Home Forums Movies In an ideal world…..this would've been the 9Oscars major category field….

In an ideal world…..this would've been the 9Oscars major category field….

CREATE A NEW TOPIC
CREATE A NEW POLL
Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
Created
1 year ago
Last Reply
3 weeks ago
5
replies
1154
views
5
users
TheRedBoy
1
Guest2014
1
Riley
1
  • Guest2014
    Participant
    Joined:
    Nov 15th, 2011
    Topics:
    Posts:
    #1202476614

    In an ideal world, this would’ve been my 9Oscars lineup (where the pic and directors match, because no film directs itself! 😉 )

    Best Picture/Director: The Big Sick (Michael Showalter), Dunkirk (Christopher Nolan), Get Out (Jordan Peele), Lady Bird (Greta Gerwig), Star Wars: The Last Jedi (Rian Johnson), Wonder Woman (Patty Jenkins)

    Best Foreign Language Movie: BPM (France), Foxtrot (Israel), On Body and Soul (Hungary), The Insult (Lebanon), The Square (Sweden), Thelma (Norway)

    Best Animated Movie: Birdboy: The Forgotten Children, The Boss Baby, The Breadwinner, Coco, Despicable Me 3, The Lego Batman Movie

    Best Lead Actor
    Mark Hamill, Star Wars: The Last Jedi; Tom Hanks, The Post; Daniel Kaluuya, Get Out; James McAvoy, Split; Kumail Nanjiani, The Big Sick; Gary Oldman, Darkest Hour

    Best Lead Actress
    Gal Gadot, Wonder Woman; Sally Hawkins, The Shape of Water; Jennifer Lawrence, Mother; Daisy Ridley, Star Wars, The Last Jedi; Saorise Ronan, Lady Bird; Meryl Streep, The Post

    Best Featured Actor
    Willem Dafoe, The Florida Project; Adam Driver, Star Wars: The Last Jedi; Richard Jenkins, The Shape of Water; Chris Pine, Wonder Woman; Christopher Plummer, All the Money in the World; Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, MO

    Best Featured Actress
    Carrie Fisher, Star Wars: The Last Jedi; Holly Hunter, The Big Sick; Etta James, Wonder Woman; Laurie Metcalf, Lady Bird; Michelle Pfeiffer, mother!; Octavia Spencer, Shape of Water

    Best Original Screenplay
    The Big Sick, Dunkirk, Get Out, Lady Bird, The Post, The Shape of Water

    Best Adapted Screenplay
    Call Me By Your Name, The Disaster Artist, Molly’s Game, Star Wars: The Last Jedi, Wonder Woman, Wonderstruck

    Best Original Score
    Beauty and the Beast, Coco, Dunkirk, Star Wars: The Last Jedi, War for the Planet of the Apes, Wonder Woman

    Best Original Song
    Evermore, Dan Stevens, Beauty and the Beast
    Mystery of Love, Sufjan Stevens, Call Me By Your Name
    Tell Me How Long, Kristen Bell, Chasing Coral
    Prayers For This World, Cher, Cries from Syria
    Found My Place, Oh Hush!/Jeff Lewis, Lego Ninjago Movie
    Hold The Light, Dierks Bentley, Only the Brave

    Six nominees. 3 intelligent blockbusters that critics and fans raved about, 3 from the indie circuit. B.A.L.A.N.C.E. is the key to having a successful Oscar show and this lineup would draw viewers.

    Reply
    TheRedBoy
    Participant
    Joined:
    Jan 22nd, 2013
    Topics:
    Posts:
    #1202476619

    The only improvements you made were snubbing Three Billboards and adding Carrie Fisher.

    ReplyCopy URL
    Guest2014
    Participant
    Joined:
    Nov 15th, 2011
    Topics:
    Posts:
    #1202476630

    And a couple new categories, long overdue:

    Best Stunt Coordination
    Baby Driver, Dunkirk, Ghost in the Shell, Logan, Wonder Woman, War for the Planet of the Apes

    Best Casting
    The Big Sick, Get Out, Wonder Woman, The Shape of Water, Star Wars: The Last Jedi, The Post

    ReplyCopy URL
    Anonymous
    Joined:
    Jan 1st, 1970
    Topics:
    Posts:
    #1202476680

    Best Picture/Director: The Big Sick (Michael Showalter), Dunkirk (Christopher Nolan), Get Out (Jordan Peele), Lady Bird (Greta Gerwig), Star Wars: The Last Jedi (Rian Johnson), Wonder Woman (Patty Jenkins)

    ReplyCopy URL
    Riley
    Keymaster
    Joined:
    Oct 11th, 2010
    Topics:
    Posts:
    #1202523870

    THEDEMONHOG AWARDS FOR 2017 FILMS (58 ELIGIBLE)

    BEST FILM:
    Call Me by Your Name: Peter Spears & Luca Guadagnino
    The Florida Project: Kevin Chinoy & Francesca Silvestri & Alex Saks
    I, Tonya: Bryan Unkeless & Steven Rogers & Margot Robbie

    BEST DIRECTOR:
    The Florida Project: Sean Baker
    Get Out: Jordan Peele
    I, Tonya: Craig Gillespie

    BEST SCREENPLAY:
    The Disaster Artist: Scott Neustadter & Michael H. Weber
    Get Out: Jordan Peele
    I, Tonya: Steven Rogers

    BEST LEADING ACTOR:
    Call Me by Your Name: Timothée Chalamet
    Darkest Hour: Gary Oldman
    The Disaster Artist: James Franco

    BEST LEADING ACTRESS:
    All the Money in the World: Michelle Williams
    I, Tonya: Margot Robbie
    Molly’s Game: Jessica Chastain

    BEST SUPPORTING ACTOR:
    Borg vs McEnroe: Shia LaBeouf
    Call Me by Your Name: Michael Stuhlbarg
    The Shape of Water: Michael Shannon

    BEST SUPPORTING ACTRESS:
    The Florida Project: Bria Vinaite
    I, Tonya: Allison Janney
    Lady Bird: Laurie Metcalf

    BEST CASTING:
    Call Me by Your Name: Stella Savino
    The Florida Project: Carmen Cuba
    The Shape of Water: Robin D. Cook

    BEST CINEMATOGRAPHY:
    Battle of the Sexes: Linus Sandgren
    Call Me by Your Name: Sayombhu Mukdeeprom
    The Shape of Water: Dan Laustsen

    BEST COSTUMES, MAKEUP & HAIR:
    Darkest Hour: Jacqueline Durran & Kazuhiro Tsuji
    I, Tonya: Jennifer Johnson & Deborah La Mia Denaver & Adruitha Lee
    Wonder: Monique Prudhomme & Arjen Tuiten & Naomi Bakstad

    BEST EDITING:
    Borg vs McEnroe: Per Sandholt & Per K. Kirkegaard
    The Florida Project: Sean Baker
    I, Tonya: Tatiana S. Riegel

    BEST MUSIC:
    Call Me by Your Name: Robin Urdang & Sufjan Stevens
    Dunkirk: Hans Zimmer
    The Shape of Water: Alexandre Desplat

    BEST PRODUCTION DESIGN:
    Blade Runner 2049: Dennis Gassner
    The Greatest Showman: Nathan Crowley
    Paddington 2: Gary Williamson

    BEST SOUND:
    Baby Driver: Julian Slater & Mary H. Ellis
    Kong: Skull Island: Al Nelson & Steve Slanec & Peter J. Devlin
    War for the Planet of the Apes: Douglas Murray

    BEST STUNTS & CHOREOGRAPHY:
    Baby Driver: Darrin Prescott
    Dunkirk: Tom Struthers
    Logan: Garrett Warren

    BEST VISUAL, SPECIAL & ANIMATED EFFECTS:
    Kong: Skull Island: Stephen Rosenbaum & Bruce Bright
    Paddington 2: Glen Pratt & Andy Kind & Mike Kelt
    War for the Planet of the Apes: Joe Letteri & Joel Whist

    ReplyCopy URL
    Gabriel Guarin
    Participant
    Joined:
    Feb 23rd, 2017
    Topics:
    Posts:
    #1202799218

    The follow-up to my alternate 91st Oscars, here’s my revisionist take on the 90th Oscars.

    BEST PICTURE

    The Shape of Water – Guillermo del Toro and J. Miles Dale

    Call Me by Your Name – Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges, and Marco Morabito

    Darkest Hour – Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten, and Douglas Urbanski

    Dunkirk – Emma Thomas and Christopher Nolan

    Get Out – Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr., and Jordan Peele

    Lady Bird – Scott Rudin, Eli Bush, and Evelyn O’Neill

    Molly’s Game – Mark Gordon, Amy Pascal, and Matt Jackson

    Phantom Thread – JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan Ellison and Daniel Lupi

    The Post – Amy Pascal, Steven Spielberg, and Kristie Macosko Krieger

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Graham Broadbent, Pete Czernin, and Martin McDonagh

    BEST DIRECTOR

    Guillermo del Toro – The Shape of Water

    Luca Guadagnino – Call Me by Your Name

    Christopher Nolan – Dunkirk

    Jordan Peele – Get Out

    Greta Gerwig – Lady Bird

    BEST ACTOR

    Gary Oldman – Darkest Hour as Winston Churchill

    Timothée Chalamet – Call Me by Your Name as Elio Perlman

    Daniel Day-Lewis – Phantom Thread as Reynolds Woodcock

    Daniel Kaluuya – Get Out as Chris Washington

    Tom Hanks – The Post as Ben Bradlee

    BEST ACTRESS

    Sally Hawkins – The Shape of Water as Elisa Esposito

    Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri as Mildred Hayes

    Margot Robbie – I, Tonya as Tonya Harding

    Saoirse Ronan – Lady Bird as Christine “Lady Bird” McPherson

    Jessica Chastain – Molly’s Game as Molly Bloom

    BEST SUPPORTING ACTOR

    Willem Dafoe – The Florida Project as Bobby Hicks

    Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name as Mr. Perlman

    Richard Jenkins – The Shape of Water as Giles

    Armie Hammer – Call Me by Your Name as Oliver

    Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri as Officer Jason Dixon

    BEST SUPPORTING ACTRESS

    Allison Janney – I, Tonya as LaVona Golden

    Mary J. Blige – Mudbound as Florence Jackson

    Lesley Manville – Phantom Thread as Cyril Woodcock

    Laurie Metcalf – Lady Bird as Marion McPherson

    Octavia Spencer – The Shape of Water as Zelda Fuller

    BEST ORIGINAL SCREENPLAY

    Get Out – Written by Jordan Peele

    The Big Sick – Written by Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani

    Lady Bird – Written by Greta Gerwig

    The Shape of Water – Written by Guillermo del Toro and Vanessa Taylor

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Written by Martin McDonagh

    BEST ADAPTED SCREENPLAY

    Call Me by Your Name – James Ivory based on the novel by Andre Aciman

    The Disaster Artist – Scott Neustadter and Michael H. Weber based on the book by Greg Sestero and Tom Bissell

    Logan – Screenplay by Scott Frank, James Mangold and Michael Green; Story by James Mangold based on characters from the X-Men comic books and theatrical motion pictures

    Molly’s Game – Aaron Sorkin based on the memoir by Molly Bloom

    Mudbound – Virgil Williams and Dee Rees based on the novel by Hillary Jordan

    BEST ANIMATED FEATURE FILM

    Coco – Lee Unkrich and Darla K. Anderson

    The Breadwinner – Nora Twomey and Anthony Leo

    Captain Underpants: The First Epic Movie – David Soren and Mireille Soria

    The LEGO Batman Movie – Chris McKay and Dan Lin

    Loving Vincent – Dorota Kobiela, Hugh Welchman and Ivan Mactaggart

    BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

    A Fantastic Woman (Chile) in Spanish – Directed by Sebastian Lelio

    On Body and Soul (Hungary) in Hungarian – Directed by Ildikó Enyedi

    Foxtrot (Israel) in German, Arabic and Hebrew – Directed by Samuel Maoz

    Loveless (Russia) in Russian – Directed by Andrey Zvyagintsev

    The Square (Sweden) in Swedish – Directed by Ruben Östlund

    BEST DOCUMENTARY – FEATURE

    Faces Places – Agnès Varda, JR and Rosalie Varda

    Icarus – Bryan Fogel and Dan Cogan

    Jane – Brett Morgen, Bryan Burk and Tony Gerber

    Last Men in Aleppo – Feras Fayyad, Kareem Abeed and Søren Steen Jespersen

    Strong Island – Yance Ford and Joslyn Barnes

    BEST DOCUMENTARY – SHORT SUBJECT

    Heaven Is a Traffic Jam on the 405 – Frank Stiefel

    Edith+Eddie – Laura Chekoway and Thomas Lee Wright

    Heroin(e) – Elaine McMillion Sheldon and Kerrin Sheldon

    Knife Skills – Thomas Lennon

    The Rabbit Hunt – Patrick Bresnan and Ivete Lucas

    BEST LIVE ACTION SHORT FILM

    The Silent Child – Chris Overton and Rachel Shenton

    DeKalb Elementary – Reed Van Dyk

    The Eleven O’Clock – Derin Seale and Josh Lawson

    My Nephew Emmett – Kevin Wilson, Jr.

    Watu Wote/All of Us – Katja Benrath and Tobias Rosen

    BEST ANIMATED SHORT FILM

    Dear Basketball – Glen Keane and Kobe Bryant

    Garden Party – Victor Caire and Gabriel Grapperon

    In a Heartbeat – Esteban Bravo and Beth David

    Lou – Dave Mullins and Dana Murray

    Negative Space – Max Porter and Ru Kuwahata

    BEST ORIGINAL SCORE

    The Shape of Water – Alexandre Desplat

    Blade Runner 2049 – Hans Zimmer and Benjamin Wallfisch

    Dunkirk – Hans Zimmer

    Phantom Thread – Jonny Greenwood

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Carter Burwell

    BEST ORIGINAL SONG

    “Mighty River” from Mudbound – Music and Lyrics by Mary J. Blige, Raphael Saadiq & Taura Stinson

    “Mystery of Love” from Call Me By Your Name – Music and Lyrics by Sufjan Stevens

    “Remember Me” from Coco – Music and Lyrics by Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez

    “Evermore” from Beauty and the Beast – Music by Alan Menken; Lyrics by Tim Rice

    “Stand Up For Something” from Marshall – Music by Diane Warren; Lyrics by Lonnie Lynn & Warren

    BEST SOUND EDITING

    Star Wars: The Last Jedi – Matthew Wood and Ren Klyce

    Baby Driver – Julian Slater

    Blade Runner 2049 – Mark Mangini and Theo Green

    Dunkirk – Richard King and Alex Gibson

    The Shape of Water – Nathan Robitaille and Nelson Ferreira

    BEST SOUND MIXING

    Dunkirk – Mark Weingarten, Gregg Landaker and Gary A. Rizzo

    Baby Driver – Julian Slater, Tim Cavagin and Mary H. Ellis

    Blade Runner 2049 – Ron Bartlett, Doug Hemphill and Mac Ruth

    The Shape of Water – Christian Cooke, Brad Zoern and Glen Gauthier

    Star Wars: The Last Jedi – David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Stuart Wilson

    BEST PRODUCTION DESIGN

    The Shape of Water – Production Design: Paul Denham Austerberry; Set Decoration: Shane Vieau and Jeff Melvin

    Blade Runner 2049 – Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Alessandra Querzola

    Darkest Hour – Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer

    Dunkirk – Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis

    Phantom Thread – Production Design: Mark Tildesley; Set Decoration: Véronique Melery

    BEST CINEMATOGRAPHY

    Blade Runner 2049 – Roger Deakins

    Call Me by Your Name – Sayombhu Mukdeeprom

    Dunkirk – Hoyte van Hoytema

    Mudbound – Rachel Morrison

    The Shape of Water – Dan Laustsen

    BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING

    Darkest Hour – Kazuhiro Tsuji, David Malinowski and Lucy Sibbick

    Guardians of the Galaxy Vol. 2 – John Blake, Camille Friend and Brian Sipe

    I, Tonya – Deborah La Mia Denaver and Adruitha Lee

    Victoria & Abdul – Daniel Phillips and Lou Sheppard

    Wonder – Arjen Tuiten

    BEST COSTUME DESIGN

    Phantom Thread – Mark Bridges

    Blade Runner 2049 – Renée April

    Darkest Hour – Jacqueline Durran

    Dunkirk – Jeffrey Kurland

    The Shape of Water – Luis Sequeira

    BEST FILM EDITING

    Dunkirk – Lee Smith

    Baby Driver – Paul Machliss and Jonathan Amos

    Get Out – Gregory Plotkin

    The Shape of Water – Sidney Wolinsky

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Jon Gregory

    BEST VISUAL EFFECTS

    Blade Runner 2049 – John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert and Richard R. Hoover

    Dunkirk – Andrew Jackson, Andrew Lockley, Scott Fisher and Paul Corbould

    Kong: Skull Island – Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza and Mike Meinardus

    Star Wars: The Last Jedi – Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan and Chris Corbould

    War for the Planet of the Apes – Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon and Joel Whist

     

    What are your thoughts and revisionist takes? I’d love to know.

    ReplyCopy URL
Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Similar Topics
darthva... - Mar 23, 2019
Movies
Hammad ... - Mar 23, 2019
Movies
Hammad ... - Mar 22, 2019
Movies