2019 Daytime Emmy nominations: Full list of nominees for 46th Annual Daytime Emmy Awards

The 46th Annual Daytime Emmy Awards nominations honoring the best in daytime television were announced on Wednesday, March 20, live on the CBS talk show “The Talk.” Winners will be revealed at  the Creative Arts Daytime Emmys on Friday, May 3 and the main ceremony on Sunday, May 5. So who made the cut for these awards? Scroll down for the complete list and read our full report.

The Daytime Emmy Awards cover a wide variety of programming including soap operas, talk shows, game shows, children’s shows, animation and more. In recent years the awards have also expanded into the online streaming realm, just like their primetime counterparts, so digital drama series and programs from Netflix and Amazon are also represented.

The awards for dramatic acting are unique as they undergo an extra pre-nominations phase of voting. TV academy members watched short sample clips of all entrants for lead and supporting awards. The top 10 vote-getters in each category became the pre-nominees, who then submitted performance reels up to 20 minutes in length for review by blue ribbon panels who decided the final nominees and winners in one round. The contenders in younger acting categories skipped the initial round: all eligible candidates in those two races  became automatic pre-nominees and went straight to the blue ribbon round.

In the marquee race for Best Drama Series, “Days of Our Lives” is the reigning champ but it is “General Hospital” that is the all-time record-holder with 13 victories. The other two nominees are “The Bold and the Beautiful,”  and “The Young and the Restless” Will there be record-extending victories for “Jeopardy” (16-time winner for Best Game Show) and “The Ellen DeGeneres Show” (combined 10-time winner for Best Talk Show and Best Entertainment Talk Show). Check out the complete list of nominations below.

DISCUSS All the Daytime Emmy nominees with TV insiders in our notorious forums

Refresh this page for the most up-to-date nominations

DRAMA

BEST DRAMA SERIES
“The Bold and the Beautiful”
“Days of Our Lives”
“General Hospital”
“The Young and the Restless”

BEST ACTOR
Maurice Benard, as Sonny Corinthos
General Hospital, ABC

Peter Bergman, as Jack Abbott
The Young and the Restless, CBS

Tyler Christopher, as Stefan DiMera
Days of Our Lives, NBC

Billy Flynn, as Chad DiMera
Days of Our Lives, NBC

Jon Lindstrom, as Ryan/Kevin Collins
General Hospital, ABC

BEST ACTRESS
Jacqueline MacInnes Wood, as Steffy Forrester
The Bold and the Beautiful, CBS

Marci Miller, as Abigail Deveraux DiMera
Days of Our Lives, NBC

Heather Tom, as Katie Logan
The Bold and the Beautiful, CBS

Maura West, as Ava Jerome
General Hospital, ABC

Laura Wright, as Carly Corinthos
General Hospital, ABC

BEST SUPPORTING ACTOR
Max Gail, as Mike Corbin
General Hospital, ABC

Bryton James, as Devon Hamilton
The Young and the Restless, CBS

Eric Martsolf, as Brady Black
Days of Our Lives, NBC

Greg Rikaart, as Leo Stark
Days of Our Lives, NBC

Dominic Zamprogna, as Dante Falconeri
General Hospital, ABC

BEST SUPPORTING ACTRESS
Kassie DePaiva, as Eve Donovan
Days of Our Lives, NBC

Linsey Godfrey, as Sarah Horton
Days of Our Lives, NBC

Martha Madison, as Belle Black
Days of Our Lives, NBC

Beth Maitland, as Traci Abbott
The Young and the Restless, CBS

Mishael Morgan, as Hilary Curtis
The Young and the Restless, CBS

Vernee Watson, as Stella Henry
General Hospital, ABC

BEST YOUNGER ACTOR
Lucas Adams, as Tripp Dalton
Days of Our Lives, NBC

William Lipton, as Cameron Webber
General Hospital, ABC

Kyler Pettis, as Theo Carver
Days of Our Lives, NBC

Garren Stitt, as Oscar Nero
General Hospital, ABC

Zach Tinker, as Fenmore Baldwin
The Young and the Restless, CBS

BEST YOUNGER ACTRESS
Hayley Erin, as Kiki Jerome
General Hospital, ABC

Olivia Rose Keegan, as Claire Brady
Days of Our Lives, NBC

Victoria Konefal, as Ciara Brady
Days of Our Lives, NBC

Chloe Lanier, as Nelle Benson
General Hospital, ABC

Eden McCoy, as Josslyn Jacks
General Hospital, ABC

BEST GUEST PERFORMER
Philip Anthony-Rodriguez, as Miguel Garcia
Days of Our Lives, NBC

Patricia Bethune, as Nurse Mary Pat
General Hospital, ABC

Wayne Brady, as Dr. Reese Buckingham
The Bold and the Beautiful, CBS

Kate Mansi, as Abigail Deveraux
Days of Our Lives, NBC

Thaao Penghlis, as Andre DiMer
Days of Our Lives, NBC

BEST WRITING TEAM
“The Bold and the Beautiful”
“Days of Our Lives”
“General Hospital”
“The Young and the Restless”

BEST DIRECTING TEAM
“The Bold and the Beautiful”
“Days of Our Lives”
“General Hospital”
“The Young and the Restless”

TALK

BEST ENTERTAINMENT TALK SHOW
“The Ellen DeGeneres Show”
“A Little Help with Carol Burnett”
“The Real”
“The Talk”
“The View”

BEST ENTERTAINMENT TALK SHOW HOST
Kelly Ripa, Ryan Seacrest, “Live with Kelly and Ryan”

Adrienne Houghton, Loni Love, Jeannie Mai, Tamera Mowry-Housley, “The Real”

Julie Chen, Sara Gilbert, Sharon Osbourne, Aisha Tyler, Sheryl Underwood, “The Talk”

Whoopi Goldberg, Joy Behar, Sara Haines, Sunny Hostin, Abby Huntsman, Meghan McCain, “The View”

BEST INFORMATIVE TALK SHOW
“Access Live “
“The Dr. Oz Show”
“Rachael Ray “
“Red Table Talk”
“Today Show with Kathie Lee & Hoda”

BEST INFORMATIVE TALK SHOW HOST
Kathie Lee Gifford, Hoda Kotb, “Today Show with Kathie Lee & Hoda”
Steve Harvey, “Steve Harvey”
Mehmet Oz, “The Dr. Oz Show”
Kelli Pickler, Ben Aaron, “Pickler and Ben”
Rachael Ray, “Rachael Ray “

BEST MUSICAL PERFORMANCE IN A DAYTIME PROGRAM
Ashley McBride, “Girl Goin’ Nowhere / American Scandal” on “CBS This Morning Saturday”
Lindsey Stirling “Dance of the Sugar Plum Fairy” on “Live with Kelly and Ryan”
Ben Rector, “Old Friends” on “Pickler And Ben”
Adrienne Houghton, Israel Houghton ,“Secrets” on “The Real”
Cast of “The Band’s Visit”, “Answer Me” on “Today Show”

GAME SHOWS

BEST GAME SHOW HOST
Wayne Brady, “Lets Make a Deal”
Chris Harrison, “Who Wants To Be A Millionaire?”
John Michael Higgins, “America Says”
Pat Sajak, “Wheel of Fortune”
Alex Trebek, “Jeopardy”

BEST GAME SHOW
“Family Feud
“Jeopardy”
“Let’s Make a Deal”
“The Price is Right”
“Who Wants To Be a Millionaire?”

NEWS

BEST MORNING PROGRAM
“CBS Sunday Morning”
“CBS This Morning”
“Good Morning America”
“Today Show”

BEST ENTERTAINMENT NEWS PROGRAM
“Access Hollywood”
“Daily Mail TV”
“Entertainment Tonight”
“Inside Edition”
“Extra”

BEST MORNING PROGRAM IN SPANISH
“Despierta America”
“Nuesto Mundo”
“Un Nuevo Dia”

COURTROOM

BEST LEGAL/COURTROOM PROGRAM
“Couple Court with the Cutlers”
“Judge Judy”
“Judge Mathis”
“Lauren Lake’s Paternity Court”
“The People’s Court”

CULINARY/LIFESTYLE

BEST CULINARY PROGRAM
“Barefoot Contessa: Cook Like a Pro”
“Eat. Race. Win.”
“Giada Entertains”
“Lidia’s Kitchen”
“Valerie’s Home Cooking”

BEST CULINARY HOST
Valerie Bertinelli, “Valerie’s Home Cooking”
Catherine Fulvio, “A Taste of Ireland: Ballyknocken Cookery School”
Giada De Laurentiis, “Giada Entertains”
Pati Jinich, “Pati’s Mexican Table”
Molly Yeh, “Girl Meets Farm”

BEST LIFESTYLE PROGRAM
“Ask this Old House”
“George to the Rescue”
“Home Made Simple with Laila Ali”
“Naturally, Danny Seo”
“This Old House”

BEST TRAVEL AND ADVENTURE PROGRAM
“Born to Explore with Richard Wiese”
“F2 Finding Football”
“Jack Hanna’s Into the Wild”
“Ocean Treks with Jeff Corwin a”
“Samantha Brown’s Places To Love”

CHILDREN’S

BEST PRESCHOOL CHILDREN’S SERIES
“The Big Fun Crafty Show”
“Dino Dana”
“Miss Persona”
“Sesame Street”
“Snug’s House”

BEST PRESCHOOL CHILDREN’S ANIMATED PROGRAM
“Ask the StoryBots”
“Daniel Tiger’s Neighborhood”
“Elena of Avalor”
“Esme & Roy”
“Muppet Babies”
“Tumble Leaf”

SPECIAL CLASS

BEST SPECIAL CLASS SERIES
“Close Up With The Hollywood Reporter”
“Lucky Dog with Brandon McMillan”
“Mysteries & Scandals”
“To Life: How Israeli Volunteers Are Changing the World”
“Variety Studio: Actors on Actors”
“Working in the Theatre”

More News from GoldDerby

Loading