Home Forums Television Gotham TV Awards 2021

Gotham TV Awards 2021

CREATE A NEW TOPIC
CREATE A NEW POLL
Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 91 total)
Created
5 months ago
Last Reply
2 months ago
90
replies
6757
views
24
users
wolfali
22
gabspss
7
kat_ebbs
7
  • Profile picture
    wolfali
    Joined:
    Sep 4th, 2018
    Topics:
    Posts:
    #1204395062

    I’m just unsure if that they are actually co-producing or just distributing.

    Starstruck is eligible.

    The series will also air in the U.K. on BBC Three, which commissioned Starstruck along with HBO Max.

    FYC:

    "The Good Fight" and "The Other Two" in all categories.

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    gabspss
    Joined:
    Sep 10th, 2018
    Topics:
    Posts:
    #1204525151

    Nominations will be announced this thursday, Oct. 21.

    It's about the chaotic editing in Moulin Rouge!

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    Victor
    Joined:
    Jun 18th, 2020
    Topics:
    Posts:
    #1204525156

    Hoping for Ethan Hawke

    It's all about Ethan Hawke!

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    hopelesstar
    Joined:
    Mar 10th, 2020
    Topics:
    Posts:
    #1204525158

    Not Maid missing eligibility by a day

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    braydenfitzsimmons
    Joined:
    May 3rd, 2015
    Topics:
    Posts:
    #1204525166

    Not Maid missing eligibility by a day

    When next years Gotham’s end up being the final victory lap for it

    Oscars FYC:

    "Lamb" – International Feature and all categories

    "Summer of Soul" – Picture, Film Editing and Documentary Feature

    “The Green Knight” – in all categories

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    ricardo505
    Joined:
    Jun 14th, 2015
    Topics:
    Posts:
    #1204525219

    BREAKTHROUGH SERIES – UNDER 40 MINUTES
    1. Blindspotting
    2. Reservation Dogs
    3. We Are Lady Parts
    4. Starstruck
    5. WILDCARD: Bridge and Tunnel

    BREAKTHROUGH SERIES – OVER 40 MINUTES
    1. The Underground Railroad
    2. We Are Who We Are
    3. It’s A Sin
    4. Small Axe
    5. Heels

    OUTSTANDING PERFORMANCE IN A NEW SERIES
    1. Thuso Mbebu – The Underground Railroad
    2. Jasmine Cephas Jones – Blindspotting
    3. Jordan Kristine Seamon – We Are Who We Are
    4. Olly Alexander – It’s A Sin
    5. Rose Matafeo – Starstruck

    (Other contenders: Jack Dylan Grazer, Anjana Vasan, Malachi Kirby, Joshua Caleb Johson, D’Pharaoh Woon-A-Tai, Jean Smart, Kate Mara, Aaron Pierre, Sheila Atim)

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    wolfali
    Joined:
    Sep 4th, 2018
    Topics:
    Posts:
    #1204525269

    BREAKTHROUGH SERIES – UNDER 40 MINUTES

    1. Reservation Dogs (FX on Hulu)
    2. Blindspotting (Starz)
    3. Hacks (HBO Max)
    4. We Are Lady Parts (Peacock)
    5. Girls5Eva (Peacock)

    6. Starstruck (HBO Max)
    7. WandaVision (Disney+)
    8. A Teacher (FX on Hulu)
    9. The Chair (Netflix)
    10. Schmigadoon (AppleTV+)

    BREAKTHROUGH SERIES – OVER 40 MINUTES

    1. The Underground Railroad (Amazon)
    2. The White Lotus (HBO)
    3. Small Axe (Amazon)
    4. It’s a Sin (HBO Max)
    5. The Queen’s Gambit (Netflix)

    6. Mare of Easttown (HBO)
    7. Invincible (Prime Video)
    8. The Good Lord Bird (Showtime)
    9. Dr. Death (Peacock)
    10. Cruel Summer (Freeform)

    OUTSTANDING PERFORMANCE IN A NEW SERIES

    1. Thuso Mbedu, The Underground Railroad
    2. Ethan Hawke, The Good Lord Bird
    3. Oscar Isaac, Scenes From a Marriage
    4. Shaun Parkes, Small Axe
    5. Renee Elise Goldsberry, Girls5Eva

    6. Jean Smart, Hacks
    7. Kate Winslet, Mare of Easttown
    8. Jennifer Coolidge, The White Lotus
    9. Anya Taylor-Joy, The Queen’s Gambit
    10. Kate Mara, A Teacher

    FYC:

    "The Good Fight" and "The Other Two" in all categories.

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    Chris Beachum
    Joined:
    May 22nd, 2011
    Topics:
    Posts:
    #1204529798

    New York, NY (October 21, 2021) – The Gotham Film & Media Institute announced today the nominations for the 31st Annual Gotham Awards, singling out 29 feature films, 16 series, and 32 performances for recognition in twelve award categories.

    “We congratulate the 2021 Gotham Award nominees and look forward to celebrating together live and in person in a few weeks. This year, as previously noted, we are proud to introduce gender neutral categories for our acting awards as we continue to execute upon our mission to champion inclusivity and celebrate the boldest storytellers in the world” said Jeffrey Sharp, Executive Director of The Gotham.

    In addition to making all performance categories gender neutral, those categories have been restructured into Outstanding Leading and Supporting Performance categories for feature films (joining the already existing Breakthrough Performer category) and the addition of an Outstanding Performance category for series. A new category for nonfiction series has also been added.

    As the first major awards ceremony of the fall season, the Gotham Awards provide critical early recognition and media attention to worthy independent films and series and their writers, directors, producers, and actors. The awards are also unique for their ability to assist in catapulting award recipients prominently into national awards season attention.

    Nominees are selected by committees of film and television critics, journalists, festival programmers, and film curators. Separate juries of writers, directors, actors, producers, editors, and others directly involved in making films will determine the final Gotham Award recipients. The Gotham Awards ceremony will take place live and in person on Monday, November 29, 2021 at Cipriani Wall Street in New York City.

     

    The 2021 Gotham Award nominations are:

    Best Feature

    The Green Knight

    David Lowery, director; Toby Halbrooks, James M. Johnston, David Lowery, Tim Headington, Theresa Steele Page, producers (A24)

    The Lost Daughter

    Maggie Gyllenhaal, director; Osnat Handelsman Keren, Talia Kleinhendler, Maggie Gyllenhaal, Charles Dorfman, producers (Netflix)

    Passing

    Rebecca Hall, director; Nina Yang Bongiovi, Forest Whitaker, Margot Hand, Rebecca Hall, producers (Netflix)

    Pig

    Michael Sarnoski, director; Nicolas Cage, Steve Tisch, David Carrico, Adam Paulsen, Dori Roth, Joseph Restiano, Dimitra Tsingou, Thomas Benski, Ben Giladi, Vanessa Block, producers (NEON)

    Test Pattern

    Shatara Michelle Ford, director; Shatara Michelle Ford, Pin-Chun Liu, Yu-Hao Su, producers (Kino Lorber)

     

    Best Documentary Feature

    Ascension

    Jessica Kingdon, director; Kira Simon-Kennedy, Nathan Truesdell, Jessica Kingdon, producers (MTV Documentary Films)

    Faya Dayi

    Jessica Beshir, director and producer (Janus Films)

    Flee

    Jonas Poher Rasmussen, director; Monica Hellström, Signe Byrge Sørensen, Charlotte De La Gournerie, producers (NEON)

    President

    Camilla Nielsson, director; Signe Byrge Sørensen, Joslyn Barnes, producers (Greenwich Entertainment)

    Summer Of Soul (…Or, When The Revolution Could Not Be Televised)

    Ahmir “Questlove” Thompson, director; Joseph Patel, Robert Fyvolent, David Dinerstein, producers (Searchlight Pictures, Onyx Collective, Hulu)

     

    Best International Feature

    Azor

    Andreas Fontana, director; Eugenia Mumenthaler, David Epiney, producers (MUBI)

    Drive My Car

    Ryusuke Hamaguchi, director; Teruhisa Yamamoto, producer (Sideshow and Janus Films)

    The Souvenir Part II

    Joanna Hogg, director; Ed Guiney, Emma Norton, Andrew Low, Joanna Hogg, Luke Schiller, producers (A24)

    Titane

    Julia Ducournau, director; Jean-Christophe Reymond, producer (NEON)

    What Do We See When We Look at the Sky?

    Alexandre Koberidze, director; Mariam Shatberashvili, producers (MUBI)

    The Worst Person In The World

    Joachim Trier, director; Thomas Robsham, Andrea Berentsen Ottmar, Dyveke Bjørkly Graver, producers (NEON)

     

    Bingham Ray Breakthrough Director Award

    Maggie Gyllenhaal for The Lost Daughter (Netflix)

    Edson Oda for Nine Days (Sony Pictures Classics)

    Rebecca Hall for Passing (Netflix)

    Emma Seligman for Shiva Baby (Utopia Distribution)

    Shatara Michelle Ford for Test Pattern (Kino Lorber)

     

    Best Screenplay

    The Card Counter, Paul Schrader (Focus Features)

    El Planeta, Amalia Ulman (Utopia Distribution)

    The Green Knight, David Lowery (A24)

    The Lost Daughter, Maggie Gyllenhaal (Netflix)

    Passing, Rebecca Hall (Netflix)

    Red Rocket, Sean Baker & Chris Bergoch (A24)

     

    Outstanding Lead Performance

    Olivia Colman in The Lost Daughter (Netflix)

    Frankie Faison in The Killing of Kenneth Chamberlain (Gravitas Ventures)

    Michael Greyeyes in Wild Indian (Vertical Entertainment)

    Brittany S. Hall in Test Pattern (Kino Lorber)

    Oscar Isaac in The Card Counter (Focus Features)

    Taylour Paige in Zola (A24)

    Joaquin Phoenix in C’mon C’mon (A24)

    Simon Rex in Red Rocket (A24)

    Lili Taylor in Paper Spiders (Entertainment Squad)

    Tessa Thompson in Passing (Netflix)

     

    Outstanding Supporting Performance

    Reed Birney in Mass (Bleecker Street)

    Jessie Buckley in The Lost Daughter (Netflix)

    Colman Domingo in Zola (A24)

    Gaby Hoffmann in C’mon C’mon (A24)

    Troy Kotsur in CODA (Apple)

    Marlee Matlin in CODA (Apple)

    Ruth Negga in Passing (Netflix)

     

    Breakthrough Performer

    Emilia Jones in CODA (Apple)

    Natalie Morales in Language Lessons (Shout! Studios)

    Rachel Sennott in Shiva Baby (Utopia Distribution)

    Suzanna Son in Red Rocket (A24)

    Amalia Ulman in El Planeta (Utopia Distribution)

     

    Breakthrough Series – Long Format (over 40 minutes)

    The Good Lord Bird, Ethan Hawke, Mark Richard, creators; James McBride, Brian Taylor, Ryan Hawke, Ethan Hawke, Jason Blum, Albert Hughes, Mark Richard, Marshall Persinger, David Schiff, executive producers (Showtime)

    It’s A Sin, Russell T Davies, creator; Russell T Davies, Peter Hoar, Nicola Shindler, executive producers (HBO Max)

    Small Axe, Steve McQueen, creator; Tracey Scoffield, David Tanner, Steve McQueen, executive producers (Amazon Studios)

    Squid Game, Kim Ji-yeon, Hwang Dong-hyu, executive producers (Netflix)

    The Underground Railroad, Barry Jenkins, Colson Whitehead, creators; Barry Jenkins, Adele Romanski, Mark Ceryak, Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Colson Whitehead, Jacqueline Hoyt, executive producers (Amazon Studios)

    The White Lotus, Mike White, creator; Mike White, David Bernad, Nick Hall, executive producers (HBO Max/HBO)

     

    Breakthrough Series – Short Format (under 40 minutes)

    Blindspotting, Rafael Casal, Daveed Diggs, creators; Rafael Casal, Daveed Diggs, Jess Wu Calder, Keith Calder, Ken Lee, Tim Palen, Emily Gerson Saines, Seith Mann, executive producers (STARZ)

    Hacks, Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky, creators; Jen Statsky, Paul W. Downs, Lucia Aniello, Michael Schur, David Miner, Morgan Sackett, executive producers (HBO Max/HBO)

    Reservation Dogs, Sterlin Harjo, Taika Waititi, creators; Taika Waititi, Sterlin Harjo, Garrett Basch, executive producers (FX)

    Run the World, Leigh Davenport, creator; Yvette Lee Bowser, Leigh Davenport, Nastaran Dibai, executive producers (STARZ)

    We Are Lady Parts, Nida Manzoor, creator, Tim Bevan, Eric Fellner, Surian Fletcher-Jones, Mark Freeland, executive producers (Peacock)

     

    Breakthrough Nonfiction Series

    City So Real, Jeff Skoll, Diane Weyermann, Alex Kotlowitz, Gordon Quinn, Betsy Steinberg, Jolene Pinder, executive producers (National Geographic)

    Exterminate All the Brutes, Raoul Peck, Rémi Grellety, executive producers (HBO/HBO Max)

    How To with John Wilson, John Wilson, creator; Nathan Fielder, John Wilson, Michael Koman, Clark Reinking, executive producers (HBO/HBO Max)

    Philly D.A., Ted Passon, Yoni Brook, Nicole Salazar, creators; Dawn Porter, Sally Jo Fifer, Lois Vossen, Ryan Chanatry, Gena Konstantinakos, Jeff Seelbach, Patty Quillin, executive producers (Topic, Independent Lens, PBS)

    Pride, Christine Vachon, Sydney Foos, Danny Gabai, Kama Kaina, Stacy Scripter, Alex Stapleton (FX)

     

    Outstanding Performance in a New Series

    Jennifer Coolidge in The White Lotus (HBO Max/HBO)

    Michael Greyeyes in Rutherford Falls (Peacock)

    Ethan Hawke in The Good Lord Bird (Showtime)

    Devery Jacobs in Reservation Dogs (FX)

    Lee Jung-jae in Squid Game (Netflix)

    Thuso Mbedu in The Underground Railroad (Amazon Studios)

    Jean Smart in Hacks (HBO Max/HBO)

    Omar Sy in Lupin (Netflix)

    Anya Taylor-Joy in The Queen’s Gambit (Netflix)

    Anjana Vasan in We Are Lady Parts (Peacock)

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    wolfali
    Joined:
    Sep 4th, 2018
    Topics:
    Posts:
    #1204529800

    It’s a SinThe Good Lord BirdSmall AxeThe White Lotus! Jennifer Coolidge! Anjana Vasan! We Are Lady PartsHacks!! Jean Smart!!!

    FYC:

    "The Good Fight" and "The Other Two" in all categories.

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    ricardo505
    Joined:
    Jun 14th, 2015
    Topics:
    Posts:
    #1204529841

    Greyeyes and Jacobs were inspiring and good choices. I’m also happy for We Are Lady Parts and Omar Sy.

    I cannot accept the Jasmine Cephas Jones + We Are Who We Are snubs for ATJ + Squid Game.

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    wolfali
    Joined:
    Sep 4th, 2018
    Topics:
    Posts:
    #1204529847

    Mare of Easttown shut out.

    FYC:

    "The Good Fight" and "The Other Two" in all categories.

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    wolfali
    Joined:
    Sep 4th, 2018
    Topics:
    Posts:
    #1204529863

    We Are Who We Are snubs for ATJ + Squid Game.

    Was We Are Who We Are eligible? It premiered within the eligibility of the previous cycle so I assumed it wasn’t.

    Either way its awards snubs have been egregious. Jack Dylan Grazer, Jordan Kristin Seamon and Chloe Sevigny all should have been Emmy competitive.

    FYC:

    "The Good Fight" and "The Other Two" in all categories.

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    ricardo505
    Joined:
    Jun 14th, 2015
    Topics:
    Posts:
    #1204529904

    Was We Are Who We Are eligible? It premiered within the eligibility of the previous cycle so I assumed it wasn’t.

    Either way its awards snubs have been egregious. Jack Dylan Grazer, Jordan Kristin Seamon and Chloe Sevigny all should have been Emmy competitive.

    I thought they were, that’s why I predicted them. But maybe I was wrong.

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    antony
    Joined:
    May 13th, 2020
    Topics:
    Posts:
    #1204529913

    Did they watch Blindspotting and not nominate Jasmine?? Very happy for Devery Jacobs and Reservation Dogs.

    Oscars FYC:

    Flee, Ruth Negga, Tessa Thompson, Jessie Buckley, Shiva Baby.

    ReplyCopy URL
    Profile picture
    Couverture
    Joined:
    Jun 16th, 2019
    Topics:
    Posts:
    #1204529929

    Maid was not eligible. It premiered on Oct 1 and eligibility was till Sept 30. Squid Game premiered on Sept 17 so it was eligible.

    ReplyCopy URL
    Why are you reporting this post? (optional):
    Not now
Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 91 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Similar Topics
kat_ebbs - Jan 22, 2022
Television
antony - Jan 16, 2022
Television