Home Forums Movies Film Critics Awards (Part 5)

Film Critics Awards (Part 5)

CREATE A NEW TOPIC
CREATE A NEW POLL
Viewing 10 posts - 451 through 460 (of 460 total)
Created
3 months ago
Last Reply
1 month ago
459
replies
64900
views
87
users
wolfali
46
SN
36
nevkm
34
  • Profile picture
    Victor Cruz
    Joined:
    Sep 8th, 2013
    Topics:
    Posts:
    #1204076660

    The 2020 Phoenix Film Critics Society (PFCS) Winners


    ​PFCS TOP TEN (in alphabetical order)

    Judas and The Black Messiah
    Minari
    News of the World
    Nomadland
    One Night in Miami
    Promising Young Woman
    Soul
    Sound of Metal
    The Dig
    The Trial of the Chicago 7

    BEST PICTURE
    Nomadland

    BEST DIRECTOR
    Chloe Zhao – Nomadland

    BEST ACTOR IN A LEADING ROLE
    Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom

    BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE
    Carey Mulligan – Promising Young Woman

    BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
    Daniel Kaluuya – Judas and The Black Messiah

    BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
    Yuh-Jung Youn – Minari

    BEST ENSEMBLE ACTING
    The Trial of the Chicago 7

    BEST ORIGINAL SCREENPLAY
    The Trial of the Chicago 7

    BEST SCREENPLAY ADAPTED FROM OTHER MATERIAL
    One Night in Miami

    THE OVERLOOKED FILM OF THE YEAR
    Palm Springs

    BEST ANIMATED FILM
    Soul

    BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
    Another Round

    BEST DOCUMENTARY
    Boys State

    BEST ORIGINAL SONG
    Speak Now – One Night in Miami

    BEST ORIGINAL SCORE
    Soul

    BEST CINEMATOGRAPHY
    Nomadland

    BEST FILM EDITING
    The Trial of the Chicago 7

    BEST PRODUCTION DESIGN
    Mank

    BEST COSTUME DESIGN
    Ma Rainey’s Black Bottom

    BEST VISUAL EFFECTS
    Tenet

    BREAKTHROUGH PERFORMANCE
    Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm

    BEST PERFORMANCE BY A YOUTH
    Helena Zengel – News of the World

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    SN
    Joined:
    Dec 7th, 2014
    Topics:
    Posts:
    #1204076784

    Phoenix Film Critics Society has by far the best track record in Best Picture among all critics awards. Since the preferential ballot started, they only got wrong three times: Inglorious Bastards, La La Land and Joker. They even predicted The King’s Speech, Birdman and Green Book.

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    Piper Halliwell
    Joined:
    Oct 20th, 2019
    Topics:
    Posts:
    #1204077715

    Phoenix Film Critics Society has by far the best track record in Best Picture among all critics awards. Since the preferential ballot started, they only got wrong three times: Inglorious Bastards, La La Land and Joker. They even predicted The King’s Speech, Birdman and Green Book.

    And even that prediction worked out for like 2 minutes, so… 🙂 They are good!

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    nevkm
    Joined:
    Jan 3rd, 2018
    Topics:
    Posts:
    #1204082808

    If someone still cares:

    Detroit Film Critics Society (DFCS) Nominations

    BEST PICTURE
    First Cow
    Minari
    Nomadland
    Sound of Metal
    The Trial of the Chicago 7

    BEST DIRECTOR
    Lee Isaac Chung – Minari
    Regina King – One Night in Miami
    Spike Lee – Da 5 Bloods
    Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
    Chloe Zhao – Nomadland

    BEST ACTOR
    Riz Ahmed – Sound of Metal
    Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
    Anthony Hopkins – The Father
    Delroy Lindo – Da 5 Bloods
    Steven Yeun – Minari

    BEST ACTRESS
    Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things
    Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
    Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
    Frances McDormand – Nomadland
    Carey Mulligan – Promising Young Woman

    BEST SUPPORTING ACTOR
    Christopher Abbott – Possessor
    Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
    Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah
    Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
    Paul Raci – Sound of Metal

    BEST SUPPORTING ACTRESS
    Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
    Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
    Glenn Close – Hillbilly Elegy
    Olivia Colman – The Father
    Yuh-jung Youn – Minari

    BEST ENSEMBLE
    Da 5 Bloods
    Ma Rainey’s Black Bottom
    Minari
    One Night in Miami
    The Trial of the Chicago 7

    BEST ADAPTED SCREENPLAY
    First Cow
    I’m Thinking of Ending Things
    Ma Rainey’s Black Bottom
    Nomadland
    One Night in Miami

    BEST ORIGINAL SCREENPLAY
    Judas and the Black Messiah
    Minari
    Promising Young Woman
    Sound of Metal
    The Trial of the Chicago 7

    BEST ANIMATED FEATURE
    The Croods: A New Age
    Onward
    Over the Moon
    Soul
    Wolfwalkers

    BEST DOCUMENTARY
    All In: The Fight for Democracy
    Boys State
    Dick Johnson is Dead
    The Dissident
    Time

    BEST USE OF MUSIC/SOUND
    News of the World
    Possessor
    Soul
    Sound of Metal
    Tenet

    BREAKTHROUGH
    Maria Bakalova – Actress – Borat Subsequent Moviefilm
    Jasmine Batchelor – Actress – The Surrogate
    Rhada Blank – actress/writer/director/producer – The Forty Year Old Version
    Orion Lee – Actor – First Cow
    Wunmi Mosaku – Actress – His House

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    nevkm
    Joined:
    Jan 3rd, 2018
    Topics:
    Posts:
    #1204085227

    Georgia Film Critics Nominations

    Best Picture

    “The Father”
    “I’m Thinking of Ending Things”
    “Mank”
    “Minari”
    “Nomadland”
    “One Night in Miami”
    “Promising Young Woman”
    “Soul”
    “Sound of Metal”
    “Time”
    “The Trial of the Chicago 7”

    Best Director

    “Mank” – David Fincher
    “Nomadland” – Chloé Zhao
    “One Night in Miami” – Regina King
    “Promising Young Woman” – Emerald Fennell
    “Sound of Metal” – Darius Marder

    Best Actor

    Riz Ahmed (“Sound of Metal”)
    Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
    Anthony Hopkins (“The Father”)
    Dev Patel (“The Personal History of David Copperfield”)
    Steven Yeun (“Minari”)

    Best Actress

    Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
    Sidney Flanigan (“Never Rarely Sometimes Always”)
    Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)
    Frances McDormand (“Nomadland”)
    Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)

    Best Supporting Actor

    Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”)
    Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”)
    Orion Lee (“First Cow”)
    Leslie Odom, Jr. (“One Night in Miami”)
    Paul Raci (“Sound of Metal”)

    Best Supporting Actress

    Maria Bakalova (“Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan”)
    Toni Collette (“I’m Thinking of Ending Things”)
    Olivia Colman (“The Father”)
    Amanda Seyfried (“Mank”)
    Youn Yuh-jung (“Minari”)

    Best Original Screenplay

    “Mank” – Jack Fincher
    “Minari” – Lee Isaac Chung
    “Promising Young Woman” – Emerald Fennell
    “Sound of Metal” – Darius Marder, Abraham Marder
    “The Trial of the Chicago 7” – Aaron Sorkin

    Best Adapted Screenplay

    “The Father” – Christopher Hampton, Florian Zeller
    “I’m Thinking of Ending Things” – Charlie Kaufman
    “Ma Rainey’s Black Bottom” – Ruben Santiago-Hudson
    “Nomadland” – Chloé Zhao
    “One Night in Miami” – Kemp Powers

    Best Cinematography

    “Da 5 Bloods” – Newton Thomas Sigel
    “First Cow” – Christopher Blauvelt
    “Mank” – Erik Messerschmidt
    “Nomadland” – Joshua James Richards
    “Tenet” – Hoyte Van Hoytema

    Best Production Design

    “Emma” – Kave Quinn, Mark Lavis, Andrea Matheson, Alice Sutton
    “I’m Thinking of Ending Things” – Molly Hughes, Gonzalo Cordoba, Merissa Lombardo
    “Mank” – Donald Graham Burt, Chris Craine, Dan Webster
    “Promising Young Woman” – Michael Perry, Liz Kloczkowski
    “Tenet” – Nathan Crowley, Rory Bruen, Steve Christensen, Eggert Ketilsson, Jenne Lee,Justin O’Neal Miller, Benjamin Nowicki, Erik Osusky, Anthony D. Parrillo

    Best Original Score

    “Mank” – Trent Reznor, Atticus Ross
    “Minari” – Emile Mosseri
    “News of the World” – James Newton Howard
    “Soul” – Trent Reznor, Atticus Ross
    “Tenet” – Ludwig Göransson

    Best Original Song

    “Green” – Abraham Marder (“Sound of Metal”)
    “Husavik” – Savan Kotecha, Rickard Göransson & fat max Gsus (“Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga”)
    “Io Sì (Seen)” – Diane Warren, Laura Pausini & Niccolò Agliardi (“The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)”)
    “Rain Song” – Emile Mosseri (“Minari”)
    “Speak Now” – Leslie Odom, Jr. & Sam Ashworth (“One Night in Miami”)
    “Wuhan Flu” – Sacha Baron Cohen, Anthony Hines & Erran Baron Cohen (“Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan”)

    Best Ensemble

    “Ma Rainey’s Black Bottom”
    “Minari”
    “One Night in Miami”
    “Promising Young Woman”
    “The Trial of the Chicago 7”

    Best Foreign Language Film

    “Another Round”
    “Bacurau”
    “La Llorona”
    “Martin Eden”
    “Minari”
    “Night of the Kings”

    Breakthrough Award

    Maria Bakalova (“Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan”)
    Kingsley Ben-Adir (“One Night in Miami”)
    Emerald Fennell (“Promising Young Woman”)
    Sidney Flanigan (“Never Rarely Sometimes Always”)
    Helena Zengel (“News of the World”)

    Best Animated Film

    “The Croods: A New Age”
    “Onward”
    “Over the Moon”
    “Soul”
    “Wolfwalkers”

    Best Documentary Film

    “Collective”
    “Dick Johnson is Dead”
    “The Dissident”
    “The Painter and the Thief”
    “Time”

    Oglethorpe Award for Excellence in Georgia Cinema

    “The Banker” (George Nolfi, Niceole Levy, Davis Lewis Smith, Stan Younger)
    “Freaky” (Christopher Landon, Michael Kennedy)
    “The Glorias” (Julie Taymor, Sarah Ruhl)
    “Greenland” (Ric Roman Waugh, Chris Sparling)
    “In the Cold Dark Night” (Nick Hampson, Stephen Robert Morse, Miikka Leskinen, Max Peltz)
    “Irresistible” (Jon Stewart)
    “John Lewis: Good Trouble” (Dawn Porter)
    “Love Bite” (short; Charles de Lauzirika, Carlee Baker)
    “Petting Zoo” (short; Daniel Robin)
    “Three Men Named Mantas” (short; James Mackenzie)

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    John Berchmans
    Joined:
    Jan 22nd, 2018
    Topics:
    Posts:
    #1204085269

    Nevada Film Critics Society

    Best Supporting Actor – Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)

    Vancouver Film Critics Awards

    Best Supporting Actor Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah – WINNER

    Online Association of Female Film Critics (OAFFC)

    Best Supporting Male Daniel Kaluuya – Judas And The Black Messiah

    The 2020 Phoenix Film Critics Society (PFCS) Winners

    BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
    Daniel Kaluuya – Judas and The Black Messiah

    I told you all Daniel Kaluuya would start sweeping the critic awards as soon as people saw his film. He would be the critics favorite over Paul Raci if Judas released earlier.

    John's Best of 2020

    Best Picture: Soul
    Best Direction: The Midnight Sky
    Best Actor: Chadwick Boseman
    Best Actress: Viola Davis
    Best Supporting Actor: Delroy Lindo
    Best Supporting Actress: Amanda Seyfried
    Best Screenplay: Soul

    John's Best of 2021

    Best Picture: Nomadland
    Best Direction: Nomadland
    Best Actor: Lakeith Stanfield
    Best Actress: Frances McDormand
    Best Supporting Actor: Daniel Kaluuya
    Best Supporting Actress: Dominique Fishback
    Best Screenplay: Judas and the Black Messiah

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    nevkm
    Joined:
    Jan 3rd, 2018
    Topics:
    Posts:
    #1204086040

    Las Vegas Winners

    Top 10 Films:

    1. Nomadland
    2. Sound of Metal
    3. Promising Young Woman
    4. Minari
    5. The Outpost
    6. Selah and the Spades
    7. Da 5 Bloods
    8. Mank
    9. Judas and the Black Messiah
    10. The Trial of the Chicago 7

    Best Picture: Nomadland

    Best Director: Chloé Zhao, Nomadland

    Best Actor: Riz Ahmed, Sound of Metal
    Best Actress: Frances McDormand, Nomadland
    Best Supporting Actor: Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah
    Best Supporting Actress: Amanda Seyfried, Mank

    Best Original Screenplay: Shaka King & Will Berson, Judas and the Black Messiah
    Best Adapted Screenplay: Kemp Powers, One Night in Miami

    Best Animated Film: Soul
    Best Documentary: Boys State
    Best Foreign Film: Another Round

    Best Cinematography: Joshua James Richards, Nomadland
    Best Film Editing: Mikkel E.G. Nielsen, Sound of Metal
    Best Art Direction: Mank
    Best Costume Design: Ann Roth, Ma Rainey’s Black Bottom
    Best Score: Trent Reznor, Atticus Ross & Jon Batiste, Soul
    Best Song: “Fight For You,” by H.E.R., D’Mile & Tiara Thomas, Judas and the Black Messiah
    Best Visual Effects: The Invisible Man

    Best Action Film: Birds of Prey
    Best Comedy: Palm Springs
    Best Horror/Sci-Fi: The Invisible Man
    Best Family Film: Soul

    Breakout Filmmaker: Emerald Fennell, Promising Young Woman
    Best Male Youth Performance (under 21): Alan S. Kim, Minari
    Best Female Youth Performance (under 21): Millie Bobby Brown, Enola Holmes

    William Holden Lifetime Achievement Award: Rita Moreno

     

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    Aimerarrow
    Joined:
    Feb 11th, 2021
    Topics:
    Posts:
    #1204086781

    *Live streaming the Hollywood Critics Awards* on YouTube because I’m antsy and I can’t wait for Sunday 😩

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    linecelts
    Joined:
    Jun 18th, 2011
    Topics:
    Posts:
    #1204086981

    Las Vegas Winners

    Top 10 Films:

    1. Nomadland
    2. Sound of Metal
    3. Promising Young Woman
    4. Minari
    5. The Outpost
    6. Selah and the Spades
    7. Da 5 Bloods
    8. Mank
    9. Judas and the Black Messiah
    10. The Trial of the Chicago 7

    Best Picture: Nomadland

    Best Director: Chloé Zhao, Nomadland

    Best Actor: Riz Ahmed, Sound of Metal
    Best Actress: Frances McDormand, Nomadland
    Best Supporting Actor: Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah
    Best Supporting Actress: Amanda Seyfried, Mank

    Best Original Screenplay: Shaka King & Will Berson, Judas and the Black Messiah
    Best Adapted Screenplay: Kemp Powers, One Night in Miami

    Best Animated Film: Soul
    Best Documentary: Boys State
    Best Foreign Film: Another Round

    Best Cinematography: Joshua James Richards, Nomadland
    Best Film Editing: Mikkel E.G. Nielsen, Sound of Metal
    Best Art Direction: Mank
    Best Costume Design: Ann Roth, Ma Rainey’s Black Bottom
    Best Score: Trent Reznor, Atticus Ross & Jon Batiste, Soul
    Best Song: “Fight For You,” by H.E.R., D’Mile & Tiara Thomas, Judas and the Black Messiah
    Best Visual Effects: The Invisible Man

    Best Action Film: Birds of Prey
    Best Comedy: Palm Springs
    Best Horror/Sci-Fi: The Invisible Man
    Best Family Film: Soul

    Breakout Filmmaker: Emerald Fennell, Promising Young Woman
    Best Male Youth Performance (under 21): Alan S. Kim, Minari
    Best Female Youth Performance (under 21): Millie Bobby Brown, Enola Holmes

    William Holden Lifetime Achievement Award: Rita Moreno

    Not only Vegas loves Nomadland, they love Judas and the Black Messiah and I’m happy about that. It was a great movie like Nomadland

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    nevkm
    Joined:
    Jan 3rd, 2018
    Topics:
    Posts:
    #1204087299

    Hollywood Critics Awards

    Best Picture: Promising Young Woman

    Best Male Director: Darius Marder, Sound of Metal
    Best Female Director: Chloé Zhao, Nomadland

    Best Actor: Delroy Lindo, Da 5 Bloods
    Best Actress: Carey Mulligan, Promising Young Woman
    Best Supporting Actor: Paul Raci, Sound of Metal
    Best Supporting Actress: Yuh-Jung Youn, Minari

    Best Original Screenplay: Emerald Fennell, Promising Young Woman
    Best Adapted Screenplay: Kemp Powers, One Night in Miami
    Best Cast Ensemble: Da 5 Bloods

    Best Animated Film: Wolfwalkers
    Best Documentary (tie): All In: The Fight For Democracy and Class Action Park
    Best International Film: La Llorona

    Best First Feature: Emerald Fennell, Promising Young Woman

    Best Animated or VFX Performance: Ben Schwartz, Sonic the Hedgehog

    Best Action Film: Birds of Prey
    Best Blockbuster: Birds of Prey
    Best Comedy or Musical: Palm Springs
    Best Horror Film: The Invisible Man
    Best Indie Film: Minari
    Best Short Film: The Heart Still Hums

    Best Cinematography: Joshua James Richards, Nomadland
    Best Editing: Alan Baumgarten, The Trial of the Chicago 7
    Best Production Design: Donald Graham Burt, Mank
    Best Costume Design: Suzie Harman, The Personal History of David Copperfield
    Best Hair & Makeup: Ma Rainey’s Black Bottom
    Best Score: Trent Reznor, Atticus Ross, & Jon Batiste, Soul
    Best Original Song: “Husavik” from Eurovision Song Contest
    Best Stunts: Birds of Prey
    Best Visual Effects: Jonathan Dearing, The Invisible Man

    ReplyCopy URL
Viewing 10 posts - 451 through 460 (of 460 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Similar Topics
wilfred... - Apr 15, 2021
Movies
mateil - Apr 15, 2021
Movies