Home Forums Movies 2017 Los Angeles Film Critics Assocation Awards Predictions

2017 Los Angeles Film Critics Assocation Awards Predictions

CREATE A NEW TOPIC
CREATE A NEW POLL
Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 310 total)
Created
2 years ago
Last Reply
2 years ago
309
( +9 hidden )
replies
30847
views
50
users
Eddy Q
28
Miles
26
Marcus Snowden
22
  • pacinofan
    Participant
    Joined:
    Nov 28th, 2011
    Topics:
    Posts:
    #1202426139

    I think Janney will win something or even a few things from the various film critics but it may be from smaller groups like the Boston Critics, Chicago Critics, Washington D.C. Critics, etc. I have more doubts about Margot Robbie.

    ReplyCopy URL
    FreemanGriffin
    Participant
    Joined:
    Feb 19th, 2012
    Topics:
    Posts:
    #1202427234

    My predictions for tomorrow:

    Best Picture: The Florida Project
    Best Director: Sean Baker, The Florida Project
    Best Actor: Timothee Chalamet, Call Me By Your Name
    Best Actress: Saoirse Ronan, Lady Bird
    Best Supporting Actor: Willem Dafoe, The Florida Project
    Best Supporting Actress: Laurie Metcalf, Lady Bird
    Best Screenplay: James Ivory, Call Me By Your Name
    Best Cinematography: The Florida Project
    Best Debut Film: Greta Gerwig, Lady Bird
    Best Foreign Language Film: 120 Beats per Minute
    Best Documentary: Faces Places

    ReplyCopy URL
    manakamana
    Participant
    Joined:
    Jul 28th, 2011
    Topics:
    Posts:
    #1202427291

    Best Picture – Call Me By Your Name
    Director – Sean Baker, The Florida Project
    Actor – Robert Pattinson, Good Time
    Actress – Daniela Vega, A Fantastic Woman
    Supporting Actor – Willem Dafoe, The Florida Project
    Supporting Actress – Lesley Manville, Phantom Thread
    Screenplay – Lady Bird
    Cinematography – The Lost City of Z
    Production Design – Blade Runner 2049
    Best Editing – Get Out
    Music – Phantom Thread
    Foreign-Language Film – BPM (Beats Per Minute)
    Non-Fiction – Faces Places
    Animation – Coco
    New Generation Award – Kogonada, Columbus

    ReplyCopy URL
    AwardsConnect
    Keymaster
    Joined:
    Jan 16th, 2016
    Topics:
    Posts:
    #1202427305

    I’ll go with Call Me By Your Name, Jordan Peele, Timothee Chalamet, Margot Robbie, Armie Hammer and Allison Janney.

    For the finest in film reviews and awards analysis, please visit me at The Awards Connection!

    ReplyCopy URL
    Wigseau
    Participant
    Joined:
    Jan 10th, 2015
    Topics:
    Posts:
    #1202427312

    Film: Three Billboards
    Runner-up: Call Me By Your Name
    Director: Guillermo del Toro, The Shape of Water
    Runner-up: Christopher Nolan, Dunkirk
    Actor: Robert Pattinson, Good Time
    Runner-up: James Franco, The Disaster Artist
    Actress: Margot Robbie, I Tonya
    Runner-up: Frances McDormand, Three Billboards
    Supporting Actor: Willem Dafoe, The Florida Project
    Runner-up: Sam Rockwell, Three Billboards
    Supporting Actress: Allison Janney, I Tonya
    Runner-up: Laurie Metcalf, Lady Bird
    Screenplay: Three Billboards
    Cinematography: Blade Runner 2049
    Production Design: The Shape of Water
    Editing: Dunkirk
    Score: The Shape of Water
    Foreign Language Film: 120 BPM
    Documentary: Faces Places

    ReplyCopy URL
    M: The Original
    Participant
    Joined:
    Aug 5th, 2014
    Topics:
    Posts:
    #1202427314

    My predictions for tomorrow:

    Best Picture: The Florida Project
    Best Director: Sean Baker, The Florida Project
    Best Actor: Timothee Chalamet, Call Me By Your Name
    Best Actress: Saoirse Ronan, Lady Bird
    Best Supporting Actor: Willem Dafoe, The Florida Project
    Best Supporting Actress: Laurie Metcalf, Lady Bird
    Best Screenplay: James Ivory, Call Me By Your Name
    Best Cinematography: The Florida Project
    Best Debut Film: Greta Gerwig, Lady Bird
    Best Foreign Language Film: 120 Beats per Minute
    Best Documentary: Faces Places

    Those aren’t predictions those are your preferences.

    ReplyCopy URL
    CitizenBlake
    Participant
    Joined:
    Mar 17th, 2017
    Topics:
    Posts:
    #1202427320

    My predictions for tomorrow:

    Best Picture: The Florida Project
    Best Director: Sean Baker, The Florida Project
    Best Actor: Timothee Chalamet, Call Me By Your Name
    Best Actress: Saoirse Ronan, Lady Bird
    Best Supporting Actor: Willem Dafoe, The Florida Project
    Best Supporting Actress: Laurie Metcalf, Lady Bird
    Best Screenplay: James Ivory, Call Me By Your Name
    Best Cinematography: The Florida Project
    Best Debut Film: Greta Gerwig, Lady Bird
    Best Foreign Language Film: 120 Beats per Minute
    Best Documentary: Faces Places

    Those aren’t predictions those are your preferences.

    You really shouldn’t underestimate the quality of predictions from this guy. He’s a solid… 62%… last year.

    I guess I was wrong.

    ReplyCopy URL
    Sister mary eunice
    Participant
    Joined:
    Jan 9th, 2017
    Topics:
    Posts:
    #1202427467

    I’ll go with 3 Billboards, Christopher Nolan, MARGOT ROBBIE, James Franco, ALLISON JANNEY and Sam Rockwell 

    ReplyCopy URL
    Gabriel Guarin
    Participant
    Joined:
    Feb 23rd, 2017
    Topics:
    Posts:
    #1202427512

    My predictions for Tomorrow:

    Best Picture: Dunkirk (Runner-up: The Shape of Water)
    Best Foreign Language Film: Foxtrot (Runner-up: 120 Beats per Minute)
    Best Director: Christopher Nolan, Dunkirk (Runner-up: Luca Guadagnino for Call Me by Your Name)
    Best Actor: Gary Oldman, Darkest Hour (Runner-up: Timothee Chamalet for Call Me by Your Name)
    Best Actress: Sally Hawkins, The Shape of Water (Runner-up: Saoirse Ronan: Lady Bird)
    Best Supporting Actor: Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Runner-up: Willem Dafoe, The Florida Project)
    Best Supporting Actress: Laurie Metcalf, Lady Bird (Runner-up: Allison Janney, I, Tonya)
    Best Screenplay: Guillermo del Toro, Vanessa Taylor, The Shape of Water (Runner-up: James Ivory, Call Me by Your Name)
    Best Cinematography: Roger Deakins, Blade Runner 2049 (Runner-up: Hoyte van Hoytema, Dunkirk)
    Best Editing: Sidney Wolinsky, The Shape of Water (Runner-up: Lee Smith, Dunkirk)
    Best Production Design: Dennis Gasner, Blade Runner 2049 (Runner-up: Nathan Crowley, Dunkirk)
    Best Score: Hans Zimmer, Dunkirk (Runner-up: Alexandre Desplat, The Shape of Water)
    Best Animated Film: Coco (Runner-up: Loving Vincent)
    Best Documentary: Faces Places (Runner-up: Icarus)
    New Generation: Greta Gerwig, Lady Bird

    ReplyCopy URL
    Alberto Dlano-Cox
    Participant
    Joined:
    Sep 22nd, 2017
    Topics:
    Posts:
    #1202427519

    Hahahahahahahahahahaha!

    Sorry, but the title of this thread is an oxymoron: You can’t predict LAFCAs winners, you can’t bet, you can’t natesilver them and you most certainly cannot use previous years as a reference. LAFCA does what LAFCA wants, which is mostly showing all other critic circle’s and the Academy that they are not ahead of the curve, they are on their own. They are the ultimate cinema buffs: They’ll scoff at you for loving Tarkovsky and roll their eyes if you tell them you hate the MCU. Their favourite movies? A tie Sátátangó by Béla Tarr and Toy Story. They don’t care. Don’t be surprised if they pick their best actress from the indie Polish scene, and best from an animated movie.

    I fucking love them, and we all should.

    ReplyCopy URL
    Atypical
    Participant
    Joined:
    Dec 1st, 2011
    Topics:
    Posts:
    #1202427520

    Best Film: “Call Me by Your Name”
    Best Director: Luca Guadagnino, “Call Me by Your Name”
    Best Actor: James Franco, “The Disaster Artist”
    Best Actress: Daniela Vega, “A Fantastic Woman”
    Best Supporting Actor: Willem Dafoe, “The Florida Project”
    Best Supporting Actress: Laurie Metcalf, “Lady Bird”
    Best Screenplay: Jordan Peele, “Get Out”
    Best Cinematography: Roger Deakins, “Blade Runner 2049”
    Best Editing: Mako Kamitsuna, “Mudbound”
    Best Production Design: Paul D. Austerberry, “The Shape of Water”
    Best Score: Jonny Greenwood, “Phantom Thread”
    Best Animated Film: “The Breadwinner”
    Best Foreign Language Film: “BPM [Beats per Minute]” (France)
    Best Documentary Film: Agnes Varda & JR, “Faces Places”
    New Generation Award: Daniel Kaluuya, “Get Out”

    ReplyCopy URL
    MultipleOscarWinner
    Participant
    Joined:
    Mar 3rd, 2017
    Topics:
    Posts:
    #1202427531

    I don’t know what they will go for Best Film but they sort of define what’s going to be the critics’ pick all season long (their choices have really high Metacritic scores), although not necessarily future Oscar winner. As for the acting categories, aside from what’s going to win, they reward almost entirely dramatic performances, the male counterparts tend to be really crappy and the female ones really good, especially the best actress category since it tends to be very inspired. They very often reward older foreign performers (I think this last decade they outnumber the USA winners). I think they’ll go once again for a foreign lady (is there a notable French lady this year?) like Daniela Vega (too young though) or Sally Hawkins + Streep. Actor Oldman, supporting male Dafoe and supporting female Mary J. Blige.

    ReplyCopy URL
    Suzanne Vale
    Participant
    Joined:
    Oct 11th, 2017
    Topics:
    Posts:
    #1202427552

    Best Picture: Get Out

    Best Actor
    Timothee Chalamet, Call Me By Your Name

    Best Actress
    Saoirse Ronan, Lady Bird

    Supporting Actor
    Willem Dafoe, The Florida Project

    Supporting Actress
    Laurie Metcalf, Lady Bird

    Director
    Greta Gerwig, Lady Bird

    Screenplay
    Phantom Thread

    Cinematography
    Blade Runner 2049

    Production Design
    Blade Runner 2049

     

     

    ReplyCopy URL
    Cinephile
    Participant
    Joined:
    Sep 25th, 2017
    Topics:
    Posts:
    #1202427567

    Best Picture
    Call Me by Your Name
    Runner Up: Lady Bird

    Best Foreign Language Film
    BPM
    Runner Up: Foxtrot

    Best Director
    Greta Gerwig “Lady Bird”
    Runner Up: Jordan Peele “Get Out”

    Best Actress
    Saoirse Ronan “Lady Bird”
    Runner Up: Meryl Streep “The Post”

    Best Actor
    Timothée Chalamet “Call Me By Your Name”
    Runner Up: James Franco “The Disaster Artist”

    Best Supporting Actress
    Allison Janney “I, Tonya”
    Runner Up: Laurie Metcalf “Lady Bird”

    Best Supporting Actor
    Willem Dafoe “The Florida Project”
    Runner Up: Sam Rockwell “Three Billboards”

    Best Screenplay
    Phantom Thread
    Runner Up: Get Out

    Best Cinematography
    Blade Runner 2049
    Runner Up: Dunkirk

    Best Editing
    Get Out
    Runner Up: Mudbound

    Best Production Design
    The Shape of Water
    Runner Up: Phantom Thread

    Best Score
    Dunkirk
    Runner Up: The Shape of Water

    ReplyCopy URL
    Anonymous
    Joined:
    Jan 1st, 1970
    Topics:
    Posts:
    #1202427581
    This post was found to be inappropriate by the moderators and has been removed.
Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 310 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Similar Topics
Cordelia - Feb 16, 2020
Movies
BlackBalls - Feb 16, 2020
Movies
RobertPius - Feb 16, 2020
Movies