Home Forums Theater Brainerd Area Theatre and Actor's Guild Awards!

Brainerd Area Theatre and Actor's Guild Awards!

CREATE A NEW TOPIC
CREATE A NEW POLL
Viewing 1 post (of 1 total)
Created
9 months ago
Last Reply
9 months ago
0
replies
341
views
0
users
  • Profile picture
    Kevin Klawitter
    Joined:
    May 6th, 2015
    Topics:
    Posts:
    #1203321671

    This is an incredibly niche post, but I find it’s theatre-related and amusing/significant for me, so I’m going to share it. The theatre group I’m part of in rural Minnesota just held their third awards gala. If you think the Tonys can be insular, just wait until you see these local awards:

    The Nominees for Best Stage Lighting in a Comedy are:
    Brainerd Community Theatre, Ben Kent, The Complete Works Of William Shakespeare Abridged.
    Brainerd Community Theatre, Heidi Eckwall, Boeing, Boeing
    Brainerd Community Theatre, Ben Kent, The Sunshine Boys
    Great River Arts, Johnathan Wichmann, Harvey
    Great River Arts, Mickey Morestad, Musical Comedy Murders of 1940
    Stage North Theatre Company, Stage North Theatre Company, Stepping Out

    The Nominees for Best Stage Lighting in a Drama are:
    Stage North Theatre Company, Mark Oehrlein, Dr. Jekyll and Mr. Hyde
    Brainerd Community Theatre, Heidi Eckwall, All My Sons
    Stage North Theatre Company, Mark Oehrlein, The Snow Queen
    Brainerd Community Theatre, Heidi Eckwall, A Few Good Men
    Lamplighters, Kevin Olson, It’s a Wonderful Life Radio Show

    The Nominees for Best Stage Lighting in a Musical are:
    Brainerd Community Theatre, Heidi Eckwall, Mamma Mia
    GLAPA, Kevin Jensen, The King and I
    GLAPA, Brionna Haag, The Addams Family
    GLAPA, River Curtis/ Kevin Jensen, The Little Mermaid
    Lamplighters, Kevin Olson, The Wizard of Oz

    The Nominees for Best Costuming in a Comedy are:
    Brainerd Community Theatre, Dawn Krautbauer, The Complete Works Of William Shakespeare Abridged.
    Brainerd Community Theatre, Dawn Krautbauer, Boeing, Boeing
    Brainerd Community Theatre, Dawn Krautbauer, The Sunshine Boys
    Great River Arts, Great River Arts, Harvey
    Great River Arts, Lindsey Derry, Musical Comedy Murders of 1940
    Stage North Theatre Company, Heather Pearson, Stepping Out

    The Nominees for Best Costuming in a Drama are:
    Stage North Theatre Company, Deb Binda, Dr. Jekyll and Mr. Hyde
    Brainerd Community Theatre, Sharon Hartley, All My Sons
    Stage North Theatre Company, Stage North Theatre Company, The Snow Queen
    Brainerd Community Theatre, Rachael Kline, A Few Good Men
    Lamplighters, Fred Rogers, It’s A Wonderful Life Radio Show

    The Nominees for Best Costuming in a Musical are:
    Brainerd Community Theatre, Sharon Hartley, Mamma Mia
    GLAPA, Janet Salut, The King and I
    GLAPA, Sarah Jo Armstrong, The Addams Family
    GLAPA, Sharon Hartley, The Little Mermaid
    Lamplighters, Jeanette Evans, Cindy Denning, The Wizard of Oz

    The Nominees for Best Scenic Design in a Comedy are:
    Brainerd Community Theatre, George Marsolek, The Complete Works Of William Shakespeare Abridged.
    Brainerd Community Theatre, Tim Leagjeld, Boeing, Boeing
    Brainerd Community Theatre, Tim Leagjeld, The Sunshine Boys
    Great River Arts, Tamara McClintock , Harvey
    Great River Arts, Rich Kimmerle, Musical Comedy Murders of 1940
    Stage North Theatre Company, Mike Anderson, Stepping Out

    The Nominees for Best Scenic Design in a Drama are:
    Brainerd Community Theatre, Tim Leagjeld, All My Sons
    Stage North Theatre Company, Dave Ostrowski, The Snow Queen
    Brainerd Community Theatre, George Marsolek, A Few Good Men
    Lamplighters, Mike Kincaid, It’s a Wonderful Life Radio show

    The Nominees for Best Scenic Design in a Musical are:
    Brainerd Community Theatre,Tim Leagjeld, Mamma Mia
    GLAPA, Tim Leagjeld, The King and I
    GLAPA, Tim Leagjeld, The Addams Family
    GLAPA, Tim Leagjeld, The Little Mermaid
    Lamplighters, Mike Kincaid, The Wizard of Oz

    The Nominees for Best Choreography in a Musical are:
    Brainerd Community Theatre, Amy Borash, Mamma Mia
    GLAPA, Stephanie White, The King and I
    GLAPA, Michelle Gonzalez, The Addams Family
    GLAPA, Amy Borash, The Little Mermaid
    Lamplighters, Brian Sterriker, The Wizard of Oz

    The Nominees for Best Supporting Male actor in a Comedy are:
    Travis Chaput, Roger Hopewell, Musical Comedy Murders of 1940
    Matthew Luczak, Michael Kelly, Musical Comedy Murders of 1940
    M.S. Bernard, Al Lewis, Sunshine Boys
    Mark Oehrlein, Geoffry, Stepping Out
    Mark Oliphant, Bernard, Boeing, Boeing
    Aaron Trompeter, Duane Wilson, Harvey

    The Nominees for the Best Supporting Female actor in a Comedy are:
    Bri Keran, Berthe, Boeing, Boeing
    Maren Goff, Gretchen, Boeing, Boeing
    Jessica Sherer, Helsa Wenzel, Musical Comedy Murders of 194;0
    Jana Johnson, Vera, Stepping Out
    Melissa Peterson, Bernice Roth, Musical Comedy Murders of 1940
    Molly McCalister, Ruth Kelly, Harvey

    The Nominees for Best Supporting Male actor in a Drama are:
    M. Hollis Ford, Sir Danvers Carew, Dr. Jekyll and Mr. Hyde
    Joseph Ledford, Utterson, Dr. Jekyll and Mr. Hyde
    John Mattson, Dr. Lanyon, Dr. Jekyll and Mr. Hyde
    Connor Nichols, Richard Enfield, Dr. Jekyll and Mr. Hyde
    Scott Lucas, Col. Nathan Jesup, A Few Good Men
    Travis Chaput, George Deevers, All My Sons
    Mike Paulus, Jim Bayliss, All My Sons

    The Nominees for the Best Supporting Female actor in a Drama are:
    Kat Jourdan, Diana Carew, Dr. Jekyll and Mr. Hyde
    Nitasha Karst, Pauline, Dr. Jekyll and Mr. Hyde
    Abi Kiehlbauch, Lydia Lubey, All My Sons
    Andrea Anderson, Sue Bayliss, All My Sons
    Barb McColgan, Grandma, The Snow Queen

    The Nominees for Best Supporting Male performer in a Musical are:
    Josiah Sechser, Flounder, The Little Mermaid
    Patrick Kennedy, Chef Louis, The Little Mermaid
    Jacob Denning, Scarecrow, The Wizard Of Oz
    Jesse Brutscher, Harry Bright, Mamma Mia
    Travis Chaput, Bill Austin, Mamma Mia
    Eddie Binda, Lucas Beinecke,The Addams Family
    Nolan Reynolds, Scuttle, The Little Mermaid

    The Nominees for the Best Supporting Female performer in a Musical are:
    Rachael Kline, Sebastian, The Little Mermaid
    Lizzy Ortmeier Ursala,The Little Mermaid
    Sharon Hartley, Rosie Mulligan, Mamma Mia
    Liz Davies, Tanya Cresham-leigh, Mamma Mia
    Andrea Anderson, Alice Beinecke, The Addams Family
    Jen Anderson, Grandma, The Addams Family

    The Nominees for Best Leading Male actor in a Drama are:
    Nick Kory, Lt. Daniel Kaffee, A Few Good Men
    Alex Erickson, Chris Keller, All My Sons
    M.S. Bernard, Joe Keller, All My Sons
    Jaydon Friedel, George Bailey, It’s a Wonderful Life Radio show
    Caleb Pence, Kai, The Snow Queen

    The Nominees for the Best Leading Female actor in a Drama are:
    Karla Johnson, Ann Deever, All My Sons
    Maren Goff, Lt. Cmdr. Joanne Galloway, A Few Good Men
    Rebecca Timmins, Kate Keller, All My Sons
    Jaden Wendt, Gerda, The Snow Queen
    Liz Davies, The Snow Queen, The Snow Queen

    The Nominees for Best Leading Male actor in a Comedy are:
    Patrick Spradlin, Willie Clark, Sunshine Boys
    Brad Busse, Elwood P. Dowd, Harvey
    Nick Kory, The Complete Works Of William Shakespeare Abridged
    Shane Keran, The Complete Works Of William Shakespeare Abridged
    Mitchell Dallman, Robert, Boeing, Boeing
    Alex Erickson, Eddie McCuen, Musical Comedy Murders of 1940

    The Nominees for the Best Leading Female actor in a Comedy are:
    Bri Keran, The Complete Works Of William Shakespeare Abridged
    Rebecca Simpson, Veta Louise Simmons, Harvey
    Jenny Kiffmeyer, Mavis, Stepping Out

    The Nominees for Best Leading Male Performer in a Musical are:
    Jacob Hanson, Prince Eric, The Little Mermaid
    Kevin Boyles, Sam Carmichael, Mamma Mia
    Ben Gordon, Gomez Addams, The Addams Family
    Jesse Brutscher, The King, The King and I
    Alex Erickson, Sky, Mamma Mia
    Dalton Ebnet, Fester Addams, The Addams Family

    The Nominees for the Best Leading Female performer in a Musical are:
    Sylvia Borash, Ariel, The Little Mermaid
    Macy Judd, Dorothy, The Wizard of Oz
    Amy Borash, Donna Sheridan, Mamma Mia
    Kate Davis, Morticia Addams, The Addams Family
    Nicole Rothleutner, Wednesday Addams, The Addams Family
    Sylvia Borash, Sophie Sheridan, Mamma Mia
    Karla Johnson, Anna Leonowens, The King and I

    The Nominees for Best Comedy of 2019 are:
    Brainerd Community Theatre, The Complete Works Of William Shakespeare Abridged
    Brainerd Community Theatre, Boeing, Boeing
    Brainerd Community Theatre, The Sunshine Boys
    Great River Arts, Harvey
    Great River Arts, Musical Comedy Murders of 1940
    Stage North Theatre Company, Stepping Out

    The Nominees for Best Musical of 2019 are:
    Brainerd Community Theatre, Mamma Mia
    GLAPA, The King and I
    GLAPA, The Addams Family
    GLAPA, The Little Mermaid
    Lamplighters, The Wizard of Oz

    The Nominees for Best Drama of 2019 are:
    Stage North Theatre Company, Dr. Jekyll and Mr. Hyde
    Brainerd Community Theatre, All My Sons
    Stage North Theatre Company, The Snow Queen
    Brainerd Community Theatre, A Few Good Men
    Lamplighters, It’s a Wonderful Life Radio Show

    I wasn’t able to see as many of the shows as I’d have liked to, in hidnsight, but I was involved in the Lamplighters shows that were nominated and these are definitely talented people who I’m excited to see and work with more in the future. Just another reminder to find ways to be involved in theatre at the local level beyond the big awards.

    the gala was pretty fun, too. The special musical performance was a gender-swapped mashup from “Six”:
    https://www.youtube.com/watch?v=hO3lzIdWnxA&feature=share&fbclid=IwAR1WvUaju4_qP0HgefqQfQMQLJEP23BEFHsX7LF8d4s7oWIcuSb3WUZtAoo

    Reply
Viewing 1 post (of 1 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Similar Topics
Jeffrey... - Oct 15, 2020
Theater
Paul Sh... - Oct 15, 2020
Theater
Anton_S... - Sep 20, 2020
Theater