2020 Creative Arts Emmy winners: Full list of winners in all 100 categories [UPDATING LIVE]

The Primetime Emmys take place on September 20 and air live coast-to-coast on ABC. But the majority of awards are handed out at the five Creative Arts Emmy ceremonies that take place in the week leading up to TV’s biggest night. The Creative Arts trophies will be awarded at five events on: September 14 (reality and nonfiction; Sept. 15 (variety); Sept. 16 (scripted, night 1); Sept. 17 (scripted, night 2) and Sept. 19 (mix). The first four of these will stream live on Emmys.com while the last will air on FXX.

Because of the COVID-19 pandemic, which has forced TV productions, film shoots and entertainment events to shut down all year to slow the spread of the easily transmitted disease, all of this year’s Emmy ceremonies will be held virtually. While Jimmy Kimmel emcees just one show — the Emmys next Sunday — Best Reality Host nominee Nicole Byer (“Nailed It”) has been tapped to preside over all five of the Creative Arts awards.

Scroll down for the complete 2020 Creative Arts Emmy winners list. Winners are noted with an X and in gold.

MONDAY SEPTEMBER 14
17 categories

BEST DOCUMENTARY OR NONFICTION SPECIAL
X — “The Apollo”
“Beastie Boys Story”
“Becoming”
“The Great Hack”
“Laurel Canyon: A Place In Time”

BEST HOSTED NONFICTION SERIES OR SPECIAL
“Comedians In Cars Getting Coffee”
X — “Leah Remini: Scientology And The Aftermath”
“Ugly Delicious”
“VICE”
“The World According To Jeff Goldblum”

BEST SHORT FORM NONFICTION OR REALITY SERIES
“Between The Scenes – The Daily Show”
“Full Frontal With Samantha Bee Presents: Pandemic Video Diaries”
X — “National Geographic Presents: Creating Cosmos: Possible Worlds”
“Pose: Identity, Family, Community”
“RuPaul’s Drag Race Out Of The Closet”

BEST STRUCTURED REALITY PROGRAM
“Antiques Roadshow”
“Love Is Blind”
X — “Queer Eye”
“Shark Tank”
“A Very Brady Renovation”

BEST CASTING FOR A REALITY PROGRAM
“Born This Way”
“Love Is Blind”
“Queer Eye”
X — “RuPaul’s Drag Race”
“The Voice”

BEST CINEMATOGRAPHY FOR A NONFICTION PROGRAM
“American Factory”
“Apollo 11”
“Becoming”
X — “The Cave”
“Sea Of Shadows”
“Serengeti”

BEST CINEMATOGRAPHY FOR A REALITY PROGRAM
“Cheer”
X — “Life Below Zero”
“Queer Eye”
“RuPaul’s Drag Race”
“Survivor”

BEST DIRECTING FOR A DOCUMENTARY/NONFICTION PROGRAM
X — Steven Bognar and Julia Reichert, “American Factory”
Todd Douglas Miller, “Apollo 11”
Nadia Hallgren, “Becoming”
Feras Fayyad, “The Cave”
Jason Hehir, “The Last Dance”
Eric Goode and Rebecca Chaiklin, “Tiger King: Murder, Mayhem And Madness”

BEST DIRECTING FOR A REALITY PROGRAM
X — Greg Whiteley, “Cheer”
Rich Kim, “LEGO Masters”
Hisham Abed, “Queer Eye”
Nick Murray, “RuPaul’s Drag Race”
Ariel Boles, “Top Chef”

BEST MUSIC COMPOSITION FOR A DOCUMENTARY SERIES OR SPECIAL (ORIGINAL DRAMATIC SCORE)
Kamasi Washington, “Becoming”
Amanda Jones, “Home”
Pinar Toprak and Alex Kovacs, “McMillion$”
Mark Mothersbaugh, John Enroth and Albert Fox, “Tiger King: Murder, Mayhem And Madness”
X — Laura Karpman, “Why We Hate”

BEST NARRATOR
Kareem Abdul-Jabbar, “Black Patriots: Heroes Of The Revolution”
Chiwetel Ejiofor, “The Elephant Queen”
Angela Basset, “The Imagineering Story”
Lupita Nyong’o, “Serengeti”
X — David Attenborough, “Seven Worlds, One Planet”

BEST PICTURE EDITING FOR A NONFICTION PROGRAM
“American Factory”
X — “Apollo 11”
“Beastie Boys Story”
“The Last Dance”
“McMillion$”
“Tiger King: Murder, Mayhem And Madness”

BEST PICTURE EDITING FOR A STRUCTURED REALITY OR COMPETITION PROGRAM
“LEGO Masters”
“Queer Eye”
X — “RuPaul’s Drag Race”
“Survivor”
“Top Chef”

BEST PICTURE EDITING FOR AN UNSTRUCTURED REALITY PROGRAM
X — “Cheer”
“Deadliest Catch”
“Life Below Zero”
“RuPaul’s Drag Race: Untucked”

BEST SOUND EDITING FOR A NONFICTION OR REALITY PROGRAM (SINGLE OR MULTI-CAMERA)
X — “Apollo 11”
“Beastie Boys Story”
“Cheer”
“Laurel Canyon: A Place In Time”
“McMillion$”
“Tiger King: Murder, Mayhem And Madness”

BEST SOUND MIXING FOR A NONFICTION OR REALITY PROGRAM (SINGLE OR MULTI-CAMERA)
X — “Apollo 11”
“Beastie Boys Story”
“Cheer”
“Laurel Canyon: A Place In Time”
“RuPaul’s Drag Race”
“Tiger King: Murder, Mayhem And Madness”

BEST WRITING FOR A NONFICTION PROGRAM
Mike Diamond, Adam Horovit and Spike Jonze, “Beastie Boys Story”
Alisar Hasan and Feras Fayyad, “The Cave”
Rachel Mason and Kathryn Robson, “Circus Of Books”
X — Mark Lewis, “Don’t F**k With Cats: Hunting An Internet Killer”
James Lee Hernandez and Brian Lazarte, “McMillion$”

TUESDAY, SEPTEMBER 15
16 categories

BEST SHORT FORM VARIETY SERIES
“Beeing at Home with Samantha Bee”
“Between Two Ferns with Zach Galifianakis: The Movie, Sorta Uncut Interviews”
X – “Carpool Karaoke: The Series”
“Jimmy Kimmel’s Quarantine Minilogues”
“The Randy Rainbow Show”

BEST VARIETY SKETCH SERIES
“A Black Lady Sketch Show”
“Drunk History”
X – “Saturday Night Live”

BEST VARIETY SPECIAL (LIVE)
“77th Annual Golden Globe Awards”
X – “Live in Front of a Studio Audience: “All in the Family” and “Good Times”
“The Oscars”
“Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez and Shakira”
“73rd Annual Tony Awards”

BEST CONTEMPORARY HAIRSTYLING FOR A VARIETY, NONFICTION, OR REALITY PROGRAM
“A Celebration of the Music from Coco”
“Dancing with the Stars” (Episode: “Episode 2802”)
“The Oscars”
X – “RuPaul’s Drag Race” (Episode: “I’m That Bitch”)
“The Voice” (Episode: “Top 10”)

BEST CONTEMPORARY MAKEUP FOR A VARIETY, NONFICTION OR REALITY PROGRAM (NON- PROSTHETIC)
“A Celebration of the Music from Coco”
“Dancing with the Stars” (Episode: “Episode 2802”)
“The Oscars”
X – “RuPaul’s Drag Race” (Episode: “I’m That Bitch”)
“The Voice” (Episode: “Top 10”)

BEST COSTUMES FOR A VARIETY, NONFICTION, OR REALITY PROGRAM
“Dancing with the Stars” (Episode: “Halloween Night”)
“Drunk History” (Episode: “Fame”)
X – “The Masked Singer” (Episode: “The Season Kick-Off Mask-Off: Group A”)
“RuPaul’s Drag Race” (Episode: “I’m That Bitch”)
“Saturday Night Live” (Episode: “Host: Eddie Murphy”)

BEST DIRECTING FOR A VARIETY SERIES
“A Black Lady Sketch Show” (Episode: “Born at Night, But Not Last Night”)
Directed by Dime Davis

“The Daily Show with Trevor Noah” (Episode: “Dr. Fauci Answers Trevor’s Questions About Coronavirus”)
Directed by David Paul Meyer

“Last Week Tonight with John Oliver” (Episode: “Episode 629”)
Directed by Paul Pennolino and Christopher Werner

“The Late Show with Stephen Colbert” (Episode: “Live Show; Chris Christie; Nathaniel Rateliff”)
Directed by Jim Hoskinson

X – “Saturday Night Live” (Episode: “Host: Eddie Murphy”)
Directed by Don Roy King

“Tiffany Haddish Presents: They Ready” (Episode: “Flame Monroe”)
Directed by Linda Mendoza

BEST LIGHTING DESIGN/LIGHTING DIRECTION FOR A VARIETY SPECIAL
“62nd Grammy Awards”
“The Kennedy Center Honors”
“The Oscars”
X – “Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez and Shakira”
“73rd Annual Tony Awards”

BEST MUSIC DIRECTION
X – Rickey Minor for “The Kennedy Center Honors”
Sheila E., Jimmy Jam and Terry Lewis for “Let’s Go Crazy: The Grammy Salute to Prince”
Rickey Minor for “The Oscars”
Lenny Pickett, Eli Brueggemann and Leon Pendarvis for “Saturday Night Live” (Episode: “SNL At Home #1”)
Adam Wayne Blackstone for “Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez and Shakira”

BEST PICTURE EDITING FOR VARIETY PROGRAMMING
“The Daily Show with Trevor Noah” (Episode: “Trump’s Coronavirus Address (Bloopers Included) and Trevor’s Audience Tribute Song”)
“Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize for American Humor”
“Dave Chappelle: Sticks & Stones”
X – “Last Week Tonight with John Oliver” (Segment: “Eat Sh!t, Bob!”)
“Last Week Tonight with John Oliver” (Segment: “The Journey of ChiiJohn: Chapter 2”)

BEST PRODUCTION DESIGN FOR A VARIETY, REALITY OR COMPETITION SERIES
“At Home with Amy Sedaris” (Episodes: “Outdoor Entertaining”, “Travel”)
“Drunk History” (Episode: “Bad Blood”)
“Last Week Tonight with John Oliver” (Episode: “Episode 629”)
“Queer Eye” (Episode: “We’re in Japan!: The Ideal Woman”)
X – “Saturday Night Live” (Episodes: “Host: Eddie Murphy”, “Host: John Mulaney”)

BEST PRODUCTION DESIGN FOR A VARIETY SPECIAL
“77th Annual Golden Globe Awards”
“62nd Grammy Awards”
“The Little Mermaid Live!”
“Live in Front of a Studio Audience: “All in the Family” and “Good Times”
X – “The Oscars”

BEST SOUND MIXING FOR A VARIETY SERIES OR SPECIAL
“The Daily Show with Trevor Noah” (Episode: “Jessie Reyez”)
“Dave Chappelle: Sticks & Stones”
“62nd Grammy Awards”
“Last Week Tonight with John Oliver” (Episode: “Episode 629”)
X – “The Oscars”

BEST TECHNICAL DIRECTION, CAMERAWORK, VIDEO CONTROL FOR A SERIES
“Curb Your Enthusiasm” (Episode: “The Spite Store”)
“Jimmy Kimmel Live!” (Episode: “Jimmy Kimmel Live in Brooklyn – Jon Stewart, Benedict Cumberbatch, Kelly Ripa, and Music from David Byrne”)
X – “Last Week Tonight with John Oliver” (Episode: “Episode 629”)
“Saturday Night Live” (Episode: “Host: Woody Harrelson”)
“The Voice” (Episode: “Live Finale”)

BEST TECHNICAL DIRECTION, CAMERAWORK, VIDEO CONTROL FOR A SPECIAL
“2019 American Music Awards”
“Dave Chappelle: Sticks & Stones”
“The Little Mermaid Live!”
X – “Live in Front of a Studio Audience: “All in the Family” and “Good Times” (ABC)
“The Oscars”

BEST WRITING FOR A VARIETY SERIES
“The Daily Show with Trevor Noah”
“Full Frontal with Samantha Bee”
X – “Last Week Tonight with John Oliver”
“Late Night with Seth Meyers”
“The Late Show with Stephen Colbert”

WEDNESDAY, SEPTEMBER 16
19 categories

BEST CINEMATOGRAPHY FOR A LIMITED SERIES OR MOVIE
“Defending Jacob” (Episode: “After”)
“Devs”
“The Plot Against America” (Episode: Part 1″)
X — “Watchmen” (Episode: “This Extraordinary Being”)
“Watchmen” (Episode: “Little Fear of Lightning”)

BEST CINEMATOGRAPHY FOR A MULTI-CAMERA SERIES
“Bob Hearts Abishola” (Episode: “Ice Cream for Breakfast”)
“Family Reunion” (Episode: “Remember Black Elvis?”) (Netflix)
X — “The Ranch” (Episode: “It Ain’t My Fault”)
“Will & Grace” (Episode: “Accidentally on Porpoise”)

BEST CINEMATOGRAPHY FOR A SINGLE-CAMERA SERIES (HALF-HOUR)
“The End of the F***ing World” (Episode: “Episode 2”)
“Homecoming” (Episode: “Giant”)
“Insecure” (Episode: “Lowkey Happy”)
“Insecure” (Episode: “Lowkey Lost”)
X — “The Mandalorian” (Episode: “Chapter 7: The Reckoning”)

BEST CONTEMPORARY HAIRSTYLING
X — “Black-ish” (Episode: “Hair Day”)
“Grace and Frankie” (Episode: “The Laughing Stock”)
“The Handmaid’s Tale” (Episode: “Liars”)
“The Politician” (Episode: “Pilot”)
“Schitt’s Creek” (Episode: “Happy Ending”)
“This Is Us” (Episode: “Strangers: Part Two”)

BEST FANTASY/SCI-FI COSTUMES
“Carnival Row” (Episode: “Aisling”)
“The Handmaid’s Tale” (Episode: “Household”)
“The Mandalorian” (“Chapter 3: The Sin”)
X — “Watchmen” (Episode: “It’s Summer and We’re Running Out of Ice”) 
“Westworld” (Episode: “Parce Domine”)

BEST PERIOD COSTUMES
X — “The Crown” (Episode: “Cri de Coeur”)
“Hollywood” (Episode: “A Hollywood Ending”)
“The Marvelous Mrs. Maisel” (Episode: “It’s Comedy or Cabbage”)
“Mrs. America” (Episode: “Shirley”)
“Pose” (Episode: “Acting Up”)

BEST PERIOD MAKEUP AND/OR CHARACTER MAKEUP (NON-PROSTHETIC)
“American Horror Story: 1984” (Episode: “The Lady in White”)
“Hollywood” (Episode: “Outlaws”)
X — “The Marvelous Mrs. Maisel” (Episode: “It’s Comedy or Cabbage”)
“Pose” (Episode: “Acting Up”)
“Star Trek: Picard” (Episode: “Stardust City Rag”)

BEST MULTI-CAMERA PICTURE EDITING FOR A COMEDY SERIES
“The Conners” (Episode: “Slappy Holidays”)
X — “One Day at a Time” (Episode: “Boundaries”)
“Will & Grace” (Episode: “What a Dump”)
“Will & Grace” (Episode: “We Love Lucy”)

BEST PRODUCTION DESIGN FOR A NARRATIVE CONTEMPORARY PROGRAM (ONE HOUR OR MORE)
“Big Little Lies” (Episodes: “What Have They Done?”, “The Bad Mother”, “I Want To Know”)
X — “The Handmaid’s Tale” (Episode: “Household”)
“Killing Eve” (Episode: “Are You from Pinner?”)
“The Morning Show” (Episode: “In the Dark Night of the Soul It’s Always 3:30 in the Morning”)
“Ozark” (Episode: “Wartime”)
“Succession” (Episode: “This Is Not for Tears”)

BEST PRODUCTION DESIGN FOR A NARRATIVE PROGRAM (HALF-HOUR)
“GLOW” (Episode: “Up, Up, Up”)
X — “The Mandalorian” (Episode: “Chapter 1: The Mandalorian”)
“Space Force” (Episode: “The Launch”)
“What We Do in the Shadows” (Episodes: “Resurrection”, “Collaboration”, “Witches”)
“Will & Grace” (Episode: “We Love Lucy”)

BEST PROSTHETIC MAKEUP FOR A SERIES, LIMITED SERIES, MOVIE OR SPECIAL
“American Horror Story: 1984” (Episode: “True Killers”)
“Hollywood” (Episode: “Jump”)
“The Mandalorian” (Episode: “Chapter 6: The Prisoner”)
“Pose” (Episode: “Love’s in Need of Love Today”)
X — “Star Trek: Picard” (Episode: “Absolute Candor”)
“Westworld” (Episode: “Crisis Theory”)

BEST SINGLE-CAMERA PICTURE EDITING FOR A DRAMA SERIES
“The Mandalorian” (Episode: “Chapter 2: The Child”)
“The Mandalorian” (Episode: “Chapter 4: Sanctuary”)
“The Mandalorian” (Episode: “Chapter 8: Redemption”)
“Ozark” (Episode: “Fire Pink”)
“Ozark” (Episode: “Wartime”)
“Stranger Things” (Episode: “Chapter Eight: The Battle of Starcourt”)
“Succession” (Episode: “DC”)
X — “Succession” (Episode: “This Is Not for Tears”)

BEST SINGLE-CAMERA PICTURE EDITING FOR A LIMITED SERIES OR MOVIE
“El Camino: A Breaking Bad Movie”
“Mrs. America”
X — “Watchmen” (Episode: “A God Walks into Abar”)
“Watchmen” (Episode: “It’s Summer and We’re Running Out of Ice”)
“Watchmen” (Episode: “This Extraordinary Being”)

BEST SOUND EDITING FOR A COMEDY OR DRAMA SERIES (ONE HOUR)
“Better Call Saul” (Episode: “Bagman”)
“The Boys” (Episode: “The Name of the Game”)
“The Crown” (Episode: “Aberfan”)
“Star Trek: Picard” (Episode: “Et in Arcadia Ego: Part 2”)
X — “Stranger Things” (Episode: “Chapter Eight: The Battle of Starcourt”)
“Westworld” (Episode: “Parce Domine”)

BEST SOUND EDITING FOR A COMEDY OR DRAMA SERIES (HALF-HOUR) AND ANIMATION
“GLOW” (Episode: “The Libertines”)
X — “The Mandalorian” (Episode: “Chapter 1: The Mandalorian”)
“Silicon Valley” (Episode: “Exit Event”)
“Space Force” (Episode: “The Launch”)
“What We Do in the Shadows” (Episode: “The Return”)

BEST SOUND MIXING FOR A COMEDY OR DRAMA SERIES (HALF-HOUR) AND ANIMATION
X — “The Mandalorian” (Episode: “Chapter 2: The Child”) 
“Modern Family” (Episode: “Finale”)
“The Ranch” (Episode: “Fadeaway”)
“Schitt’s Creek” (Episode: “Happy Ending”)
“Space Force” (Episode: “Save Epsilon 6!”)

BEST SOUND MIXING FOR A LIMITED SERIES OR MOVIE
“American Horror Story: 1984” (Episode: “Camp Redwood”)
“Devs” (Episode: “Episode 3”)
“El Camino: A Breaking Bad Movie”
“Hollywood” (Episode: “Hooray for Hollywood”)
X — “Watchmen” (Episode: “This Extraordinary Being”) 

BEST SPECIAL VISUAL EFFECTS
“Lost in Space” (Episode: “Ninety-Seven”)
X — “The Mandalorian” (Episode: “Chapter 2: The Child”)
“Stranger Things” (Episode: “Chapter Eight: The Battle of Starcourt”)
“Watchmen” (Episode: “See How They Fly”)
“Westworld” (Episode: “Crisis Theory”)

BEST SPECIAL VISUAL EFFECTS IN A SUPPORTING ROLE
“Devs” (Episode: “Episode 8”)
“The Handmaid’s Tale” (Episode: “Household”)
“Tales From the Loop” (Episode: “Loop”)
“Tom Clancy’s Jack Ryan” (Episode: “Strongman”)
X — “Vikings” (Episode: “The Best Laid Plans”)

THURSDAY, SEPTEMBER 17
18 categories

BEST DERIVATIVE INTERACTIVE PROGRAM
X — “Big Mouth Guide to Life”
“Doctor Who: The Runaway”

BEST ORIGINAL INTERACTIVE PROGRAM
X — “The Messy Truth VR Experience”
“Rebuilding Notre Dame”
“When We Stayed Home”

BEST SHORT FORM ANIMATED PROGRAM
X — “Forky Asks a Question: What is Love?”
“Robot Chicken” (Episode: “Santa’s Dead”)
“Steven Universe Future” (Episode: “Fragments”)

BEST SHORT FORM COMEDY OR DRAMA SERIES
X — “Better Call Saul Employee Training: Legal Ethics With Kim Wexler”
“The Good Place Presents: The Selection”
“Most Dangerous Game”
“Reno 911!”
“Star Trek: Short Treks”

BEST ACTOR IN A SHORT FORM COMEDY OR DRAMA SERIES
X — Laurence Fishburne, “#FreeRayshawn”
Stephan James, “#FreeRayshawn”
Christoph Waltz, “Most Dangerous Game”
Mamoudou Athie, “Oh Jerome, No (Cake)”
Corey Hawkins, “Survive”

BEST ACTRESS IN A SHORT FORM COMEDY OR DRAMA SERIES
Anna Kendrick, “Dummy”
Kaitlin Olson, “Flipped”
X — Jasmine Cephas Jones, “#FreeRayshawn”
Rain Valdez, “Razor Tongue”
Kerri Kenney-Silver, “Reno 911!

BEST CASTING FOR A COMEDY SERIES
“Curb Your Enthusiasm”
“Dead to Me”
“Insecure”
“The Marvelous Mrs. Maisel”
X — “Schitt’s Creek”
“What We Do in the Shadows”

BEST CASTING FOR A DRAMA SERIES
“Big Little Lies”
“The Crown”
“The Handmaid’s Tale”
“Killing Eve”
“Ozark”
X — “Succession”

BEST CHARACTER VOICE-OVER PERFORMANCE
X — Maya Rudoph, “Big Mouth” (Episode: “How to Have an Orgasm”)
Leslie Odom Jr., “Central Park” (Episode: “Episode One”)
Wanda Sykes, “Crank Yankers” (Episode: “Bobby Brown, Wanda Sykes and Kathy Griffin”)
Taika Waititi, “The Mandalorian” (Episode: “Chapter 8: Redemption”)
Nancy Cartwright, “The Simpsons” (Episode: “Better Off Ned”)
Hank Azaria, “The Simpsons” (Episode: “Frinkoin”)

BEST CHOREOGRAPHY FOR SCRIPTED PROGRAMMING
X — “Zoey’s Extraordinary Playlist” (Routines: “All I Do Is Win,” “I’ve Got the Music in Me,” “Crazy”)

BEST INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN ANIMATION
X — Jill Dykxhoorn, “Archer” (Episode: “Road Trip”)
X — Dan MacKenzie, “Cosmos: Possible Worlds” (Episode: “Vavilov”)
X — Genndy Tartakovsky, “Genndy Tartakovsky’s Primal” (Episode: “Spear and Fang”)
X — Scott Wills, “Genndy Tartakovsky’s Primal” (Episode: “Spear and Fang”)
X — Stephen DeStefano, “Genndy Tartakovsky’s Primal” (Episode: “A Cold Death”)

BEST INNOVATION IN INTERACTIVE PROGRAMMING
X — “Create Together”
X — “The Line”

BEST MOTION DESIGN
X — “Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates”

BEST MUSIC COMPOSITION FOR A LIMITED SERIES, MOVIE OR SPECIAL (ORIGINAL DRAMATIC SCORE)
“Hollywood” (Episode: “Hooray for Hollywood: Part 2”)
“Little Fires Everywhere” (Episode: “The Spider Web”)
“Mrs. America” (Episode: “Reagan”)
“Unorthodox” (Episode: “Part 1”)
X — “Watchmen” (Episode: “It’s Summer and We’re Running Out of Ice”)

BEST MUSIC SUPERVISION
“Better Call Saul” (Episode: “The Guy for This”)
“Euphoria” (Episode: “And Salt the Earth Behind You”)
“Insecure” (Episode: “Lowkey Movin’ On”)
“Killing Eve” (Episode: “Meetings Have Biscuits”)
X — “The Marvelous Mrs. Maisel” (Episode: “It’s Comedy or Cabbage”)
“Stranger Things” (Episode: “Chapter Three: The Case of the Missing Lifeguard”)
“Watchmen” (Episode: “This Extraordinary Being”)

BEST ORIGINAL MAIN TITLE THEME MUSIC
“Carnival Row”
“Defending Jacob”
X — “Hollywood”
“Unorthodox”
“Why We Hate”
“Wu-Tang: An American Saga”

BEST ORIGINAL MUSIC AND LYRICS
“The Black Godfather” (Song Title: “Letter to My Godfather”)
X — “Euphoria” (Song Title: “All for Us”)
“Last Week Tonight with John Oliver” (Song Title: “Eat Shit, Bob”)
“Little Fires Everywhere” (Song Title: “Build it Up”)
“The Marvelous Mrs. Maisel” (Song Title: “One Less Angel”)
“This is Us” (Song Title: “Memorized”)
“Watchmen” (Song Title: “The Way it Used to Be”)

BEST STUNT COORDINATION FOR A COMEDY OR VARIETY PROGRAM
“Ballers”
“Brooklyn Nine-Nine”
“Henry Danger”
X — “Shameless”
“Space Force”

SATURDAY, SEPTEMBER 19
30 categories

BEST ANIMATED PROGRAM
BEST CHILDREN’S PROGRAM
BEST DOCUMENTARY OR NONFICTION SERIES
EXCEPTIONAL MERIT IN DOCUMENTARY FILMMAKING
BEST TELEVISION MOVIE
BEST UNSTRUCTURED REALITY PROGRAM
BEST VARIETY SPECIAL (PRE-RECORDED)

BEST COMMERCIAL

BEST CASTING FOR A LIMITED SERIES MOVIE OR SPECIAL

BEST CHOREOGRAPHY FOR VARIETY OR REALITY PROGRAMMING

BEST CINEMATOGRAPHY FOR A SINGLE-CAMERA SERIES (ONE HOUR)

BEST CONTEMPORARY COSTUMES

BEST CONTEMPORARY MAKEUP (NON-PROSTHETIC)

BEST DIRECTING FOR A VARIETY SPECIAL

BEST GUEST ACTOR IN A COMEDY SERIES
BEST GUEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES
BEST GUEST ACTOR IN A DRAMA SERIES
BEST GUEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

BEST HOST FOR A REALITY OR COMPETITION PROGRAM

BEST INTERACTIVE EXTENSION OF A LINEAR PROGRAM

BEST LIGHTING DESIGN/LIGHTING DIRECTION FOR A VARIETY SERIES

BEST MAIN TITLE DESIGN

BEST MUSIC COMPOSITION FOR A SERIES (ORIGINAL DRAMATIC SCORE)

BEST PERIOD AND/OR CHARACTER HAIRSTYLING

BEST PRODUCTION DESIGN FOR A NARRATIVE PERIOD OR FANTASY PROGRAM (ONE HOUR OR MORE)

BEST SINGLE-CAMERA PICTURE EDITING FOR A COMEDY SERIES

BEST SOUND EDITING FOR A LIMITED SERIES, MOVIE OR SPECIAL
BEST SOUND MIXING FOR A COMEDY OR DRAMA SERIES (ONE HOUR)

BEST STUNT COORDINATION FOR A DRAMA SERIES, LIMITED SERIES OR MOVIE

BEST WRITING FOR A VARIETY SPECIAL

PREDICT the 2020 Emmy winners now; change through September 20

Make your predictions at Gold Derby now. Download our free and easy app for Apple/iPhone devices or Android (Google Play) to compete against legions of other fans plus our experts and editors for best prediction accuracy scores. See our latest prediction champs. Can you top our esteemed leaderboards next? Always remember to keep your predictions updated because they impact our latest racetrack odds, which terrify Hollywood chiefs and stars. Don’t miss the fun. Speak up and share your huffy opinions in our famous forums where 5,000 showbiz leaders lurk every day to track latest awards buzz. Everybody wants to know: What do you think? Who do you predict and why?

SIGN UP for Gold Derby’s newsletter with experts’ latest predictions

More News from GoldDerby

Loading