Critics’ Choice Documentary Awards nominations: ‘The Biggest Little Farm’ leads with 7, ‘Apollo 11’ and ‘They Shall Not Grow Old’ nab 6

John Chester‘s “The Biggest Little Farm” leads the fourth annual Critics’ Choice Documentary Awards with seven nominations, including Best Documentary Feature and Best Director. Right behind it with six bids apiece are Todd Douglas Miller‘s “Apollo 11” and Peter Jackson‘s “They Shall Not Grow Old.” The other eight films nominated for the top prize are “American Factory,” “The Cave,” “Honeyland,” “The Kingmaker,” “Knock Down the House,” “Leaving Neverland,” “Maiden,” and “One Child Nation.”

Chester’s newest documentary follows his family’s journey as they develop a sustainable farm outside of Los Angeles. As the CCDA nomination leader it follows in the footsteps of last year’s eventual Academy Awards winner “Free Solo” who led this group’s field with six nominations. “Free Solo” may have won at the Oscars and three CCDA awards, but it lost the main prize here to “Won’t You Be My Neighbor?” which was snubbed by the academy.

Last year, three of the 10 films nominated for Best Documentary Feature with the CCDA went on to contend for the Oscar–“Free Solo,” “Minding the Gap” and “RBG.” In 2017 the groups matched again on three of their nominees and in 2016 shared the same winner “O.J.: Made in America” in addition to three other nominees.

Winners will be decided by qualified CCA members and revealed during a gala ceremony in Brooklyn on Sunday, November 10. In addition to the 14 competitive categories listed below, the CCA will fete documentarian Frederick Wiseman with the D.A. Pennebaker Award, named for the late Critics’ Choice Lifetime Achievement Award winner.

SIGN UP for Gold Derby’s free newsletter with latest predictions

BEST DOCUMENTARY FEATURE
American Factory (Netflix)
Apollo 11 (Neon)
The Biggest Little Farm (Neon)
The Cave (National Geographic)
Honeyland (Neon)
The Kingmaker (Showtime)
Knock Down the House (Netflix)
Leaving Neverland (HBO)
Maiden (Sony Pictures Classics)
One Child Nation (Amazon Studios)
They Shall Not Grow Old (Warner Bros.)

BEST DIRECTOR
Waad Al-Kateab and Edward Watts, For Sama (PBS)
Steven Bognar and Julia Reichert, American Factory (Netflix)
John Chester, The Biggest Little Farm (Neon)
Feras Fayyad, The Cave (National Geographic)
Peter Jackson, They Shall Not Grow Old (Warner Bros.)
Todd Douglas Miller, Apollo 11 (Neon)
Nanfu Wang and Jialing Zhang, One Child Nation (Amazon Studios)

BEST FIRST DOCUMENTARY FEATURE
Midge Costin, Making Waves: The Art of Cinematic Sound (Matson Films)
A.J. Eaton, David Crosby: Remember My Name (Sony Pictures Classics)
Pamela B. Green, Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché (Kino Lorber/Zeitgeist Films)
Tamara Kotevska and Ljubomir Stefanov, Honeyland (Neon)
Richard Miron, For the Birds (Dogwoof)
Garret Price, Love, Antosha (Lurker Films)

BEST CINEMATOGRAPHY
Ben Bernhard and Viktor Kossakovsky, Aquarela (Sony Pictures Classics)
John Chester, The Biggest Little Farm (Neon)
Fejmi Daut and Samir Ljuma, Honeyland (Neon)
Nicholas de Pencier, Anthropocene: The Human Epoch (Kino Lorber)
Muhammed Khair Al Shami, Ammar Suleiman, and Mohammad Eyad, The Cave (National Geographic)
Richard Ladkani, Sea of Shadows (National Geographic)

BEST EDITING
Georg Michael Fischer and Verena Schönauer, Sea of Shadows (National Geographic)
Todd Douglas Miller, Apollo 11 (Neon)
Jabez Olssen, They Shall Not Grow Old (Warner Bros.)
Amy Overbeck, The Biggest Little Farm (Neon)
Lindsay Utz, American Factory (Netflix)
Nanfu Wang, One Child Nation (Amazon Studios)

BEST SCORE
Jeff Beal, The Biggest Little Farm (Neon)
Matthew Herbert, The Cave (National Geographic)
Matt Morton, Apollo 11 (Neon)
Plan 9, They Shall Not Grow Old (Warner Bros.)
Scott Salinas, Sea of Shadows (National Geographic)
Eicca Toppinen, Aquarela (Sony Pictures Classics)

BEST ARCHIVAL DOCUMENTARY
Amazing Grace (Neon)
Apollo 11 (Neon)
Maiden (Sony Pictures Classics)
Mike Wallace is Here (Magnolia)
Pavarotti (CBS Films)
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese (Netflix)
They Shall Not Grow Old (Warner Bros.)
What’s My Name: Muhammad Ali (HBO)

BEST BIOGRAPHICAL DOCUMENTARY
David Crosby: Remember My Name (Sony Pictures Classics)
The Kingmaker (Showtime)
Linda Ronstadt: The Sound of My Voice (Greenwich)
Love, Antosha (Lurker Films)
Mike Wallace is Here (Magnolia)
Pavarotti (CBS Films)
Toni Morrison: The Pieces I Am (Magnolia)

BEST MUSIC DOCUMENTARY
Amazing Grace (Neon)
David Crosby: Remember My Name (Sony Pictures Classics)
Linda Ronstadt: The Sound of My Voice (Greenwich)
Miles Davis: Birth of the Cool (Abramorama)
Pavarotti (CBS Films)
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese (Netflix)
Western Stars (Warner Bros.)

BEST POLITICAL DOCUMENTARY
American Factory (Netflix)
The Edge of Democracy (Netflix)
Hail Satan? (Magnolia)
The Kingmaker (Showtime)
Knock Down the House (Netflix)
One Child Nation (Amazon Studios)

BEST SCIENCE/NATURE DOCUMENTARY
Anthropocene: The Human Epoch (Kino Lorber)
Apollo 11 (Neon)
Aquarela (Sony Pictures Classic)
The Biggest Little Farm (Neon)
The Elephant Queen (Apple)
Honeyland (Neon)
Penguins (Disney)
Sea of Shadows (National Geographic)

BEST SPORTS DOCUMENTARY
Bethany Hamilton: Unstoppable (Entertainment Studios)
Diego Maradona (HBO)
Maiden (Sony Pictures Classics)
Rodman: For Better or Worse (ESPN)
The Spy Behind Home Plate (Ciesla Foundation)
What’s My Name: Muhammad Ali (HBO)

MOST INNOVATIVE DOCUMENTARY
Aquarela (Sony Pictures Classics)
Cold Case Hammarskjöld (Magnolia)
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese (Netflix)
Screwball (Greenwich)
Serendipity (Cohen Media)
They Shall Not Grow Old (Warner Bros.)

BEST NARRATION
Anthropocene: The Human Epoch (Kino Lorber)
Alicia Vikander, narrator
Jennifer Baichwal, writer

The Biggest Little Farm (Neon)
John Chester and Molly Chester, narrators
John Chester, writer

The Edge of Democracy (Netflix)
Petra Costa, narrator
Petra Costa, Carol Pires, David Barker and Moara Passoni, writers

The Elephant Queen (Apple)
Chiwetel Ejiofor, narrator
Mark Deeble, writer

For Sama (PBS)
Waad Al-Kateab, narrator
Waad Al-Kateab, writer

Joseph Pulitzer: Voice of the People (First Run)
Adam Driver, narrator
Oren Rudavsky and Bob Seidman, writers

One Child Nation (Amazon Studios)
Nanfu Wang, narrator
Nanfu Wang, writer

Western Stars (Warner Bros.)
Bruce Springsteen, narrator
Bruce Springsteen, writer

PREDICT the Oscars nominations; change them until January 13

Be sure to make your Oscar nominee predictions today so that Hollywood insiders can see how their films and performers are faring in our odds. You can keep changing your predictions as often as you like until just before nominees are announced on January 13. And join in the fun debate over the 2020 Academy Awards taking place right now with Hollywood insiders in our film forums. Read more Gold Derby entertainment news.

More News from GoldDerby

Loading