Home Forums Movies The Alternate Oscars Redux (Part 2)

The Alternate Oscars Redux (Part 2)

CREATE A NEW TOPIC
CREATE A NEW POLL
Viewing 15 posts - 121 through 135 (of 162 total)
Created
4 weeks ago
Last Reply
11 hours ago
161
replies
10995
views
12
users
Gabe Guarin
53
JayDF
26
karls
17
  • Profile picture
    Sab227
    Joined:
    Dec 29th, 2012
    Topics:
    Posts:
    #1203555844

    My winners and nominees for 2018
    ****=winners

    Best Picture:
    A Quiet Place
    A Star is Born
    Can You Ever Forgive Me?
    The Favourite
    First Reformed
    ****Hereditary****
    Lean on Pete
    Mary Poppins Returns
    Sauvage
    Widows

    Best Director:
    ****Ari Aster: Hereditary****
    Bradley Cooper: A Star is Born
    Andrew Haigh: Lean on Pete
    John Krasinski: A Quiet Place
    Yorgos Lanthimos: The Favourite

    Best Actor in a Leading Role:
    Bradley Cooper: A Star is Born
    Ethan Hawke: First Reformed
    Lucas Hedges: Boy Erased
    Felix Maritaud: Sauvage
    ****Charlie Plummer: Lean on Pete****

    Best Actress in a Leading Role:
    Emily Blunt: Marry Poppins Returns
    ****Toni Collette: Hereditary****
    Lady Gaga: A Star is Born
    Melissa McCarthy: Can You Ever Forgive Me?
    Emma Stone: The Favourite

    Best Actor in a Supporting Role:
    Steve Buscemi: Lean on Pete
    ****Sam Elliott: A Star is Born****
    Richard E. Grant: Can You Ever Forgive Me?
    Sam Rockwell: Vice
    Nat Wolff: Hereditary

    Best Actress in a Supporting Role:
    Emily Blunt: A Quiet Place
    Elizabeth Debicki: Widows
    Olivia Colman: The Favourite
    Regina King: If Beale Street Could Talk
    ****Rachel Weisz: The Favourite****

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    Gabriel Guarin
    Joined:
    Feb 23rd, 2017
    Topics:
    Posts:
    #1203555879

    After I’ve gone through the last years I have left on this series, I’m gonna repost some of the my earliest posts on the first part of this thread. I decided to have every ceremony represent a single year, so in my updates of my earlier posts the 1st Ceremony will only cover movies of 1927 (or released in the US in 1927) and so on, as opposed to the first couple of ceremonies that had a weird mix of years. I think this has a lot of benefits. Also when I do reuploads I’ll make note of what the new additions are.

    Also, I’m gonna do some reuploads of old posts from the first part of this thread because part 1 was archived. And I’m no longer gonna do it in order of year. Just to show some change in thoughts on my behalf and a desire to represent some films I overlooked initially.

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    Gabriel Guarin
    Joined:
    Feb 23rd, 2017
    Topics:
    Posts:
    #1203555923

    92nd Oscars (2019)

    Best Picture
    Parasite – Kwak Sin-ae and Bong Joon-ho
    The Farewell – Daniele Tate Melia, Lulu Wang, Marc Turtletaub, Peter Saraf and Chris Weitz
    The Irishman – Martin Scorsese, Robert De Niro, Jane Rosenthal, and Emma Tillinger Koskoff
    Jojo Rabbit – Carthew Neal, Taika Waititi, and Chelsea Winstanley
    Joker – Todd Phillips, Bradley Cooper, and Emma Tillinger Koskoff
    Little Women – Amy Pascal, Denise Di Novi and Robin Swicord
    Marriage Story – Noah Baumbach and David Heyman
    1917 – Sam Mendes, Pippa Harris, Jayne-Ann Tenggren, and Callum McDougal
    Once Upon a Time in Hollywood – David Heyman, Shannon McIntosh, and Quentin Tarantino
    Rocketman – Adam Bohling, David Furnish, David Reid and Matthew Vaughn

    Best Director
    Bong Joon-ho – Parasite
    Martin Scorsese – The Irishman
    Greta Gerwig – Little Women
    Sam Mendes – 1917
    Quentin Tarantino – Once Upon a Time in Hollywood

    Best Actor
    Joaquin Phoenix – Joker as Arthur Fleck / Joker
    Antonio Banderas – Pain and Glory as Salvador Mallo
    Taron Egerton – Rocketman as Elton John
    Adam Driver – Marriage Story as Charlie Barber
    Jonathan Pryce – The Two Popes as Cardinal Jorge Mario Bergoglio

    Best Actress
    Scarlett Johansson – Marriage Story as Nicole Barber
    Renée Zellweger – Judy as Judy Garland
    Lupita Nyong’o – Us as Adelaide Wilson / Red
    Saoirse Ronan – Little Women as Josephine “Jo” March
    Awkwafina – The Farewell as Billi Wang

    Best Supporting Actor
    Brad Pitt – Once Upon a Time in Hollywood as Cliff Booth
    Song Kang-ho – Parasite as Kim Ki-taek
    Anthony Hopkins – The Two Popes as Pope Benedict XVI
    Al Pacino – The Irishman as Jimmy Hoffa
    Joe Pesci – The Irishman as Russell Bufalino

    Best Supporting Actress
    Laura Dern – Little Women as Marmee March
    Cho Yeo-jeong – Parasite as Choi Yeon-gyo
    Scarlett Johansson – Jojo Rabbit as Rosie Betzler
    Florence Pugh – Little Women as Amy March
    Margot Robbie – Bombshell as Kayla Pospisil

    Best Original Screenplay
    Parasite – Bong Joon-ho and Han Jin-won
    Booksmart – Emily Halpern, Sarah Haskins, Susanna Fogel and Katie Silberman
    Knives Out – Rian Johnson
    Marriage Story – Noah Baumbach
    Once Upon a Time in Hollywood – Quentin Tarantino

    Best Adapted Screenplay
    Jojo Rabbit – Taika Waititi based on the novel Caging Skies by Christine Leunens
    The Irishman – Steven Zaillian based on the book I Heard You Paint Houses by Charles Brandt
    Joker – Todd Phillips and Scott Silver based on characters created by Bill Finger, Bob Kane, and Jerry Robinson
    Little Women – Greta Gerwig based on the novel by Louisa May Alcott
    The Two Popes – Anthony McCarten based on his play The Pope

    Best Animated Feature Film
    Toy Story 4 – Josh Cooley, Mark Nielsen, and Jonas Rivera
    How to Train Your Dragon: The Hidden World – Dean DeBlois, Bradford Lewis, and Bonnie Arnold
    I Lost My Body – Jérémy Clapin and Marc du Pontavice
    Klaus – Sergio Pablos, Jinko Gotoh, and Marisa Román
    Missing Link – Chris Butler, Arianne Sutner, and Travis Knight

    Best International Feature Film
    Parasite (South Korea) in Korean – directed by Bong Joon-ho
    Corpus Christi (Poland) in Polish – directed by Jan Komasa
    Honeyland (North Macedonia) in Turkish and Macedonian[14] – directed by Tamara Kotevska and Ljubomir Stefanov
    Pain and Glory (Spain) in Spanish – directed by Pedro Almodóvar
    Portrait of a Lady on Fire (France) in French – directed by Celine Sciamma

    Best Documentary Feature
    American Factory – Steven Bognar, Julia Reichert, and Jeff Reichert
    Apollo 11 – Todd Douglas Miller, Thomas Petersen and Evan Krauss
    The Edge of Democracy – Petra Costa, Joanna Natasegara, Shane Boris, and Tiago Pavan
    For Sama – Waad Al-Kateab and Edward Watts
    Honeyland – Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska, and Atanas Georgiev

    Best Documentary Short Subject
    Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl) – Carol Dysinger and Elena Andreicheva
    In the Absence – Yi Seung-Jun and Gary Byung-Seok Kam
    Life Overtakes Me – John Haptas and Kristine Samuelson
    St. Louis Superman – Smriti Mundhra and Sami Khan
    Walk Run Cha-Cha – Laura Nix and Colette Sandstedt

    Best Live Action Short Film
    The Neighbors’ Window – Marshall Curry
    Brotherhood – Meryam Joobeur and Maria Gracia Turgeon
    Nefta Football Club – Yves Piat and Damien Megherbi
    Saria – Bryan Buckley and Matt Lefebvre
    A Sister – Delphine Girard

    Best Animated Short Film
    Hair Love – Matthew A. Cherry and Karen Rupert Toliver
    Dcera (Daughter) – Daria Kashcheeva
    Kitbull – Rosana Sullivan and Kathryn Hendrickson
    Mémorable – Bruno Collet and Jean-François Le Corre
    Sister – Siqi Song

    Best Original Score
    Joker – Hildur Guðnadóttir
    Little Women – Alexandre Desplat
    Marriage Story – Randy Newman
    1917 – Thomas Newman
    Us – Michael Abels

    Best Original Song
    “(I’m Gonna) Love Me Again” from Rocketman – Music by Elton John; Lyrics by Bernie Taupin
    “Glasgow (No Place Like Home)” from Wild Rose – Music and Lyrics by Mary Steenburgen, Caitlyn Smith and Kate York
    “A Glass of Soju” from Parasite – Music by Jaeil Jung; Lyrics by Bong Joon-Ho
    “Spirit” from The Lion King – Music and Lyrics by Beyonce Knowles, Ilya Salmanzadeh and Timothy McKenzie
    “Stand Up” from Harriet – Music and Lyrics by Joshuah Brian Campbell and Cynthia Erivo

    Best Sound Editing
    1917 – Oliver Tarney and Rachael Tate
    Ad Astra – Gary Rydstrom and Brad Semenoff
    Avengers: Endgame – Daniel Laurie and Shannon Mills
    Ford v Ferrari – Donald Sylvester
    Joker – Alan Robert Murray

    Best Sound Mixing
    1917 – Scott Millan, Mark Taylor and Stuart Wilson
    Ford v Ferrari – Paul Massey, David Giammarco, and Steven A. Morrow
    Joker – Tom Ozanich, Dean Zupancic, and Tod Maitland
    Once Upon a Time in Hollywood – Michael Minkler, Christian P. Minkler, and Mark Ulano
    Rocketman – Mike Prestwood Smith, Matthew Collinge and John Hayes

    Best Production Design
    Once Upon a Time in Hollywood – Production Design: Barbara Ling; Set Decoration: Nancy Haigh
    The Irishman – Production Design: Bob Shaw; Set Decoration: Regina Graves
    Jojo Rabbit – Production Design: Ra Vincent; Set Decoration: Nora Sopková
    Joker – Production Design: Mark Friedberg; Set Decoration: Kris Moran
    Parasite – Production Design: Lee Ha-jun; Set Decoration: Cho Won-woo

    Best Cinematography
    1917 – Roger Deakins
    Joker – Lawrence Sher
    The Lighthouse – Jarin Blaschke
    Parasite – Hong Kyung-pyo
    Portrait of a Lady on Fire – Claire Mathon

    Best Makeup and Hairstyling
    Joker – Nicki Ledermann and Kay Georgiou
    Bombshell – Kazu Hiro, Anne Morgan, and Vivian Baker
    1917 – Naomi Donne, Tristan Versluis, and Rebecca Cole
    Once Upon a Time in Hollywood – Heba Thorisdottir and Janine Rath
    Rocketman – Elizabeth Yianni-Georgiou, Tapio Salmi and Barrie Gower

    Best Costume Design
    Once Upon a Time in Hollywood – Arianne Phillips
    The Irishman – Sandy Powell and Christopher Peterson
    Jojo Rabbit – Mayes C. Rubeo
    Little Women – Jacqueline Durran
    Rocketman – Julian Day

    Best Film Editing
    Ford v Ferrari – Andrew Buckland and Michael McCusker
    Jojo Rabbit – Tom Eagles
    Joker – Jeff Groth
    Once Upon a Time in Hollywood – Fred Raskin
    Parasite – Yang Jin-mo

    Best Visual Effects
    The Irishman – Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepuvelda-Fauser, and Stephane Grabli
    Ad Astra – Allen Maris, Jedediah Smith, Guillaume Rocheron and Scott R. Fisher
    Alita: Battle Angel – Joe Letteri, Eric Saindon and Nick Epstein
    Avengers: Endgame – Dan DeLeeuw, Russell Earl, Matt Aitken, and Dan Sudick
    1917 – Guillaume Rocheron, Greg Butler, and Dominic Tuohy

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    karls
    Joined:
    Oct 8th, 2011
    Topics:
    Posts:
    #1203555926

    2019
    Best Picture
    Parasite (winner)
    Portrait of a Lady on Fire
    The Lighthouse
    Marriage Story
    Knives Out

    Best Director
    Bong Joon Ho – Parasite (winner)
    Martin Scorsese – The Irishman
    Robert Eggers – The Lighthouse
    Olivia Wilde – Booksmart
    Rian Johnson – Knives Out

    Best Actor
    Leonardo DiCaprio – Once Upon a Time… in Hollywood (winner)
    Antonio Banderas – Dolor y Gloria
    Joaquin Phoenix – Joker
    Adam Driver – Marriage Story
    Robert Pattinson – The Lighthouse

    Best Actress
    Alfre Woodard – Clemency (winner)
    Cynthia Erivo – Harriet
    Scarlett Johansson – Marriage Story
    Ana de Armas – Knives Out
    Saoirse Ronan – Little Women

    Best Supporting Actor
    Song Kang-ho – Parasite (winner)
    Willem Dafoe – The Lighthouse
    Anthony Hopkins – The Two Popes
    Jonathan Majors – The Last Black Man in San Francisco
    Al Pacino – The Irishman

    Best Supporting Actress
    Lee Jung-eun – Parasite (winner)
    Cho Yeo Jeong – Parasite
    Jennifer Lopez – Hustlers
    Florence Pugh – Little Women
    Margot Robbie – Once Upon a Time in Hollywood

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    Sab227
    Joined:
    Dec 29th, 2012
    Topics:
    Posts:
    #1203555956

    My winners and nominees for 2019
    ****=Winners. I know I have 2 times but for the life of me I could not choose winners it was ridiculously difficult. Especially for best picture considering both Joker and Parasite are two of my absolute favourites of all time and will be pretty hard to beat.

    Best Picture:
    1917
    Doctor Sleep
    Hustlers
    The Irishman
    Knives Out
    Jojo Rabbit
    ****Joker****-Tie
    Little Women
    Once Upon a Time…in Hollywood
    ****Parasite****Tie

    Best Director:
    Bong Joon-Ho: Parasite
    Sam Mendes: 1917
    ****Todd Phillips: Joker****
    Lorene Scafaria: Hustlers
    Quentin Tarantino: Once Upon a Time…in Hollywood

    Best Actor in a Leading Role:
    Roman Griffin Davis: Jojo Rabbit
    Leonardo DiCaprio: Once Upon a Time…in Hollywood
    George MacKay: 1917
    ****Joaquin Phoenix: Joker****
    Choi Woo-Shik: Parasite

    Best Actress in a Leading Role:
    Scarlett Johansson: Marriage Story
    ****Lupita Nyong’o: Us****
    Saoirse Ronan: Little Women
    Charlize Theron: Bombshell
    Constance Wu: Hustlers

    Best Actor in a Supporting Role:
    Timothee Chalamet: Little Women
    Song Kang Ho: Parasite
    ****Al Pacino: The Irishman****
    Joe Pesci: The Irishman
    Brad Pitt: Once Upon a Time…in Hollywood

    Best Actress in a Supporting Role:
    ****Rebecca Ferguson: Doctor Sleep****-Tie
    ****Cho Yeo-Jeong: Parasite****-Tie
    Scarlett Johansson: Jojo Rabbit
    Jennifer Lopez: Hustlers
    Margot Robbie: Once Upon a Time…in Hollywood

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    Chimichanggas
    Joined:
    Dec 13th, 2017
    Topics:
    Posts:
    #1203556025

    Best Picture
    • 1917
    • Ford v Ferrari
    • The Irishman ✓
    • Judy
    • Knives Out
    • Little Women
    • Once Upon a Time in Hollywood
    • Parasite
    • Toy Story 4
    • The Two Popes

    Best Director
    • Bong Joon-ho, Parasite
    • Greta Gerwig, Little Women
    • Sam Mendes, 1917 ✓
    • Martin Scorsese, The Irishman
    • Quentin Tarantino, Once Upon a Time in Hollywood

    Best Actor
    • Christian Bale, Ford v Ferrari ✓
    • Robert De Niro, The Irishman
    • Leonardo DiCaprio, Once Upon a Time in Hollywood
    • Adam Driver, Marriage Story
    • Joaquin Phoenix, Joker

    Best Actress
    • Awkwafina, The Farewell
    • Scarlett Johansson, Marriage Story
    • Lupita Nyong’o, Us
    • Saoirse Ronan, Little Women
    • Renee Zellweger, Judy ✓

    Best Supporting Actor
    • Willem Dafoe, The Lighthouse
    • Anthony Hopkins, The Two Popes
    • Al Pacino, The Irishman
    • Joe Pesci, The Irishman ✓
    • Song Kang-ho, Parasite

    Best Supporting Actress
    • Cho Yeo-jong, Parasite
    • Laura Dern, Little Women
    • Lee Jung-eun, Parasite
    • Jennifer Lopez, Hustlers
    • Florence Pugh, Little Women ✓

    Best Original Screenplay
    • 1917
    • Knives Out
    • Marriage Story
    • Parasite ✓
    • Once Upon a Time in Hollywood

    Best Adapted Screenplay
    • The Irishman ✓
    • Jojo Rabbit
    • Little Women
    • Toy Story 4
    • The Two Popes

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    JayDF
    Joined:
    Sep 18th, 2011
    Topics:
    Posts:
    #1203556076

    2019 –
    Missing from pic and/or director are “Dolemite Is My Name”, “Marriage Story” & “The Peanut Butter Falcon”. Missing from the acting cats are Paul Walter Hauser in “Richard Jewell”, Mark Duplass & Ray Romano in “Paddleton, Beanie Feldstein in “Booksmart”, Florence Pugh in “Midsomar”, Charlize Theron in “Bombshell”, Anthony Hopkins in “The Two Popes”, Scarlett Johansson in “Jojo Rabbit” and both Awkwafina & Shuzhen Zhao in “The Farewell”.

    Picture: “Parasite”, “Bombshell”, “Knives Out”, “1917”, “Once Upon a Time In Hollywood”

    Director: Bong Joon Ho -“Parasite”, Pedro Almodóvar -“Pain and Glory”, Sam Mendes -“1917”, Quentin Tarantino -“Once Upon a Time In Hollywood”, Olivia Wilde -“Booksmart”

    Leading Actor: Antonio Banderas -“Pain and Glory”, Adam Driver -“Marriage Story”, Eddie Murphy -“Dolemite Is My Name”, Mark Ruffalo -“Dark Waters”, Adam Sandler -“Uncut Gems”

    Leading Actress: Mary Kay Place -“Diane”, Scarlett Johansson -“Marriage Story”, Lupita Nyong’o -“Us”, Emma Thompson -“Late Night”, Alfre Woodard -“Clemency”

    Supporting Actor: Brad Pitt -“Once Upon a Time In Hollywood”, Willem Dafoe -“The Lighthouse”, Asier Etxeandia -“Pain and Glory”, Song Kang Ho -“Parasite”, Joe Pesci -“The Irishman”

    Supporting Actress: Lee Jung Eun -“Parasite”, Kathy Bates -“Richard Jewell”, Florence Pugh -“Little Women”, Da’Vine Joy Randolph -“Dolemite Is My Name”, Margot Robbie -“Bombshell”

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    Gabriel Guarin
    Joined:
    Feb 23rd, 2017
    Topics:
    Posts:
    #1203556169

    What a great thread! Finally got to the end. I liked seeing everyone’s choices and sharing mine, and I can’t wait until the 2020/21 Oscars. I’m gonna do some reuploads of old posts because of my aforementioned desire to change some stipulations of the very first years as well as some change in overall opinions as well as a desire to represent films I’ve overlooked previously. Without further adue, I’m gonna start at the very beginning.

    1st Academy Awards (1927)

    OUTSTANDING MOTION PICTURE
    Wings – Paramount Famous Lasky
    • 7th Heaven – Fox
    • The Jazz Singer – Warner Bros.
    • Metropolis – UFA
    • Sunrise – Fox

    BEST DIRECTOR
    William A. Wellman – Wings
    • Frank Borzage – 7th Heaven
    • Alan Crosland – The Jazz Singer
    • Fritz Lang – Metropolis
    • F. W. Murnau – Sunrise

    BEST ACTOR
    Al Jolson – The Jazz Singer as Jakie Rabinowitz / Jack Robin
    • George Bancroft – Underworld as “Bull” Weed
    • Lon Chaney – The Unknown as Alonzo the Armless
    • George O’Brien – Sunrise as The Man
    • Ramon Novarro – The Student Prince in Old Heidelberg as Crown Prince Karl Heinrich

    BEST ACTRESS
    Janet Gaynor – 7th Heaven as Diane
    • Clara Bow – Wings as Mary Preston
    • Colleen Moore – Orchids and Ermine as ‘Pink’ Watson
    • Mary Pickford – My Best Girl as Maggie Johnson
    • Norma Shearer – The Student Prince in Old Heidelberg as Kathi

    BEST WRITING (ORIGINAL SCREENPLAY)
    Underworld – Ben Hecht, Charles Furthman and Robert N. Lee
    • Orchids and Ermine – Carey Wilson and Mervyn LeRoy
    • Wings – Screenplay by Hope Loring and Louis D. Lighton; Story by John Monk Saunders

    BEST WRITING (ADAPTATION)
    Metropolis – Thea von Harbou
    • The Jazz Singer – Alfred Cohn
    • 7th Heaven – Benjamin Glazer

    BEST ART DIRECTION
    Metropolis – Otto Hunte, Erich Kettelhut, and Karl Vollbrecht
    • The Dove – William Cameron Menzies
    • 7th Heaven – Harry Oliver
    • The Jazz Singer – Albert C. Wilson
    • Sunrise – Rochus Gliese

    BEST CINEMATOGRAPHY
    Sunrise – Charles Rosher and Karl Struss
    • The Jazz Singer – Hal Mohr
    • Metropolis – Karl Freund, Gunther Rittau, and Walter Ruttmann
    • Underworld – Bert Glennon
    • Wings – Harry Perry

    BEST ENGINEERING EFFECTS
    Wings – Roy Pomeroy
    • The Jazz Singer – Nugent Slaughter
    • Metropolis – Ernst Kunstmann

    By the way, you don’t have to do the same if you feel it’s redundant. It’s just something I feel passionate about.

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    Gabriel Guarin
    Joined:
    Feb 23rd, 2017
    Topics:
    Posts:
    #1203556313

    2019 – Missing from pic and/or director are “Dolemite Is My Name”, “Marriage Story” & “The Peanut Butter Falcon”. Missing from the acting cats are Paul Walter Hauser in “Richard Jewell”, Mark Duplass & Ray Romano in “Paddleton, Beanie Feldstein in “Booksmart”, Florence Pugh in “Midsomar”, Charlize Theron in “Bombshell”, Anthony Hopkins in “The Two Popes”, Scarlett Johansson in “Jojo Rabbit” and both Awkwafina & Shuzhen Zhao in “The Farewell”. Picture: “Parasite”, “Bombshell”, “Knives Out”, “1917”, “Once Upon a Time In Hollywood” Director: Bong Joon Ho -“Parasite”, Pedro Almodóvar -“Pain and Glory”, Sam Mendes -“1917”, Quentin Tarantino -“Once Upon a Time In Hollywood”, Olivia Wilde -“Booksmart” Leading Actor: Antonio Banderas -“Pain and Glory”, Adam Driver -“Marriage Story”, Eddie Murphy -“Dolemite Is My Name”, Mark Ruffalo -“Dark Waters”, Adam Sandler -“Uncut Gems” Leading Actress: Mary Kay Place -“Diane”, Scarlett Johansson -“Marriage Story”, Lupita Nyong’o -“Us”, Emma Thompson -“Late Night”, Alfre Woodard -“Clemency” Supporting Actor: Brad Pitt -“Once Upon a Time In Hollywood”, Willem Dafoe -“The Lighthouse”, Asier Etxeandia -“Pain and Glory”, Song Kang Ho -“Parasite”, Joe Pesci -“The Irishman” Supporting Actress: Lee Jung Eun -“Parasite”, Kathy Bates -“Richard Jewell”, Florence Pugh -“Little Women”, Da’Vine Joy Randolph -“Dolemite Is My Name”, Margot Robbie -“Bombshell”

    The nods for Mary Kay Place, Eddie Murphy, Adam Sandler and Willem Dafoe are really cool. I also strongly considered Kathy Bates. Lee Jung Eun is also a cool choice.

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    Gabriel Guarin
    Joined:
    Feb 23rd, 2017
    Topics:
    Posts:
    #1203556335

    2nd Oscars (1928)

    Outstanding Picture
    The Last Command – Adolf Zukor and Jesse L. Lasky for Paramount Pictures
    • The Circus – Charlie Chaplin for United Artists
    • The Crowd – Irving Thalberg for Metro-Goldwyn-Mayer
    • The Patriot – Ernst Lubitsch for Paramount Pictures
    • Show People – Marion Davis and King Vidor for Metro-Goldwyn-Mayer
    • Steamboat Bill, Jr. – Joseph M. Schenck for United Artists
    • Street Angel – William Fox for Fox Film Corporation
    • West of Zanzibar – Tod Browning for Metro-Goldwyn-Mayer
    • The Wind – Andre Paulve and Fred Orain for Metro-Goldwyn-Mayer
    • A Woman of Affairs – Irving Thalberg for Metro-Goldwyn-Mayer

    Best Director
    Josef von Sternberg – The Last Command
    • Charlie Chaplin – The Circus
    • King Vidor – The Crowd
    • King Vidor – Show People
    • Tod Browning – West of Zanzibar
    • Victor Sjostrom – The Wind
    • Clarence Brown – A Woman of Affairs

    Best Actor
    Emil Jannings – The Last Command as Grand Duke Sergius Alexander
    • Charlie Chaplin – The Circus as The Tramp
    • Lewis Stone – The Patriot as Count Pahlen
    • Buster Keaton – Steamboat Bill, Jr. as William Canfield, Jr.
    • Conrad Veidt – The Man Who Laughs as Gwynplaine

    Best Actress
    Greta Garbo – The Mysterious Lady as Tania Fedorova
    • Marion Davies – Show People as Peggy Pepper
    • Lillian Gish – The Wind as Letty Mason
    • Gloria Swanson – Sadie Thompson as Sadie Thompson
    • Eleanor Boardman – The Crowd as Mary Sims
    • Janet Gaynor – Street Angel as Angela

    Best Writing
    The Last Command – Screenplay by John F. Goodrich; Story by Lajos Biro and Josef von Sternberg
    • The Circus – Charlie Chaplin
    • The Crowd – King Vidor and John V. A. Weaver
    • The Patriot – Hanns Kräly, based on Ashley Dukes’ translation of the play Der Patriot by Alfred Neumann, and the story “Paul I” by Dmitry Merezhkovsky
    • Sadie Thompson – Screenplay by Raoul Walsh; story by W. Somerset Maugham, based on the short story Rain by W. Somerset Maugham and the play by John Cotton and Clemence Randolph
    • Steamboat Bill Jr. – Carl Harbaugh and Buster Keaton
    • Street Angel – Philip Klein and Henry Roberts Symonds, based on the play by Monckton Hoffe
    • Show People – Agnes Christine Johnston, Laurence Stallings and Wanda Tuchock
    • West of Zanzibar – Elliot Clawson, based on the play by Chester De Vonde
    • The Wind – Frances Marion, based on the novel by Dorothy Scarborough
    • A Woman of Affairs – Bess Meredyth, based on the novel The Green Hat by Michael Arlen

    Best Art Direction
    The Patriot – Hans Dreier
    • The Circus – Charles D. Hall
    • Dynamite – Mitchell Leisen
    • The Last Command – Hans Dreier
    • Street Angel – Harry Oliver
    • The Wind – Cedric Gibbons and Edward Withers

    Best Cinematography
    The Patriot – Bert Glennon
    • The Circus – Roland Totheroh
    • Four Devils – Ernest Palmer
    • The Last Command – Bert Glennon
    • Street Angel – Ernest Palmer
    • White Shadows in the South Seas – Clyde De Vinna

    Honorary Award to Charlie Chaplin for versatility and genius in acting, writing, directing and producing The Circus.

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    Gabriel Guarin
    Joined:
    Feb 23rd, 2017
    Topics:
    Posts:
    #1203556345

    3rd Oscars (1929)

    Outstanding Production
    The Passion of Joan of Arc – Carl Theodor Dreyer for Societe Generale des Films
    • Blackmail – John Maxwell for Sono Art-World Wide Pictures
    • Hallelujah – King Vidor for Metro-Goldwyn-Mayer
    • The Love Parade – Ernst Lubitsch for Paramount Famous Lasky
    • Lucky Star – William Fox for Fox Film Corporation
    • October: Ten Days That Shook the World – Grigori Aleksandrov and Sergei Eisenstein for Sovkino
    • Pandora’s Box – Seymour Nebenzal for Sud-Film
    • Piccadilly – E. A. Dupont for Sono Art-World Wide Pictures
    • Spione – Erich Pommer for UFA
    • The Virginian – B. P. Schulberg and Louis D. Lighton for Paramount Pictures

    Best Director
    Carl Theodor Dreyer – The Passion of Joan of Arc
    • Alfred Hitchcock – Blackmail
    • King Vidor – Hallelujah
    • Ernst Lubitsch – The Love Parade
    • G. W. Pabst – Pandora’s Box
    • Fritz Lang – Spione

    Best Actor
    George Arliss – Disraeli as Benjamin Disraeli
    • Douglas Fairbanks – The Iron Mask as D’Artagnan
    • Daniel L. Haynes – Hallelujah as Zeke
    • Maurice Chevalier – The Love Parade as The Count Alfred Renard
    • Ronald Colman – Bulldog Drummond as Hugh Drummond
    • Charles Farrell – Lucky Star as Timothy Osborn

    Best Actress
    Maria Falconetti – The Passion of Joan of Arc as Jeanne d’Arc
    • Jeannette Eagels (posthumous nomination) – The Letter as Leslie Crosbie
    • Anny Ondra – Blackmail as Alice White
    • Jeannette MacDonald – The Love Parade as Queen Louise
    • Louise Brooks – Pandora’s Box as Lulu
    • Anna May Wong – Piccadilly as Shosho

    Best Writing
    Spione – Fritz Lang and Thea von Harbou, based on von Harbou’s novel
    • Blackmail – Alfred Hitchcock and Benn W. Levy, based on the play by Charles Bennett
    • Pandora’s Box – G. W. Pabst and Ladislaus Vajda, based on Die Busche der Pandora and Erdgeist by Frank Wedekind
    • The Passion of Joan of Arc – Carl Theodor Dreyer and Joseph Delteil
    • Piccadilly – Arnold Bennett

    Best Sound Recording
    Hallelujah – Douglas Shearer
    • Blackmail – Harold V. King
    • The Iron Mask – Edward Bernds
    • The Love Parade – Franklin Hansen
    • The Virginian – M. M. Paggi

    Best Art Direction
    The Love Parade – Hans Dreier
    • Bulldog Drummond – William Cameron Menzies
    • The Iron Mask – William Cameron Menzies
    • The Passion of Joan of Arc – Jean Hugo and Hermann Warm
    • Piccadilly – Alfred Junge

    Best Cinematography
    The Passion of Joan of Arc – Rudolph Mate
    • Blackmail – Jack E. Cox
    • Hallelujah – Gordon Avil
    • The Love Parade – Victor Milner
    • The Virginian – J. Roy Hunt

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    Gabriel Guarin
    Joined:
    Feb 23rd, 2017
    Topics:
    Posts:
    #1203556372

    4th Oscars (1930)

    Outstanding Production
    All Quiet on the Western Front – Carl Laemmle Jr. for Universal Pictures
    • Animal Crackers – Victor Heeman for Paramount Pictures
    • Applause – Monta Bell for Paramount Pictures
    • The Big House – Irving Thalberg for Cosmopolitan
    • The Big Trail – Winfield R. Sheehan for Fox Film Corporation
    • The Blue Angel – Eric Pommer for Paramount Pictures
    • The Divorcee – Robert Z. Leonard for Metro-Goldwyn-Mayer
    • Hell’s Angels – Howard Hughes for United Artists
    • Min and Bill – George W. Hill and Harry Rapf for Metro-Goldwyn-Mayer
    • Morocco – Hector Turnbull for Paramount Publix Corporation

    Best Director
    Lewis Milestone – All Quiet on the Western Front
    • Raoul Walsh – The Big Trail
    • Robert Z. Leonard – The Divorcee
    • Howard Hughes – Hell’s Angels
    • Josef von Sternberg – Morocco

    Best Actor
    Lew Ayres – All Quiet on the Western Front as Paul Baumer
    • Wallace Beery – The Big House as Butch
    • Gary Cooper – Morocco as Legionnaire Tom Brown
    • Emil Jannings – The Blue Angel as Professor Immanuel Rath
    • Louis Wolheim – All Quiet on the Western Front as Stanislaus Katczinsky

    Best Actress
    Norma Shearer – The Divorcee as Jerry Martin
    • Helen Morgan – Applause as Kitty Darling
    • Greta Garbo – Anna Christie as Anna Christie
    • Marie Dressler – Min and Bill as Min Divot
    • Marlene Dietrich – Morocco as Amy Jolly

    Best Original Screenplay
    The Big House – Frances Marion
    • Applause – Garrett Fort and Beth Brown
    • The Big Trail – Marie Boyle, Jack Peabody, Florence Postal, Fred Sersen and Hal G. Evarts
    • Hell’s Angels – Harry Behn and Howard Estabrook
    • Laughter – Screenplay by Douglas Z. Doty, Harry d’Abbadie d’Arrast, Herman J. Mankiewicz and Donald Ogden Stewart; Story by Doty

    Best Adaptation
    All Quiet on the Western Front – Maxwell Anderson, George Abbott and Del Andrews, based on the novel by Erich Maria Remarque
    • The Blue Angel – Carl Zuckmayer, Karl Vollmoller, Robert Liebmann and Josef von Sternberg, based on the novel Professor Unrat by Heinrich Mann
    • The Divorcee – Nick Grinde, Zelda Sears and John Meehan, based on the novel Ex-Wife by Ursula Parrott
    • Min and Bill – Frances Marion and Marion Jackson, based on the novel Dark Star by Lorna Moon
    • Morocco – Jules Furthman, based on the play “Amy Jolly” by Benno Vigny

    Best Sound Recording
    The Big House – Douglas Shearer
    • All Quiet on the Western Front – C. Roy Hunter
    • The Big Trail – W. D. Flick
    • Doorway to Hell – Charles David Forrest
    • Hell’s Angels – Lodge Cunningham

    Best Art Direction
    All Quiet on the Western Front – Charles D. Hall and Warren R. Schmidt
    • The Blue Angel – Otto Hunte
    • Just Imagine – Stephen Goosson and Ralph Hammeras
    • Morocco – Hans Dreier
    • Whoopee! – Richard Day

    Best Cinematography
    All Quiet on the Western Front – Arthur Edeson
    • Applause – George J. Folsey
    • The Big Trail – Lucien Andriot and Arthur Edeson
    • Hell’s Angels – Tony Gaudio and Harry Perry
    • Morocco – Lee Garmes

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    Gabriel Guarin
    Joined:
    Feb 23rd, 2017
    Topics:
    Posts:
    #1203556405

    5th Oscars (1931)

    Outstanding Production
    The Champ – King Vidor for Metro-Goldwyn-Mayer
    • City Lights – Charlie Chaplin for United Artists
    • Criminal Code – Harry Cohn and Frank Fouce for Columbia Pictures
    • Five Star Final – Hal B. Wallis for First National
    • Frankenstein – Carl Laemmle Jr. for Universal Pictures
    • The Front Page – Howard Hughes for United Artists
    • Little Caesar – Hal B. Wallis and Darryl F. Zanuck for Warner Bros.
    • The Miracle Woman – Harry Cohn for Columbia Pictures
    • The Public Enemy – Darryl F. Zanuck for Warner Bros.
    • Skippy – Adolph Zukor for Paramount Pictures

    Best Director
    King Vidor – The Champ
    • Charlie Chaplin – City Lights
    • Lewis Milestone – The Front Page
    • Mervyn LeRoy – Little Caesar
    • Norman Taurog – Skippy

    Best Actor
    Wallace Beery – The Champ as Champ
    • Jackie Cooper – Skippy as Skippy Skinner
    • Lionel Barrymore – A Free Soul as Stephen Ashe
    • Adolphe Menjou – The Front Page as Walter Burns
    • Edward G. Robinson – Little Caesar as Caesar Enrico “Rico” Bandello / “Little Caesar”

    Best Actress
    Barbara Stanwyck – The Miracle Woman as Florence Fallon
    • Helen Hayes – The Sin of Madelon Claudet as Madelon Claudet
    • Irene Dunne – Cimarron as Sabra
    • Norma Shearer – A Free Soul as Jan Ashe
    • Sylvia Sydney – An American Tragedy as Roberta Alden

    Best Original Screenplay
    The Champ – Frances Marion and Leonard Praskins
    • City Lights – Charlie Chaplin
    • Platinum Blonde – Screenplay by Jo Swerling and Robert Riskin; Story by Harry Chandlee and Douglas W. Churchill
    • The Public Enemy – John Bright and Kubec Glasmon
    • Smart Money – Kubec Glasmon, John Bright, Lucien Hubbard and Joseph Jackson

    Best Adaptation
    Skippy – Joseph L. Mankiewicz, Norman Z. McLeod and Sam Mintz, based on the comic strip by Percy Crosby
    • The Criminal Code – Seton I. Miller and Fred Niblo Jr., based on the play by Martin Flavin
    • The Front Page – Bartlett Cormack and Charles Lederer, based on the play by Ben Hecht and Charles MacArthur
    • Little Caesar – Francis Edward Faragoh and Robert N. Lee, based on the novel by William R. Burnett
    • The Miracle Woman – Dorothy Howell and Jo Swerling, based on the play Bless You Sister by John Meehan and Robert Riskin

    Best Art Direction
    Frankenstein – Charles D. Hall
    • Cimarron – Max Rée
    • City Lights – Henry Clive
    • Svengali – Anton Grot
    • Waterloo Bridge – Charles D. Hall

    Best Cinematography
    City Lights – Gordon Pollock and Roland Totheroh
    • The Champ – Gordon Avil
    • Frankenstein – Arthur Edeson
    • Little Caesar – Tony Gaudio
    • Tabu – Floyd Crosby

    Best Sound Recording
    The Champ – Douglas Shearer
    • Cimarron – Clem Portman
    • Frankenstein – C. Roy Hunter
    • The Public Enemy – Oliver S. Garretson
    • Waterloo Bridge – C. Roy Hunter

    Best Short Subject, Cartoon
    Mickey’s Orphans – Walt Disney, Walt Disney Productions, Columbia Pictures
    • The Cat’s Out – Walt Disney
    • Halloween – Charles Mintz

    Best Live Action Short Subject
    Big Ears – Robert F. McGowan and Hal Roach
    • Bargain Day – Robert F. McGowan
    • Helping Grandma – Robert F. McGowan and Hal Roach
    • Scratch-As-Catch-Can – RKO Radio
    • Wrestling Swordfish – Mack Sennett

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    Gabriel Guarin
    Joined:
    Feb 23rd, 2017
    Topics:
    Posts:
    #1203556424

    6th Oscars (1932)

    Outstanding Production
    Scarface – Howard Hawks and Howard Hughes for United Artists
    • A Nous la Liberte – Frank Clifford for Films Sonores Tobis
    • Arrowsmith – Samuel Goldwyn for Samuel Goldwyn Prod.
    • Dr. Jekyll and Mr. Hyde – Rouben Mamoulian for Paramount Publix
    • A Farewell to Arms – Adolph Zukor for Paramount Publix
    • I Am a Fugitive from a Chain Gang – Hal B. Wallis for Warner Bros.
    • Emma – Clarence Brown and Harry Rapf for Metro-Goldwyn-Mayer
    • Grand Hotel – Irving Thalberg for Metro-Goldwyn-Mayer
    • Shanghai Express – Adolph Zukor for Paramount Publix
    • Trouble in Paradise – Ernst Lubitsch for Paramount Publix

    Best Director
    Howard Hawks – Scarface
    • Rouben Mamoulian – Dr. Jekyll and Mr. Hyde
    • Edmund Goulding – Grand Hotel
    • Josef von Sternberg – Shanghai Express
    • Ernst Lubitsch – Trouble in Paradise

    Best Actor
    Fredric March – Dr. Jekyll and Mr. Hyde as Henry Jekyll / Edward Hyde
    Paul Muni – Scarface as Antonio “Tony” Camonte
    • Herbert Marshall – Trouble in Paradise as Gaston Monescu / Gaston Lavalle
    • Gary Cooper – A Farewell to Arms as Lieutenant Frederic Henry
    • Ronald Colman – Arrowsmith as Dr. Martin Arrowsmith

    Best Actress
    Helen Hayes – A Farewell to Arms as Catherine Barkley
    • Marlene Dietrich – Shanghai Express as Shanghai Lily / Madeline
    • Marie Dressler – Emma as Emma Thatcher Smith
    • Joan Crawford – Grand Hotel as Flaemmchen
    • Miriam Hopkins – Trouble in Paradise as Lily Vautier

    Best Original Screenplay
    A Nous la Liberte – Rene Clair
    • Emma – Screenplay by Leonard Praskins; Story by Frances Marion
    • One Way Passage – Screenplay by Wilson Mizner and Joseph Jackson; Story by Robert Lord
    • What Price Hollywood? – Screenplay by Gene Fowler, Rowland Brown, Jane Murfin and Ben Markson; Story by Adela Rogers St. Johns and Jane Murfin
    • Rasputin and the Empress – Charles MacArthur

    Best Adaptation
    Scarface – W. R. Burnett, John Lee Mahin, Seton I. Miller and Ben Hecht, based on the novel by Armitage Trail
    • Arrowsmith – Sidney Howard, based on the novel by Sinclair Lewis
    • Dr. Jekyll and Mr. Hyde – Samuel Hoffenstein and Percy Heath, based on the novella The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde by Robert Louis Stevenson
    • Grand Hotel – William A. Drake based on the play by William A. Drake and the novel Menschen im Hotel by Vicki Baum
    • Trouble in Paradise – Samson Raphaelson and Grover Jones, based on the play The Honest Finder by Laszlo Aladar

    Best Art Direction
    Grand Hotel – Cedric Gibbons
    • A Nous la Liberte – Lazare Meerson
    • Arrowsmith – Richard Day
    • Dr. Jekyll and Mr. Hyde – Hans Dreier
    • A Farewell to Arms – Hans Dreier and Roland Anderson

    Best Cinematography
    A Farewell to Arms – Charles Lang
    • Arrowsmith – Ray June
    • Dr. Jekyll and Mr. Hyde – Karl Struss
    • Grand Hotel – William H. Daniels
    • Scarface – Lee Garmes and L. W. O’Connell

    Best Live Action Short Subject
    The Music Box – James Parrott and Hal Roach
    • The Dentist – Leslie Pearce and Mack Sennett
    • The Loud Mouth – Del Lord and Mack Sennett
    • Screen Souvenirs – Paramount Publix
    • Swing High – Jack Cummings and Pete Smith

    Best Short Subject, Cartoon
    Flowers and Trees – Burt Gillett and Walt Disney
    • Babes in the Woods – Burt Gillett and Walt Disney
    • The Bears and the Bees – Wilfred Jackson and Walt Disney
    • Bugs in Love – Burt Gillett and Walt Disney
    • It’s Got Me Again! – Rudolf Ising and Leon Schlesinger

    Best Sound Recording
    A Farewell to Arms – Franklin Hansen
    • Dr. Jekyll and Mr. Hyde – M. M. Paggi
    • I Am a Fugitive from a Chain Gang – Nathan Levinson
    • Scarface – William Snyder
    • Trouble in Paradise – M. M. Praggi

    Best Assistant Director
    I Am a Fugitive from a Chain Gang – Al Alleborn
    • Arrowsmith – Herbert Sutch
    • Dr. Jekyll and Mr. Hyde – Robert Lee
    • A Farewell to Arms – Lew Borzage, Charles Griffin and Arthur Jacobson
    • Grand Hotel – Charles Dorian

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    Gabriel Guarin
    Joined:
    Feb 23rd, 2017
    Topics:
    Posts:
    #1203556438

    7th Oscars (1933)

    Outstanding Production
    42nd Street – Darryl F. Zanuck for Warner Bros.
    • Dinner At Eight – David O. Selznick for Metro-Goldwyn-Mayer
    • Duck Soup – Herman J. Mankiewicz for Paramount
    • Gold Diggers of 1933 – Robert Lord and Jack L. Warner for Warner Bros.
    • The Invisible Man – Carl Laemmle Jr. for Universal
    • King Kong – Merian C. Cooper and Ernest B. Schoedsack for Radio Pictures
    • Lady for a Day – Frank Capra for Columbia
    • Little Women – Merian C. Cooper and Kenneth Macgowan for RKO Pictures
    • M – Seymour Nebenzal for Vereinigte Star-Film GmbH
    • The Private Life of Henry VIII – Alexander Korda for London Films

    Best Director
    Lloyd Bacon – 42nd Street
    • Leo McCarey – Duck Soup
    • James Whale – The Invisible Man
    • Frank Capra – Lady for a Day
    • George Cukor – Little Women

    Best Actor
    Charles Laughton – The Private Life of Henry VIII as Henry VIII
    • Groucho Marx – Duck Soup as Rufus T. Friendly
    • Warner Baxter – 42nd Street as Julian Marsh
    • Paul Roberson – The Emperor Jones as Brutus Jones
    • Claude Rains – The Invisible Man as Dr. Jack Griffin / The Invisible Man

    Best Actress
    Katharine Hepburn – Little Women as Josephine “Jo” March
    • May Robson – Lady for a Day as Apple Annie
    • Gloria Stuart – The Invisible Man as Flora Cranley
    • Fay Wray – King Kong as Ann Darrow
    • Bebe Daniels – 42nd Street as Dorothy Brock

    Best Original Screenplay
    King Kong – Screenplay by James Creelman and Ruth Rose; Story by Edgar Wallace and Merian C. Cooper
    • Duck Soup – Bert Kalmar, Harry Ruby, Arthur Sheekman and Nat Perrin
    • M – Fritz Lang and Thea von Harbou
    • The Private Life of Henry VIII – Lajos Biro and Arthur Wimperis

    Best Adaptation
    42nd Street – Rian James and James Seymour, based on the novel by Bradford Ropes
    • Dinner At Eight – Frances Marion and Herman J. Mankiewicz, based on the play by George S. Kaufman and Edna Ferber
    • Lady for a Day – Robert Riskin, based on the story “Madame la Gimp” by Damon Runyon
    • Little Women – Victor Heerman and Sarah Y. Mason, based on the novel by Louisa May Alcott
    • The Invisible Man – R. C. Sherriff, based on the novel by H. G. Wells and the novel The Murderer Invisible by Philip Wylie

    Best Art Direction
    Little Women – Van Nest Polglase
    • 42nd Street – Jack Okey
    • The Invisible Man – Charles D. Hall
    • King Kong – Carroll Clark and Alfred Herman
    • The Private Life of Henry VIII – Vincent Korda

    Best Cinematography
    King Kong – Eddie Linden, Vernon Walker and J. O. Taylor
    • 42nd Street – Sol Polito
    • The Invisible Man – Arthur Edeson
    • Little Women – Henry W. Gerrard
    • The Private Life of Henry VIII – Georges Perinal

    Best Live Action Short Subject
    So This Is Harris – Louis Brock and RKO Pictures
    • Krakaoa – Joe Rock and Educational Pictures
    • Menu – Pete Smith and MGM
    • Mister Mugg – Warren Doane and Universal Studios
    • A Preferred List – Louis Brock and RKO Pictures

    Best Short Subject, Cartoon
    The Three Little Pigs – Walt Disney and United Artists
    • Building a Building – Walt Disney and United Artists
    • The Merry Old Soul – Walter Lantz and Universal Studios

    Best Sound Recording
    42nd Street – Nathan Levinson
    • The Bitter Tea of General Yen – Edward Bernds
    • Gold Diggers of 1933 – Nathan Levinson
    • The Invisible Man – Gilbert Kurland
    • King Kong – Earl A. Wolcott

    Best Assistant Director
    The Invisible Man – Joseph A. McDonough
    • 42nd Street – Gordon Hollingshead
    • The Bitter Tea of General Yen – Charles C. Coleman
    • Gold Diggers of 1933 – Arthur Lueker
    • King Kong – Doran Cox, Walter Daniels and Ivan Thomas

    ReplyCopy URL
Viewing 15 posts - 121 through 135 (of 162 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Similar Topics
thatner... - Jul 12, 2020
Movies
Cordelia - Jul 12, 2020
Movies
vlaxym - Jul 11, 2020
Movies