2018 Oscars: Predictions in all 24 categories at the 90th annual Academy Awards

Looking for a handy cheat sheet before you make your predictions for this year’s Oscar nominations? Take a look below at our racetrack odds for all 24 categories. These official odds are derived from the predictions of film Experts, Gold Derby Editors who cover awards year-round, the Top 24 Users who got the top scores predicting last year’s Oscar nominations, the All-Star Top 24 who got the highest scores when you combine the last two years, and thousands of total Users who make up the largest (and often savviest) bloc of predictors.

We’re predicting the line-ups in all 24 categories and even forecasting the winners on March 4 at the 90th annual Academy Awards. Find out who we’re betting on below (projected winners are highlighted in gold). Then make or edit your own predictions before the nominees are announced on January 23.

BEST PICTURE
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” – 6/1
“The Shape of Water” – 13/2
“Lady Bird” – 7/1
“Get Out” – 8/1
“Dunkirk” – 17/2
“The Post” – 10/1
“Call Me By Your Name” – 12/1
“The Florida Project” – 22/1
“I, Tonya” – 22/1
“Darkest Hour” – 33/1

Spoiler: “The Big Sick” – 50/1

BEST DIRECTOR
Guillermo del Toro, “The Shape of Water” – 9/5
Christopher Nolan, “Dunkirk” – 4/1
Greta Gerwig, “Lady Bird” – 5/1
Martin McDonagh, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” – 15/2
Jordan Peele, “Get Out” – 11/1

Spoiler: Steven Spielberg, “The Post” – 28/1

SEE 2018 Oscar nominations: How to watch 90th Academy Awards announcement live online on January 23

BEST ACTRESS
Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” – 9/5
Saoirse Ronan, “Lady Bird” – 7/2
Sally Hawkins, “The Shape of Water” – 9/2
Meryl Streep, “The Post” – 15/2
Margot Robbie, “I, Tonya” – 8/1

Spoiler: Nicole Kidman, “The Beguiled” – 80/1

BEST ACTOR
Gary Oldman, “Darkest Hour” – 17/10
Timothee Chalamet, “Call Me By Your Name” – 7/2
Daniel Day- Lewis, “Phantom Thread” – 11/2
Daniel Kaluuya, “Get Out” – 15/2
James Franco, “The Disaster Artist” – 10/1

Spoiler: Tom Hanks, “The Post” – 28/1

SEE 2018 Oscars: ‘The Shape of Water’ will tie record with 14 Academy Awards nominations but how many will it win?

BEST SUPPORTING ACTRESS
Laurie Metcalf, “Lady Bird” – 12/5
Allison Janney, “I, Tonya” – 3/1
Holly Hunter, “The Big Sick” – 6/1
Mary J. Blige, “Mudbound” – 9/1
Octavia Spencer, “The Shape of Water” – 10/1

Spoiler: Hong Chau, “Downsizing” – 22/1

BEST SUPPORTING ACTOR
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” – 21/10
Willem Dafoe, “The Florida Project” – 11/4
Richard Jenkins, “The Shape of Water” – 6/1
Christopher Plummer, “All the Money in the World” – 8/1
Armie Hammer, “Call Me By Your Name” – 10/1

Spoiler: Michael Stuhlbarg, “Call Me By Your Name” – 12/1

PREDICT the Oscar nominees now; change them until January 23

BEST ADAPTED SCREENPLAY
“Call Me By Your Name” – 3/2
“Mudbound” – 9/2
“Molly’s Game” – 5/1
“The Disaster Artist” – 6/1
“Wonder” – 22/1

Spoiler: “Logan” – 33/1

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
“Lady Bird” – 13/5
“Get Out” – 3/1
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” – 10/3
“The Shape of Water” – 13/2
“The Big Sick” – 14/1

Spoiler: “The Post” – 18/1

BEST CINEMATOGRAPHY
Roger Deakins, “Blade Runner 2049” – 19/10
Hoyte van Hoytema, “Dunkirk” – 3/1
Dan Laustsen, “The Shape of Water” – 4/1
Sayombhu Mukdeeprom, “Call Me By Your Name” – 12/1
Bruno Delbonnel  “Darkest Hour” – 12/1

Spoiler: Rachel Morrison, “Mudbound” – 16/1

BEST COSTUME DESIGN
“Phantom Thread” – 2/1
“Beauty and the Beast”- 3/1
“The Greatest Showman” – 15/2
“Darkest Hour” – 8/1
“The Shape of Water” – 17/2

Spoiler: “Victoria and Abdul” – 16/1

BEST FILM EDITING
“Dunkirk” – 8/5
“The Shape of Water” – 9/2
“Get Out” – 7/1
“Blade Runner 2049” – 10/1
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” – 12/1

Spoiler: “Baby Driver” – 14/1

BEST MAKEUP & HAIRSTYLING
“Darkest Hour” – 10/11
“Wonder” – 5/1
“Guardians of the Galaxy Vol. 2” – 13/2

Spoiler: “I, Tonya” – 8/1

BEST PRODUCTION DESIGN
“The Shape of Water” – 2/1
“Blade Runner 2049” – 3/1
“Dunkirk” – 6/1
“Darkest Hour” – 17/2
“Beauty and the Beast” – 10/1

Spoiler: “The Greatest Showman” – 28/1

BEST ORIGINAL SCORE
“The Shape of Water” – 23/10
“Dunkirk” – 14/5
“Phantom Thread” – 11/2
“The Post” – 10/1
“Darkest Hour” – 10/1

Spoiler: “Star Wars: The Last Jedi” – 33/1

BEST ORIGINAL SONG
Remember Me, “Coco” – 9/5
This Is Me, “The Greatest Showman” – 9/2
The Mystery of Love, “Call Me By Your Name” – 11/2
Evermore, “Beauty and the Beast” – 7/1
Stand Up For Something, “Marshall” – 11/1

Spoiler: Mighty River, “Mudbound” – 12/1

BEST SOUND EDITING
“Dunkirk” – 8/5
“Blade Runner 2049” – 9/2
“Star Wars: The Last Jedi” – 11/2
“Baby Driver” – 7/1
“The Shape of Water” – 12/1

Spoiler: “War for the Planet of the Apes” – 22/1

BEST SOUND MIXING
“Dunkirk” – 17/10
“Blade Runner 2049” – 9/2
“The Shape of Water” – 6/1
“Star Wars: The Last Jedi” – 15/2
“Baby Driver” – 10/1

Spoiler: “The Greatest Showman” – 25/1

BEST VISUAL EFFECTS
“War for the Planet of the Apes” – 21/10
“Blade Runner 2049” – 3/1
“Star Wars: The Last Jedi” – 11/2
“Dunkirk” – 8/1
“The Shape of Water” – 10/1

Spoiler: “Okja” – 50/1

SIGN UP for Gold Derby’s free newsletter with latest predictions

BEST ANIMATED FEATURE
“Coco” – 3/2
“The Breadwinner” – 9/2
“Loving Vincent” – 9/2
“The Lego Batman Movie” – 9/1
“Ferdinand” – 14/1

Spoiler: “Mary and the Witch’s Flower” – 40/1

BEST DOCUMENTARY FEATURE
“Jane” – 19/10
“Faces Places” – 4/1
“City of Ghosts” – 9/2
“Icarus” – 10/1
“Last Men in Aleppo” – 12/1

Spoiler: – “Strong Island” – 18/1

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
“A Fantastic Woman” – 13/5
“The Square” – 9/2
“Foxtrot” – 5/1
“In the Fade” – 5/1
“Loveless” – 13/2

Spoiler: “The Insult” – 40/1

BEST ANIMATED SHORT
“In a Heartbeat” – 21/10
“Dear Basketball” – 7/2
“Cradle” – 13/2
“Lou” – 15/2
“Negative Space” – 15/2

Spoiler: “Lost Property Office” – 25/1

BEST DOCUMENTARY SHORT
“Alone” – 11/5
“Heroin” – 4/1
“Ten Meter Tower” – 13/2
“Edith+Eddie”- 7/1
“116 Cameras” – 8/1

Spoiler: “Heaven Is a Traffic Jam on the 405” – 20/1

BEST LIVE ACTION SHORT
“DeKalb Elementary” – 12/5
“The Silent Child” – 4/1
“Watu Wote / All of Us” – 9/2
“My Nephew Emmett” – 11/1
“Rise of a Star” – 14/1

Spoiler: “The Eleven O’Clock” – 18/1

Be sure to make your Oscar nomination predictions so that Hollywood studio executives and top name stars can see how their films are faring in our Academy Awards odds. Don’t be afraid to jump in now since you can keep changing your predictions until just before nominees are announced on January 23. And join in the fierce debate over the 2018 Oscars taking place right now with Hollywood insiders in our film forums. Read more Gold Derby entertainment news.

More News from GoldDerby

Loading