Indie Spirit Awards 2013: Complete List of Nominations

Read full report here.

BEST FEATURE 
"Beasts of the Southern Wild"
"Bernie"
"Keep the Lights On"
"Moonrise Kingdom"
"Silver Linings Playbook"

BEST DIRECTOR
Wes Anderson, "Moonrise Kingdom"
Julia Loktev, "The Loneliest Planet"
David O. Russell, "Silver Linings Playbook"
Ira Sachs, "Keep the LIghts On"
Martin McDonagh, "Seven Psychopaths"

BEST FEMALE LEAD
Linda Cardellini, "Return"
Emayatzy Corinealdi, "Middle of Nowhere"
Jennifer Lawrence, "Silver LInings Playbook"
Quvenzhane Wallis, "Beasts of the Southern Wild"
Mary Elizabeth Winstead, "Smashed"

BEST MALE LEAD
Jack Black, "Bernie"
Bradley Cooper, "Silver Linings Playbook"
John Hawkes, "The Sessions"
Thur Lindhardt, "Keep the Lights On"
Matthew McConaughey, "Killer Joe"
Wendell Pierce, "Four"

BEST SUPPORTING FEMALE
Rosemarie Dewitt, "Your Sister's Sister"
Ann Dowd, "Compliance"
Helen Hunt, "The Sessions"
Brit Marling, "The Sound of My Voice"
Lorraine Toussaint, "The Middle of Nowhere"

BEST SUPPORTING MALE
Matthew McConaughey, "Magic Mike"
David Oyelowo, "Middle of Nowhere"
Sam Rockwell, "Seven Psychopaths"
Bruce Willis, "Moonrise Kingdom"
Michael Pena, "End of Watch"

BEST SCREENPLAY
Wes Anderson, Roman Coppola, "Moonrise Kingdom"
Zoe Kazan, "Ruby Sparks"
Martin McDonagh, "Seven Psychopaths"
David O. Russell, "Silver Linings Playbook"
Ira Sachs, Mauricio Zacharias, "Keep the Lights On"

BEST CINEMATOGRAPHY
Yoni Brook, "Valley of Saints"
Lol Crowley, "Here"
Ben Richardson, "Beasts of the Southern Wild"
Roman Vasyanov, "End of Watch"
Robert Yeoman, "Moonrise Kingdom"

BEST FIRST FEATURE 
"Fill the Void"
"Gimme the Loot"
"Safety Not Guaranteed"
"Sound of My Voice"
"The Perks of Being a Wallflower"

BEST FIRST SCREENPLAY
Rama Burshtein, "Fill the Void"
Derek Connolly, "Safety Not Guaranteed"
Christopher Ford, "Robot & Frank"
Rashida Jones, Will McCormack, "Celeste and Jesse Forever"
Jonathan Lisecki, "Gayby"

JOHN CASSAVETES AWARD (best feature under $500,000)
"Breakfast with Curtis"
"Middle of Nowhere"
"Mosquita y Mari"
"Starlet"
"The Color Wheel"

BEST DOCUMENTARY 
"How to Survive a Plague"
"Marina Abramovic: The Artist is Present"
"The Central Park Five"
"The Invisible War"
"The Waiting Room"

BEST INTERNATIONAL FILM
"Amour"
"Once Upon a Time in Anatolia"
"Rust and Bone"
"Sister"
"War Witch"