2020 Oscar nominations: Full list of Academy Awards nominees in all 24 categories [UPDATING LIVE]

Nominations for the 92nd Oscars were announced on Monday, January 13 at the academy’s headquarters in Beverly Hills, California. (Scroll down for the full and complete list.)

Final voting doesn’t start until January 30 and then runs for only six days; that is the shortest time for balloting in the history of these top movie honors. The Academy Awards ceremony takes place on February 9 and for the second time in as many years, it won’t have a host.

At 5:18 a.m. PT/8:20 a.m. ET, nominees were announced in nine categories: Supporting Actor, Supporting Actress, Costume Design, Film Editing, Original Score,  Sound Editing, Sound Mixing, Animated Short and Live Action Short.

At 5:30 a.m. PT/8:30 a.m. ET, nominees were announced in the remaining 15 races: Picture, Director, Actor, Actress, Adapted Screenplay, Original Screenplay, Cinematography, Makeup and Hairstyling, Original Song, Production Design, Visual Effects, Animated Feature, Documentary Feature, Documentary Short and Foreign Language Film.

Refresh this page for the most up-to-date nominations

Best Picture
“Ford v Ferrari”
“The Irishman”
“Jojo Rabbit”
“Joker”
“Little Women”
“Marriage Story”
“1917”
“Once Upon a Time in Hollywood”
“Parasite”

Best Director
Bong Joon Ho, “Parasite”
Sam Mendes, “1917”
Todd Phillips, “Joker”
Martin Scorsese, “The Irishman”
Quentin Tarantino, “Once Upon a Time in Hollywood”

Best Actress
Cynthia Erivo, “Harriet”
Scarlett Johansson, “Marriage Story”
Saoirse Ronan, “Little Women”
Charlize Theron, “Bombshell”
Renée Zellweger, “Judy”

Best Actor
Antonio Banderas, “Pain and Glory”
Leonardo DiCaprio, “Once Upon a Time in Hollywood”
Adam Driver, “Marriage Story”
Joaquin Phoenix., “Joker”
Jonathan Pryce, “The Two Popes”

Best Supporting Actress
Kathy Bates, “Richard Jewell”
Laura Dern, “Marriage Story”
Scarlett Johansson, “Jojo Rabbit”
Florence Pugh, “Little Women”
Margot Robbie,” Bombshell”

Best Supporting Actor
Tom Hanks, “A Beautiful Day in the Neighborhood”
Anthony Hopkins, “The Two Popes”
Al Pacino, “The Irishman”
Joe Pesci, “The Irishman”
Brad Pitt, “Once Upon a Time … in Hollywood”

Best Adapted Screenplay
“The Irishman,” Steven Zaillian
“Jojo Rabbit, ” Taika Waititi
“Joker,” Todd Phillips & Scott Silver
“Little Women, ” Greta Gerwig
“The Two Popes,” Anthony McCarten

Best Original Screenplay
“Knives Out,” Rian Johnson
“Marriage Story,” Noah Baumbach
“1917,” Sam Mendes & Krysty Wilson-Cairns
“Once Upon a Time in Hollywood, ” Quentin Tarantino
“Parasite,” Bong Joon Ho & Jin Won Han

Best Cinematography
“1917,” Roger Deakins
“The Irishman,” Rodrigo Prieto
“Joker,” Lawrence Sher
“The Lighthouse,” Jarin Blaschke
“Once Upon a Time in Hollywood,” Robert Richardson

Best Costume Design
“Jojo Rabbit”
“Joker”
“Little Women”
“Once Upon a Time in Hollywood”
“The Irishman”

Best Film Editing
“Ford v Ferrari,” Andrew Buckland & Michael McCusker
“The Irishman,” Thelma Schoonmaker
“Jojo Rabbit,” Tom Eagles
“Joker,” Jeff Groth
“Parasite,” Jinmo Yang

Best Makeup and Hairstyling
“Bombshell”
“Joker”
“Judy”
“1917”
“Maleficent: Mistress of Evil”

Best Original Score
“Joker”
“Little Women”
”Marriage Story”
”1917”
”Star Wars: The Rise of Skywalker”

Best Original Song
“I Can’t Let You Throw Yourself Away” from “Toy Story 4,” Randy Newman
“(I’m Gonna) Love Me Again” from “Rocketman,” Elton John & Bernie Taupin
“I’m Standing With You” from “Breakthrough,” Diane Warren
“Into the Unknown” from Frozen 2,” Robert Lopez & Kristen Anderson-Lopez
“Stand Up” from “Harriet,” Joshuah Brian Campbell & Cynthia Erivo

Best Production Design
“The Irishman”
“Jojo Rabbit”
“1917”
“Once Upon a Time in Hollywood”
“Parasite”

Best Sound Editing
“Ford v Ferrari”
“Joker”
“1917”
“Once Upon a Time in Hollywood”
“Star Wars: The Rise of Skywalker”

Best Sound Mixing
“Ad Astra”
“Ford v Ferrari”
“Joker”
“1917”
“Once Upon a Time in Hollywood”

Best Visual Effects
“Avengers: Endgame”
“The Irishman”
“The Lion King”
“1917”
“Star Wars: The Rise of Skywalker”

Best Animated Feature
“How to Train Your Dragon: The Hidden World”
“I Lost My Body”
“Klaus”
“Missing Link”
“Toy Story 4”

Best Animated Short
“Dcera (Daughter)”
“Hair Love”
”Kitbull”
“Memorable”
“Sister”

Best Documentary Feature
“American Factory”
“The Cave”
“The Edge of Democracy”
“For Sama”
“Honeyland”

Best Documentary Short
“In the Absence”
“Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)”
“Life Overtakes Me”
“St. Louis Superman”
“Walk Run Cha-Cha”

Best International Feature
“Corpus Christi” (Poland)
“Honeyland” (North Macedonia)
“Les Miserables” (France)
“Pain and Glory” (Spain)
“Parasite” (South Korea)

Best Live Action Short
“Brotherhood”
”Nefta Football Club”
”The Neighbors’ Window”
“Sariahs”
“A Sister”

SIGN UP for Gold Derby’s free newsletter with latest predictions

More News from GoldDerby

Loading