Creative Arts Emmys 2016: Complete winners list & live slugfest (Saturday edition)

The 2016 Creative Arts Emmys are handed out at two ceremonies taking place on Saturday, September 10, and Sunday, September 11. These events include craft fields like production design, cinematography and visual effects, as well as awards for guest acting in comedies and dramas and program awards for nonfiction, animation and short-format.

Stream our live Creative Arts webcast above starting at 5:00pm PT, and click here to join the discussion of Saturday’s winners in our Creative Arts reactions thread in our forums.

Refresh this page throughout the night to get the latest results

GUEST ACTING

BEST COMEDY GUEST ACTRESS
Christine Baranski, “The Big Bang Theory”
X — Tina Fey and Amy Poehler, “Saturday Night Live”
Melora Hardin, “Transparent”
Melissa McCarthy, “Saturday Night Live”
Laurie Metcalf, “The Big Bang Theory”
Amy Schumer, “Saturday Night Live”

BEST COMEDY GUEST ACTOR
Larry David, “Saturday Night Live”
Tracy Morgan, “Saturday Night Live”
Martin Mull, “Veep”
Bob Newhart, “The Big Bang Theory”
X — Peter Scolari, “Girls”
Bradley Whitford, “Transparent”

BEST DRAMA GUEST ACTRESS
Ellen Burstyn, “House of Cards”
Allison Janney, “Masters of Sex”
X — Margo Martindale, “The Americans”
Laurie Metcalf, “Horace and Pete”
Molly Parker, “House of Cards”
Carrie Preston, “The Good Wife”

BEST DRAMA GUEST ACTOR
Mahershala Ali, “House of Cards”
X — Hank Azaria, “Ray Donovan”
Reg E. Cathey, “House of Cards”
Michael J. Fox, “The Good Wife”
Paul Sparks, “House of Cards”
Max Von Sydow, “Game of Thrones”

ANIMATION

BEST ANIMATED PROGRAM
X — “Archer” (“The Figgis Agency”)
“Bob’s Burgers” (“The Horse Rider-er”)
“Phineas and Ferb: Last Day of Summer”
“The Simpsons” (“Halloween of Horror”)
“South Park” (“You’re Not Yelping”)

BEST SHORT FORM ANIMATED PROGRAM
“Adventure Time” (“Hall of Egress”)
“The Powerpuff Girls” (“Once Upon a Townsville”)
X — “Robot Chicken” (“Christmas Special: The X-Mas United”)
“SpongeBob SquarePants” (“Company Picnic”)
“Steven Universe” (“The Answer”)

BEST INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN ANIMATION
X — Jason Carpenter, “He Named Me Malala” – Animation Production Designer
X — Scott DaRos, “Robot Chicken DC Comics Special III: Magical Friendship” – Character Animator
X — Tom Herpich, “Adventure Time” (“Stakes Pt. 8: The Dark Cloud”) – Storyboard Artist
X — Jason Kolowski, “Adventure Time” (“Bad Jubies”) – Production Designer
X — Chris Tsirgiotis, “Long Live the Royals” (“Punk Show”) – Background Designer

CASTING

BEST COMEDY CASTING
“Modern Family”
“Silicon Valley”
“Transparent”
“Unbreakable Kimmy Schmidt”
X — “Veep”

BEST DRAMA CASTING
“Downton Abbey”
X — “Game of Thrones”
“House of Cards”
“Mr. Robot”
“Orange is the New Black”

BEST MOVIE/MINI CASTING
“Fargo”
“Grease: Live”
“The Night Manager”
X — “The People v. O.J. Simpson”
“Roots”

CHILDREN’S

BEST CHILDREN’S PROGRAM
“Dog with a Blog”
“Girl Meets World”
X — “It’s Your 50th Christmas, Charlie Brown!”
“Nick News with Linda Ellerbee: Hello, I Must Be Going! 25 Years of Nick News with Linda Ellerbee”
“School of Rock”

CHOREOGRAPHY

BEST CHOREOGRAPHY
X — Kathryn Burns, “Crazy Ex-Girlfriend” (“I’m So Good at Yoga”/”A Boy Band Made Up of Four Joshes”/”Settle for Me”)
X — Quest Crew, “America’s Best Dance Crew” (“Runaway Baby”/”Take U There”/”Summer Thing”)
Derek Hough, “Dancing with the Stars” (“Footprints in the Sand”/”Grace Kelly”/”Cry Little Sister”)
Anthony Morigerato, “So You Think You Can Dance” (“Dibidy Dop”)
Travis Wall, “So You Think You Can Dance” (“Beautiful Friends”/”November”/”Gimme All Your Love”)

CINEMATOGRAPHY

BEST CINEMATOGRAPHY (MOVIE/MINI)
X — “Fargo” (“Waiting for Dutch”)
“Luther”
“The People v. O.J. Simpson” (“From the Ashes of Tragedy”)
“Sherlock: The Abominable Bride”

BEST CINEMATOGRAPHY (MULTI-CAMERA)
“The Big Bang Theory” (“The Convergence Convergence”)
“Mom” (“Sticky Hands and a Walk on the Wild Side”)
X — “Nicky, Ricky, Dicky & Dawn” (“Go Hollywood”)
“The Soul Man” (“White Trash”)

BEST CINEMATOGRAPHY (NONFICTION)
“Anthony Bourdain: Parts Unknown” (“Cuba”)
X — “Cartel Land”
“He Named Me Malala”
“Mapplethorpe: Look at the Pictures”
“What Happened, Miss Simone?”

BEST CINEMATOGRAPHY (REALITY)
“The Amazing Race” (“We’re Only Doing Feaky Stuff Today”)
“Deadliest Catch” (“Carpe Diem”)
“Intervention” (“Sierra”)
X — “Life Below Zero” (“Breaking Through”)
“Project Runway” (“Mad Dash Mayhem”)
“Survivor” (“Second Chance”)

BEST CINEMATOGRAPHY (SINGLE-CAMERA)
“Bates Motel” (“A Danger to Himself and Others”)
“Downton Abbey” (“Episode 9”)
“Game of Thrones” (“Home”)
“Gotham” (“Azrael”)
“Homeland” (“The Tradition of Hospitality”)
“House of Cards” (“Chapter 45”)
X — “The Man in the High Castle” (“The New World”)

COMMERCIAL

BEST COMMERCIAL
“Dear Peyton” (Gatorade)
X — “Love Has No Labels” (Ad Council)
“Marilyn” (Snickers)
“Paper” (Honda)
“Year in Search 2015” (Google)

COSTUMES

BEST COSTUMES (PERIOD/FANTASY)
“Downton Abbey” (“Episode 8”)
X — “Game of Thrones” (“The Winds of Winter”)
“Outlander” (“Not in Scotland Anymore”)
“The People v. O.J. Simpson” (“Marcia, Marcia, Marcia”)
“Roots” (“Night One”)

BEST COSTUMES (CONTEMPORARY)
X — “American Horror Story: Hotel” (“Chutes and Ladders”)
“Empire” (“Past is Prologue”)
“The Good Wife” (“End”)
“Grace and Frankie” (“The Party”)
“Transparent” (“Kina Hora”)

BEST COSTUMES (VARIETY/NONFICTION/REALITY)
“Dancing with the Stars” (“Disney Night” — Only dancer costumes)
“Grease: Live” (All costumes)
“RuPaul’s Drag Race” (“Keeping it 100!” — RuPaul only)
“Saturday Night Live” (“Host: Ryan Gosling” — All except musical guest)
X — “The Wiz Live!” (All costumes)

DIRECTING

BEST VARIETY SERIES DIRECTING
X — “Inside Amy Schumer” (“Madonna/Whore”)
“Last Week Tonight with John Oliver” (“Episode 303”)
“The Late Late Show with James Corden” (“Post-Super Bowl Episode”)
“Saturday Night Live” (“Tina Fey and Amy Poehler”)
“The Tonight Show Starring Jimmy Fallon” (“Episode 325”)

BEST NONFICTION DIRECTING
“Cartel Land”
“Chef’s Table” (“Gaggan Anand”)
“He Named Me Malala”
X — “Making a Murderer” (“Fighting for Their Lives”)
“What Happened, Miss Simone?”

EDITING

BEST PICTURE EDITING (MULTI-CAMERA COMEDY)
X — “The Big Bang Theory” (“The Opening Night Excitation”)
“Horace and Pete” (“Episode 103”)
“Last Man Standing” (“The Road Less Driven”)
“Mike and Molly” (“I See Love”)
“Mom” (“Atticus Finch and the Downtrodden”)
“2 Broke Girls” (“And the Sax Problem”)

BEST PICTURE EDITING (SINGLE-CAMERA DRAMA)
“Better Call Saul” (“Nailed”)
“Better Call Saul” (“Rebecca”)
X — “Game of Thrones” (“Battle of the Bastards”)
“Game of Thrones” (“Oathbreaker”)
“Narcos” (“Descenso”)

BEST PICTURE EDITING (SINGLE-CAMERA COMEDY)
X — “Crazy Ex-Girlfriend” (“Josh Just Happens to Live Here!”)
“Silicon Valley” (“Daily Active Users”)
“Silicon Valley” (“The Uptick”)
“Veep” (“Inauguration”)
“Veep” (“Mother”)

BEST PICTURE EDITING (SINGLE-CAMERA MOVIE/MINI)
“Fargo” (“Did You Do This? No, You Did It!”)
“Fargo” (“Waiting for Dutch”)
“The People v. O.J. Simpson” (“From the Ashes of Tragedy”)
X — “The People v. O.J. Simpson” (“The Race Card”)
“The People v, O.J. Simpson” (“The Verdict”)

BEST PICTURE EDITING (VARIETY)
“Conan in Korea”
“Drunk History” (“Inventors”)
“Key and Peele” (“The End”)
X — “Last Week Tonight with John Oliver” (“Public Defenders” segment)
“Lemonade”

BEST PICTURE EDITING (NONFICTION)
“Cartel Land”
“He Named Me Malala”
X — “Making a Murderer”
“Vice”
“What Happened, Miss Simone?”

BEST PICTURE EDITING (STRUCTURED/COMPETITION REALITY)
“The Amazing Race” (“We’re Only Doing Freaky Stuff Today”)
“Shark Tank” (“Episode 702”)
“Survivor” (“Signed, Sealed and Delivered”)
“The Voice” (“Episode 1005”)
X — “Who Do You Think You Are?” (“Bryan Cranston”)

BEST PICTURE EDITING (UNSTRUCTURED REALITY)
“Born This Way” (“Don’t Limit Me”)
“Born This Way” (“Up Syndrome”)
“Deadliest Catch” (“Carpe Diem”)
“Naked and Afraid XL” (“40 Days Jungle Rich”)
X — “Project Greenlight” (“Accident Waiting to Happen”)

HAIRSTYLING

BEST HAIRSTYLING (SINGLE-CAMERA)
X — “Downton Abbey” (“Episode 9”)
“Game of Thrones” (“The Door”)
“The Knick” (“Williams and Walker”)
“Masters of Sex” (“Matters of Gravity”)
“Penny Dreadful” (“Glorious Horrors”)

BEST HAIRSTYLING (MULTI-CAMERA)
“Dancing with the Stars” (“The Finals, Part 1”)
“Grease: Live”
“Key and Peele” (“Y’all Ready for This”)
X — “Saturday Night Live” (“Host: Fred Armisen”)
“The Wiz Live!”

BEST HAIRSTYLING (MOVIE/MINI)
“All the Way”
“American Horror Story: Hotel”
“Fargo”
X — “The People v. O.J. Simpson”
“Roots”

INTERACTIVE MEDIA

BEST INTERACTIVE PROGRAM
“Conan”
“Game of Thrones Main Titles 360 Experience”
X — “The Late Late Show with James Corden”
“Saturday Night Live Interactive Experience”
“Talking Dead Interactive Experience”

BEST CREATIVE ACHIEVEMENT – MULTIPLATFORM STORYTELLING
X — “Archer Scavenger Hunt”

BEST CREATIVE ACHIEVEMENT – ORIGINAL INTERACTIVE PROGRAM
X — “Henry”

BEST CREATIVE ACHIEVEMENT – SOCIAL TV EXPERIENCE
X — “@Midnight with Chris Hardwick”

BEST CREATIVE ACHIEVEMENT – USER EXPERIENCE AND VISUAL DESIGN
X — “Cartoon Network App Experience”

LIGHTING

BEST LIGHTING DESIGN/DIRECTION (VARIETY SERIES)
“American Idol” (“Finale”)
“Dancing with the Stars” (“The Finals, Part 2”)
“Saturday Night Live” (“Tina Fey and Amy Poehler”)
“So You Think You Can Dance” (“Season 12 Finale”)
X — “The Voice” (“Episode 917A”)

BEST LIGHTING DESIGN/DIRECTION (VARIETY SPECIAL)
“Adele Live in New York City”
X — “Grease: Live”
“The Oscars”
“Super Bowl 50 Halftime Show”
“The Wiz Live!”

MAIN TITLES

BEST MAIN TITLE DESIGN
“Jessica Jones”
X — “The Man in the High Castle”
“Narcos”
“The Night Manager”
“Vinyl”

MAKEUP

BEST MAKEUP (SINGLE-CAMERA SERIES NON-PROSTHETIC)
X — “Game of Thrones” (“Battle of the Bastards”)
“The Knick” (“Whiplash”)
“Penny Dreadful” (“Glorious Horrors”)
“Vikings” (“Yol”)
“Vinyl” (“Pilot”)

BEST MAKEUP (MULTI-CAMERA NON-PROSTHETIC)
“Dancing with the Stars” (“Halloween Night”)
“Grease: Live”
X — “Key and Peele” (“Y’all Ready for This”)
“Saturday Night Live” (“Ryan Gosling”)
“The Wiz Live!”

BEST MAKEUP (MOVIE/MINISERIES NON-PROSTHETIC)
“All the Way”
X — “American Horror Story: Hotel”
“Fargo”
“The People v. O.J. Simpson”
“Roots” (“Night One”)

BEST PROSTHETIC MAKEUP
“All the Way”
“American Horror Story: Hotel”
X — “Game of Thrones” (“The Door”)
“Penny Dreadful” (“And Hell Itself My Only Foe”)
“The Walking Dead” (“No Way Out”)

MUSIC

BEST MUSIC COMPOSITION (SERIES)
“Bates Motel” (“Forever”)
“Chef’s Table” (“Grant Achatz”)
“Limitless” (“Pilot”)
“Minority Report” (“Pilot”)
X — “Mr. Robot” (“eps1.0_hellofriend.mov”)
“Penny Dreadful” (“And They Were Enemies”)

BEST MUSIC COMPOSITION (MOVIE/MINI)
“All the Way”
“Descendants”
“Fargo” (“Loplop”)
“Jesse Stone: Lost in Paradise”
X — “The Night Manager” (“Episode 2”)
“War and Peace” (“Part 1”)

BEST MUSIC DIRECTION
X — “Danny Elfman’s Music from the Films of Tim Burton (Live from Lincoln Center)”
“Jazz at the White House”
“Sinatra: Voice for a Century (Live from Lincoln Center)”
“Smithsonian Salutes Ray Charles: In Performance at the White House”
“A Very Murray Christmas”

BEST MUSIC AND LYRICS
“Crazy Ex-Girlfriend” (“Settle for Me” from “I’m Going on a Date with Josh’s Friend!”)
“Empire” (“Good People” from “A Rose By Any Other Name”)
“Galavant” (“A New Season” from “A New Season aka Suck It Cancellation Bear”)
“Garfunkel and Oates: Trying to Be Special” (“Frozen Lullaby”)
X — “The Hunting Ground” (“‘Til it Happens to You”)

BEST MAIN TITLE THEME MUSIC
“Crazy Ex-Girlfriend”
X — “Jessica Jones”
“Narcos”
“The Night Manager”
“Sense8”
“The Whispers”

NONFICTION/REALITY

BEST DOCUMENTARY/NONFICTION SERIES
“American Masters”
“Chef’s Table”
X — “Making a Murderer”
“The Seventies”
“Woman with Gloria Steinem”

BEST DOCUMENTARY/NONFICTION SPECIAL
“Becoming Mike Nichols”
“Everything is Copy – Nora Ephron: Scripted and Unscripted”
“Listen to Me Marlon”
“Mapplethorpe: Look at the Pictures”
X — “What Happened, Miss Simone?”

BEST INFORMATIONAL PROGRAM
X — “Anthony Bourdain: Parts Unknown”
“Inside the Actors Studio”
“Star Talk with Neil deGrasse Tyson”
“The Story of God with Morgan Freeman”
“Vice”

EXCEPTIONAL MERIT IN DOCUMENTARY FILMMAKING
“The Black Panthers: Vanguard of the Revolution (Independent Lens)”
X — “Cartel Land”
“The Hunting Ground”
X — “Jim: The James Foley Story”
“Racing Extinction”
“Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom”

BEST STRUCTURED REALITY PROGRAM
“Antiques Roadshow”
“Diners, Drive-Ins and Dives”
“Lip Sync Battle”
“MythBusters”
X — “Shark Tank”
“Undercover Boss”

BEST UNSTRUCTURED REALITY PROGRAM
X — “Born This Way”
“Deadliest Catch”
“Gaycation with Ellen Page”
“Intervention”
“Project Greenlight”
“United Shades of America”

BEST REALITY HOST
Tom Bergeron, “Dancing with the Stars”
X — RuPaul Charles, “RuPaul’s Drag Race”
Tim Gunn and Heidi Klum, “Project Runway”
Steve Harvey, “Little Big Shots”
Jane Lynch, “Hollywood Game Night”
Ryan Seacrest, “American Idol”

PRODUCTION DESIGN

BEST PRODUCTION DESIGN (CONTEMPORARY/FANTASY)
“American Horror Story: Hotel”
X — “Game of Thrones” (“Blood of My Blood,” “The Broken Man,” “No One”)
“House of Cards” (“Chapter 41,” “Chapter 47,” “Chapter 48”)
“The Man in the High Castle” (“The New World”)
“Penny Dreadful” (“Fresh Hell,” “Evil Spirits in Heavenly Places,” “And Hell Itself My Only Foe”)

BEST PRODUCTION DESIGN (PERIOD)
X — “Downton Abbey” (“Part 5,” “Part 7”)
“Fargo” (“Waiting for Dutch”)
“The Knick” (“Ten Knots,” “The Best with the Best to Get the Best,” “Wonderful Surprises”)
“Masters of Sex” (“The Excitement of Release,” “Surrogates,” “Party of Four”)
“Outlander” (“Not in Scotland Anymore,” “Faith”)

BEST PRODUCTION DESIGN (HALF-HOUR OR LESS)
“The Big Bang Theory” (“The Positive Negative Reaction,” “The Big Bear Precipitation,” “The Fermentation Bifurcation”)
“The Muppets” (“The X Factor,” “Pigs in a Blanket,” “Single All the Way”)
“Silicon Valley” (“Two in the Box,” “Bachmanity Insanity,” “Daily Active Users”)
X — “Transparent” (“Kina Hora,” “The Book of Life,” “Man on the Land”)
“Veep” (“The Eagle,” “C**tgate”)

BEST PRODUCTION DESIGN (VARIETY/REALITY/NONFICTION SERIES)
“Drunk History” (“New Jersey”)
“Key and Peele” (“Y’all Ready for This,” “The End”)
X — “Portlandia” (“Family Emergency,” “Pickathon,” “Weirdo Beach”)
“Saturday Night Live” (“Tina Fey & Amy Poehler,” “Larry David,” “Peter Dinklage”)
“The Voice” (“Live Finale, Part 2,” “Blind Auditions Premiere, Part 2,” “Live Semifinal Performances”)

BEST PRODUCTION DESIGN (VARIETY/NONFICTION/AWARD SPECIAL)
X — “Grease: Live”
“He Named Me Malala”
“Lemonade”
“The Oscars”
“The Wiz Live!”

SHORT FORM

BEST SHORT FORM COMEDY/DRAMA SERIES
X — “Childrens Hospital”
“Fear the Walking Dead: Flight 462”
“Hack Into Broad City”
“Her Story”
“UnREAL: The Auditions”

BEST SHORT FORM VARIETY SERIES
“Epic Rap Battles of History”
“Gay of Thrones”
“Honest Trailers”
“Making a Scene with James Franco”
X — “Park Bench with Steve Buscemi”

BEST SHORT FORM NONFICTION/REALITY SERIES
X — “Inside Look: The People v. O.J. Simpson”
“Jay Leno’s Garage”
“National Endowment for the Arts: United States of Arts”
“Roots: A New Vision”
“A Year in Space”

BEST SHORT FORM ACTRESS
Michelle Ang, “Fear the Walking Dead: Flight 462”
X — Patrika Darbo, “Acting Dead”
Erinn Hayes, “Childrens Hospital”
Tracie Thoms, “Send Me”
Janet Varney,” “Everyone’s Crazy But Us”

BEST SHORT FORM ACTOR
X — Rob Corddry, “Childrens Hospital”
Rob Huebel, “Childrens Hospital”
Jack McBrayer, “Your Pretty Face is Going to Hell”
Oscar Nunez, “The Crossroads of History”
Lou Diamond Phillips, “The Crossroads of History”

SOUND

BEST SOUND EDITING (SERIES)
X — “Black Sails” (“XX”)
“Daredevil” (“New York’s Finest”)
“Game of Thrones” (“The Door”)
“Gotham” (“Azrael”)
“Vikings” (“The Last Ship”)

BEST SOUND EDITING (MOVIE/MINISERIES)
“American Horror Story: Hotel” (“Checking In”)
X — “Fargo” (“The Castle”)
“The Night Manager” (“Episode 5”)
“Roots” (“Night Two”)
“Sherlock: The Abominable Bride”

BEST SOUND EDITING (NONFICTION)
“Anthony Bourdain: Parts Unknown” (“Okinawa”)
X — “Cartel Land”
“He Named Me Malala”
“Making a Murderer” (“Lack of Humility”)
“What Happened, Miss Simone?”

BEST SOUND MIXING (ONE-HOUR COMEDY OR DRAMA)
“Better Call Saul” (“Klick”)
“Downton Abbey” (“Episode 9”)
X — “Game of Thrones” (“Battle of the Bastards”)
“House of Cards” (“Chapter 52”)
“Mr. Robot” (“eps1.5_br4ve-trave1er.asf”)
“Ray Donovan” (“Exsuscito”)

BEST SOUND MIXING (MOVIE/MINI)
“Fargo” (“Gift of the Magi”)
“The Night Manager” (“Episode 5”)
X — “The People V. O.J. Simpson” (“From the Ashes of Tragedy”)
“Sherlock: The Abominable Bride”
“True Detective” (“Down Will Come”)

BEST SOUND MIXING (HALF-HOUR COMEDY OR DRAMA/ANIMATION)
“Modern Family” (“The Storm”)
X — “Mozart in the Jungle” (“Nothing Resonates Like Rhinoceros Foreskin”)
“Silicon Valley” (“Bachmanity Insanity”)
“The Simpsons” (“Halloween of Horror”)
“Veep” (“Congressional Ball”)

BEST SOUND MIXING (VARIETY)
X — “Danny Elfman’s Music from the Films of Tim Burton (Live from Lincoln Center)”
“Grease: Live”
“Last Week Tonight with John Oliver” (“Episode 225”)
“The Oscars”
“The Voice” (“Episode 1018A”)

BEST SOUND MIXING (NONFICTION)
“Anthony Bourdain: Parts Unknown” (“Ethiopia”)
“Deadliest Catch” (“Carpe Diem”)
“Making a Murderer” (“Lack of Humility”)
X — “Vice” (“Fighting Isis”)
“What Happened, Miss Simone?”

SPECIAL CLASS/VARIETY

BEST SPECIAL CLASS PROGRAM
“73rd Annual Golden Globe Awards”
X — “Grease: Live”
“The Oscars”
“Super Bowl 50 Halftime Show”
“69th Annual Tony Awards”

BEST VARIETY SPECIAL
“Adele Live in New York City”
“Amy Schumer: Live at the Apollo”
“Kennedy Center Honors”
X — “The Late Late Show: Carpool Karaoke Primetime Special”
“Lemonade”

STUNTS

BEST STUNT COORDINATION (COMEDY/VARIETY)
“Angie Tribeca”
“Brooklyn Nine-Nine”
“K.C. Undercover”
“Saturday Night Live”
X — “Shameless”

BEST STUNT COORDINATION (DRAMA/MOVIE/MINI)
“The Blacklist”
“Daredevil”
X — “Game of Thrones”
“Gotham”
“Rush Hour”

TECHNICAL DIRECTION

BEST TECHNICAL DIRECTION/CAMERAWORK/VIDEO CONTROL (SERIES)
“The Big Bang Theory” (“The Celebration Experimentation”)
X — “Dancing with the Stars” (“The Finals, Part 2”)
“Jimmy Kimmel Live” (“In Brooklyn”)
“Last Week Tonight with John Oliver” (“Episode 303”)
“Saturday Night Live” (“Ariana Grande”)
“The Voice” (“Episode 917A”)

BEST TECHNICAL DIRECTION/CAMERAWORK/VIDEO CONTROL (SPECIAL)
“Adele Live in New York City”
X — “Grease: Live”
“The Oscars”
“69th Annual Tony Awards”
“The Wiz Live!”

VISUAL EFFECTS

BEST VISUAL EFFECTS
“Black Sails” (“XX”)
X — “Game of Thrones” (“Battle of the Bastards”)
“The Man in the High Castle” (“The New World”)
“Penny Dreadful” (“And They Were Enemies”)
“Vikings” (“The Last Ship”)

BEST SUPPORTING VISUAL EFFECTS
“Better Call Saul” (“Fifi”)
“11.22.63” (“The Rabbit Hole”)
“Hannibal” (“Primavera”)
X — “Sherlock: The Abominable Bride”
“The Walking Dead” (“No Way Out”)

VOICE-OVER

BEST CHARACTER VOICE-OVER PERFORMANCE
Keegan-Michael Key, “SuperMansion” (“Puss in Books”)
X — Seth MacFarlane, “Family Guy” (“Pilling Them Softly”)
Trey Parker, “South Park” (“Stunning and Brave”)
Chris Pine, “SuperMansion” (“The Inconceivable Escape of Dr. Devizo”)
Matt Stone, “South Park” (“Tweek x Craig”)

BEST NARRATOR
David Attenborough, “Life Story” (“First Steps”)
Adrien Brody, “Breakthrough” (“Decoding the Brain”)
X — Keith David, “Jackie Robinson”
Laurence Fishburne, “Roots”
Anthony Mendez. “Jane the Virgin” (“Chapter Thirty-Four”)

WRITING

BEST VARIETY SERIES WRITING
“Full Frontal with Samantha Bee”
“Inside Amy Schumer”
“Key and Peele”
X — “Last Week Tonight with John Oliver”
“Portlandia”
“Saturday Night Live”

BEST NONFICTION WRITING
“Anthony Bourdain: Parts Unknown” (“Borneo”)
“Everything is Copy – Nora Ephron: Scripted and Unscripted”
“Jackie Robinson”
X — “Making a Murderer” (“Eighteen Years Lost”)
“Walt Disney (American Experience)”

More News from GoldDerby

Loading