Saturn Awards 2012: Complete List of Film Nominations

Winners of the 38th annual Saturn Awards will be announced June 20. (See TV nominations here.)

BEST SCI-FI FILM 
"The Adjustment Bureau"
"Captain America: The First Avenger"
"Limitless"
"Rise of the Planet of the Apes"
"Super 8"
"X-Men: First Class"

BEST FANTASY FILM 
"Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2"
"Hugo"
"Immortals"
"Midnight in Paris"
"The Muppets"
"Thor"

BEST HORROR/THRILLER FILM 
"Contagion"
"The Devil's Double"
"The Girl With the Dragon Tattoo"
"The Grey"
"Take Shelter"
"The Thing"

BEST ACTION/ADVENTURE FILM 
"Fast Five"
"The Lincoln Lawyer"
"Mission: Impossible – Ghost Protocol"
"Red Tails"
"Sherlock Holmes: A Game of Shadows"
"War Horse"

BEST ACTOR
Antonio Banderas, "The Skin I Live In"
Dominic Cooper, "The Devil's Double"
Tom Cruise, "Mission: Impossible – Ghost Protocol"
Chris Evans, "Captain America: The First Avenger"
Ben Kingsley, "Hugo"
Michael Shannon, "Take Shelter"

BEST ACTRESS
Jessica Chastain, "Take Shelter"
Kirsten Dunst, "Melancholia"
Rooney Mara, "The Girl With the Dragon Tattoo"
Brit Marling, "Another Earth"
Keira Knightley, "A Dangerous Method"
Elizabeth Olson, "Martha Marcy May Marlene"

BEST SUPPORTING ACTOR 
Ralph Fiennes, "Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2"
Harrison Ford, "Cowboys and Aliens"
Tom Hiddleston, "Thor"
Alan Rickman, "Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2"
Andy Serkis, "Rise of the Planet of the Apes"
Stanley Tucci, "Captain America: The First Avenger"

BEST SUPPORTING ACTRESS 
Elena Anaya, "The Skin I Live In"
Emily Blunt, "The Adjustment Bureau"
Charlotte Gainsbourg, "Melancholia"
Paula Patton, "Mission: Impossible – Ghost Protocol"
Lin Shaye, "Insidious"
Emma Watson, "Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2"

BEST YOUNGER ACTOR
Asa Butterfield, "Hugo"
Joel Courtney, "Super 8"
Elle Fanning, "Super 8"
Dakota Goyo, "Real Steel"
Chloe Grace Moretz, "Hugo"
Saoirse Ronan, "Hanna"

BEST DIRECTOR 
J.J. Abrams, "Super 8"
Brad Bird, "Mission: Impossible – Ghost Protocol"
Martin Scorsese, "Hugo"
Steven Spielberg, "The Adventures of Tintin"
Rupert Wyatt, "Rise of the Planet of the Apes"
David Yates, "Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2"

BEST SCREENPLAY 
J.J. Abrams, "Super 8
Woody Allen, "Midnight in Paris"
Mike Cahill, Brit Marling, "Another Earth"
Rick Jaffa, Amanda Silver, "Rise of the Planet of the Apes"
John Logan, "Hugo"
Jeff Nichols, "Take Shelter"

BEST SCORE
Michael Giacchino, "Mission: Impossible – Ghost Protocol"
Michael Giacchino, "Super 8"
Howard Shore, "Hugo"
Alan Silvestri, "Captain America: The First Avenger"
John Williams, "The Adventures of Tintin"
John Williams, "War Horse"

BEST PRODUCTION DESIGN 
Stuart Craig, "Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2"
Dante Ferretti, "Hugo"
Tom Foden, "Immortals"
Rick Heinrichs, "Captain America: The First Avenger"
Kim Sinclair, "The Adventures of Tintin"
Bo Welch, "Thor"

BEST EDITING
Maryann Brandon, Mary Jo Markey, "Super 8"
Mark Day, "Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2"
Paul Hirsch, "Mission: Impossible – Ghost Protocol"
Michael Kahn, "The Adventures of Tintin"
Kelly Matsumoto, Fred Raskin, Christian Watner, "Fast Five"
Thelma Schoonmaker, "Hugo"

BEST COSTUME DESIGN 
Jenny Beavan, "Sherlock Holmes: A Game of Shadows"
Alexandra Byrne, "Thor"
Lisy Christl, "Anonymous"
Sandy Powell, "Hugo"
Anna B. Sheppard, "Captain America: The First Avenger"
Jany Temime, "Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2"

BEST MAKE-UP 
Shaun Smith, Scott Wheeler, "Conan the Barbarian"
Nick Dudman, Amanda Knight, "Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2"
Annick Chartier, Adrien Morot, Nikoletta Skarlatos, "Immortals"
Tamar Aviv, "The Skin I Live In"
Tom Woodruff Jr., Alec Gillis, "The Thing"
Dave Elsey, Fran Needham, Conor O'Sullivan, "X-Men: First Class"

BEST SPECIAL EFFECTS
Scott E. Anderson, Matt Aitken, Joe Letteri, Matthias Menz, Keith Miller, "The Adventures of Tintin"
Tim Burke, Greg Butler, John Richardson, David Vickery, "Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2"
Dan Lemmon, Joe Letteri, R. Christopher White, Daniel Barrett, "Rise of the Planet of the Apes"
Steven Riley, Russell Earl, Kim Libreri, Dennis Muren, "Super 8"
Scott Benza, John Frazier, Matthew Butler, Scott Farar, "Transformers: Dark of the Moon"

BEST INTERNATIONAL FILM 
"Attack the Block"
"The Heir Apparent: Largo Winch"
"Melancholia"
"Point Blank"
"The Skin I Live In"
"Troll Hunter"

BEST ANIMATED FILM 
"The Adventures of Tintin"
"Cars 2"
"Kung Fu Panda 2"
"Puss in Boots"
"Rango"
"Rio"