peace
    • Tom Hiddleston – The Night Manager
    • Courtney B. Vance – The People v. O.J. Simpson: American Crime Story

    Lead Actress in a Limited Series or Movie:
    • Kirsten Dunst – Fargo
    • Sarah Paulson – The People v. O.J. Simpson: American Crime Story
    • Felicity Huffman – American Crime
    • Audra McDonald – Lady Day At Emerson’s Bar And Grill
    • Lili Taylor – American Crime
    • Kerry Washington – Confirmation

    Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie:
    • Denis O’Hare – American Horror Story: Hotel
    • Jesse Plemons – Fargo
    • Jim Broadbent – London Spy
    • Martin Freeman – Sherlock: The Abominable Bride
    • Nathan Lane – The People v. O.J. Simpson: American Crime Story
    • Sterling K. Brown – The People v. O.J. Simpson: American Crime Story

    Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie:
    • Jean Smart – Fargo
    • Melissa Leo – All The Way
    • Regina King – American Crime
    • Vanessa Hudgens – Grease: Live
    • Sarah Paulson – American Horror Story: Hotel
    • Olivia Colman – The Night Manager

    Best Actor in a Short Form Comedy or Drama Series:
    • Rob Corddry – Childrens Hospital
    • Jack McBrayer – Your Pretty Face Is Going To Hell
    • Diedrich Bader – Everyone’s Crazy But Us
    • Lloyd Ahlquist – Epic Rap Battles Of History
    • Brendan Mayer – Fear The Walking Dead: Flight 462

    Best Actress in a Short Form Comedy or Drama Series:
    • Michelle Ang – Fear The Walking Dead: Flight 462
    • Erin Hayes – Childrens Hospital
    • Jillian Clare – Acting Dead
    • Grace Helbig – Electra Woman & Dyna Girl
    • Hannah Hart – Electra Woman & Dyna Girl

    Best Limited Series:
    • American Crime
    • The People v. O.J. Simpson: American Crime Story
    • Fargo
    • London Spy
    • American Horror Story: Hotel

    Best Television Movie:
    • All The Way
    • Sherlock: The Abominable Bride
    • The Dresser
    • Luther
    • Confirmation

    Best Animated Program:
    • Archer
    • Phineas And Ferb Last Day of Summer
    • The Simpsons
    • Bob’s Burgers
    • Gravity Falls

    Best Writing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special:
    • Fargo – Loplop
    • American Crime – Episode 7
    • Sherlock: The Abominable Bride
    • The Night Manager
    • All The Way
    • The People v. O.J. Simpson: American Crime Story – Marcia, Marcia, Marcia

    Best Directing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special:
    • All The Way – Jay Roach
    • London Spy – Jacob Verbruggen
    • American Crime – Episode 8 – Kimberly Peirce
    • The People v. O.J. Simpson: American Crime Story – The Race Card – John Singleton
    • Fargo – Loplop – Keith Gordon
    • The Night Manager – Susanne Bier

    Best Reality-Competition Program:
    • Dancing With The Stars
    • RuPaul’s Drag Race
    • So You Think You Can Dance
    • Face Off
    • The Amazing Race
    • The Voice

    Best Variety Sketch Series:
    • Inside Amy Schumer
    • Saturday Night Live
    • Billy On The Street With Billy Eichner
    • Whose Line Is It Anyway?
    • Portlandia
    • W/ Bob And David

    Best Writing for a Variety Series:
    • Inside Amy Schumer
    • Full Frontal With Samantha Bee
    • Saturday Night Live
    • Last Week Tonight With John Oliver
    • Portlandia
    • The Late Late Show With James Corden

    Best Directing for a Variety Series:
    • Dancing With The Stars – Alex Rudzinski
    • Saturday Night Live – Don Roy King
    • Inside Amy Schumer – Ryan McFaul
    • Jimmy Kimmel Live – Andy Fisher – Jimmy Kimmel Live: After The Oscars Show
    • American Idol – Phil Heyes
    • The Late Late Show With James Corden – Tim Mancinelli

    Best Writing for a Variety Special:
    • Bianca Del Rio’s Roladex Of Hate Comedy Special
    • Amy Schumer: Live At The Apollo
    • AFI Life Achievement Award: A Tribute To Steve Martin
    • Craig Ferguson: Just Being Honest
    • Hannibal Buress: Comedy Camisado

    Best Directing for a Variety Special:
    • Lemonade – Beyonce Knowles Carter & Kahlil Joseph
    • Grease: Live – Thomas Kail & Alex Rudzinski
    • Adele Live In New York City – Beth McCarthy-Miller
    • Amy Schumer: Live At The Apollo – Chris Rock
    • 58th Annual Grammy Awards – Louis J. Horvitz

    Best Unstructured Reality Program:
    • Born This Way
    • Gaycation With Ellen Page
    • Beyond The Tank
    • Catfish: The TV Show
    • Hotel Hell
    • Big Freedia: Queen Of Bounce

    Best Structured Reality Program:
    • Shark Tank
    • Lip Sync Battle
    • MythBusters
    • Long Lost Family
    • Undercover Boss
    • Who Do You Think You Are?

    Best Variety Talk Series:
    • Last Week Tonight With John Oliver
    • Full Frontal With Samantha Bee
    • The Late Late Show With James Corden
    • The Tonight Show Starring Jimmy Fallon
    • Jimmy Kimmel Live
    • The Daily Show With Trevor Noah

    Best Documentary or Nonfiction Series:
    • Making a Murderer
    • American Masters
    • Chef’s Table
    • The Circus: Inside The Greatest Political Show On Earth
    • Women With Gloria Steinem

    Best Host for a Reality or Reality-Competition Program:
    • RuPaul Charles – RuPaul’s Drag Race
    • Cat Deeley – So You Think You Can Dance
    • Tom Bergeron – Dancing With The Stars
    • Jane Lynch – Hollywood Game Night
    • Rebecca Romijn – Skin Wars
    • McKenzie Westmore – Face Off

    Best Variety Special:
    • Lemonade
    • Adele Live In New York City
    • Amy Schumer: Live At The Apollo
    • Sinatra 100: An All-Star Grammy Concert
    • Bianca Del Rio’s Rolodex Of Hate Comedy Special

    Best Children’s Program:
    • Degrassi: Next Class
    • Nick News With Linda Ellerbee: Hello I Must Be Going! 25 Years Of Nick News With Linda Ellerbee
    • It’s Your 50th Christmas, Charlie Brown!
    • Girl Meets World
    • School Of Rock

    Best Special Class Program:
    • Grease: Live
    • Lady Day At Emerson’s Bar And Grill
    • The 73rd Annual Golden Globe Awards
    • Danny Elfman’s Music From The Film’s Of Tim Burton (Live From Lincoln Center)
    • The Oscars

    Best Short Form Comedy or Drama Series:
    • Her Story
    • Hack Into Broad City
    • Childrens Hospital
    • UnREAL The Auditions
    • Fear The Walking Dead: Flight 462

    Best Short Form Animated Program:
    • Adventure Time
    • SpongeBob SquarePants
    • The Debateful Eight
    • Disney’s Mickey Mouse
    • The Powerpuff Girls

    Best Short Form Variety Series:
    • Epic Rap Battles Of History
    • Gay Of Thrones
    • Honest Trailers
    • Park Bench With Steve Buscemi
    • Clevver: The Daily Hollywood Rundown

    Best Short Form Nonfiction or Reality Series:
    • A Year In Space
    • Behind The Voice
    • It Got Better
    • Inside Look: The People v. O.J. Simpson: American Crime Story
    • Inside American Horror Story: Hotel

    Best Documentary or Nonfiction Special:
    • Everything Is Copy – Nora Ephron: Scripted & Unscripted
    • The Making of the Wiz Live!
    • What Happened, Miss Simone?
    • Chita Rivera: A Lot Of Living To Do
    • Mary Tyler Moore: A Celebration

    Best Informational Series or Special:
    • Chelsea Does
    • Inside The Actors Studio
    • America. The Beautiful
    • The 4%: Film’s Gender Problem
    • Raiders, Raptors and Rebels: Behind The Magic of ILM

    Best Casting for a Comedy Series:
    • Master Of None
    • Unbreakable Kimmy Schmidt
    • Ash Vs. Evil Dead
    • Angie Tribeca
    • Veep

    Best Casting for a Drama Series:
    • Marvel’s Jessica Jones
    • Mr. Robot
    • Better Call Saul
    • Bates Motel
    • Marvel’s Daredevil

    Best Casting for a Limited Series, Move or Special:
    • American Crime
    • Fargo
    • All The Way
    • War & Peace
    • The Night Manager

    Best Costumes for a Period/Fantasy Series, Limited Series or Movie:
    • The Dresser
    • Downton Abbey
    • Game Of Thrones
    • War & Peace
    • Jonathan Strange & Mr Norrell

    Best Costumes for a Contemporary Series, Limited Series or Movie:
    • American Horror Story: Hotel
    • Arrow
    • American Crime
    • Marvel’s Daredevil
    • Sense8

    Best Costumes for a Variety, Nonfiction or Reality Program:
    • RuPaul’s Drag Race
    • Dancing With The Stars
    • Grease: Live
    • Saturday Night Live
    • Lemonade

    Best Hairstyling for a Single-Camera Series:
    • Downton Abbey
    • Game Of Thrones
    • Penny Dreadful
    • The Americans
    • Sense8

    Best Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special:
    • Lemonade
    • Dancing With The Stars
    • Grease: Live
    • American Idol
    • Saturday Night Live

    Best Hairstyling for a Limited Series or Movie:
    • American Horror Story: Hotel
    • Jonathan Strange & Mr Norrell
    • The People v. O.J. Simpson: American Crime Story
    • All The Way
    • War & Peace

    Best Make-Up for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic):
    • The Americans
    • Game Of Thrones
    • Marvel’s Agent Carter
    • Orange Is The New Black
    • Sense8

    Best Make-Up for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic):
    • Grease: Live
    • Dancing With The Stars
    • RuPaul’s Drag Race
    • Key & Peele
    • Lemonade

    Best Make-Up for a Limited Series or Movie (Non-Prosthetic):
    • American Horror Story: Hotel
    • Fargo
    • The People v. O.J. Simpson: American Crime Story
    • Jonathan Strange & Mr Norrell
    • All The Way

    Best Prosthetic Make-Up for a Series, Limited Series, Movie or Special:
    • Game Of Thrones
    • The Walking Dead
    • Penny Dreadful
    • Doctor Who
    • Ash Vs. Evil Dead

    Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One-Hour):
    • Game Of Thrones
    • Marvel’s Daredevil
    • Bates Motel
    • The Americans
    • Marvel’s Jessica Jones

    Best Sound Mixing for a Limited Series or Movie:
    • Fargo
    • The People v. O.J. Simpson: American Crime Story
    • Sherlock: The Abominable Bride
    • Lady Day At Emerson’s Bar & Grill
    • American Horror Story: Hotel

    Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation:
    • Mozart In The Jungle
    • Angie Tribeca
    • Modern Family
    • Silicon Valley
    • The Simpsons

    Best Sound Mixing for a Variety Series or Special:
    • Danny Elfman’s Music From the Film’s of Tim Burton (Live From Lincoln Center)
    • Lemonade
    • Grease: Live
    • The Wiz Live!
    • Adele Live In New York City

    Best Sound Editing for a Series:
    • Game of Thrones
    • Marvel’s Daredevil
    • The Americans
    • Marvel’s Jessica Jones
    • Mr. Robot

    Best Sound Editing for a Limited Series, Movie or Special:
    • Fargo
    • The People v. O.J. Simpson: American Crime Story
    • Sherlock: The Abominable Bride
    • The Night Manager
    • American Horror Story: Hotel

    Best Single-Camera Picture Editing for a Drama Series:
    • Games of Thrones – Battle of the Bastards
    • Bates Motel – Norman
    • Better Call Saul – Nailed
    • Downton Abbey – Episode 1
    • Hannibal – Antipasto

    Best Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series:
    • Master of None – Mornings
    • Unbreakable Kimmy Schmidt! – Kimmy Finds Her Mom!
    • Transparent – Man Of The Land
    • Veep – Mother
    • Ash Vs. Evil Dead – Bait

    Best Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series:
    • The Big Bang Theory – The Opening Night Excitation
    • Horace and Pete – Episode 103
    • Mom – Atticus Finch and the Downtrodden
    • Fuller House – Funner House
    • Mike & Molly – I See Love

    Best Single-Camera Picture Editing for a Limited Series or Movie:
    • The Night Manager – Episode 2
    • The People v. O.J. Simpson: American Crime Story – The Verdict
    • American Crime – Episode Eight
    • Fargo – Before The Law
    • All The Way

    Best Picture Editing for Variety Programming:
    • Full Frontal With Samantha Bee – Syrian Refugees, Part 1 (Segment)
    • Lemonade
    • The Kennedy Centre Honors
    • Adele Live In New York City
    • Amy Schumer: Live At the Apollo

    Best Special Visual Effects:
    • Game of Thrones
    • The Flash
    • Jonathan Strange & Mr Norrell
    • Penny Dreadful
    • Black Sails

    Best Special Visual Effects in a Supporting Role:
    • The Walking Dead
    • 11.22.63
    • Sherlock: The Abominable Bride
    • Better Call Saul
    • Hannibal

    Best Stunt Coordination for a Comedy Series or Variety Program:
    • Angie Tribeca
    • Brooklyn Nine-Nine
    • Ash Vs. Evil Dead
    • Galavant
    • Shameless

    Best Stunt Coordination for a Drama Series, Limited Series or Movie:
    • Game of Thrones
    • Marvel’s Daredevil
    • Arrow
    • The Walking Dead
    • Banshee

    Best Production Design for a Narrative Contemporary or Fantasy Program (One Hour or More):
    • American Horror Story: Hotel
    • Game of Thrones
    • Gotham
    • Marvel’s Agent Carter
    • Bates Motel

    Best Production Design for a Narrative Period Program (One Hour or More):
    • Downton Abbey
    • Jonathan Strange & Mr Norrell
    • The Americans
    • Fargo
    • The Knick

    Best Production Design for a Narrative Program (Half-Hour or Less):
    • Veep
    • Ash Vs. Evil Dead
    • Silicon Valley
    • Unbreakable Kimmy Schmidt
    • The Big Bang Theory

    Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Series:
    • Dancing With The Stars
    • American Idol
    • Portlandia
    • Key & Peele
    • Saturday Night Live

    Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Event or Award Special:
    • Grease: Live
    • Lemonade
    • The Wiz Live!
    • American Music Awards 2015
    • The Oscars

    Best Cinematography for a Multi-Camera Series:
    • Horace and Pete
    • The Big Bang Theory
    • Mike & Molly
    • Fuller House

    Best Cinematography for a Single-Camera Series:
    • Game of Thrones – Home
    • The Americans – Persona Non Grata
    • Bates Motel – A Danger To Himself and Others
    • Downton Abbey – Part 9
    • Better Call Saul – Inflatable
    • UnREAL – Return
    • Game of Thrones – The Winds of Winter

    Best Cinematography for a Limited Series or Movie:
    • Fargo – Waiting for Dutch
    • American Crime – Episode Seven
    • The People v. O.J. Simpson: American Crime Story – From The Ashes of Tragedy
    • American Horror Story: Hotel – Checking In

    Best Picture Editing for a Structured or Competition Reality Program:
    • The Amazing Race
    • Face Off
    • Undercover Boss
    • American Idol
    • Who Do You Think You Are?

    Best Picture Editing for an Unstructured Reality Program:
    • Born This Way – Don’t Limit Me
    • Gaycation With Ellen Page – Japan
    • Born This Way – Up Syndrome
    • Hotel Hell – Angler’s Lodge
    • Deadliest Catch – Carpe Diem

    Best Cinematography for a Reality Program:
    • The Amazing Race
    • Alaska: The Last Frontier
    • Survivor
    • Face Off
    • Chopped

    Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series:
    • Dancing With The Stars – The Finals: Season Finale Part 2
    • So You Think You Can Dance – Season 12 Finale
    • American Idol – Finale
    • The Voice – 914A – Live Semi-Final Performances
    • Saturday Night Live – Co-Hosts: Tina Fey & Amy Poehler

    Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special:
    • Grease: Live
    • 69th Annual Tony Awards
    • Adele Live In New York City
    • The Oscars
    • The Wiz Live!

    Best Main Title Design:
    • American Horror Story: Hotel
    • Crazy Ex-Girlfriend
    • Marvel’s Jessica Jones
    • Ash Vs. Evil Dead
    • The Man In The High Castle

    Best Picture Editing for Nonfiction Program:
    • Cartel Land
    • American Masters – Carole King: Natural Woman
    • American Masters – Loretta Lynn: Still A Mountain Girl
    • Making a Murder – Indefensible
    • He Named Me Malala

    Best Cinematography for a Nonfiction Program:
    • Cartel Land
    • Lemonade
    • America. The Beautiful
    • He Named Me Malala
    • Making A Murderer

    Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series:
    • Dancing With The Stars
    • American Idol
    • The Voice
    • America’s Got Talent
    • Saturday Night Live
    • Full Frontal With Samantha Bee

    Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Limited Series, Movie or Special:
    • Grease: Live
    • Adele Live In New York City
    • 69h Annual Tony Awards
    • American Music Awards 2015
    • Amy Schumer: Live At The Apollo

    Best Sound Editing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera):
    • Cartel Land
    • The Amazing Race
    • Survivor
    • What Happened, Miss Simone?
    • The Black Panthers: Vanguard of the Revolution

    Best Sound Mixing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera):
    • Cartel Land
    • The Amazing Race
    • What Happened, Miss Simone?
    • American Idol
    • He Named Me Malala

    Overall Nominations:

    Game of Thrones:
    1. Best Cinematography for a Single-Camera Series – Home
    2. Best Cinematography for a Single-Camera Series – The Winds of Winter
    3. Best Costumes for a Period/Fantasy Series, Limited Series or Movie
    4. Best Directing in a Drama Series
    5. Best Drama Series
    6. Best Guest Actor in a Drama Series
    7. Best Hairstyling for a Single-Camera Series
    8. Best Make-Up for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic):
    9. Best Production Design for a Narrative Contemporary or Fantasy Program (One Hour or More)
    10. Best Prosthetic Make-Up for a Series, Limited Series, Movie or Special
    11. Best Single-Camera Picture Editing for a Drama Series
    12. Best Sound Editing for a Series
    13. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One-Hour)
    14. Best Special Visual Effects
    15. Best Stunt Coordination for a Drama Series, Limited Series or Movie
    16. Best Supporting Actor in a Drama Series
    17. Best Supporting Actress in a Drama Series
    18. Best Writing in a Drama Series

    Fargo:
    1. Best Casting for a Limited Series, Move or Special
    2. Best Cinematography for a Limited Series or Movie
    3. Best Directing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special
    4. Best Lead Actress in a Limited Series or Movie
    5. Best Limited Series
    6. Best Make-Up for a Limited Series or Movie (Non-Prosthetic)
    7. Best Production Design for a Narrative Period Program (One Hour or More)
    8. Best Single-Camera Picture Editing for a Limited Series or Movie
    9. Best Sound Editing for a Limited Series, Movie or Special
    10. Best Sound Mixing for a Limited Series or Movie
    11. Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie
    12. Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie
    13. Best Writing in Limited Series, Movie or Dramatic Special

    Saturday Night Live:
    1. Best Costumes for a Variety, Nonfiction or Reality Program
    2. Best Directing for a Variety Series
    3. Best Guest Actor in a Comedy Series – Larry David
    4. Best Guest Actor in a Comedy Series – Tracy Morgan
    5. Best Guest Actress in a Comedy Series – Amy Schumer
    6. Best Guest Actress in a Comedy Series – Tina Fey & Amy Poehler
    7. Best Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special
    8. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series
    9. Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Series
    10. Best Supporting Actress in a Comedy Series
    11. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series
    12. Best Variety Sketch Series
    13. Best Writing for a Variety Series

    The People v. O.J. Simpson: American Crime Story:
    1. Best Cinematography for a Limited Series or Movie
    2. Best Directing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special
    3. Best Hairstyling for a Limited Series or Movie
    4. Best Lead Actor in a Limited Series or Movie
    5. Best Lead Actress in a Limited Series or Movie
    6. Best Limited Series
    7. Best Make-Up for a Limited Series or Movie (Non-Prosthetic)
    8. Best Single-Camera Picture Editing for a Limited Series or Movie
    9. Best Sound Editing for a Limited Series, Movie or Special
    10. Best Sound Mixing for a Limited Series or Movie
    11. Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie – Sterling K. Brown
    12. Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie – Nathan Lane
    13. Best Writing in Limited Series, Movie or Dramatic Special

    Unbreakable Kimmy Schmidt:
    1. Best Casting in a Comedy Series
    2. Best Comedy Series
    3. Best Directing in a Comedy Series
    4. Best Guest Actress in a Comedy Series – Anna Camp
    5. Best Guest Actress in a Comedy Series – Tina Fey
    6. Best Guest Actress in a Comedy Series – Amy Sedaris
    7. Best Lead Actress in a Comedy Series
    8. Best Production Design for a Narrative Program (Half-Hour or Less):
    9. Best Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series
    10. Best Supporting Actor in a Comedy Series
    11. Best Supporting Actress in a Comedy Series – Carol Kane
    12. Best Supporting Actress in a Comedy Series – Jane Krakowski
    13. Best Writing in a Comedy Series

    American Horror Story: Hotel:
    1. Best Cinematography for a Limited Series or Movie
    2. Best Costumes for a Contemporary Series, Limited Series or Movie
    3. Best Hairstyling for a Limited Series or Movie
    4. Best Limited Series
    5. Best Main Title Design
    6. Best Make-Up for a Limited Series or Movie (Non-Prosthetic)
    7. Best Production Design for a Narrative Contemporary or Fantasy Program (One Hour or More)
    8. Best Sound Editing for a Limited Series, Movie or Special
    9. Best Sound Mixing for a Limited Series or Movie
    10. Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie
    11. Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie

    Better Call Saul:
    1. Best Casting for a Drama Series
    2. Best Cinematography for a Single-Camera Series
    3. Best Directing in a Drama Series
    4. Best Drama Series
    5. Best Lead Actor in a Drama Series
    6. Best Single-Camera Picture Editing for a Drama Series
    7. Best Special Visual Effects in a Supporting Role
    8. Best Supporting Actor in a Drama Series – Jonathan Banks
    9. Best Supporting Actor in a Drama Series – Michael McKean
    10. Best Supporting Actress in a Drama Series
    11. Best Writing in a Drama Series

    Veep:
    1. Best Casting for a Comedy Series
    2. Best Comedy Series
    3. Best Directing in a Comedy Series – Mother
    4. Best Directing in a Comedy Series – Morning After
    5. Best Lead Actress in a Comedy Series
    6. Best Production Design for a Narrative Program (Half-Hour or Less):
    7. Best Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series
    8. Best Supporting Actor in a Comedy Series
    9. Best Supporting Actress in a Comedy Series
    10. Best Writing in a Comedy Series – Mother
    11. Best Writing in a Comedy Series – Morning After

    American Crime:
    1. Best Casting for a Limited Series, Move or Special
    2. Best Cinematography for a Limited Series or Movie
    3. Best Costumes for a Contemporary Series, Limited Series or Movie
    4. Best Directing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special
    5. Best Lead Actress in a Limited Series or Movie – Felicity Huffman
    6. Best Lead Actress in a Limited Series or Movie – Lili Taylor
    7. Best Limited Series
    8. Best Single-Camera Picture Editing for a Limited Series or Movie
    9. Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie
    10. Best Writing in Limited Series, Movie or Dramatic Special

    Grease: Live:
    1. Best Costumes for a Variety, Nonfiction or Reality Program
    2. Best Directing for a Variety Special
    3. Best Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special
    4. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special
    5. Best Make-Up for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)
    6. Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Event or Award Special
    7. Best Special Class Program
    8. Best Sound Mixing for a Variety Series or Special
    9. Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie
    10. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Limited Series, Movie or Special

    All the Way:
    1. Best Casting for a Limited Series, Move or Special
    2. Best Directing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special
    3. Best Hairstyling for a Limited Series or Movie
    4. Best Lead Actor in a Limited Series or Movie
    5. Best Make-Up for a Limited Series or Movie (Non-Prosthetic)
    6. Best Single-Camera Picture Editing for a Limited Series or Movie
    7. Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie
    8. Best Television Movie
    9. Best Writing in Limited Series, Movie or Dramatic Special

    Dancing With the Stars:
    1. Best Costumes for a Variety, Nonfiction or Reality Program
    2. Best Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special
    3. Best Host for a Reality or Reality-Competition Program
    4. Best Directing for a Variety Series
    5. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series
    6. Best Make-Up for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)
    7. Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Series
    8. Best Reality-Competition Program
    9. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series

    Downton Abbey:
    1. Best Cinematography for a Single-Camera Series
    2. Best Costumes for a Period/Fantasy Series, Limited Series or Movie
    3. Best Directing in a Drama Series
    4. Best Drama Series
    5. Best Hairstyling for a Single-Camera Series
    6. Best Lead Actress in a Drama Series
    7. Best Production Design for a Narrative Period Program (One Hour or More)
    8. Best Single-Camera Picture Editing for a Drama Series
    9. Best Writing in a Drama Series

    Lemonade:
    1. Best Cinematography for a Nonfiction Program
    2. Best Costumes for a Variety, Nonfiction or Reality Program
    3. Best Directing for a Variety Special
    4. Best Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special
    5. Best Make-Up for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)
    6. Best Picture Editing for Variety Programming
    7. Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Event or Award Special
    8. Best Sound Mixing for a Variety Series or Special
    9. Best Variety Special

    The Americans:
    1. Best Cinematography for a Single-Camera Series
    2. Best Hairstyling for a Single-Camera Series
    3. Best Lead Actor in a Drama Series
    4. Best Lead Actress in a Drama Series
    5. Best Make-Up for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic):
    6. Best Production Design for a Narrative Period Program (One Hour or More)
    7. Best Sound Editing for a Series
    8. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One-Hour)
    9. Best Writing in a Drama Series

    Bates Motel:
    1. Best Casting for a Drama Series
    2. Best Cinematography for a Single-Camera Series
    3. Best Drama Series
    4. Best Lead Actor in a Drama Series
    5. Best Lead Actress in a Drama Series
    6. Best Production Design for a Narrative Contemporary or Fantasy Program (One Hour or More)
    7. Best Single-Camera Picture Editing for a Drama Series
    8. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One-Hour)

    Marvel’s Daredevil:
    1. Best Casting for a Drama Series
    2. Best Costumes for a Contemporary Series, Limited Series or Movie
    3. Best Directing in a Drama Series
    4. Best Guest Actor in a Drama Series
    5. Best Sound Editing for a Series
    6. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One-Hour)
    7. Best Stunt Coordination for a Drama Series, Limited Series or Movie
    8. Best Supporting Actor in a Drama Series

    Marvel’s Jessica Jones:
    1. Best Casting for a Drama Series
    2. Best Drama Series
    3. Best Lead Actress in a Drama Series
    4. Best Main Title Design
    5. Best Sound Editing for a Series
    6. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One-Hour)
    7. Best Supporting Actor in a Drama Series

    Sherlock: The Abominable Bride:
    1. Best Lead Actor in a Limited Series or Movie
    2. Best Sound Editing for a Limited Series, Movie or Special
    3. Best Sound Mixing for a Limited Series or Movie
    4. Best Special Visual Effects in a Supporting Role
    5. Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie
    6. Best Television Movie
    7. Best Writing in Limited Series, Movie or Dramatic Special

    The Big Bang Theory:
    1. Best Cinematography for a Multi-Camera Series
    2. Best Guest Actor in a Comedy Series – Stephen Merchant
    3. Best Guest Actor in a Comedy Series – Bob Newhart
    4. Best Lead Actor in a Comedy Series
    5. Best Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series
    6. Best Production Design for a Narrative Program (Half-Hour or Less):
    7. Best Supporting Actress in a Comedy Series

    The Night Manager:
    1. Best Casting for a Limited Series, Move or Special
    2. Best Directing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special
    3. Best Lead Actor in a Limited Series or Movie
    4. Best Single-Camera Picture Editing for a Limited Series or Movie
    5. Best Sound Editing for a Limited Series, Movie or Special
    6. Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie
    7. Best Writing in Limited Series, Movie or Dramatic Special

    Adele Live In New York City:
    1. Best Directing for a Variety Special
    2. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special
    3. Best Picture Editing for Variety Programming
    4. Best Sound Mixing for a Variety Series or Special
    5. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Limited Series, Movie or Special
    6. Best Variety Special

    Ash vs. Evil Dead:
    1. Best Casting for a Comedy Series
    2. Best Main Title Design
    3. Best Production Design for a Narrative Program (Half-Hour or Less):
    4. Best Prosthetic Make-Up for a Series, Limited Series, Movie or Special
    5. Best Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series
    6. Best Stunt Coordination for a Comedy Series or Variety Program

    Master of None:
    1. Best Casting for a Comedy Series
    2. Best Comedy Series
    3. Best Directing in a Comedy Series
    4. Best Lead Actor in a Comedy Series
    5. Best Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series
    6. Best Writing in a Comedy Series

    Orange is the New Black:
    1. Best Drama Series
    2. Best Guest Actress in a Drama Series – Natasha Lyonne
    3. Best Guest Actress in a Drama Series – Mary Steenburgen
    4. Best Make-Up for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic):
    5. Best Supporting Actress in a Drama Series
    6. Best Writing in a Drama Series

    American Idol:
    1. Best Directing for a Variety Series
    2. Best Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special
    3. Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Series
    4. Best Sound Mixing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera)
    5. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Limited Series, Movie or Special Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series

    Amy Schumer: Live At The Apollo:
    1. Best Directing for a Variety Special
    2. Best Picture Editing for Variety Programming
    3. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Limited Series, Movie or Special
    4. Best Variety Special
    5. Best Writing for a Variety Special

    Jonathan Strange & Mr Norrell:
    1. Best Costumes for a Period/Fantasy Series, Limited Series or Movie
    2. Best Hairstyling for a Limited Series or Movie
    3. Best Make-Up for a Limited Series or Movie (Non-Prosthetic)
    4. Best Production Design for a Narrative Period Program (One Hour or More)
    5. Best Special Visual Effects

    Modern Family:
    1. Best Directing in a Comedy Series
    2. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation
    3. Best Supporting Actor in a Comedy Series – Jessie Tyler Ferguson
    4. Best Supporting Actor in a Comedy Series – Eric Stonestreet
    5. Best Supporting Actress in a Comedy Series

    Mr. Robot:
    1. Best Casting for a Drama Series
    2. Best Guest Actor in a Drama Series
    3. Best Lead Actor in a Drama Series
    4. Best Sound Editing for a Series
    5. Best Writing in a Drama Series

    Sense8:
    1. Best Costumes for a Contemporary Series, Limited Series or Movie
    2. Best Hairstyling for a Single-Camera Series
    3. Best Make-Up for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic):
    4. Best Supporting Actor in a Drama Series
    5. Best Supporting Actress in a Drama Series

    The Amazing Race:
    1. Best Cinematography for a Reality Program
    2. Best Picture Editing for a Structured or Competition Reality Program
    3. Best Reality-Competition Program
    4. Best Sound Editing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera)
    5. Best Sound Mixing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera)

    The Good Wife:
    1. Best Directing in a Drama Series
    2. Best Guest Actor in a Drama Series
    3. Best Guest Actress in a Drama Series
    4. Best Lead Actress in a Drama Series
    5. Best Supporting Actress in a Drama Series

    The Walking Dead:
    1. Best Directing in a Drama Series
    2. Best Guest Actor in a Drama Series
    3. Best Prosthetic Make-Up for a Series, Limited Series, Movie or Special
    4. Best Special Visual Effects in a Supporting Role
    5. Best Stunt Coordination for a Drama Series, Limited Series or Movie

    Transparent:
    1. Best Comedy Series
    2. Best Directing in a Comedy Series
    3. Best Guest Actor in a Comedy Series
    4. Best Lead Actor in a Comedy Series
    5. Best Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series

    Brooklyn Nine-Nine:
    1. Best Comedy Series
    2. Best Lead Actor in a Comedy Series
    3. Best Stunt Coordination for a Comedy Series or Variety Program
    4. Best Supporting Actor in a Comedy Series

    Cartel Land:
    1. Best Cinematography for a Nonfiction Program
    2. Best Picture Editing for Nonfiction Program
    3. Best Sound Editing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera)
    4. Best Sound Mixing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera)

    Face Off:
    1. Best Cinematography for a Reality Program
    2. Best Host for a Reality or Reality-Competition Program
    3. Best Picture Editing for a Structured or Competition Reality Program
    4. Best Reality-Competition Program

    Full Frontal with Samantha Bee:
    1. Best Picture Editing for Variety Programming
    2. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series
    3. Best Variety Talk Series
    4. Best Writing for a Variety Series

    Hannibal:
    1. Best Drama Series
    2. Best Guest Actor in a Drama Series
    3. Best Single-Camera Picture Editing for a Drama Series
    4. Best Special Visual Effects in a Supporting Role

    Inside Amy Schumer:
    1. Best Directing for a Variety Series
    2. Best Lead Actress in a Comedy Series
    3. Best Variety Sketch Series
    4. Best Writing for a Variety Series

    London Spy:
    1. Best Directing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special
    2. Best Lead Actor in Limited Series or Movie
    3. Best Limited Series
    4. Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie

    Portlandia:
    1. Best Guest Actor in a Comedy Series
    2. Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Series
    3. Best Variety Sketch Series
    4. Best Writing for a Variety Series

    RuPaul’s Drag Race:
    1. Best Costumes for a Variety, Nonfiction or Reality Program
    2. Best Host for a Reality or Reality-Competition Program
    3. Best Make-Up for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)
    4. Best Reality-Competition Program

    War & Peace:
    1. Best Casting for a Limited Series, Move or Special
    2. Best Costumes for a Period/Fantasy Series, Limited Series or Movie
    3. Best Hairstyling for a Limited Series or Movie
    4. Best Lead Actor in a Limited Series or Movie

    American Masters:
    1. Best Documentary or Nonfiction Series
    2. Best Picture Editing for Nonfiction Program – Carol King: Natural Woman
    3. Best Picture Editing for Nonfiction Program – Loretta Lynn: Still A Mountain Girl

    Angie Tribeca:
    1. Best Casting for a Comedy Series
    2. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation
    3. Best Stunt Coordination for a Comedy Series or Variety Program

    Born This Way:
    1. Best Picture Editing for an Unstructured Reality Program – Don’t Limit Me
    2. Best Picture Editing for an Unstructured Reality Program – Up Syndrome
    3. Best Unstructured Reality Program

    Childrens Hospital:
    1. Best Actor in a Short Form Comedy or Drama Series
    2. Best Actress in a Short Form Comedy or Drama Series
    3. Best Short Form Comedy or Drama Series

    Fear The Walking Dead: Fight 462:
    1. Best Actor in a Short Form Comedy or Drama Series
    2. Best Actress in a Short Form Comedy or Drama Series
    3. Best Short Form Comedy or Drama Series

    He Named Me Malala:
    1. Best Cinematography for a Nonfiction Program
    2. Best Picture Editing for Nonfiction Program
    3. Best Sound Mixing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera)

    Lady Day at Emerson’s Bar And Grill:
    1. Best Lead Actress in a Limited Series or Movie
    2. Best Sound Mixing for a Limited Series or Movie
    3. Best Special Class Program

    Making a Murderer:
    1. Best Cinematography for a Nonfiction Program
    2. Best Documentary or Nonfiction Series
    3. Best Picture Editing for Nonfiction Program

    Mozart in the Jungle:
    1. Best Comedy Series
    2. Best Lead Actor in a Comedy Series
    3. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation

    Penny Dreadful:
    1. Best Hairstyling for a Single-Camera Series
    2. Best Prosthetic Make-Up for a Series, Limited Series, Movie or Special
    3. Best Special Visual Effects

    Silicon Valley:
    1. Best Production Design for a Narrative Program (Half-Hour or Less):
    2. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation
    3. Best Writing in a Comedy Series

    So You Think You Can Dance:
    1. Best Host for a Reality or Reality-Competition Program
    2. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series
    3. Best Reality-Competition Program

    The Late Late Show with James Corden:
    1. Best Directing for a Variety Series
    2. Best Variety Talk Series
    3. Best Writing for a Variety Series

    The Oscars:
    1. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special
    2. Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Event or Award Special
    3. Best Special Class Program

    The Voice:
    1. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series
    2. Best Reality-Competition Program
    3. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series

    The Wiz Live!:
    1. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special
    2. Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Event or Award Special
    3. Best Sound Mixing for a Variety Series or Special

    What Happened, Miss Simone?:
    1. Best Documentary or Nonfiction Special
    2. Best Sound Editing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera)
    3. Best Sound Mixing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera)

    69th Annual Tony Awards:
    1. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special
    2. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Limited Series, Movie or Special

    America. The Beautiful:
    1. Best Cinematography for a Nonfiction Program
    2. Best Informational Series or Special

    American Idol:
    1. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series
    2. Best Picture Editing for a Structured or Competition Reality Program

    America Music Awards 2015:
    1. Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Event or Award Special
    2. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Limited Series, Movie or Special

    Arrow:
    1. Best Costumes for a Contemporary Series, Limited Series or Movie
    2. Best Stunt Coordination for a Drama Series, Limited Series or Movie

    Bianca Del Rio’s Roladex of Hate Comedy Special:
    1. Best Variety Special
    2. Best Writing for a Variety Special

    Broad City:
    1. Best Comedy Series
    2. Best Lead Actress in a Comedy Series

    Confirmation:
    1. Best Lead Actress in a Limited Series or Movie
    2. Best Television Movie

    Danny Elfman’s Music from the Film’s Of Tim Burton (Live from Lincoln Center):
    1. Best Sound Mixing for a Variety Series or Special
    2. Best Special Class Program

    Doctor Who:
    1. Best Lead Actor in a Drama Series
    2. Best Prosthetic Make-Up for a Series, Limited Series, Movie or Special

    Electra Woman & Dyna Girl:
    1. Best Actress in a Short Form Comedy or Drama Series – Hannah Hart
    2. Best Actress in a Short Form Comedy or Drama Series – Grace Helbig

    Epic Rap Battles of History:
    1. Best Actor in a Short Form Comedy or Drama Series
    2. Best Short Form Variety Series

    Fuller House:
    1. Best Cinematography for a Multi-Camera Series
    2. Best Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series

    Gaycation with Ellen Page:
    1. Best Picture Editing for an Unstructured Reality Program
    2. Best Unstructured Reality Program

    Getting On:
    1. Best Lead Actress in a Comedy Series
    2. Best Writing in a Comedy Series

    Gotham:
    1. Best Guest Actress in a Drama Series
    2. Best Production Design for a Narrative Contemporary or Fantasy Program (One Hour or More)

    Horace and Pete:
    1. Best Cinematography for a Multi-Camera Series
    2. Best Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series

    Hotel Hell:
    1. Best Picture Editing for an Unstructured Reality Program
    2. Best Unstructured Reality Program

    Jimmy Kimmel Live:
    1. Best Directing for a Variety Series
    2. Best Variety Talk Series

    Key & Peele:
    1. Best Make-Up for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)
    2. Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Series

    Last Week Tonight With John Oliver:
    1. Best Variety Talk Series
    2. Best Writing for a Variety Series

    Marvel’s Agent Carter:
    1. Best Make-Up for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic):
    2. Best Production Design for a Narrative Contemporary or Fantasy Program (One Hour or More)

    Mike & Molly:
    1. Best Cinematography for a Multi-Camera Series
    2. Best Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series

    Survivor:
    1. Best Cinematography for a Reality Program
    2. Best Sound Editing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera)

    The Dresser:
    1. Best Costumes for a Period/Fantasy Series, Limited Series or Movie
    2. Best Television Movie

    The Simpsons:
    1. Best Animated Program
    2. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation

    Undercover Boss:
    1. Best Picture Editing for a Structured or Competition Reality Program
    2. Best Structured Reality Program

    UnREAL:
    1. Best Cinematography for a Single-Camera Series
    2. Best Supporting Actress in a Drama Series

    Who Do You Think You Are?:
    1. Best Picture Editing for a Structured or Competition Reality Program
    2. Best Structured Reality Program

    11.22.63:
    1. Best Special Visual Effects in a Supporting Role

    58th Annual Grammy Awards:
    1. Best Directing for a Variety Special

    A Year in Space:
    1. Best Short Form Nonfiction or Reality Series

    Acting Dead:
    1. Best Actress in a Short Form Comedy or Drama Series

    Adventure Time:
    1. Best Short Form Animated Program

    AFI Life Achievement Award: A Tribute to Steve Martin:
    1. Best Writing for a Variety Special

    Alaska: The Last Frontier:
    1. Best Cinematography for a Reality Program

    America’s Got Talent:
    1. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series

    Archer:
    1. Best Animated Program

    Banshee:
    1. Best Stunt Coordination for a Drama Series, Limited Series or Movie

    Baskets:
    1. Best Supporting Actor in a Comedy Series

    Behind The Voice:
    1. Best Short Form Nonfiction or Reality Series

    Beyond The Tank:
    1. Best Unstructured Reality Program

    Big Freedia: Queen of Bounce:
    1. Best Unstructured Reality Program

    Billy on the Street with Billy Eichner:
    1. Best Variety Sketch Series

    Black Sails:
    1. Best Special Visual Effects

    Bob’s Burgers:
    1. Best Animated Program

    Catfish: The TV Show:
    1. Best Unstructured Reality Program

    Chef’s Table:
    1. Best Documentary or Nonfiction Series

    Chelsea Does:
    1. Best Informational Series or Special

    Chita Rivera: A Lot of Living to Do:
    1. Best Documentary or Nonfiction Special

    Chopped:
    1. Best Cinematography for a Reality Program

    Clevver: The Daily Hollywood Rundown:
    1. Best Short Form Variety Series

    Craig Ferguson: Just Being Honest:
    1. Best Writing for a Variety Special

    Crazy Ex-Girlfriend:
    1. Best Main Title Design

    Deadliest Catch:
    1. Best Picture Editing for an Unstructured Reality Program

    Degrassi: Next Class:
    1. Best Children’s Program

    Disney’s Mickey Mouse:
    1. Best Short Form Animated Program

    Everyone’s Crazy but Us:
    1. Best Actor in a Short Form Comedy or Drama Series

    Everything Is Copy – Nora Ephron: Scripted & Unscripted:
    1. Best Documentary Or Nonfiction Special

    Fresh off the Boat:
    1. Best Lead Actress in a Comedy Series

    Galavant:
    1. Best Stunt Coordination for a Comedy Series or Variety Program

    Gay of Thrones:
    1. Best Short Form Variety Series

    Girl Meets World:
    1. Best Children’s Program

    Gravity Falls:
    1. Best Animated Program

    Grace and Frankie:
    1. Best Guest Actress in a Comedy Series

    Hack Into Broad City:
    1. Best Short Form Comedy or Drama Series

    Hannibal Buress: Comedy Camisado:
    1. Best Writing for a Variety Special

    Her Story:
    1. Best Short Form Comedy Or Drama Series

    Hollywood Game Night:
    1. Best Host for a Reality or Reality-Competition Program

    Honest Trailers:
    1. Best Short Form Variety Series

    House of Cards:
    1. Best Lead Actor in a Drama Series

    How to Get Away With Murder:
    1. Best Guest Actress in a Drama Series

    Inside American Horror Story: Hotel:
    1. Best Short Form Nonfiction or Reality Series

    Inside Look: The People v. O.J. Simpson: American Crime Story:
    1. Best Short Form Nonfiction or Reality Series

    Inside The Actors Studio:
    1. Best Informational Series or Special

    It Got Better:
    1. Best Short Form Nonfiction or Reality Series

    It’s Your 50th Christmas, Charlie Brown!:
    1. Best Children’s Program

    Lip Sync Battle:
    1. Best Structured Reality Program

    Long Lost Family:
    1. Best Structured Reality Program

    Luther:
    1. Best Television Movie

    Mary Tyler Moore: A Celebration:
    1. Best Documentary or Nonfiction Special

    Masters of Sex:
    1. Best Guest Actress in a Drama Series

    Mom:
    1. Best Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series

    MythBusters:
    1. Best Structured Reality Program

    Nick News With Linda Ellerbee: Hello I Must Be Going! 25 Years of Nick News with Linda Ellerbee:
    1. Best Children’s Program

    Orphan Black:
    1. Best Lead Actress in a Drama Series

    Park Bench with Steve Buscemi:
    1. Best Short Form Variety Series

    Phineas and Ferb: Last Day of summer:
    1. Best Animated Program

    Raiders, Raptors and Rebels: Behind the Magic of ILM:
    1. Best Informational Series or Special

    School Of Rock:
    1. Best Children’s Program

    Shameless:
    1. Best Stunt Coordination for a Comedy Series or Variety Program

    Shark Tank:
    1. Best Structured Reality Program

    Sinatra 100: An All-Star Grammy Concert:
    1. Best Variety Special

    Skin Wars:
    1. Best Host for a Reality or Reality-Competition Program

    SpongeBob SquarePants:
    1. Best Short Form Animated Program

    The 4%: Film’s Gender Problem:
    1. Best Informational Series or Special

    The 73rd Annual Golden Globe Awards:
    1. Best Special Class Program

    The Black Panthers: Vanguard of the Revolution:
    1. Best Sound Editing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera)

    The Circus: Inside the Greatest Political Show on Earth:
    1. Best Documentary or Nonfiction Series

    The Daily Show with Trevor Noah:
    1. Best Variety Talk Series

    The Debateful Eight:
    1. Best Short Form Animated Program

    The Flash:
    1. Best Special Visual Effects

    The Kennedy Centre Honors:
    1. Best Picture Editing for Variety Programming

    The Knick:
    1. Best Production Design for a Narrative Period Program (One Hour or More)

    The Last Man on Earth:
    1. Best Lead Actor in a Comedy Series

    The Making of the Wiz Live!:
    1. Best Documentary or Nonfiction Special

    The Man in the High Castle:
    1. Best Main Title Design

    The Powerpuff Girls:
    1. Best Short Form Animated Program

    The Tonight Show Starring Jimmy Fallon:
    1. Best Variety Talk Series

    UnREAL the Auditions:
    1. Best Short Form Comedy or Drama Series

    W/Bob and David:
    1. Best Variety Sketch Series

    Whose Line Is It Anyway?:
    1. Best Variety Sketch Series

    Women with Gloria Steinem:
    1. Best Documentary or Nonfiction Series

    Your Pretty Face Is Going To Hell:
    1. Best Actor in a Short Form Comedy Or Drama Series

    Overall Wins:

    Game of Thrones:
    1. Best Cinematography for a Single-Camera Series
    2. Best Prosthetic Make-Up for a Series, Limited Series, Movie or Special
    3. Best Single-Camera Picture Editing for a Drama Series
    4. Best Sound Editing for a Series
    5. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One-Hour)
    6. Best Special Visual Effects
    7. Best Stunt Coordination for a Drama Series, Limited Series or Movie

    American Horror Story: Hotel:
    1. Best Costumes for a Contemporary Series, Limited Series or Movie
    2. Best Hairstyling for a Limited Series or Movie
    3. Best Main Title Design
    4. Best Make-Up for a Limited Series or Movie (Non-Prosthetic)
    5. Best Production Design for a Narrative Contemporary or Fantasy Program (One Hour or More)
    6. Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie

    Fargo:
    1. Best Cinematography for a Limited Series or Movie
    2. Best Lead Actress in a Limited Series or Movie
    3. Best Sound Editing for a Limited Series, Movie or Special
    4. Best Sound Mixing for a Limited Series or Movie
    5. Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie
    6. Best Writing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special

    Master of None:
    1. Best Casting for a Comedy Series
    2. Best Comedy Series
    3. Best Directing in a Comedy Series
    4. Best Lead Actor in a Comedy Series
    5. Best Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series
    6. Best Writing in a Comedy Series

    Grease: Live:
    1. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special
    2. Best Make-Up for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)
    3. Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Event or Award Special
    4. Best Special Class Program
    5. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Limited Series, Movie or Special

    Cartel Land:
    1. Best Cinematography for a Nonfiction Program
    2. Best Picture Editing for Nonfiction Program
    3. Best Sound Editing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera)
    4. Best Sound Mixing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera)

    Dancing With the Stars:
    1. Best Directing for a Variety Series
    2. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series
    3. Best Reality-Competition Program
    4. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series

    Marvel’s Jessica Jones:
    1. Best Casting for a Drama Series
    2. Best Drama Series
    3. Best Lead Actress in a Drama Series
    4. Best Supporting Actor in a Drama Series

    Unbreakable Kimmy Schmidt:
    1. Best Guest Actress in a Comedy Series
    2. Best Lead Actress in a Comedy Series
    3. Best Supporting Actor in a Comedy Series
    4. Best Supporting Actress in a Comedy Series

    All the Way:
    1. Best Directing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special
    2. Best Lead Actor in a Limited Series or Movie
    3. Best Television Movie

    Downton Abbey:
    1. Best Hairstyling for a Single-Camera Series
    2. Best Production Design for a Narrative Period Program (One Hour or More)
    3. Best Writing in a Drama Series

    Lemonade:
    1. Best Directing for a Variety Special
    2. Best Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special
    3. Best Variety Special

    American Crime:
    1. Best Casting for a Limited Series, Move or Special
    2. Best Limited Series

    Born This Way:
    1. Best Picture Editing for an Unstructured Reality Program
    2. Best Unstructured Reality Program

    Inside Amy Schumer:
    1. Best Variety Sketch Series
    2. Best Writing for a Variety Series

    RuPaul’s Drag Race:
    1. Best Costumes for a Variety, Nonfiction or Reality Program
    2. Best Host for a Reality or Reality-Competition Program

    The Amazing Race:
    1. Best Cinematography for a Reality Program
    2. Best Picture Editing for a Structured or Competition Reality Program

    The Good Wife:
    1. Best Guest Actress in a Drama Series
    2. Best Supporting Actress in a Drama Series

    A Year in Space:
    1. Best Short Form Nonfiction or Reality Series

    Adventure Time:
    1. Best Short Form Animated Program

    Angie Tribeca:
    1. Best Stunt Coordination for a Comedy Series or Variety Program

    Archer:
    1. Best Animated Program

    Better Call Saul:
    1. Best Directing in a Drama Series

    Bianca Del Rio’s Roladex of Hate Comedy Special:
    1. Best Writing for a Variety Special

    Chelsea Does:
    1. Best Informational Series or Special

    Childrens Hospital:
    1. Best Actor in a Short Form Comedy or Drama Series

    Dancing With the Stars:
    1. Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Series

    Danny Elfman’s Music from the Film’s of Tim Burton (Live from Lincoln Centre):
    1. Best Sound Mixing for a Variety Series or Special

    Degrassi: Next Class:
    1. Best Children’s Program

    Epic Rap Battles of History:
    1. Best Short Form Variety Series

    Everything Is Copy – Nora Ephron: Scripted & Unscripted:
    1. Best Documentary or Nonfiction Special

    Fear the Walking Dead: Flight 462:
    1. Best Actress in a Short Form Comedy or Drama Series

    Full Frontal with Samantha Bee:
    1. Best Picture Editing for Variety Programming

    Her Story:
    1. Best Short Form Comedy or Drama Series

    Horace and Pete:
    1. Best Cinematography for a Multi-Camera Series

    Last Week Tonight With John Oliver:
    1. Best Variety Talk Series

    Making a Murderer:
    1. Best Documentary or Nonfiction Series

    Marvel’s Daredevil:
    1. Best Guest Actor in a Drama Series

    Mozart in the Jungle:
    1. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation

    Mr. Robot:
    1. Best Lead Actor in a Drama Series

    Saturday Night Live:
    1. Best Guest Actor in a Comedy Series

    Shark Tank:
    1. Best Structured Reality Program

    The Americans:
    1. Best Make-Up for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic)

    The Big Bang Theory:
    1. Best Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series

    The Dresser:
    1. Best Costumes for a Period/Fantasy Series, Limited Series or Movie

    The Night Manager:
    1. Best Single-Camera Picture Editing for a Limited Series or Movie

    The Walking Dead:
    1. Best Special Visual Effects in a Supporting Role

    Veep:
    1. Best Production Design for a Narrative Program (Half-Hour or Less)

    ReplyCopy URL
    Josh Labron
    Participant
    Joined:
    Jun 27th, 2011
    Topics:
    Posts:
    #1202167448

    2017

    Best Comedy Series:
    • Veep
    • Unbreakable Kimmy Schmidt
    • Transparent
    • Master of None
    • Atlanta
    • Catastrophe
    • Brooklyn Nine-Nine

    Best Writing for a Comedy Series:
    • Master of None –Thanksgiving
    • Atlanta – B.A.N.
    • Master of None – New York, I Love You
    • Unbreakable Kimmy Schmidt – Kimmy’s Roommate Lemonades!
    • Veep – Groundbreaking
    • Unbreakable Kimmy Schmidt – Kimmy Gets Divorced

    Best Directing for a Comedy Series:
    • Master of None – New York, I Love You
    • A Series of Unfortunate Events – The Bad Beginning: Part One
    • Atlanta – B.A.N.
    • Unbreakable Kimmy Schmidt – Kimmy’s Roommate Lemonades
    • Veep – Groundbreaking
    • Transparent – If I Were a Bell

    Best Drama Series:
    • The Handmaid’s Tale
    • Stranger Things
    • Orange is the New Black
    • The Crown
    • This Is Us
    • Bates Motel
    • The Good Fight

    Best Writing in a Drama Series:
    • The Handmaid’s Tale – Offred
    • Stranger Things – Chapter One: The Vanishing of Will Byers
    • The Good Fight – Inauguration
    • Orange is the New Black – The Animals
    • Bates Motel – The Cord
    • The Crown – Assassins

    Best Directing for a Drama Series:
    • The Crown – Hyde Park Corner
    • Stranger Things – Chapter One: The Vanishing of Will Byers
    • The Handmaid’s Tale – Offred
    • The Good Fight – Chaos
    • Better Call Saul – Witness
    • Orange is the New Black – The Animals

    Best Animated Program:
    • Archer
    • Bob’s Burgers
    • Samurai Jack
    • The Simpsons
    • South Park

    Best Short Form Animated Program:
    • Marvel’s Rocket and Groot
    • Adventure Time
    • Disney Mickey Mouse
    • Steven Universe
    • Tangled: Short Cuts

    Best Lead Actor in a Comedy Series:
    • Neil Patrick Harris – A Series of Unfortunate Events
    • Timothy Olyphant – Santa Clarita Diet
    • Donald Glover – Atlanta
    • Jeffrey Tambor – Transparent
    • Aziz Ansari – Master of None
    • Ted Danson – The Good Place

    Best Lead Actress in a Comedy Series:
    • Tracey Ullman – Tracey Ullman’s Show
    • Ellie Kemper – Unbreakable Kimmy Schmidt
    • Julia Louis-Dreyfus – Veep
    • Drew Barrymore – Santa Clarita Diet
    • Kristen Bell – The Good Place
    • Phoebe Waller-Bridge – Fleabag

    Best Lead Actor in a Drama Series:
    • Freddie Highmore – Bates Motel
    • Sterling K. Brown – This Is Us
    • Rami Malek – Mr. Robot
    • Matthew Rhys – The Americans
    • Peter Capaldi – Doctor Who
    • Bob Odenkirk – Better Call Saul

    Best Lead Actress in a Drama Series:
    • Claire Foy – The Crown
    • Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale
    • Christine Baranski – The Good Fight
    • Evan Rachel Wood – Westworld
    • Gillian Anderson – The Fall
    • Viola Davis – How To Get Away With Murder

    Best Supporting Actor in a Comedy Series:
    • Titus Burgess – Unbreakable Kimmy Schmidt
    • Tony Hale – Veep
    • K. Todd Freeman – A Series of Unfortunate Events
    • Louie Anderson – Baskets
    • Alec Baldwin – Saturday Night Live
    • Zach Woods – Silicon Valley

    Best Supporting Actress in a Comedy Series:
    • Jane Krakowski – Unbreakable Kimmy Schmidt
    • Julie Bowen – Modern Family
    • Anna Chlumsky – Veep
    • Judith Light – Transparent
    • Stephanie Beatriz – Brooklyn Nine-Nine
    • Carol Kane – Unbreakable Kimmy Schmidt

    Best Supporting Actor in a Drama Series:
    • John Lithgow – The Crown
    • Mahershala Ali – Marvel’s Luke Cage
    • Joseph Fiennes – The Handmaid’s Tale
    • Giancarlo Esposito – Better Call Saul
    • Michael McKean – Better Call Saul
    • Christian Slater – Mr. Robot

    Best Supporting Actress in a Drama Series:
    • Millie Bobby Brown – Stranger Things
    • Chrissy Metz – This Is Us
    • Winona Ryder – Stranger Things
    • Vera Farmiga – Bates Motel
    • Samira Wiley – Orange is the New Black
    • Alfre Woodard – Marvel’s Luke Cage

    Best Guest Actor in a Comedy Series:
    • Josh Charles – Unbreakable Kimmy Schmidt
    • Peter MacNicol – Veep
    • Aziz Ansari – Saturday Night Live
    • Jimmy Fallon – Saturday Night Live
    • Steve Buscemi – Portlandia
    • Shoukath Ansari – Master of None

    Best Guest Actress in a Comedy Series:
    • Angela Bassett – Master of None
    • Catherine O’Hara – A Series of Unfortunate Events
    • Laura Dern – Unbreakable Kimmy Schmidt
    • Melissa McCarthy – Saturday Night Live
    • Kristen Wiig – Saturday Night Live
    • Christine Baranski – The Big Bang Theory

    Best Guest Actor in a Drama Series:
    • Gerald McRaney – This Is Us
    • John Cameron Mitchell – The Good Fight
    • Hank Azaria – Ray Donovan
    • Mark Margolis – Better Call Saul
    • Matthew Perry – The Good Fight
    • Dylan Baker – The Good Fight

    Best Guest Actress in a Drama Series:
    • Alexis Bledel – The Handmaid’s Tale
    • Carrie Preston – The Good Fight
    • Gillian Anderson – American Gods
    • Rihanna – Bates Motel
    • Laverne Cox – Orange Is The New Black
    • Alison Wright – The Americans

    Best Limited Series:
    • The Missing
    • Fargo
    • Big Little Lies
    • Feud: Bette and Joan
    • The Level

    Best Television Movie:
    • Black Mirror: San Junipero
    • The Wizard of Lies
    • Agatha Christie’s The Witness For The Prosecution
    • Sherlock: The Lying Detective
    • Churchill’s Secret

    Best Writing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special:
    • Black Mirror: San Junipero
    • The Missing
    • Big Little Lies
    • Sherlock: The Lying Detective
    • Feud: Bette and Joan – Pilot
    • American Crime – Season Three: Episode Eight

    Best Directing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special:
    • Fargo – The Law of Vacant Places
    • Big Little Lies
    • Feud: Bette and Joan – And The Winner Is… (The Oscars of 1963)
    • The Missing
    • Sherlock: The Lying Detective
    • Black Mirror: Nosedive

    Best Lead Actor in a Limited Series or Movie:
    • Ewan McGregor – Fargo
    • Robert De Niro – The Wizard of Lies
    • Riz Ahmed – The Night Of
    • Tim Pigott-Smith – King Charles III
    • Benedict Cumberbatch – Sherlock: The Lying Detective
    • Geoffrey Rush – Genius

    Best Lead Actress in a Limited Series or Movie:
    • Carrie Coon – Fargo
    • Jessica Lange – Feud: Bette and Joan
    • Bryce Dallas Howard – Black Mirror: Nosedive
    • Keeley Hawes – The Missing
    • Nicole Kidman – Big Little Lies
    • Reese Witherspoon – Big Little Lies

    Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie:
    • Toby Jones – Sherlock: The Lying Detective
    • Idris Elba – Guerilla
    • Tcheky Karyo – The Missing
    • Stanley Tucci – Feud: Bette and Joan
    • Alfred Molina – Feud: Bette and Joan
    • David Morrissey – The Missing

    Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie:
    • Gugu Mbatha-Raw – Black Mirror: San Junipero
    • Laura Dern – Big Little Lies
    • Judy Davis – Feud: Bette and Joan
    • Kathy Bates – American Horror Story: Roanoke
    • Jennifer Hudson – Hairspray Live!
    • Adina Porter – American Horror Story: Roanoke

    Best Variety Talk Series:
    • Full Frontal With Samantha Bee
    • Last Week Tonight With John Oliver
    • The Late Late Show With James Corden
    • The Daily Show With Trevor Noah
    • The Tonight Show With Jimmy Fallon
    • Jimmy Kimmel Live

    Best Variety Sketch Series:
    • Tracey Ullman’s Show
    • Billy On The Street
    • Saturday Night Live
    • Portlandia
    • Maya & Marty
    • Documentary Now!

    Best Writing for a Variety Series:
    • Tracey Ullman’s Show
    • Full Frontal With Samantha Bee
    • Last Week Tonight With John Oliver
    • Saturday Night Live
    • The Daily Show With Trevor Noah

    Best Directing for a Variety Series:
    • Saturday Night Live
    • Dancing With The Stars
    • Last Week Tonight With John Oliver
    • The Daily Show With Trevor Noah
    • The Late Late Show With James Corden
    • Portlandia – Misunderstood Miracles

    Best Variety Special:
    • AFI Life Achievement Award: A Tribute To John Williams
    • Carpool Karaoke Primetime Special 2017
    • Alicia ‘Here’ in Times Square
    • Katherine Ryan: In Trouble
    • Amy Schumer: The Leather Special

    Best Writing for a Variety Special:
    • Full Frontal With Samantha Bee Presents Not The White House Correspondents’ Dinner
    • 74th Annual Golden Globes
    • Katherine Ryan: In Trouble
    • Amy Schumer: The Leather Special
    • The Oscars

    Best Directing for a Variety Special:
    • Super Bowl LI Halftime Show Starring Lady Gaga
    • Carpool Karaoke Primetime Special 2017
    • Full Frontal With Samantha Bee Presents Not The White House Correspondents’ Dinner
    • Tony Bennett Celebrates 90: The Best Is Yet To Come
    • Gypsy (Great Performances)

    Best Documentary or Nonfiction Series:
    • Planet Earth II
    • The Keepers
    • Chef’s Table
    • American Masters
    • The Circus: Inside The Greatest Political Show on Earth

    Best Documentary or Nonfiction Special:
    • 13th
    • Amanda Knox
    • The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years
    • A House Divided (Vice Special Report)
    • Serena

    Best Special Class Program:
    • Gypsy (Great Performances)
    • Broadway HD Presents: Holiday Inn
    • The Oscars
    • 70th Annual Tony Awards
    • Alvin Ailey American Dance Theatre (Lincoln Centre at the Movies)

    Best Short Form Comedy or Drama Series:
    • Brown Girls
    • Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.: Slingshot
    • Hack Into Broad City
    • Fear The Walking Dead: Passage
    • Your Pretty Face Is Going To Hell

    Best Actor in a Short Form Comedy or Drama Series:
    • Matt Servitto – Your Pretty Face Is Going To Hell
    • Patrick J. Adams – Pillow Talk
    • Alan Tudyk – Con Man
    • Barry Bostwick – Skirtchasers
    • Ty Burrell – Boondoggle

    Best Actress in a Short Form Comedy or Drama Series:
    • Jane Lynch – Dropping the Soap
    • Mishel Prada – Fear The Walking Dead: Passage
    • Sylvia Batey Alcala – Fame Dogs
    • Kelsey Scott – Fear The Walking Dead: Passage
    • Meredith Bishop – Grip and Electric

    Best Short Form Variety Series:
    • Behind The Voice
    • Fashion Photo RuView
    • Epic Rap Battle of History
    • The Daily Show – Between The Scenes
    • Honest Trailers

    Best Short Form Nonfiction or Reality Series:
    • Behind The Palace Doors: On Set With The Crown
    • The Briefing – Trump Victims
    • Creating Saturday Night Live
    • Feud: Bette and Joan: Inside Look
    • Chopped After Hours

    Best Children’s Program:
    • Anne With An “E”
    • School of Rock
    • Girl Meets World
    • An American Girl Story – Ivy & Julie 1976: A Happy Balance
    • Degrassi: Next Class

    Best Informational Series or Special:
    • Inside The Actors Studio
    • Through The Wormhole With Morgan Freeman
    • Star Talk with Neil deGrasse Tyson
    • Bill Nye Saves The World
    • Inside American Crime

    Best Structured Reality Program:
    • Lip Sync Battle
    • Shark Tank
    • Undercover Boss
    • First Dates
    • Long Lost Family
    • Who Do You Think You Are?

    Best Unstructured Reality Program:
    • RuPaul’s Drag Race Untucked
    • Big Freedia: Queen of Bounce
    • Born This Way
    • Gaycation With Ellen Page
    • Intervention
    • Little Women: LA

    Best Reality-Competition Program:
    • RuPaul’s Drag Race
    • The Amazing Race
    • So You Think You Can Dance
    • Dancing With The Stars
    • Face Off
    • America’s Got Talent

    Best Host for a Reality or Reality-Competition Program:
    • RuPaul Charles – RuPaul’s Drag Race
    • Cat Deeley – So You Think You Can Dance
    • Ellen Page & Ian Daniel – Gaycation With Ellen Page
    • Tom Bergeron – Dancing With The Stars
    • Phil Keoghan – The Amazing Race
    • Alec Baldwin – Match Game

    Best Single-Camera Picture Editing for a Drama Series:
    • The Handmaid’s Tale – Late
    • Stranger Things – Chapter Seven: The Bathtub
    • Orange is the New Black – Toast Can’t Be Bread Again
    • Bates Motel – The Cord
    • Better Call Saul – Witness

    Best Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series:
    • Master of None – Thanksgiving
    • Atlanta – B.A.N.
    • Unbreakable Kimmy Schmidt – Kimmy Steps on a Crack!
    • A Series of Unfortunate Events – The Wide Window: Part One
    • Veep – Groundbreaking

    Best Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series:
    • The Big Bang Theory – The Holiday Summation
    • One Day at a Time – A Snowman’s Tale
    • Mom – Bad Hand and British Royalty
    • 2 Broke Girls – And the Planes, Fingers and Automobiles
    • K.C. Undercover – Virtual Insanity

    Best Single-Camera Picture Editing for a Limited Series or Movie:
    • Big Little Lies
    • Fargo – The Law of Vacant Places
    • Sherlock: The Lying Detective
    • Black Mirror: Nosedive
    • The Wizard of Lies

    Best Picture Editing for Variety Programming:
    • The Daily Show with Trevor Noah – Obama and Luther’s Farewell Address (Segment)
    • Full Frontal With Samantha Bee – The Original Trump Haters (Segment)
    • Last Week Tonight With John Oliver – Stoplight (Segment)
    • Saturday Night Live – Kellyanne Conway (Segment)
    • Tony Bennett Celebrates 90: The Best Is Yet To Come

    Best Casting for a Comedy Series:
    • A Series of Unfortunate Events
    • Atlanta
    • Master of None
    • Santa Clarita Diet
    • Dear White People

    Best Casting for a Drama Series:
    • Stranger Things
    • The Crown
    • This Is Us
    • The Handmaid’s Tale
    • American Gods

    Best Casting for a Limited Series, Movie or Special:
    • Big Little Lies
    • Fargo
    • The Missing
    • Agatha Christie’s Witness for the Prosecution
    • Feud: Bette and Joan

    Best Casting for a Reality Program:
    • RuPaul’s Drag Race
    • Born This Way
    • Dancing With The Stars
    • Shark Tank
    • Project Runway

    Best Period/Fantasy Costumes for a Series, Limited Series or Movie:
    • The Crown
    • The Handmaid’s Tale
    • A Series of Unfortunate Events
    • Feud: Bette and Joan
    • Agatha Christie’s Witness for the Prosecution

    Best Contemporary Costumes for a Series, Limited Series or Movie:
    • Empire
    • The Good Fight
    • Bates Motel
    • This Is Us
    • Transparent

    Best Costumes for Variety, Nonfiction or Reality Programming:
    • Hairspray Live!
    • RuPaul’s Drag Race
    • Dancing With The Stars
    • Saturday Night Live
    • Portlandia

    Best Hairstyling for a Single-Camera Series:
    • The Crown
    • American Gods
    • A Series of Unfortunate Events
    • Penny Dreadful
    • The Handmaid’s Tale

    Best Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special:
    • Hairspray Live!
    • Dancing With The Stars
    • RuPaul’s Drag Race
    • Saturday Night Live
    • The Oscars

    Best Hairstyling for a Limited Series or Movie:
    • Feud: Bette and Joan
    • Agatha Christie’s Witness for the Prosecution
    • Big Little Lies
    • Black Mirror: San Junipero
    • American Horror Story: Roanoke

    Best Make-Up for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic):
    • A Series of Unfortunate Events – The Miserable Mill: Part Two
    • American Gods – Come To Jesus
    • The Americans – The Soviet Division
    • The Handmaid’s Tale – Offred
    • Stranger Things – Chapter Eight: The Upside Down

    Best Makeup for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic):
    • Dancing With The Stars
    • RuPaul’s Drag Race
    • Hairspray Live!
    • Saturday Night Live
    • So You Think You Can Dance

    Best Makeup for a Limited Series or Movie (Non-Prosthetic):
    • Feud: Bette and Joan
    • American Horror Story: Roanoke
    • Big Little Lies
    • Fargo
    • Genius

    Best Prosthetic Makeup for a Series, Limited Series, Movie or Special:
    • A Series of Unfortunate Events
    • The Walking Dead
    • American Horror Story: Roanoke
    • Penny Dreadful
    • American Gods – Lemon Scented You

    Best Production Design for a Narrative Contemporary or Fantasy Program (One Hour or More):
    • The Handmaid’s Tale
    • American Gods
    • American Horror Story: Roanoke
    • Westworld – The Bicameral Mind
    • This Is Us

    Best Production Design for a Narrative Period Program (One Hour or More):
    • The Crown
    • Stranger Things
    • Feud: Bette and Joan
    • Genius
    • Agatha Christie’s Witness for the Prosecution

    Best Production Design for a Narrative Program (Half-Hour or Less):
    • Master of None
    • Atlanta
    • Veep
    • Unbreakable Kimmy Schmidt
    • black-ish

    Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Program Series:
    • Dancing With The Stars
    • Portlandia
    • Saturday Night Live
    • America’s Got Talent
    • Drunk History

    Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Event or Award Special:
    • Hairspray Live!
    • Super Bowl LI Halftime Show Starring Lady Gaga
    • America’s Got Talent Holiday Spectacular
    • The Oscars
    • Carpool Karaoke Primetime Special 2017

    Best Main Title Design:
    • The Crown
    • Stranger Things
    • The Good Fight
    • Feud: Bette and Joan
    • A Series of Unfortunate Events

    Best Cinematography for a Multi-Camera Series:
    • The Big Bang Theory – The Conjugal Conjecture
    • One Day At a Time – This Is It
    • Girl Meets World – Girl Meets High School
    • Mom – Good Karma and the Big Weird

    Best Cinematography for a Single-Camera Series (Half-Hour):
    • Master of None
    • Atlanta
    • Transparent
    • Girls
    • Veep
    • Unbreakable Kimmy Schmidt

    Best Cinematography for a Single-Camera Series (One Hour):
    • The Handmaid’s Tale – Offred
    • The Crown – Smoke and Mirrors
    • Stranger Things – Chapter Eight: The Upside Down
    • Bates Motel – The Cord
    • American Gods – The Bone Orchard
    • The Americans – Darkroom
    • Better Call Saul – Witness

    Best Cinematography for a Limited Series or Movie:
    • Big Little Lies
    • Fargo – The Law of Vacant Places
    • Feud: Bette and Joan – And The Winner Is… (The Oscars of 1963)
    • American Horror Story: Roanoke – Chapter Six
    • Black Mirror: Nosedive

    Best Sound Editing for a Series:
    • Stranger Things
    • The Americans
    • The Handmaid’s Tale
    • American Gods
    • Homeland

    Best Sound Editing for a Limited Series, Movie or Special:
    • Fargo
    • American Horror Story: Roanoke
    • Black Mirror: Nosedive
    • Sherlock: The Lying Detective
    • American Crime

    Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour):
    • Stranger Things
    • American Gods
    • The Americans
    • The Handmaid’s Tale
    • Westworld

    Best Sound Mixing for a Limited Series or Movie:
    • Fargo
    • American Horror Story: Roanoke
    • Sherlock: The Lying Detective
    • Agatha Christie’s Witness for the Prosecution
    • Feud: Bette and Joan

    Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation:
    • Atlanta – Nobody Beats the Biebs
    • Master of None – The Dinner Party
    • Santa Clarita Diet – We Can’t Kill People
    • Archer – Archer Dreamland: Ladyfingers
    • Dear White People – Chapter 1

    Best Sound Mixing for a Variety Series or Special:
    • Super Bowl LI Halftime Show Starring Lady Gaga
    • Hairspray Live
    • Alicia ‘Here’ In Times Square
    • Dancing With The Stars
    • Saturday Night Live

    Best Special Visual Effects:
    • American Gods
    • Legion
    • Black Mirror: Playtest
    • The Leftovers
    • Legends of Tomorrow

    Best Special Visual Effects in a Supporting Role:
    • Gotham
    • The Handmaid’s Tale
    • The Crown
    • Marvel’s Luke Cage
    • 24: Legacy

    Best Stunt Coordination for a Comedy Series or Variety Program:
    • Brooklyn Nine-Nine
    • Ash Vs. Evil Dead
    • Angie Tribeca
    • A Series of Unfortunate Events
    • Saturday Night Live

    Best Stunt Coordination for a Drama Series, Limited Series or Movie:
    • Arrow
    • American Gods
    • Stranger Things
    • The Blacklist
    • The Walking Dead

    Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series:
    • Dancing With The Stars
    • The Big Bang Theory
    • Full Frontal With Samantha Bee
    • Last Week Tonight With John Oliver
    • The Late Late Show With James Corden

    Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Limited Series, Movie or Special:
    • Super Bowl LI Halftime Show Starring Lady Gaga
    • 74th Annual Golden Globes
    • Alicia ‘Here’ In Times Square
    • 2017 Billboard Music Awards
    • Carpool Karaoke Primetime Special 2017

    Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series:
    • Dancing With The Stars
    • So You Think You Can Dance
    • Saturday Night Live
    • America’s Got Talent
    • American Ninja Warrior

    Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special:
    • 59th Grammy Awards
    • Super Bowl LI Halftime Show Starring Lady Gaga
    • Hairspray Live!
    • 70th Annual Tony Awards
    • American Music Awards 2017

    Best Directing for a Nonfiction Program:
    • 13th
    • Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds
    • O.J.: Made In America – Part 3
    • Amanda Knox
    • The Beatles – Eight Days a Week: The Touring Years

    Best Writing for a Nonfiction Program:
    • Amanda Knox
    • 13th
    • Bill Nye Saves The World – The Sexual Spectrum
    • The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years
    • Adam Ruins Everything – Adam Ruins Immigration

    Best Picture Editing for a Structured or Competition Reality Program:
    • RuPaul’s Drag Race – Oh! My! Gaga!
    • The Amazing Race – Bucket List Type Stuff
    • Project Runway – An Unconventional Launch Party
    • The Voice – The Blind Auditions Season Premiere, Night 1
    • American Ninja Warrior – Los Angeles Finals

    Best Picture Editing for an Unstructured Reality Program:
    • Born This Way – Dream Come True
    • Gaycation With Ellen Page – Orlando
    • Alaska: The Last Frontier – Chopper Rescue
    • Born This Way – The Times They Are A’Changin
    • Black Market With Michael K. Williams

    Best Cinematography for a Nonfiction Program:
    • Planet Earth II – Islands
    • Amanda Knox
    • Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds
    • The Keepers – The Murder
    • 13th

    Best Picture Editing for a Nonfiction Program:
    • Amanda Knox
    • Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds
    • The Keepers – The Conclusion
    • Planet Earth II – Islands
    • 13th

    Best Cinematography for a Reality Program:
    • The Amazing Race – Bucket List Type Stuff
    • Alaska: The Last Frontier – Winter Is Coming
    • RuPaul’s Drag Race – Oh. My. Gaga!
    • Gaycation With Ellen Page – India
    • Project Runway – An Unconventional Launch Party

    Best Sound Editing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera):
    • Amanda Knox
    • The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years
    • The Amazing Race – Bucket List Type Stuff
    • The Keepers – The Revelation
    • 13th

    Best Sound Mixing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera):
    • Amanda Knox
    • Planet Earth II – Cities
    • The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years
    • The Keepers – The Revelation
    • O.J.: Made In America – Part 2

    Overall Nominations:

    Saturday Night Live:
    1. Best Costumes for Variety, Nonfiction or Reality Programming
    2. Best Directing for a Variety Series
    3. Best Guest Actor in a Comedy Series – Aziz Ansari
    4. Best Guest Actor in a Comedy Series – Jimmy Fallon
    5. Best Guest Actress in a Comedy Series – Kristin Wiig
    6. Best Guest Actress in a Comedy Series – Melissa McCarthy
    7. Best Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special
    8. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series
    9. Best Makeup for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)
    10. Best Picture Editing for Variety Programming
    11. Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Program Series
    12. Best Sound Mixing for a Variety Series or Special
    13. Best Stunt Coordination for a Comedy Series or Variety Program
    14. Best Supporting Actor in a Comedy Series
    15. Best Variety Sketch Series
    16. Best Writing for a Variety Series

    The Handmaid’s Tale:
    1. Best Casting for a Drama Series
    2. Best Cinematography for a Single-Camera Series (One Hour)
    3. Best Directing for a Drama Series
    4. Best Drama Series
    5. Best Guest Actress in a Drama Series
    6. Best Hairstyling for a Single-Camera Series
    7. Best Lead Actress in a Drama Series
    8. Best Make-Up for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic)
    9. Best Period/Fantasy Costumes for a Series, Limited Series or Movie
    10. Best Production Design for a Narrative Contemporary or Fantasy Program (One Hour or More)
    11. Best Single-Camera Picture Editing for a Drama Series
    12. Best Sound Editing for a Series
    13. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour)
    14. Best Special Visual Effects in a Supporting Role
    15. Best Supporting Actor in a Drama Series
    16. Best Writing in a Drama Series

    Feud: Bette and Joan:
    1. Best Casting for a Limited Series, Movie or Special
    2. Best Cinematography for a Limited Series or Movie
    3. Best Directing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special
    4. Best Hairstyling for a Limited Series or Movie
    5. Best Lead Actress in a Limited Series or Movie
    6. Best Limited Series
    7. Best Main Title Design
    8. Best Makeup for a Limited Series or Movie (Non-Prosthetic)
    9. Best Period/Fantasy Costumes for a Series, Limited Series or Movie
    10. Best Production Design for a Narrative Period Program (One Hour or More)
    11. Best Sound Mixing for a Limited Series or Movie
    12. Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie – Alfred Molina
    13. Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie – Stanley Tucci
    14. Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie
    15. Best Writing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special

    Stranger Things:
    1. Best Casting for a Drama Series
    2. Best Cinematography for a Single-Camera Series (One Hour)
    3. Best Directing for a Drama Series
    4. Best Drama Series
    5. Best Main Title Design
    6. Best Make-Up for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic)
    7. Best Production Design for a Narrative Period Program (One Hour or More)
    8. Best Single-Camera Picture Editing for a Drama Series
    9. Best Sound Editing for a Series
    10. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour)
    11. Best Stunt Coordination for a Drama Series, Limited Series or Movie
    12. Best Supporting Actress in a Drama Series – Millie Bobbie Brown
    13. Best Supporting Actress in a Drama Series – Wynonna Ryder
    14. Best Writing in a Drama Series

    Unbreakable Kimmy Schmidt:
    1. Best Cinematography for a Single-Camera Series (Half-Hour)
    2. Best Comedy Series
    3. Best Directing for a Comedy Series
    4. Best Guest Actor in a Comedy Series
    5. Best Guest Actress in a Comedy Series
    6. Best Lead Actress in a Comedy Series
    7. Best Production Design for a Narrative Program (Half-Hour or Less)
    8. Best Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series
    9. Best Supporting Actor in a Comedy Series
    10. Best Supporting Actress in a Comedy Series – Carol Kane
    11. Best Supporting Actress in a Comedy Series – Jane Krakowski
    12. Best Writing for a Comedy Series – Kimmy Gets Divorced
    13. Best Writing for a Comedy Series – Kimmy’s Roommate Lemonades!

    A Series of Unfortunate Events:
    1. Best Casting for a Comedy Series
    2. Best Directing for a Comedy Series
    3. Best Guest Actress in a Comedy Series
    4. Best Hairstyling for a Single-Camera Series
    5. Best Lead Actor in a Comedy Series
    6. Best Main Title Design
    7. Best Make-Up for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic)
    8. Best Period/Fantasy Costumes for a Series, Limited Series or Movie
    9. Best Prosthetic Makeup for a Series, Limited Series, Movie or Special
    10. Best Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series
    11. Best Stunt Coordination for a Comedy Series or Variety Program
    12. Best Supporting Actor in a Comedy Series

    Master of None:
    1. Best Casting for a Comedy Series
    2. Best Cinematography for a Single-Camera Series (Half-Hour)
    3. Best Comedy Series
    4. Best Directing for a Comedy Series
    5. Best Guest Actor in a Comedy Series
    6. Best Guest Actress in a Comedy Series
    7. Best Lead Actor in a Comedy Series
    8. Best Production Design for a Narrative Program (Half-Hour or Less)
    9. Best Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series
    10. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation
    11. Best Writing for a Comedy Series – New York, I Love You
    12. Best Writing for a Comedy Series – Thanksgiving

    The Crown:
    1. Best Casting for a Drama Series
    2. Best Cinematography for a Single-Camera Series (One Hour)
    3. Best Directing for a Drama Series
    4. Best Drama Series
    5. Best Hairstyling for a Single-Camera Series
    6. Best Lead Actress in a Drama Series
    7. Best Main Title Design
    8. Best Period/Fantasy Costumes for a Series, Limited Series or Movie
    9. Best Production Design for a Narrative Period Program (One Hour or More)
    10. Best Special Visual Effects in a Supporting Role
    11. Best Supporting Actor in a Drama Series
    12. Best Writing in a Drama Series

    American Gods:
    1. Best Casting for a Drama Series
    2. Best Cinematography for a Single-Camera Series (One Hour)
    3. Best Guest Actress in a Drama Series
    4. Best Hairstyling for a Single-Camera Series
    5. Best Make-Up for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic)
    6. Best Production Design for a Narrative Contemporary or Fantasy Program (One Hour or More)
    7. Best Prosthetic Makeup for a Series, Limited Series, Movie or Special
    8. Best Sound Editing for a Series
    9. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour)
    10. Best Special Visual Effects
    11. Best Stunt Coordination for a Drama Series, Limited Series or Movie

    Big Little Lies:
    1. Best Casting for a Limited Series, Movie or Special
    2. Best Cinematography for a Limited Series or Movie
    3. Best Directing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special
    4. Best Hairstyling for a Limited Series or Movie
    5. Best Lead Actress in a Limited Series or Movie – Nicole Kidman
    6. Best Lead Actress in a Limited Series or Movie – Reese Witherspoon
    7. Best Limited Series
    8. Best Makeup for a Limited Series or Movie (Non-Prosthetic)
    9. Best Single-Camera Picture Editing for a Limited Series or Movie
    10. Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie
    11. Best Writing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special

    Dancing With the Stars:
    1. Best Casting for a Reality Program
    2. Best Costumes for Variety, Nonfiction or Reality Programming
    3. Best Directing for a Variety Series
    4. Best Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special
    5. Best Host for a Reality or Reality-Competition Program
    6. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series
    7. Best Makeup for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)
    8. Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Program Series
    9. Best Reality-Competition Program
    10. Best Sound Mixing for a Variety Series or Special
    11. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series

    Black Mirror:
    1. Best Cinematography for a Limited Series or Movie
    2. Best Directing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special
    3. Best Hairstyling for a Limited Series or Movie
    4. Best Lead Actress in a Limited Series or Movie
    5. Best Single-Camera Picture Editing for a Limited Series or Movie
    6. Best Sound Editing for a Limited Series, Movie or Special
    7. Best Special Visual Effects
    8. Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie
    9. Best Television Movie
    10. Best Writing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special

    Fargo:
    1. Best Casting for a Limited Series, Movie or Special
    2. Best Cinematography for a Limited Series or Movie
    3. Best Directing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special
    4. Best Lead Actor in a Limited Series or Movie
    5. Best Lead Actress in a Limited Series or Movie
    6. Best Limited Series
    7. Best Makeup for a Limited Series or Movie (Non-Prosthetic)
    8. Best Single-Camera Picture Editing for a Limited Series or Movie
    9. Best Sound Editing for a Limited Series, Movie or Special
    10. Best Sound Mixing for a Limited Series or Movie

    The Good Fight:
    1. Best Contemporary Costumes for a Series, Limited Series or Movie
    2. Best Directing for a Drama Series
    3. Best Drama Series
    4. Best Guest Actor in a Drama Series – Dylan Baker
    5. Best Guest Actor in a Drama Series – John Cameron Mitchell
    6. Best Guest Actor in a Drama Series – Matthew Perry
    7. Best Guest Actress in a Drama Series
    8. Best Lead Actress in a Drama Series
    9. Best Main Title Design
    10. Best Writing in a Drama Series

    Veep:
    1. Best Cinematography for a Single-Camera Series (Half-Hour)
    2. Best Comedy Series
    3. Best Directing for a Comedy Series
    4. Best Guest Actor in a Comedy Series
    5. Best Lead Actress in a Comedy Series
    6. Best Production Design for a Narrative Program (Half-Hour or Less)
    7. Best Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series
    8. Best Supporting Actor in a Comedy Series
    9. Best Supporting Actress in a Comedy Series
    10. Best Writing for a Comedy Series

    American Horror Story: Roanoke:
    1. Best Cinematography for a Limited Series or Movie
    2. Best Hairstyling for a Limited Series or Movie
    3. Best Makeup for a Limited Series or Movie (Non-Prosthetic)
    4. Best Production Design for a Narrative Contemporary or Fantasy Program (One Hour or More)
    5. Best Prosthetic Makeup for a Series, Limited Series, Movie or Special
    6. Best Sound Editing for a Limited Series, Movie or Special
    7. Best Sound Mixing for a Limited Series or Movie
    8. Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie – Adina Porter
    9. Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie – Kathy Bates

    Atlanta:
    1. Best Casting for a Comedy Series
    2. Best Cinematography for a Single-Camera Series (Half-Hour)
    3. Best Comedy Series
    4. Best Directing for a Comedy Series
    5. Best Lead Actor in a Comedy Series
    6. Best Production Design for a Narrative Program (Half-Hour or Less)
    7. Best Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series
    8. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation
    9. Best Writing for a Comedy Series

    Bates Motel:
    1. Best Cinematography for a Single-Camera Series (One Hour)
    2. Best Contemporary Costumes for a Series, Limited Series or Movie
    3. Best Drama Series
    4. Best Guest Actress in a Drama Series
    5. Best Lead Actor in a Drama Series
    6. Best Single-Camera Picture Editing for a Drama Series
    7. Best Supporting Actress in a Drama Series
    8. Best Writing in a Drama Series

    RuPaul’s Drag Race:
    1. Best Casting for a Reality Program
    2. Best Cinematography for a Reality Program
    3. Best Costumes for Variety, Nonfiction or Reality Programming
    4. Best Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special
    5. Best Host for a Reality or Reality-Competition Program
    6. Best Makeup for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)
    7. Best Picture Editing for a Structured or Competition Reality Program
    8. Best Reality-Competition Program

    Sherlock: The Lying Detective:
    1. Best Directing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special
    2. Best Lead Actor in a Limited Series or Movie
    3. Best Single-Camera Picture Editing for a Limited Series or Movie
    4. Best Sound Editing for a Limited Series, Movie or Special
    5. Best Sound Mixing for a Limited Series or Movie
    6. Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie
    7. Best Television Movie
    8. Best Writing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special

    Amanda Knox:
    1. Best Cinematography for a Nonfiction Program
    2. Best Directing for a Nonfiction Program
    3. Best Documentary or Nonfiction Special
    4. Best Picture Editing for a Nonfiction Program
    5. Best Sound Editing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera)
    6. Best Sound Mixing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera)
    7. Best Writing for a Nonfiction Program

    Better Call Saul:
    1. Best Cinematography for a Single-Camera Series (One Hour)
    2. Best Directing for a Drama Series
    3. Best Guest Actor in a Drama Series
    4. Best Lead Actor in a Drama Series
    5. Best Single-Camera Picture Editing for a Drama Series
    6. Best Supporting Actor in a Drama Series – Giancarlo Esposito
    7. Best Supporting Actor in a Drama Series – Michael McKean

    Hairspray Live!:
    1. Best Costumes for Variety, Nonfiction or Reality Programming
    2. Best Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special
    3. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special
    4. Best Makeup for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)
    5. Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Event or Award Special
    6. Best Sound Mixing for a Variety Series or Special
    7. Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie

    The Missing:
    1. Best Casting for a Limited Series, Movie or Special
    2. Best Directing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special
    3. Best Lead Actress in a Limited Series or Movie
    4. Best Limited Series
    5. Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie – David Morrisey
    6. Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie – Tcheky Karyo
    7. Best Writing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special

    This Is Us:
    1. Best Casting for a Drama Series
    2. Best Contemporary Costumes for a Series, Limited Series or Movie
    3. Best Drama Series
    4. Best Guest Actor in a Drama Series
    5. Best Lead Actor in a Drama Series
    6. Best Production Design for a Narrative Contemporary or Fantasy Program (One Hour or More)
    7. Best Supporting Actress in a Drama Series

    13th:
    1. Best Cinematography for a Nonfiction Program
    2. Best Directing for a Nonfiction Program
    3. Best Documentary or Nonfiction Special
    4. Best Picture Editing for a Nonfiction Program
    5. Best Sound Editing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera)
    6. Best Writing for a Nonfiction Program

    Agatha Christie’s Witness for the Prosecution:
    1. Best Casting for a Limited Series, Movie or Special
    2. Best Hairstyling for a Limited Series or Movie
    3. Best Period/Fantasy Costumes for a Series, Limited Series or Movie
    4. Best Production Design for a Narrative Period Program (One Hour or More)
    5. Best Sound Mixing for a Limited Series or Movie
    6. Best Television Movie

    Orange is the New Black:
    1. Best Directing for a Drama Series
    2. Best Drama Series
    3. Best Guest Actress in a Drama Series
    4. Best Single-Camera Picture Editing for a Drama Series
    5. Best Supporting Actress in a Drama Series
    6. Best Writing in a Drama Series

    The Americans:
    1. Best Cinematography for a Single-Camera Series (One Hour)
    2. Best Guest Actress in a Drama Series
    3. Best Lead Actor in a Drama Series
    4. Best Make-Up for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic)
    5. Best Sound Editing for a Series
    6. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour)

    Transparent:
    1. Best Cinematography for a Single-Camera Series (Half-Hour)
    2. Best Comedy Series
    3. Best Contemporary Costumes for a Series, Limited Series or Movie
    4. Best Directing for a Comedy Series
    5. Best Lead Actor in a Comedy Series
    6. Best Supporting Actress in a Comedy Series

    Last Week Tonight With John Oliver:
    1. Best Directing for a Variety Series
    2. Best Picture Editing for Variety Programming
    3. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series
    4. Best Variety Talk Series
    5. Best Writing for a Variety Series

    Portlandia:
    1. Best Costumes for Variety, Nonfiction or Reality Programming
    2. Best Directing for a Variety Series
    3. Best Guest Actor in a Comedy Series
    4. Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Program Series
    5. Best Variety Sketch Series

    Super Bowl LI Halftime Show Starring Lady Gaga:
    1. Best Directing for a Variety Special
    2. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special
    3. Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Event or Award Special
    4. Best Sound Mixing for a Variety Series or Special
    5. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Limited Series, Movie or Special

    The Amazing Race:
    1. Best Cinematography for a Reality Program
    2. Best Host for a Reality or Reality-Competition Program
    3. Best Picture Editing for a Structured or Competition Reality Program
    4. Best Reality-Competition Program
    5. Best Sound Editing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera)

    The Keepers:
    1. Best Cinematography for a Nonfiction Program
    2. Best Documentary or Nonfiction Series
    3. Best Picture Editing for a Nonfiction Program
    4. Best Sound Editing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera)
    5. Best Sound Mixing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera)

    Born This Way:
    1. Best Casting for a Reality Program
    2. Best Picture Editing for an Unstructured Reality Program – Dreams Come True
    3. Best Picture Editing for an Unstructured Reality Program – Times They Are A’Changin
    4. Best Unstructured Reality Program

    Carpool Karaoke Primetime Special 2017:
    1. Best Directing for a Variety Special
    2. Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Event or Award Special
    3. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Limited Series, Movie or Special
    4. Best Variety Special

    Full Frontal with Samantha Bee:
    1. Best Picture Editing for Variety Programming
    2. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series
    3. Best Variety Talk Series
    4. Best Writing for a Variety Series

    Gaycation with Ellen Page:
    1. Best Cinematography for a Reality Program
    2. Best Host for a Reality or Reality-Competition Program
    3. Best Picture Editing for an Unstructured Reality Program
    4. Best Unstructured Reality Program

    Planet Earth II:
    1. Best Cinematography for a Nonfiction Program
    2. Best Documentary or Nonfiction Series
    3. Best Picture Editing for a Nonfiction Program
    4. Best Sound Mixing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera)

    Santa Clarita Diet:
    1. Best Casting for a Comedy Series
    2. Best Lead Actor in a Comedy Series
    3. Best Lead Actress in a Comedy Series
    4. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation

    So You Think You Can Dance:
    1. Best Host for a Reality or Reality-Competition Program
    2. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series
    3. Best Makeup for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)
    4. Best Reality-Competition Program

    The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years:
    1. Best Directing for a Nonfiction Program
    2. Best Documentary or Nonfiction Special
    3. Best Sound Mixing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera)
    4. Best Writing for a Nonfiction Program

    The Big Bang Theory:
    1. Best Cinematography for a Multi-Camera Series
    2. Best Guest Actress in a Comedy Series
    3. Best Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series
    4. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series

    The Daily Show with Trevor Noah:
    1. Best Directing for a Variety Series
    2. Best Picture Editing for Variety Programming
    3. Best Variety Talk Series
    4. Best Writing for a Variety Series

    The Oscars:
    1. Best Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special
    2. Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Event or Award Special
    3. Best Special Class Program
    4. Best Writing for a Variety Special

    Alicia ‘Here’ In Times Square:
    1. Best Sound Mixing for a Variety Series or Special
    2. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Limited Series, Movie or Special
    3. Best Variety Special

    America’s Got Talent:
    1. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series
    2. Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Program Series
    3. Best Reality-Competition Program

    Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds:
    1. Best Cinematography for a Nonfiction Program
    2. Best Directing for a Nonfiction Program
    3. Best Picture Editing for a Nonfiction Program

    Brooklyn Nine-Nine:
    1. Best Comedy Series
    2. Best Stunt Coordination for a Comedy Series or Variety Program
    3. Best Supporting Actress in a Comedy Series

    Fear The Walking Dead: Passage:
    1. Best Actress in a Short Form Comedy or Drama Series – Kelsey Scott
    2. Best Actress in a Short Form Comedy or Drama Series – Mishel Prada
    3. Best Short Form Comedy or Drama Series

    Genius:
    1. Best Lead Actor in a Limited Series or Movie
    2. Best Makeup for a Limited Series or Movie (Non-Prosthetic)
    3. Best Production Design for a Narrative Period Program (One Hour or More)

    Marvel’s Luke Cage:
    1. Best Special Visual Effects in a Supporting Role
    2. Best Supporting Actor in a Drama Series
    3. Best Supporting Actress in a Drama Series

    Project Runway:
    1. Best Casting for a Reality Program
    2. Best Cinematography for a Reality Program
    3. Best Picture Editing for a Structured or Competition Reality Program

    The Late Late Show with James Corden:
    1. Best Directing for a Variety Series
    2. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series
    3. Best Variety Talk Series

    The Wizard of Lies:
    1. Best Lead Actor in a Limited Series or Movie
    2. Best Single-Camera Picture Editing for a Limited Series or Movie
    3. Best Television Movie

    Tracey Ullman’s Show:
    1. Best Lead Actress in a Comedy Series
    2. Best Variety Sketch Series
    3. Best Writing for a Variety Series

    Westworld:
    1. Best Lead Actress in a Drama Series
    2. Best Production Design for a Narrative Contemporary or Fantasy Program (One Hour or More)
    3. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour)

    70th Annual Tony Awards:
    1. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special
    2. Best Special Class Program

    74th Annual Golden Globes:
    1. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Limited Series, Movie or Special
    2. Best Writing for a Variety Special

    Alaska: The Last Frontier:
    1. Best Cinematography for a Reality Program
    2. Best Picture Editing for an Unstructured Reality Program

    American Crime:
    1. Best Sound Editing for a Limited Series, Movie or Special
    2. Best Writing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special

    American Ninja Warrior:
    1. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series
    2. Best Picture Editing for a Structured or Competition Reality Program

    Amy Schumer: The Leather Special:
    1. Best Variety Special
    2. Best Writing for a Variety Special

    Archer:
    1. Best Animated Program
    2. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation

    Bill Nye Saves the World:
    1. Best Informational Series or Special
    2. Best Writing for a Nonfiction Program

    Dear White People:
    1. Best Casting for a Comedy Series
    2. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation

    Full Frontal with Samantha Bee Presents Not The White House Correspondents’ Dinner:
    1. Best Directing for a Variety Special
    2. Best Writing for a Variety Special

    Girl Meets World:
    1. Best Children’s Program
    2. Best Cinematography for a Multi-Camera Series

    Gypsy (Great Performances):
    1. Best Directing for a Variety Special
    2. Best Special Class Program

    Katherine Ryan: In Trouble:
    1. Best Variety Special
    2. Best Writing for a Variety Special

    Mom:
    1. Best Cinematography for a Multi-Camera Series
    2. Best Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series

    Mr. Robot:
    1. Best Lead Actor in a Drama Series
    2. Best Supporting Actor in a Drama Series

    O.J.: Made In America:
    1. Best Directing for a Nonfiction Program
    2. Best Sound Mixing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera)

    One Day at a Time:
    1. Best Cinematography for a Multi-Camera Series
    2. Best Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series

    Penny Dreadful:
    1. Best Hairstyling for a Single-Camera Series
    2. Best Prosthetic Makeup for a Series, Limited Series, Movie or Special

    Shark Tank:
    1. Best Casting for a Reality Program
    2. Best Structured Reality Program

    The Good Place:
    1. Best Lead Actor in a Comedy Series
    2. Best Lead Actress in a Comedy Series

    The Walking Dead:
    1. Best Prosthetic Makeup for a Series, Limited Series, Movie or Special
    2. Best Stunt Coordination for a Drama Series, Limited Series or Movie

    Tony Bennett Celebrates 90: The Best Is Yet To Come:
    1. Best Directing for a Variety Special
    2. Best Picture Editing for Variety Programming

    Your Pretty Face Is Going To Hell:
    1. Best Actor in a Short Form Comedy or Drama Series
    2. Best Short Form Comedy or Drama Series

    2017 Billboard Music Awards:
    1. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Limited Series, Movie or Special

    24: Legacy:
    1. Best Special Visual Effects in a Supporting Role

    2 Broke Girls:
    1. Best Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series

    59th Grammy Awards:
    1. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special

    Adam Ruins Everything:
    1. Best Writing for a Nonfiction Program

    Adventure Time:
    1. Best Short Form Animated Program

    AFI Life Achievement Award: A Tribute to John Williams:
    1. Best Variety Special

    A House Divided (Vice Special Report):
    1. Best Documentary or Nonfiction Special

    Alvin Ailey American Dance Theatre (Lincoln Centre at the Movies):
    1. Best Special Class Program

    America’s Got Talent Holiday Spectacular:
    1. Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Event or Award Special

    American Masters:
    1. Best Documentary or Nonfiction Series

    American Music Awards 2017:
    1. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special

    An American Girl Story – Ivy & Julie 1976: A Happy Balance:
    1. Best Children’s Program

    Angie Tribeca:
    1. Best Stunt Coordination for a Comedy Series or Variety Program

    Anne with an “E”:
    1. Best Children’s Program

    Arrow:
    1. Best Stunt Coordination for a Drama Series, Limited Series or Movie

    Ash vs. Evil Dead:
    1. Best Stunt Coordination for a Comedy Series or Variety Program

    Baskets:
    1. Best Supporting Actor in a Comedy Series

    Behind The Palace Doors: On Set with the Crown:
    1. Best Short Form Nonfiction or Reality Series

    Behind The Voice:
    1. Best Short Form Variety Series

    Big Freedia: Queen of Bounce:
    1. Best Unstructured Reality Program

    Billy on the Street:
    1. Best Variety Sketch Series

    black-ish:
    1. Best Production Design for a Narrative Program (Half-Hour or Less)

    Black Market with Michael K. Williams:
    1. Best Picture Editing for an Unstructured Reality Program

    Bob’s Burgers:
    1. Best Animated Program

    Boondoggle:
    1. Best Actor in a Short Form Comedy or Drama Series

    Broadway HD Presents: Holiday Inn:
    1. Best Special Class Program

    Brown Girls:
    1. Best Short Form Comedy or Drama Series

    Catastrophe:
    1. Best Comedy Series

    Chef’s Table:
    1. Best Documentary or Nonfiction Series

    Chopped After Hours:
    1. Best Short Form Nonfiction or Reality Series

    Churchill’s Secret:
    1. Best Television Movie

    Con Man:
    1. Best Actor in a Short Form Comedy or Drama Series

    Creating Saturday Night Live:
    1. Best Short Form Nonfiction or Reality Series

    Degrassi: Next Class:
    1. Best Children’s Program

    Disney Mickey Mouse:
    1. Best Short Form Animated Program

    Doctor Who:
    1. Best Lead Actor in a Drama Series

    Documentary Now!:
    1. Best Variety Sketch Series

    Dropping the Soap:
    1. Best Actress in a Short Form Comedy or Drama Series

    Drunk History:
    1. Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Program Series

    Empire:
    1. Best Contemporary Costumes for a Series, Limited Series or Movie

    Epic Rap Battles of History:
    1. Best Short Form Variety Series

    Face Off:
    1. Best Reality-Competition Program

    Fame Dogs:
    1. Best Actress in a Short Form Comedy or Drama Series

    Fashion Photo RuView:
    1. Best Short Form Variety Series

    Feud: Bette and Joan: Inside Look:
    1. Best Short Form Nonfiction or Reality Series

    First Dates:
    1. Best Structured Reality Program

    Fleabag:
    1. Best Lead Actress in a Comedy Series

    Girls:
    1. Best Cinematography for a Single-Camera Series (Half-Hour)

    Gotham:
    1. Best Special Visual Effects in a Supporting Role

    Grip and Electric:
    1. Best Actress in a Short Form Comedy or Drama Series

    Guerilla:
    1. Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie

    Hack Into Broad City:
    1. Best Short Form Comedy or Drama Series

    Homeland:
    1. Best Sound Editing for a Series

    Honest Trailers:
    1. Best Short Form Variety Series

    How to Get Away With Murder:
    1. Best Lead Actress in a Drama Series

    Inside American Crime:
    1. Best Informational Series or Special

    Inside The Actors Studio:
    1. Best Informational Series or Special

    Intervention:
    1. Best Unstructured Reality Program

    Jimmy Kimmel Live:
    1. Best Variety Talk Series

    K.C. Undercover:
    1. Best Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series

    King Charles III:
    1. Best Lead Actor in a Limited Series or Movie

    Legends of Tomorrow:
    1. Best Special Visual Effects

    Legion:
    1. Best Special Visual Effects

    Lip Sync Battle:
    1. Best Structured Reality Program

    Little Women: LA:
    1. Best Unstructured Reality Program

    Long Lost Family:
    1. Best Structured Reality Program

    Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.: Slingshot:
    1. Best Short Form Comedy or Drama Series

    Marvel’s Rocket and Groot:
    1. Best Short Form Animated Program

    Match Game:
    1. Best Host for a Reality or Reality-Competition Program

    Maya & Marty:
    1. Best Variety Sketch Series

    Modern Family:
    1. Best Supporting Actress in a Comedy Series

    Pillow Talk:
    1. Best Actor in a Short Form Comedy or Drama Series

    Ray Donovan:
    1. Best Guest Actor in a Drama Series

    RuPaul’s Drag Race Untucked:
    1. Best Unstructured Reality Program

    Samurai Jack:
    1. Best Animated Program

    Serena:
    1. Best Documentary or Nonfiction Special

    School of Rock:
    1. Best Children’s Program

    Silicon Valley:
    1. Best Supporting Actor in a Comedy Series

    Skirtchasers:
    1. Best Actor in a Short Form Comedy or Drama Series

    South Park:
    1. Best Animated Program

    Star Talk with Neil deGrasse Tyson:
    1. Best Informational Series or Special

    Steven Universe:
    1. Best Short Form Animated Program

    Tangled: Short Cuts:
    1. Best Short Form Animated Program

    The Blacklist:
    1. Best Stunt Coordination for a Drama Series, Limited Series or Movie

    The Briefing – Trump Victims:
    1. Best Short Form Nonfiction or Reality Series

    The Circus: Inside the Greatest Political Show on Earth:
    1. Best Documentary or Nonfiction Series

    The Daily Show – Between the Scenes:
    1. Best Short Form Variety Series

    The Level:
    1. Best Limited Series

    The Fall:
    1. Best Lead Actress in a Drama Series

    The Leftovers:
    1. Best Special Visual Effects

    The Night Of:
    1. Best Lead Actor in a Limited Series or Movie

    The Simpsons:
    1. Best Animated Program

    The Tonight Show With Jimmy Fallon:
    1. Best Variety Talk Series

    The Voice:
    1. Best Picture Editing for a Structured or Competition Reality Program

    Through The Wormhole with Morgan Freeman:
    1. Best Informational Series or Special

    Undercover Boss:
    1. Best Structured Reality Program

    Who Do You Think You Are?:
    1. Best Structured Reality Program

    Overall Wins:

    The Crown:
    1. Best Directing in a Drama Series
    2. Best Hairstyling for a Single-Camera Series
    3. Best Lead Actress in a Drama Series
    4. Best Main Title Design
    5. Best Period/Fantasy Costumes for a Series, Limited Series or Movie
    6. Best Production Design for a Narrative Period Program (One Hour or More)
    7. Best Supporting Actor in a Drama Series

    Master of None:
    1. Best Cinematography for a Single-Camera Series (Half-Hour)
    2. Best Directing in a Comedy Series
    3. Best Guest Actress in a Comedy Series
    4. Best Production Design for a Narrative Program (Half-Hour or Less)
    5. Best Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series
    6. Best Writing in a Comedy Series

    The Handmaid’s Tale:
    1. Best Cinematography for a Single-Camera Series (One Hour)
    2. Best Drama Series
    3. Best Guest Actress in a Drama Series
    4. Best Production Design for a Narrative Contemporary or Fantasy Program (One Hour or More)
    5. Best Single-Camera Picture Editing for a Drama Series
    6. Best Writing in a Drama Series

    Fargo:
    1. Best Directing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special
    2. Best Lead Actor in a Limited Series or Movie
    3. Best Lead Actress in a Limited Series or Movie
    4. Best Sound Editing for a Limited Series, Movie or Special
    5. Best Sound Mixing for a Limited Series or Movie

    Amanda Knox:
    1. Best Picture Editing for a Nonfiction Program
    2. Best Sound Editing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera)
    3. Best Sound Mixing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera)
    4. Best Writing for a Nonfiction Program

    A Series of Unfortunate Events:
    1. Best Casting for a Comedy Series
    2. Best Lead Actor in a Comedy Series
    3. Best Make-Up for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic)
    4. Best Prosthetic Makeup for a Series, Limited Series, Movie or Special

    Dancing With the Stars:
    1. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series
    2. Best Makeup for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)
    3. Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Reality or Reality-Competition Program Series
    4. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series

    RuPaul’s Drag Race:
    1. Best Casting for a Reality Program
    2. Best Host for a Reality or Reality-Competition Program
    3. Best Picture Editing for a Structured or Competition Reality Program
    4. Best Reality-Competition Program

    Stranger Things:
    1. Best Casting for a Drama Series
    2. Best Sound Editing for a Series
    3. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour)
    4. Best Supporting Actress in a Drama Series

    Big Little Lies:
    1. Best Casting for a Limited Series, Movie or Special
    2. Best Cinematography for a Limited Series or Movie
    3. Best Single-Camera Picture Editing for a Limited Series or Movie

    Black Mirror: San Junipero:
    1. Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie
    2. Best Television Movie
    3. Best Writing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special

    Hairspray Live!:
    1. Best Costumes for Variety, Nonfiction or Reality Programming
    2. Best Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special
    3. Best Production Design for a Variety, Nonfiction, Event or Award Special

    Super Bowl LI Halftime Show Starring Lady Gaga:
    1. Best Directing for a Variety Special
    2. Best Sound Mixing for a Variety Series or Special
    3. Best Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Limited Series, Movie or Special

    Tracey Ullman’s Show:
    1. Best Lead Actress in a Comedy Series
    2. Best Variety Sketch Series
    3. Best Writing for a Variety Series

    Unbreakable Kimmy Schmidt:
    1. Best Guest Actor in a Comedy Series
    2. Best Supporting Actor in a Comedy Series
    3. Best Supporting Actress in a Comedy Series

    13th:
    1. Best Directing for a Nonfiction Program
    2. Best Documentary or Nonfiction Special

    Feud: Bette and Joan:
    1. Best Hairstyling for a Limited Series or Movie
    2. Best Makeup for a Limited Series or Movie (Non-Prosthetic)

    Planet Earth II:
    1. Best Cinematography for a Nonfiction Program
    2. Best Documentary or Nonfiction Series

    The Big Bang Theory:
    1. Best Cinematography for a Multi-Camera Series
    2. Best Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series

    59th Grammy Awards:
    1. Best Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special

    AFI Life Achievement Award: A Tribute to John Williams:
    1. Best Variety Special

    American Gods:
    1. Best Special Visual Effects

    Anne with an “E”:
    1. Best Children’s Program

    Archer:
    1. Best Animated Program

    Arrow:
    1. Best Stunt Coordination for a Drama Series, Limited Series or Movie

    Atlanta:
    1. Best Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation

    Bates Motel:
    1. Best Lead Actor in a Drama Series

    Behind The Palace Doors: On Set with the Crown:
    1. Best Short Form Nonfiction or Reality Series

    Behind The Voice:
    1. Best Short Form Variety Series

    Born This Way:
    1. Best Picture Editing for an Unstructured Reality Program

    Brooklyn Nine-Nine:
    1. Best Stunt Coordination for a Comedy Series or Variety Program

    Brown Girls:
    1. Best Short Form Comedy or Drama Series

    Dropping the Soap:
    1. Best Actress in a Short Form Comedy or Drama Series

    Empire:
    1. Best Contemporary Costumes for a Series, Limited Series or Movie

    Full Frontal with Samantha Bee:
    1. Best Variety Talk Series

    Full Frontal with Samantha Bee Presents Not the White House Correspondents’ Dinner:
    1. Best Writing for a Variety Special

    Gotham:
    1. Best Special Visual Effects in a Supporting Role

    Gypsy (Great Performances):
    1. Best Special Class Program

    Inside The Actors Studio:
    1. Best Informational Series or Special

    Lip Sync Battle:
    1. Best Structured Reality Program

    Marvel’s Rocket and Groot:
    1. Best Short-Format Animated Program

    RuPaul’s Drag Race: Untucked:
    1. Best Unstructured Reality Program

    Saturday Night Live:
    1. Best Directing for a Variety Series

    Sherlock: The Lying Detective:
    1. Best Lead Actress in a Limited Series or Movie

    The Amazing Race:
    1. Best Cinematography for a Reality Program

    The Daily Show with Trevor Noah:
    1. Best Picture Editing for Variety Programming

    The Missing:
    1. Best Limited Series

    This Is Us:
    1. Best Guest Actor in a Drama Series

    Veep:
    1. Best Comedy Series

    Your Pretty Face Is Going To Hell:
    1. Best Actor in a Short Form Comedy or Drama Series

    ReplyCopy URL
Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
Reply To: Josh's Emmy Awards

You can use BBCodes to format your content.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Similar Topics
Tom O'Neil - Oct 20, 2017
Television
Boidiva02 - Oct 18, 2017
Television